Top 10 – polscy aktorzy przedwojenni

Polscy aktorzy przedwojenni cieszyli się prawdziwym uwielbieniem, zwłaszcza wśród damskiej części publiczności. Dla sławnych amantów panie wystawały pod ich domami, słały tęskne listy, a kiedy się żenili, masowo przywdziewały żałobę. Oto dziesięciu największych gwiazdorów tamtej epoki.

Polscy aktorzy przedwojenni

1.Eugeniusz Bodo

Polscy aktorzy - Eugeniusz Bodo

Eugeniusz Bodo, fot. NAC, 1934 r.

Eugeniusz Bodo był jednym z najpopularniejszych polskich aktorów międzywojnia. Pseudonim artystyczny utworzył od zestawienia swojego imienia z imieniem matki. Zasłynął już jako gwiazdor kina niemego, prawdziwą sławę przyniosły mu jednak filmy dźwiękowe, zwłaszcza komedie muzyczne, jak np. Piętro wyżej, w której wykonywał słynne przeboje: Umówiłem się z nią na dziewiątą oraz Sexappeal to nasza broń kobieca. W życiu prywatnym płomienne romanse łączyły go ze szwedzką aktorką Elną Gistedt, Norą Ney i egzotyczną gwiazdą Reri. Wiele wskazuje jednak na to, że Bodo naprawdę był orientacji homoseksualnej.

2. Aleksander Żabczyński

Aktorzy przedwojenni - Aleksander Żabczyński

Aleksander Żabczyński, fot. NAC, 1931 r.

Aleksander Żabczyński cieszył się prawdziwym uwielbieniem wśród fanek. Co roku był zmuszony na swój koszt odnawiać klatkę schodową w swojej kamienicy, ponieważ zakochane kobiety wypisywały na ścianach wyznania miłosne. Na ekranie najczęściej pojawiał się u boku Toli Mankiewiczówny, wspólnie zagrali między innymi w filmach Manewry miłosne i Pani minister tańczy. Grywał również z Jadwigą Smosarską (Jadzia) czy Heleną Grossówną (Zapomniana melodia). W życiu prywatnym Żabczyński był żonaty z Maryną Zielenkiewicz, jednak w latach 30. cała Warszawa plotkowała o jego związku z Lodą Halamą. Ostatecznie aktor wybrał jednak żonę.

3. Józef Węgrzyn

Aktorzy starego kina - Józef Węgrzyn

Józef Węgrzyn, fot. NAC, 1927 r.

Wśród polskich aktorów przedwojennych Józef Węgrzyn był jednym z najsławniejszych amantów, nazywano go nawet polskim Rydolfem Valentino. Popularność przyniosły aktorowi role w filmach niemych, np. Carska faworyta, gdzie zagrał z Haliną Bruczówną, Tajemnica przystanku tramwajowego czy Księżna Łowicka. Wielką miłością Józefa Węgrzyna była aktorka Zofia Lindorfówna.

4. Adolf Dymsza

Aktorzy kina niemego - Adolf Dymsza

Adolf Dymsza, fot. NAC, 1938 r.

Adolf Dymsza bez wątpienia podbił serca szerokiej publiki jako najsłynniejszy polski aktor komediowy. Artysta stworzył niezapomnianą postać Dodka – sprytnego Warszawiaka, który potrafi sobie poradzić w każdych okolicznościach, a przy tym zawsze zachowuje pogodę ducha i życzliwość dla innych. Znane komedie z Dymszą to między innymi Każdemu wolno kochać, Antek policmajster czy Dodek na froncie. Po wojnie aktorowi zakazano wykonywania zawodu w stolicy ze względu na jego występy podczas wojny w bojkotowanych przez Polaków teatrach.

5. Franciszek Brodniewicz

Aktorzy polskiego kina - Franciszek Brodniewicz

Franciszek Brodniewicz, fot. NAC, 1937 r.

Franciszek Brodniewicz to kolejny wielki gwiazdor polskiego kina przedwojennego. Sławę przyniosły mu role w głośnych melodramatach. W Trędowatej (1936) zagrał ordynata Waldemara Michorowskiego, zakochanego w Stefanii Rudeckiej (Elżbieta Barszczewska). Z kolei w Wiernej rzece wcielił się w postać rosyjskiego rotmistrza Wiesnicyna. Zagrał także w produkcjach Wrzos i Ordynat Michorowski. Brodniewicz był typem dojrzałego, eleganckiego amanta (debiutował w filmie po 40 oku życia), który posiadał mnóstwo wielbicielek. Aktor zmarł w Warszawie w czasie powstania warszawskiego.

6. Adam Brodzisz

Najlepsi aktorzy - Adam Brodzisz

Adam Brodzisz, fot. NAC, 1930 r.

Adam Brodzisz to przedwojenny aktor, którego często obsadzano w rolach amantów. Nic w tym dziwnego, skoro artysta został zaangażowany w filmie po konkursie „fotogenicznych twarzy”. Zagrał w wielu głośnych produkcjach, jak np. Na Sybir, Bezimienni bohaterowie czy Kobiety nad przepaścią. Prywatnie Brodzisz był mężem znanej aktorki, Marii Bogdy. W latach 60. XX wieku małżeństwo wspólnie wyemigrowało do USA.

