10 najlepszych komedii wszech czasów

Komedia to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych. Wszyscy uwielbiamy śmiać się z zabawnych gagów i rozmaitych perypetii bohaterów. Dzięki temu możemy z dystansem spojrzeć na własne problemy. Które z filmów zasługują zaś na miano komedii wszech czasów? Oto nasz ranking.

Najlepsze komedie wszech czasów

1.Gorączka złota (The Gold Rush) – najlepsza komedia lat 20. XX wieku

Ranking najlepszych komedii - Gorączka złota

Gorączka złota (1925) Charliego Chaplina to bez wątpienia jedna z najlepszych komedii wszechczasów. Powstała w latach 20. XX wieku – złotej erze komedii, w czasie erupcji arcydzieł filmu niemego. Głównym bohaterem Gorączki złota jest Charlie Tramp, który wyrusza na Alaskę w celu poszukiwania złota. Tam spotyka piękną Georgię i zakochuje się w niej bez pamięci.

Niebywała seria gagów, jak np. słynna scena konsumowania buta, zabawnych zwrotów akcji, świetnej pantomimy to znaki rozpoznawcze komedii Chaplina. Film nie nosiłby jednak znamion mistrza, gdyby nie szczególny liryzm i poruszające przesłanie dzieła. The Gold Rush to bowiem utwór o poszukiwaniu szczęścia, które zawsze pozostaje równie nieuchwytne jak możliwość znalezienia złota przez przypadkowego włóczęgę.

 

2. Ninoczka – najlepsza komedia lat 30. XX wieku

Najlepsze komedie - Ninoczka

Ninoczka (1939) Ernsta Lubitscha to niezapomniana komedia z Gretą Garbo w roli głównej. Co ciekawe, boska Greta po raz pierwszy i zarazem ostatni pojawiła się w filmie komediowym, co wzbudzało takie emocje wśród widzów, że głównym sloganem reklamowym utworu stało się hasło: „Garbo się śmieje!”. Aktorka zagrała w Ninoczce sowiecką agentkę, która przybywa do Paryża, by skontrolować działanie niesubordynowanych radzieckich szpiegów. Nieoczekiwanie jednak piękna Ninoczka wpada w sidła miłości.

 

 

3. Arszenik i stare koronki (Arsenik and Old Lace) – najlepsza komedia lat 40. XX wieku

Najlepsze komedie - arszenik-i-stare-koronki-

 

Wśród komedii lat 40. szczególnie warto polecić Arszenik i stare koronki (1944) Franka Capry. To dzieło należące do nurtu czarnej komedii. Głównymi bohaterkami filmu są dwie staruszki, które zapraszają do swojego uroczego domu samotnych mężczyzn, a następnie trują ich arszenikiem. Wszystko to czynią zaś w dobrej wierze – pomagają biednym panom znaleźć ulgę w katuszach samotności. W roli siostrzeńca miłych cioteczek wystąpił niezapomniany Cary Grant.

 

4. Pół żartem, pół serio (Some Like It Hot) – najlepsza komedia lat 50. XX wieku

Filmy komedie - Pół żartem, pół serio

 

Pół żartem, pół serio (1959) to wielki film Billy’ego Wildera z Marilyn Monroe. Gwiazda gra tu piękną Sugar Kowalczyk, która odbywając tournee z dziewczęcym zespołem muzycznym, poszukuje zamożnego kandydata na męża. Jej plany nieoczekiwania pokrzyżuje dwóch mężczyzn – Joe i Jerry, którzy w kobiecym przebraniu angażują się do zespołu, uciekając przed zemstą mafii. Ponadczasowy humor, motyw damsko-męskiej zamiany ról i niezapomniana Marilyn Monroe – to prawdziwa mieszanka wybuchowa. Do historii kina przeszła ostatnia scena filmu ze słynnym zdaniem „Nobody’s perfect”.

5. Rozwód po włosku (Divorzio all’italiana) – najlepsza komedia lat 60.

Dobre komedie - Rozwód po włosku

 

Rozwód po włosku (1961) w reżyserii Pietro Germi to z kolei świetna komedia z Marcello Mastroiannim w roli głównej. Słynny włoski amant jako baron Fefe Cefale próbuje znaleźć pretekst, by uśmiercić swoją żonę Rosalię i ożenić się z piękną, młodą kuzynką. A wszystko to z powodu nielegalności rozwodów we Włoszech w latach 60. Rozwód po włosku to ogromna dawka śmiechu i reżyserskiej wirtuozerii. Warto wspomnieć, że film zdobył Oscara za najlepszy scenariusz.

 

6. Żądło (The Sting) – najlepsza komedia lat 70. XX wieku

Najśmieszniejsze komedie - Żądło

 

Akcja Żądła (1973) George’a Roya Hilla toczy się w latach 30. Bohaterowie to natomiast dwóch gangsterów, którzy chcą dokonać zemsty za zabójstwo swojego przyjaciela. W tym celu zamierzają zorganizować wielką mistyfikację. W rolach głównych wystąpili Robert Redford, Paul Newman i Robert Shaw. Komedia została nagrodzona Oscarem za najlepszy film.

 

 

7. Tootsie – najlepsza komedia lat 80. XX wieku

Polecane komedie - Tootsie

 

Tootsie (1982) Sydney’a Pollacka to zabawna historia pewnego bezrobotnego aktora, który w akcie desperacji postanawia przywdziać kobiecy strój i w takim przebraniu zdobyć upragniony angaż. Wszystko jednak komplikuje się, gdy Michael (Dustin Hoffman) zakochuje się w ponętnej Julie (Jessica Lange). Tootsie to kultowa komedia, która dostarcza dawki zdrowego śmiechu i na dodatek jest prawdziwym majstersztykiem.

 

 

8. Dzień Świstaka (Groundhog Day) – najlepsza komedia lat 90. XX wieku

Dobra komedia - Dzień świstaka

 

Dzień świstaka (1993) w reżyserii Harolda Ramisa to jedna z najlepszych komedii lat 90. Przeżywanie w nieskończoność tego samego (a w dodatku najgorszego w życiu!) dnia przez młodego prezentera pogody dostarcza okazji do wielu zabawnych sytuacji. W rolach głównych pojawili się Bill Murray i Andie MacDowell.

 

 

9. Poznaj mojego tatę (Meet the Parents) – najlepsza komedia I dekady XXI wieku

Top 10 komedii - Poznaj mojego tatę

 

Wśród komedii z I dekady XXI wieku wybraliśmy Poznaj mojego tatę (2000). Film Jaya Roacha niezwykle zabawnie przedstawia pierwsze spotkanie Grega (Ben Stiller) z przyszłym teściem. Jack (w tej roli Robert De Niro) okazuje się naprawdę trudnym przeciwnikiem i nie chce łatwo oddać ukochanej córki.

 

10. Nietykalni (Intouchables) – najlepsza komedia II dekady XXI wieku

Najlepsze komedie ranking - Nietykalni

Nietykalni (2011) Oliviera Nakache i Erica Toledano to zabawna komedia, a jednocześnie piękny film z przesłaniem. Jest to bowiem historia przyjaźni dwóch mężczyzn, która odmienia życie ich obu. Driss właśnie wychodzi z więzienia i z braku innego pomysłu na życie zatrudnia się jako opiekun sparaliżowanego milionera Philippe. Nietykalni to film o niepodważalnej wartości życia i czerpaniu z jego uroków w każdych okolicznościach.

 

Udostępnij “10 najlepszych komedii wszech czasów” swoim znajomym.