30 kultowych scen z filmów – epizody, które wszyscy pamiętamy

Każdy film zawiera w sobie pewien element, który staje się wyznacznikiem rozpoznawalności danego obrazu – może to być poszczególna scena, aktor, piosenka czy wypowiedziana przez bohatera kwestia. Niektóre z nich trwale zapisały się na kartach filmowej historii oraz na stałe weszło do kultury masowej, stając się materiałem do inspiracji innych produkcji czy parodii. Przypominamy ikoniczne sceny i cytaty z filmów, które podbiły serca widzów na całym świecie.

26 kultowych scen z filmów

1. Casablanca – pożegnanie Ilsy i Ricka

Kultowe sceny z filmów - Casablanca

Casablanca (1942) Michaela Curtiza to jedna z najsłynniejszych melodramatycznych historii w dziejach X muzy. Pamiętny duet stworzyli tu Ingrid Bergman i Humphrey Bogart, grający parę dawnych kochanków Ilsę i Ricka. Gdy bohaterowie spotykają się ponownie po latach w trakcie II wojny światowej, ich uczucie okazuje się wciąż żywe. Jedną z kluczowych scen w filmie jest właśnie końcowe pożegnanie kochanków i słowa Ricka: „Zawsze będziemy mieli Paryż”.

2. Przeminęło z wiatrem – zakończenie filmu

Najlepsze sceny filmowe - Przeminęło z wiatrem

Przeminęło z wiatrem (1939) to rozsławiona ekranizacja powieści Margaret Mitchell, w reżyserii George’a Cukora, Sama Wooda oraz Victora Fleminga. To historia namiętnego, lecz burzliwego związku bogatej panny Scarlett O’Hary i zakochanego w niej Rhetta Butlera. W główne role wcielili się Vivien Leigh oraz Clark Gable, którzy stworzyli na ekranie jedną z najpopularniejszych filmowych par. Najbardziej zapadającą w pamięć sceną jest ich finalny dialog, a w nim słowa Rhetta: „Szczerze mówiąc, moja droga, nic mnie to nie obchodzi”.

3. Lśnienie – scena z siekierą

Najlepsze sceny filmowe - Lśnienie

Lśnienie (1980) to kultowy horror Stanleya Kubricka, ukazujący losy rodziny Torranceów odizolowanych od świata w hotelu Panorama. Jedną z najważniejszych kreacji w swojej karierze stworzył tu Jack Nicholson, którego popadający w coraz to większy obłęd bohater stara się zamordować własną żonę i syna. Kadr, w którym Jack z siekierą w ręku zagląda przez rozbite drzwi i mówi „Here’s Johnny!” pamiętają wszyscy.

4. Psychoza – morderstwo pod prysznicem

Legendarne sceny filmowe - Psychoza

Psychoza (1960) Alfreda Hitchcocka to przełomowy film z pogranicza horroru i dreszczowca, wykorzystujący teorie Zygmunta Freuda. Film przedstawia historię Marion Crane (w tej roli Janet Leigh), która po kradzieży 40 tys. dolarów rusza w drogę do swojego ukochanego. Niefortunnie zatrzymuje się w przydrożnym motelu Bates, gdzie zostaje zamordowana w słynnej scenie pod prysznicem. Grozę budują tu wysoka muzyka Bernarda Herrmanna i krótkie, ale szybkie ujęcia tnącego ciało noża.

5. Nosferatu. Symfonia grozy – Nosferatu w drzwiach

Słynne sceny filmowe - Nosferatu

Nosferatu. Symfonia grozy (1922) jest jednym z najlepszych filmów niemych w historii. Reżyserem tego horroru był Friedrich Wilhelm Murnau. Tytułowy Nosferatu (w tej roli Max Schreck) to mrożący krew w żyłach wampir, który na swą kolejną ofiarę wybiera piękną Ellen. Nosferatu to pierwowzór wszystkich późniejszych wyobrażeń o wampirach – w czarnym fraku, z wytrzeszczonymi oczami, pazurami i chorobliwie bladą skórą. Takiego widzimy go właśnie w niepokojącej scenie, gdy pojawia się w drzwiach.

6. Ojciec chrzestny – głowa konia

Charakterystyczne sceny z filmów - Ojciec chrzestny

Ojciec chrzestny (1972) to arcydzieło kina gangsterskiego i pierwsza część trylogii Francisa Forda Coppoli (w literackim pierwowzorze Maria Puzo). Jest wszystkim dobrze znaną historią włoskiej rodziny mafijnej, na której czele stoi Don Vito Corleone (słynna kreacja Marlona Brando). Film Coppoli wypełnia wiele znamiennych dialogów i scen, jednak tą najmocniej zapadającą w pamięć jest drastyczna scena, w której Jack Woltz budząc się dostrzega, że jest cały we krwi. Po odchyleniu kołdry znajduje w łóżku odciętą głowę konia.

