Baśniowy świat Walta Disneya

Bajki Disneya

Królewna Śnieżka

Walt Disney był wizjonerem, marzycielem i geniuszem. Na przestrzeni kilku dekad stworzył szereg niezapomnianych filmów animowanych i powołał do życia uwielbianych na całym świecie bohaterów. Wniósł do kina magię, radość i zapoczątkował nowy rozdział w historii światowej kinematografii. Otworzył przed nami drzwi do świata baśni.

Walt Disney – wizjoner z Kansas City

Walt Disney przyszedł na świat 5 grudnia 1901 roku w Chicago. Był jednym z pięciorga dzieci Eliasa i Flory Disneyów. Ojciec Walta, zaniepokojony przemianą Chicago w amerykańską stolicę bezprawia, zadecydował o przeprowadzce do spokojnego stanu Missouri. Przez kilka lat rodzina Disneyów żyła na farmie nieopodal miejscowości Marceline (gdzie obecnie mieści się Muzeum Walta Disneya), a w 1911 zamieszkali w Kansas City.

Walt już od najmłodszych lat rysował i malował. Swoje dzieła sprzedawał przyjaciołom rodziny. Będąc uczniem Liceum McKinleya w Chicago, uczęszczał na kursy rysunku oraz fotografii. W gazetce szkolnej pracował jako ilustrator. Wieczorami chodził na zajęcia do Art Institute w Chicago. W 1919 powrócił do Kansas City i zdobył posadę w Pesmen-Rubin Art Studio. Wkrótce nawiązał współpracę z agencją reklamową Kansas City Film Ad Company. Tam rozpoczęła się jego przygoda z animacją. Przygotowywał animowane reklamy dla klientów, a w wolnym czasie poznawał tajniki sztuki operatorskiej.

Walt Disney biografia

Walt Disney

Wkrótce dołączył do niego niejaki Fred Harman. Razem przygotowywali krótkie kreskówki, które prezentowali w lokalnym kinie. Stworzyli między innymi serię siedmiominutowych baśni. Odnieśli wielki sukces, na miarę Kansas City. Artystyczne marzenia Walta nabierały kształtu. Młody wizjoner z Missouri postanowił wyruszyć do Hollywood. W podróży życia towarzyszył mu starszy brat, Roy. Z czasem dołączył do nich Ub Iwerks, znajomy grafik z Pesmen-Rubin Art Studio. We trzech założyli Disney Brothers’ Studio. Powstały pierwsze animowane postacie: Oswald i Lucky Rabbit.

Kilka lat później okazało się, że dystrybutorka, z którą Disney podpisał umowę, ukradła prawa do Oswalda i podkupiła rysowników z Disney Brothers’ Studio. To zmotywowało Walta, by pozwolić na debiut nowemu bohaterowi, nad którym pracował od pewnego czasu. Nową gwiazdą miała być Myszka Mickey. Mickey wystąpił w Plane Crazy oraz The Gallopin’ Gaucho. Było to jeszcze w okresie kina niemego i kreskówki te nie odniosły spektakularnego sukcesu. Walt nie stracił jednak wiary w swoją Myszkę i kilka lat później Mickey dostał kolejną szansę. 18 listopada 1928 roku miała miejsce premiera krótkiego (trwającego zaledwie 7 minut i 23 sekund) filmu animowanego pod tytułem Parowiec Willie. To jeden z pierwszych dźwiękowych filmów animowanych. Mickey (przemawiający głosem Walta) zagrał główną rolę i momentalnie zyskał status gwiazdy Hollywood.

Disney tymczasem snuł dalsze plany. Stworzył serię Silly Symphonies, gdzie wystąpili także nowi przyjaciele Myszki Mickey: Myszka Minnie, Kaczor Donald, Pluto i Goofy.

W 1932 roku na ekrany wszedł pierwszy kolorowy film animowany – Kwiaty i drzewa. To także pierwszy krótkometrażowy film animowany nagrodzony Oscarem. Dla wszystkich, którzy nie wierzyli w sukces disneyowskich animacji, było to wielkie zaskoczenie. Walt natomiast szykował kolejne, baśniowe niespodzianki.

Disney bajki - Myszka Miki

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

21 grudnia 1937 roku, w Los Angeles, odbyła się premiera filmu, który miał rozpocząć nowy rozdział w historii kinematografii. Prace nad adaptacją słynnej baśni braci Grimm, o pięknej królewnie, jej zawistnej macosze i siedmiu uroczych krasnalach, rozpoczęto już w 1934 roku. Walt Disney zatrudnił 750 plastyków, którzy w ciągu trzech lat przygotowali ponad półtora miliona ilustracji, z czego wykorzystano 350 tysięcy. W osobnym laboratorium chemicy pracowali nad kolorami – film miał być nie tylko pełnometrażowy, ale i kolorowy.

Przygotowując Królewnę Śnieżkę Disney miał okazję wykorzystać swoje zainteresowanie sztuką operatorską. Zaproponował użycie kamery z szerokim obiektywem. Co ciekawe, wynaleźli, skonstruowali i udoskonalili ją właśnie technicy z Disney Brothers’ Studio.

