FrankoFilm – Zielona Góra sercem francuskiej kultury

Festiwal Filmów Francuskojęzycznych - FrankoFilm

FrankoFilm – Międzynarodowy Festiwal Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych – to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, w którym młodzi adepci kina z całego świata mogą zaprezentować swoje prace przed publicznością, jury i znamienitymi gośćmi – gwiazdami światowego filmu.

W Zielonej Górze już od 15 lat organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych. Wydarzenie to stanowi dla młodzieży niepowtarzalną okazję do pokazania światu swojej pasji do języka francuskiego i francuskiej kultury. Uczestnikami projektu są uczniowie i studenci z całego świata. W tym roku prace zgłosiło 45 kandydatów. Znaleźli się wśród nich na przykład Polacy, Francuzi, Niemcy, Czesi, ale też mieszkańcy Konga czy Meksyku. Podczas Festiwalu będzie okazja do obejrzenia najlepszych ze zgłoszonych materiałów.

FrankoFilm – trochę historii

FrankoFilm to Festiwal, którego pomysłodawcą jest nauczyciel akademicki języka francuskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim, prezes Stowarzyszenia Artownia, Laurent Vavon (Laurent Vavon: “Każdy język ma swój własny świat”). Inicjator wydarzenia obecnie pełni również funkcję dyrektora Festiwalu i koordynatora Dni Frankofonii w Zielonej Górze. Nad organizacją FrankoFilmu czuwa wspomniane Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Artownia, Zakład Filologii Francuskiej UZ i Koło Młodych Romanistów.

Dzięki Festiwalowi Zielona Góra począwszy od 2003 roku w majowych dniach staje się prawdziwym sercem kultury francuskiej. Każdego roku wielkie gwiazdy europejskiego kina przyjeżdżają tu, by spotkać się z miłośnikami kraju nad Loarą. W ciągu kilkunastu lat uczestnicy Festiwalu mieli okazję spotkać się z tak znamienitymi osobowościami, jak aktorzy: Agata Buzek, Wojciech Pszoniak, Elisabeth Duda, reżyserzy: Kasia Adamik i Rafael Lewandowski (rozmowa z Rafaelem Lewandowskim: “Ważne, żeby odnaleźć swój własny konsekwentny głos”) czy operator filmowy Yann Seweryn.

Philippe Tłokiński - FrankoFilm

Philippe Tłokiński

FrankoFilm 2019 – „Otwarcie”

Tegoroczna edycja Festiwalu, odbywająca się w dniach 23 – 26 maja, zapowiada się nader interesująco. Wśród zaproszonych gości znajdują się gwiazdy filmu Władysława Pasikowskiego, pt. Kurier, który przedstawia historię Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Gościem Honorowym będzie Philippe Tłokiński – znany europejski aktor, który zwraca uwagę na rangę wydarzenia:

„Niezmiernie cieszę się z możliwości uczestnictwa w tegorocznej edycji Festiwalu FrankoFilm – Zielona Góra. To naprawdę wyjątkowa inicjatywa, która mi, jako Polakowi wychowanemu za granicą jest szczególnie bliska. Polska i kultura francuska są właściwie od setek lat ściśle ze sobą powiązane, zwłaszcza w obszarze kinematografii. Uważam, że związek ten należy pielęgnować, czerpać z niego jak najwięcej, ale też, a może przede wszystkim – uświadamiać go najmłodszym pokoleniom”.

Jako Gość Specjalny pojawi się zaś Patrycja Volny, rozpoznawalna aktorka i piosenkarka, odtwórczyni roli Marysi w obrazie Pasikowskiego. Artystka zasłynęła również z udziału w filmach Agnieszki Holland: Pokot oraz realizowanej dla Netflixa produkcji 1983.

Patrycja Volny - FrankoFilm

Patrycja Volny

Hasłem przewodnim obecnej edycji Festiwalu jest „Otwarcie”. Przyświecało ono wszystkim twórcom nadesłanych filmów konkursowych. FrankoFilm jest bowiem „otwarciem” na różnych poziomach – na inną kulturę, język, sposób myślenia o świecie i budowania wartości. Hasło to znajdzie zatem szczególną realizację we wszystkich wydarzeniach towarzyszących konkursowi.

Uczestnicy Festiwalu będą bowiem mieli okazję zobaczyć film pełnometrażowy, spotkać się z wielkimi gwiazdami kina, wziąć udział w przygotowanych na tę okoliczność wystawach i pokazach. Przewidziano również wieczór integracyjny.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Interia.pl. Do sponsorów FrankoFilmu należą zaś Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego, Ambasada Francji w Polsce, Instytut Francuski, Urząd Miasta Zielona Góra, Uniwersytet Zielonogórski i Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Na Festiwalu nie może zatem zabraknąć miłośników francuskiego kina. Impreza jest otwarta dla wszystkich – wstęp wolny.