7. Gorączka złota – taniec bułeczek i potrawka z buta

Najzabawniejsze sceny filmowe - Gorączka złota

Gorączka złota (1925) jest jednym z najlepszych filmów Charliego Chaplina i jednocześnie jednym z najważniejszych arcydzieł kina niemego. Charlie w słynnym meloniku, za dużych butach i z laseczką wyrusza na poszukiwania złota. W czasie srogiej zimy walczy z innymi poszukiwaczami o przetrwanie. Głód doprowadza ich do pomysłu, aby zjeść… but Charliego. Widzimy wtedy ikoniczną scenę, w której bohaterowie przeżuwają podeszwę i jedzą sznurówki jak makaron. W Gorączce złota mamy jeszcze jedną kultową scenę z udziałem Trampa: jest to słynny taniec bułeczek, nabitych na widelce.

8. Słodkie życie – kąpiel w fontannie Di Trevi

Niezapomniane sceny ze słynnych filmów - Słodkie życie

Dolce Vita (1960) Federica Felliniego to film traktujący o moralnym upadku człowieka i pesymistycznej wizji jego egzystencji. Głównym bohaterem jest dziennikarz i łamacz kobiecych serc Marcello (w tej roli Marcello Mastroianni), który nie potrafi odnaleźć szczęścia i spokoju życia. W moralnie zepsutym Rzymie spotyka on m.in. diwę Sylvię (Anita Ekberg). Zażywa z nią kąpieli w słynnym ujęciu w fontannie Di Trevi. Każdego roku w okresie wakacyjnym znajdują się pośród turystów odwiedzających Rzym śmiałkowie, próbujący (niezgodnie z prawem) powtórzyć wyczyn filmowych bohaterów…

9. Słomiany wdowiec – unosząca się suknia Marilyn Monroe

Najsłynniejsze sceny z filmów - Słomiany wdowiec

Słomiany wdowiec (1955) to dobra komedia Billy’ego Wildera z Marilyn Monroe w roli głównej. Gra ona kuszącą sąsiadkę Richarda Shermana (Tom Ewell), którego żona wyjechała na dłużej. Richard nie potrafi oprzeć się urokowi dziewczyny i postanawia nawiązać z nią bliższe relacje. To właśnie z tego filmu pochodzi kultowy dziś wizerunek Marilyn Monroe w białej, plisowanej sukni z głębokim dekoltem, która unosi się od powiewu z otworu wentylacyjnego metra, umieszczonego na chodniku.

10. Dyktator – Adenoid Hynkel podrzucający globus

Topowe sceny z filmów - Dyktator

Dyktator (1940) to kolejne arcydzieło (tym razem udźwiękowione) Chaplina. Charlie wciela się tu w dwie role: żydowskiego fryzjera oraz dyktatora Tomanii Adenoida Hynkela, wzorowanego na Adolfie Hitlerze. Komediodramat, jak zwykle u Chaplina, obok zabawnych sekwencji wypełniają sceny skłaniające do refleksji i takie, które obrazują tragizm człowieka. W Dyktatorze znamienne jest parodiowanie języka niemieckiego (w przemowach Hynkla), a także samej postaci bezwzględnego Hitlera, który w filmie jest niezdarnym tchórzem. Jedna z najlepszych scen to jego zabawa kulą ziemską: Hynkel podrzuca globus (będący balonem z narysowanymi kontynentami), z gracją i wyobrażaniem o władaniu całym światem, co jest niezwykle poruszające i sugestywne.

11. Braveheart – mowa Williama Wallace’a

Kultowe cytaty z filmów - Braveheart

Braveheart – Waleczne serce (1995) w reżyserii Mela Gibsona to wzruszający dramat historyczny, w którym Gibson stworzył jedną z lepszych kreacji w karierze. Akcja filmu rozgrywa się w XIII-wiecznej Szkocji, gdzie William Wallace postanawia pomścić morderstwo swojej żony. Wraz z rodakami buntuje się przeciwko despotycznej władzy, co prowadzi do zaciętych walk. Do historii przeszedł monolog Wallace’a ze słowami: „Mogą odebrać nam życie, ale nigdy nie odbiorą nam wolności!”.