7. Witold Conti

Najlepsi aktorzy polscy - Witold Conti

Witold Conti

Witold Conti dostał się do filmu za sprawą swojego menadżera, Leopolda Brodzińskiego, który był sekretarzem samej Poli Negri. Aktor grywał głównie role urodziwych młodzieńców – najczęściej wojskowych. Do jego ważniejszych kreacji należą te z filmów Głos pustyni, Śluby ułańskie czy Mały marynarz i Straszny Dwór. Conti mimo swojej homoseksualnej orientacji ożenił się z Zofią Haliną Marguliesówną. Zginął podczas II wojny światowej w bombardowaniu Nicei.

8. Kazimierz Junosza-Stępowski

Sławni aktorzy - Kazimierz Junosza-Stępowski

Kazimierz Junosza-Stępowski, fot. NAC

Kazimierz Junosza-Stępowski uchodzi za najlepszego aktora filmowego w przedwojennej Polsce. Często obsadzano go w rolach poważnych oficerów, jak np. w filmie Ochrana warszawska i jej tajemnice (1916), gdzie zagrał Rosjanina zakochanego w Polce lub tyranów. Grywał również w ekranizacjach klasyki polskiej literatury. Wielką sławę przyniosły mu np. główne role w filmach Znachor czy Profesor Wilczur. Junosza-Stępowski słynął z burzliwych przygód miłosnych. Wystarczy wspomnieć fakt, że jedna z jego ukochanych popełniła z powodu aktora samobójstwo, samobójczą śmiercią zginął również mąż romansującej z nim aktorki, Jagi Juno.

9. Antoni Fertner

najlepsi polscy aktorzy - Antoni Fertner

Antoni Fertner, fot. NAC, 1931 r.

Antoni Fertner, choć rzadko bywał w filmach postacią pierwszoplanową, należał do ulubieńców publiczności w okresie międzywojnia. Przygodę z kinem rozpoczął jeszcze przed I wojną światową, kiedy to był prawdziwą gwiazdą filmu rosyjskiego. W Polsce międzywojennej Fertner otrzymywał głównie role komediowe. Swoją karierę w polskim przemyśle filmowym aktor rozpoczął od filmu Antoś po raz pierwszy w Warszawie. Był również dyrektorem Teatru Letniego i prowadził teatr z Mieczysławą Ćwiklińską. Fertner żenił się trzykrotnie, a szczęśliwym ojcem został po raz ostatni w wieku 76 lat. Podboje miłosne aktora musiały się odbić w środowisku zawodowym szerokim echem, skoro od koleżanek po fachu otrzymał przydomek „kogucik”.

10.Stefan Jaracz

Top 10 - polscy aktorzy przedwojenni

Stefan Jaracz, fot. NAC, 1932 r.

Stefan Jaracz to postać nietuzinkowa, zaliczana do najwybitniejszych polskich aktorów w historii. Artysta grał w teatrach i w filmach. Pierwszą kinową kreacją Jaracza był Napoleon Bonaparte w Bogu wojny (1914). Ponadto zagrał w Cudzie nad Wisłą czy w Róży. Życie osobiste i miłosne Jaracza było niesłychanie burzliwe. Doszło nawet do tego, że jego żona i kochanka jednocześnie zaszły w ciążę, a on sam zdecydował, że zostanie z tą, która pierwsza urodzi. Jeden z licznych romansów aktora o mało nie zakończył się tragicznie, kiedy bowiem Maria Brydzińska wyszła za innego, Jaracz próbował popełnić samobójstwo. Ponadto aktor miał dużą słabość do alkoholu, co bardzo zakłócało jego karierę.

Udostępnij “Top 10 – polscy aktorzy przedwojenni” swoim znajomym.

Avatar photo

Agnieszka Czarkowska-Krupa

Redaktor Naczelna i Wydawca portalu Oldcamera.pl, dr nauk humanistycznych UJ, autorka książki "Paraboliczność w polskiej prozie historycznej lat 1956 – 1989" (Semper, 2014). Współautorka i redaktorka książki “Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina” (E-bookowo, 2021). Miłośniczka kina i literatury. Pisała w książkach zbiorowych: "Podmiot w literaturze polskiej po 1989 roku. Antropologiczne aspekty konstrukcji", pod red. Żanety Nalewajk, (Elipsa, 2011) oraz "Etyka i literatura", pod red. Anny Głąb (Semper, 2014). Ma na swoim koncie prestiżowe publikacje dla Polskiej Akademii Nauk (“Ruch Literacki”), artykuły w czasopismach naukowych (“Tekstualia”, “Zeszyty Naukowe KUL”), periodykach artystycznych (“FA-art”) i w portalach internetowych. Pracowała jako wykładowca akademicki w Instytucie Mediów i Dziennikarstwa w Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej, gdzie pełniła również funkcje promotora i recenzenta prac dyplomowych. Prywatnie mama Sebastiana i Olgi.