10 najlepszych komedii romantycznych w historii kina

Wszyscy kochamy szczęśliwe historie o miłości. Komedie romantyczne wymyślono po to, byśmy mogli wierzyć, że uczucie czeka na każdego z nas i w każdej chwili może odmienić nasze życie. Oto ranking 10 najlepszych komedii romantycznych w historii filmu według OldCamera.pl.

Najlepsze komedie romantyczne wszech czasów

Miejsce I. Pół żartem, pół serio (Some Like It Hot)

najlepsze komedie romantyczne - Pół żartem, pół serio

 

Pół żartem, pół serio (1959) to niezapomniana komedia Billy’ego Wildera, która nie tylko należy do klasyki światowego kina, ale do dziś bawi do łez. Marilyn Monroe w roli słodkiej (nomen omen) Sugar jest kwintesencją sex appealu i kobiecości. W zespole jazzowym niestety nie znajdzie wymarzonego milionera, ale może za to prawdziwe uczucie? Na jej wdzięki czyha przebrany za saksofonistkę Joe. Wilder puszcza do nas oczko – w końcu „nikt nie jest doskonały!”.

 

Miejsce II. Rzymskie wakacje (Roman Holiday)

Filmy romantyczne - Rzymskie wakacje

 

Rzymskie wakacje (1953) to z kolei świetny film Williama Wylera. W roli głównej wystąpiła tu Audrey Hepburn, która wcieliła się w księżniczkę Annę przyjeżdżającą do Rzymu w celach wypoczynkowych. Podczas wakacji dziewczyna nawiązuje płomienny romans z przystojnym Amerykaninem (Gregory Peck), co oczywiście nie spodoba się jej rodzinie.

 

 

Miejsce III. Jak poślubić milionera (How to Marry a Millionaire)

najlepsze komedie - Jak poślubić milionera

 

Jak poślubić milionera (1953) to kolejny film z Marilyn Monroe. Wyreżyserował go Jean Negulesco, a obok MM pojawiły się Lauren Bacall i Betty Grable. Wszystkie trzy bohaterki są ponętnymi modelkami, które w Nowym Jorku próbują upolować zamożnego męża. Jak to zwykle jednak bywa, miłość może pokrzyżować wszystkim plany.

 

 

Miejsce IV. Mężczyźni wolą blondynki (Gentlemen Prefer Blondes)

Najlepsze komedie erotyczne - Mężczyźni wolą blondynki

 

Mężczyźni wolą blondynki (1953) Howarda Hawksa to jeszcze jedna ze złotej serii amerykańskich komedii romantycznych lat 50. To również kolejne dzieło z Marilyn Monroe, która wraz z Jane Russell wcielają się w role piosenkarek podróżujących statkiem do Paryża. Kobiety nie mają świadomości, że są śledzone przez prywatnego detektywa. To właśnie w tym filmie MM wykonała słynną piosenkę Diamonds Are Girl’s Best Friends.

 

 

Miejsce V. Pretty Woman

Filmy romantyczne - Pretty woman
Pretty Woman (1990) w reżyserii Garry’ego Marshalla pamiętamy jako świetny występ zjawiskowej Julii Roberts. Aktorka zagrała tu prostytutkę – Vivian, która nawiązuje romans z zamożnym mężczyzną (Richard Gere). Pretty Woman to klasyczna historia o wielkiej miłości przełamującej wszelkie bariery. Kreacja Roberts z pewnością należy do niezapomnianych.

 

 

Miejsce VI. Uwierz w ducha (Ghost)

Romantyczne filmy - Uwierz w ducha

 

Uwierz w ducha (1990) jest pięknym, wzruszającym filmem o uczuciu silniejszym od śmierci. Sam (Patrick Swayze) ginie w wyniku postrzału, powraca jednak na ziemię do swojej ukochanej (Demi Moore), by ją chronić. Uwierz w ducha to jeden z tych filmów, które nawet po latach ogląda się z autentycznym zaangażowaniem i łezką w oku.

 

 

Miejsce VII. Dziennik Bridget Jones (Bridget Jones’s Diary)

Fajne komedie romantyczne - Dziennik Bridget Jones

 

Dziennik Bridget Jones (2001) Sharon Maguire to ekranizacja powieści Helen Fielding. Główną bohaterką jest młoda dziennikarka, która przeżywa kolejne miłosne perypetie, licząc na odnalezienie tego jedynego. Dziennik Bridget Jones to komedia w stylu angielskim, ze specyficznym typem humoru. Nie można oczywiście zapominać o parze świetnych aktorów, kojarzonych właśnie z tym gatunkiem, jak Renee Zellweger i Hugh Grant.

 

 

Miejsce VIII. Francuski pocałunek (French Kiss)

10 najlepszych komedii romantycznych - Francuski pocałunek

 

Francuski pocałunek (1995) Lawrence Kasdan zdobył serca widzów romantyczną fabułą. Kate (Meg Ryan) nie radzi sobie z tęsknotą za ukochanym, który podczas podróży służbowej do Paryża zakochał się w innej kobiecie. Postanawia więc ruszyć za nim, w drodze poznaje przystojnego Francuza (w tej roli Kevin Kline).

 

 

Miejsce IX. Bezsenność w Seattle (Sleepless in Seattle)

Najlepsze komedie romantyczne - Bezsenność w Seattle

 

Bezsenność w Seattle (1993) Nory Ephron to natomiast wzruszająca opowieść o mężczyźnie (Tom Hanks), który dzięki swojemu synowi poznaje kobietę swojego życia (Meg Ryan). Chłopiec wpada bowiem na szczególny pomysł – opowiedzenie w radio historii samotnego ojca. Głównym motywem jest tu wiara w miłosne przeznaczenie.

 

 

 

Miejsce X. Czego pragną kobiety (What Women Want)

Filmy romantyczne - Czego pragną kobiety

 

Czego pragną kobiety (2000) to komedia Nancy Meyers z rewelacyjną rolą Mela Gibsona. Aktor gra mężczyznę, który po porażeniu prądem zaczyna słyszeć myśli kobiet. Film w zabawny sposób konfrontuje męską i kobiecą perspektywę widzenia rzeczywistości. Jednocześnie Czego pragną kobiety to opowieść o tym, że jest możliwe prawdziwe porozumienie dusz.

 

 

 

Udostępnij “10 najlepszych komedii romantycznych w historii kina” swoim znajomym.