12. Titanic – Rose i Jack na dziobie statku

Kultowe sceny filmowe, które każdy powinien znać - Titanic

Titanic (1997) Jamesa Camerona to jeden z najbardziej dochodowych, nagradzanych i popularnych filmów w historii. Opowiada on o miłości arystokratki Rose (Kate Winslet) i ubogiego malarza Jacka (Leonardo Di Caprio), których los splata się podczas rejsu statkiem Titanic z Wielkiej Brytanii do USA w 1912 roku. Szczęście pasażerów statku nie trwa jednak długo – wkrótce Titanic zaczyna tonąć. Najbardziej znaną sceną z filmu (obok zatonięcia statku i ostatnich chwil kochanków na tratwie) jest ich romantyczne objęcie na dziobie Titanica.

13. Noce i dnie – Nenufary

Kultowe sceny z polskich filmów - Noce i dnie

Noce i dnie (1975) to wielki film Jerzego Antczaka, okrzyknięty „polskim Przeminęło z wiatrem”. Jest to ekranizacja powieści Marii Dąbrowskiej. Główny wątek dzieła stanowi zawiła relacja Barbary (w tej roli Jadwiga Barańska) i chłopa Bogumiła (Jerzy Bińczycki), z którym to Barbara bierze ślub ze względu na strach przed staropanieństwem. W rzeczywistości nie kocha Bogumiła, który z kolei żywi do niej szczere uczucie. Z tego filmu pochodzi najsłynniejsza scena w polskiej kinematografii – mowa o momencie, gdy pierwsza miłość Barbary, Józef (Karol Strasburger) w białym garniturze wchodzi do stawu, by zebrać dla ukochanej nenufary.

14. Stąd do wieczności – pocałunek na plaży

Sceny z filmów, które przeszły do historii kin - Stąd do wieczności

Stąd do wieczności (1953) Freda Zinnemanna to dramat wojenny ze świetną obsadą aktorską, grają tu: Montgomery Clift, Frank Sinatra, Deborah Kerr, Donna Reed czy Burt Lancaster. Filmowa historia rozgrywa się na tle autentycznych wydarzeń II wojny światowej. Głównym bohaterem jest szeregowy Robert E. Lee Prewitt, były bokser, który poprzysiągł sobie, że już nigdy nie powróci do walki na pięści. Jego opór stara się złamać kapitan Holmes. Najsłynniejszą sceną z filmu Stąd do wieczności jest pocałunek na plaży pośród morskich fal, w wykonaniu Deborah Kerr i Burta Lancastera.

15. Gladiator – „Are you not entertained?!”

Najbardziej znane z filmów - Gladiator

Gladiator (2000) to dopracowany do najmniejszego szczegółu słynny film Ridleya Scotta. Przedstawia historię generała Maximusa, w którego wcielił się nagrodzony Oscarem Russell Crowe, tworząc wybitną kreację. Maximus praktycznie z dnia na dzień traci wszystko – stanowisko, tytuł i co najgorsze: ukochaną rodzinę. Zostaje gladiatorem, walczącym na arenie na śmierć i życie. Gladiator to wielkie filmowe widowisko, wypełnione wieloma ikonicznymi scenami bitew wojsk Rzymu i walk gladiatorów, jednak to słowa wykrzyczane przez Maximusa w kierunku oglądających brutalne starcia gapiów („Czy nie jesteście zadowoleni?!”) najbardziej przesiąkły do popkultury.

16. Północ, północny zachód – ucieczka w pole kukurydzy

26 kultowych scen filmowych - Północ, północny zachód

Północ, północny zachód (1959) Alfreda Hitchcocka jest klasycznym przykładem filmu szpiegowskiego. Przedstawia losy Rogera Thornhilla (świetnie zagranego przez Cary’ego Granta), mylnie zidentyfikowanego przez szpiegów jako George Kaplan (agent służb specjalnych USA). Szpiedzy zagrażają jego życiu, więc aby oczyścić się z niesłusznych podejrzeń, Roger rozpoczyna prywatne śledztwo. W Północy, północnym zachodzie najbardziej charakterystyczną sceną jest pościg Thornhilla na polu kukurydzy, który ucieka przed atakującym go samolotem.

17. 300 – „This is Sparta!”

Najlepsze cytaty z filmów - 300

300 (2006) to film historyczny Zacka Snydera, wzorowany na komiksie Franka Millera. Film opowiada o jednej z najważniejszych bitew antycznego świata – bitwie pod Termopilami (480 r. p. n. e.), w której zaledwie 300-stu Spartan pod wodzą króla Leonidasa odniosło zwycięstwo w walce z ponad 100-tysięczną armią perską. Moment, gdy Leonidas (w jego roli Gerard Butler) krzyczy „This is Sparta!” na stałe zapadł w pamięć kinomanów, a także stał się materiałem do wielu zabawnych parodii.