Piosenki przetłumaczono na trzynaście języków. Wszelkie pojawiające się na ekranie napisy zostały przygotowane w językach krajów, w których planowano dystrybucję. Polska premiera miała miejsce 5 października 1938 roku. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków to prawdopodobnie najstarszy polski dubbing. Głosów użyczyli między innymi Maria Modzelewska, Aleksander Zelwerowicz, Stefan Jaracz oraz najsłynniejszy polski amant okresu międzywojennego, Aleksander Żabczyński.

Film Disneya Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków przyniósł swym twórcom niewyobrażalne zyski. Do dziś znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej kasowych hollywoodzkich produkcji, obok m.in. Przeminęło z wiatrem i My Fair Lady. Podczas jedenastej ceremonii wręczenia Nagród Akademii, Shirley Temple wręczyła Waltowi Disneyowi honorowego Oscara – statuetkę tradycyjnej wielkości w towarzystwie siedmiu mniejszych. Do Oscara nominowano również autora muzyki, Leigh Harline’a.

Animacje Disneya Królewna Śnieżka

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków jest pierwszym amerykańskim, pełnometrażowym filmem animowanym. Jest to cudowna podróż do świata baśni. Mamy tu walkę dobra ze złem, wątek romantyczny, wyrazistych bohaterów i dużo humoru. Disney zadbał o piękną oprawę muzyczną, wciągającą fabułę, zapewnił widzom sceny akcji i wzruszający happy end. Film ten dał początek nowej epoce.

Baśnie Walta Disneya

Sukces Królewny Śnieżki zachęcił Disneya do tworzenie kolejnych pełnometrażowych animacji. Już w 1940 roku odbyła się premiera Pinokia i Fantazji. Rok później na ekrany kin wszedł Dumbo, a w 1942 Bambi. Na początku lat 40. z Disney Brothers’ Studio odeszło wielu utalentowanych plastyków, co znacznie utrudniło dalszą pracę. Walt musiał na pewien czas zrezygnować z tworzenia pełnometrażowych filmów animowanych. Jednak już w 1950 roku stworzył jedno ze swoich największych dzieł – Kopciuszka. Wkrótce odbyła się także premiera Wyspy Skarbów (1950), a w następnych latach: Alicji w Krainie Czarów (1951), Piotrusia Pana (1953), Zakochanego Kundla (1955), Śpiącej królewny (1959), 101 dalmatyńczyków (1961).

Walt Disney był także jednym z pionierów telewizyjnej rozrywki. Disneyowskie seriale, jak Zorro czy Davy Crockett odniosły w Ameryce wielki sukces. Dużą popularność zyskał także program Klub Przyjaciół Myszki Mickey.

17 lipca 1955 roku otworzono pierwszy Disneyland. Była to inwestycja wartości 17 milionów dolarów. Wyjątkowy park rozrywki znajduje się w Anaheim, w Kalifornii. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Dzieci oraz dorośli z całego świata przybywają tam po dobrą zabawę oraz na spotkanie z ulubionymi bohaterami disneyowskich produkcji.

Bajki Disneya - Kopciuszek

Wielkim artystycznym i osobistym sukcesem Walta Disneya był pełnometrażowy film fabularny (wzbogacony o sceny animowane) Mary Poppins (1964). Główną rolę w ekranizacji powieści Pameli L. Travers zagrała nagrodzona Oscarem Julie Andrews. Film zdobył pięć statuetek. Disney przez wiele lat próbował przekonać panią Travers, by zgodziła się przenieść Mary Poppins na wielki ekran. Pisarka była bardzo uparta, ale Disney okazał się nie mniej zdeterminowany. Obiecał bowiem swoim córkom, że stworzy film o ich ulubionej bohaterce.

Walt Disney zmarł 15 grudnia 1966 roku. Pozostawił żonę, Lillian, z którą żył od 1925 roku oraz dwie córki: biologiczną córkę Diane i adoptowaną Sharon.

W pamięci wielu z nas Walt zapisał się jako człowiek energiczny, pełen pasji i optymizmu. Prywatnie był człowiekiem skromnym, bardzo nieśmiałym i niepewnym siebie. Znalazł w sobie jednak odwagę, by spełnić marzenia. Stworzył inny świat, pełen magii i optymizmu, gdzie dobro zawsze zwycięża, a każdy może odnaleźć utraconą radość. To wspaniały prezent Walta Disneya dla kolejnych pokoleń.

Magda Król

Magda Król - z wykształcenia scenarzystka i kulturoznawca. Współpracowała z łódzkimi instytucjami kultury, m.in. podczas organizowania pokazów filmowych, imprez kulturalnych czy słynnego Festiwalu Łódź 4 Kultur. Interesuje się historią kinematografii, ze szczególnym uwzględnieniem klasyki amerykańskiego kina. Jej wielką pasją są biografie znanych postaci ze świata filmu.