18. Taksówkarz – „You talkin’ to me?”

Fajne cytaty filmowe - Taksówkarz

Taksówkarz (1976) Martina Scorsese ukazuje zepsucie i brutalizm mieszkańców Nowego Jorku. Film przedstawia historię cierpiącego na bezsenność weterana wojny w Wietnamie, który zatrudnia się jako taksówkarz na nocnej zmianie. Jeżdżąc po najmroczniejszych ulicach Nowego Jorku Travis nabiera przeświadczenia o złu ludzi i pragnie wymierzyć społeczną sprawiedliwość. Najbardziej znaną sceną z Taksówkarza są ćwiczenia Travisa (w jego roli wybitny Robert De Niro) z bronią przed lustrem, gdzie wypowiada próbną kwestię „You talkin’ to me?” („Mówisz do mnie?”).

19. Pulp Fiction – taniec Mii i Vincenta

Najśmieszniejsze sceny z filmów - Pulp Fiction

Pulp Fiction (1994) Quentina Tarantino to postmodernistyczny manifest, czerpiący z kilku gatunków filmowych jednocześnie. To opowieść o płatnych mordercach Vincencie (John Travolta) i Julesie (Samuel L. Jackson), gangsterze i jego żonie Mii (Uma Thurman), a także bokserze (Bruce Willis). Tarantino w najbardziej znanej scenie z Pulp Fiction drwi m.in. z gatunku musicalu. Mowa o słynnym, groteskowym poniekąd, tańcu Vincenta i Mii. Powszechnie znanym elementem filmu jest również tajemnicza walizka, nad której zawartością głowią się miłośnicy kina Tarantino.

20. Czas Apokalipsy – atak helikopterów

Top scen ze słynnych filmów - Czas apokalispy

Czas Apokalipsy (1979) to głośny film Francisa Forda Coppoli, będący adaptacją równie głośnego opowiadania Josepha Conrada „Jądro ciemności”. Akcja filmu zostaje przeniesiona do czasów wojny w Wietnamie, w czasie której kapitan Willard (Martin Sheen) ma odnaleźć i zlikwidować pułkownika Kurtza (Marlon Brando). W pamięć zapada finalne spotkanie Willarda z Kurtzem, ale również sekwencja ataku helikopterów, pokazująca okrucieństwo wojny.

21. Deszczowa piosenka – Gene Kelly śpiewa w deszczu

Niezapomniane sceny filmowe - Deszczowa piosenka

Deszczowa piosenka (1952) to rozsławiony musical Stanleya Donena. Niezapomnianą rolę stworzył w nim Gene Kelly. W filmie grają również Donald O’Connor czy Debbie Reynolds. To opowieść o ludziach filmu, którzy stają przed wyzwaniem udźwignięcia zmian związanych z przełomem dźwiękowym w kinie. Z Deszczowej piosenki pochodzą takie słynne utwory jak Singin’ In The Rain, All I Do Is Dream Of You czy Good Morning. Najbardziej kultową jest natomiast sekwencja solowego występu Kelly’ego pośród deszczu.

22. King Kong – goryl na szczycie wieży

Sceny filmowe, które przeszly do historii kina - KIng kong

King Kong (1933) w reżyserii Meriana Coopera i Ernesta Schoedsacka to kultowy horror o nienaturalnie ogromnym gorylu, którego odkrywcy postanawiają ściągnąć do Nowego Jorku. King Kong zakochuje się jednak w blond piękności, dla której jest w stanie zrobić wszystko. To natomiast stwarza niebezpieczeństwo dla reszty otoczenia… Najbardziej znaną sceną z King Konga jest oczywiście jego wspinaczka na szczyt wieżowca, z którego stara się usunąć go wojsko z pomocą samolotów.

23. Władca pierścieni – pierścień spada na palec Frodo

Top najlepszych scen z filmów - Władca pierścieni

Władca pierścieni to dobrze wszystkim znana seria Petera Jacksona, który dokonał ekranizacji słynnej powieści J. R. R. Tolkiena. Główny wątek filmów stanowi wyprawa hobbita Frodo (Elijah Wood) i jego ośmiu sprzymierzeńców w celu zniszczenia pierścienia, dającego moc władania światem. Fragment z pierwszej części cyklu Władca pierścieni: Drużyna pierścienia (2001), w którym pierścień spada na palec Frodo i wyświetla się na nim napis, na stałe zapisał się w kulturze popularnej. Dziś stanowi źródło podobnych, powielanych motywów w filmach.

24. Frankenstein – „It’s Alive!”

Popularne sceny z filmów - Frankestein

Frankenstein (1931) Jamesa Whale’a to niezwykle znany i ceniony horror, przedstawiający losy naukowca Frankensteina (Colin Clive), który powołuje do życia monstrum powstałe z ludzkich fragmentów szczątek. Sprawa się komplikuje, gdy okazuje się, że twór Frankensteina ma wszczepiony mózg złoczyńcy. Najbardziej pamiętną sceną w filmie jest „zmartwychwstanie” potwora i krzyk naukowca: „To żyje!”.

25. Gwiezdne wojny – Luke vs. Darth Vader

Sceny z kultowych filmów - Gwiezdne wojny

Gwiezdne wojny to słynna kosmiczna seria oparta na filmowej trylogii George’a Lucasa. Najbardziej ikonicznym elementem cyklu Star Wars, obok powielanego hasła „Niech moc będzie z tobą”, jest scena starcia Luke’a Skywalkera z Vaderem z Gwiezdne wojny: Część V – Imperium kontratakuje, w czasie którego Vader wyznaje Luke’owi, że jest jego ojcem.

26. Dirty Dancing – ostatni taniec

Sceny z najlepszych filmów w historii - Dirty Dancing

Dirty Dancing (1987) Emile’a Ardolino to kultowy film muzyczny z Patrickiem Swayze i Jennifer Gray w rolach głównych. Film przedstawia historię miłości ich bohaterów. Szesnastoletnia Frances zakochuje się z wzajemnością w instruktorze tańca, którego poznaje podczas wakacji w ekskluzywnym środku wypoczynkowym w górach Catskill. Z powodu niedyspozycji partnerki Johnny’ego, Frances ma zastąpić ją na parkiecie. Para rozpoczyna intensywne przygotowania do występu, które zbliżają ich do siebie. Czy ktoś może nie pamiętać finalnego tańca Jennifer Gray i Patricka Swayze z tego filmu?

27. Gilda – Rita Hayworth zsuwająca rękawiczkę

filmy kultowe sceny - Gilda

Najsłynniejsza scena striptizu w amerykańskim kinie okresu Kodeksu Haysa? To musi być legendarny film noir w reżyserii Charlesa Vidora – Gilda (1946). Wykonująca utwór Put the Blame on Mame rudowłosa piękność Rita Hayworth zsuwa ze swej dłoni długą, czarną rękawiczkę przyprawiając o szybsze bicie serca nie tylko zgromadzonych w nocnym klubie gości, ale też zasiadających przed ekranem widzów.

28. Nieugięty Luke – spożywanie pięćdziesięciu jajek

niezapomniane sceny z kultowych filmów - Nieugięty Luke

Nieugięty Luke (1967) to wybitny dramat więzienny Stuarta Rosenberga z legendarnymi kreacjami Paula Newmana i nagrodzonego Oscarem George’a Kennedy’ego. Z pewnością można wymienić cały szereg ikonicznych scen pochodzących z tego filmu, jednak to zakład, o to, czy tytułowy Luke zje w ciągu godziny pięćdziesiąt jajek, przeszedł do historii kina. Czy jego układ pokarmowy jest gotowy na takie wyzwanie? O tym musicie przekonać się sami!

29. Popiół i diament – śmierć Maćka na wysypisku śmieci

kultowe sceny z polskich filmów - Popiół i diament

Popiół i diament (1958) Andrzeja Wajdy to jeden z najwybitniejszych filmów w historii polskiej kinematografii. Ikoniczną kreację stworzył tu niezapomniany Zbigniew Cybulski, wcielający się w główną postać Maćka Chełmickiego. Jedną z najbardziej symbolicznych scen arcydzieła Wajdy jest z pewnością tragiczna śmierć bohatera na wysypisku śmieci. Wydarzenie to nie tylko budzi silne emocje w widzu, ale też staje się metaforą dramatu ówczesnego pokolenia i działaczy AK.

30. American Beauty – Angela skąpana w płatkach róż

ciekawe sceny filmowe - American Beauty

American Beauty (1999) to obsypane nagrodami arcydzieło współczesnej kinematografii w reżyserii Sama Mendesa, z wielką rolą Kevina Spacey. W tej pogłębionej, wartościowej historii niezwykłą rolę odgrywa symbolika kolorów i róż. To właśnie w płatkach tego kwiatu zostaje ukazana nastoletnia piękność Angela Hayes (Mena Suvari), o której fantazjuje przechodzący kryzys wieku średniego Lester Burnham.

Udostępnij “30 kultowych scen z filmów – epizody, które wszyscy pamiętamy” swoim znajomym.