9. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA’21 ON!LINE

opla - ogólnopolski festiwal animacji

21 marca ruszył 9. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA’21 ON!LINE – największe święto polskiej animacji! Festiwal potrwa do końca kwietnia, zaś laureatów poznamy 8 maja 2021. To wyjątkowa inicjatywa, w której każdy chętny może zostać jurorem – dzieci i dorośli. OldCamera serdecznie poleca O!PLA!

Czym jest O!PLA?

Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA („O! Polska Animacja”/„Oh! People Love Animation”), którego pomysłodawcą i dyrektorem jest Piotr Kardas, istnieje od 2013 roku. O!PLA to zarówno największy polski festiwal poświęcony filmowi animowanemu, jak i największy w kraju festiwal o charakterze sieciowym. Oznacza to, iż lokalnymi organizatorami wydarzenia mogą być szkoły, przedszkola, kina, galerie, domy kultury, biblioteki i inne instytucje z całej Polski. Jak czytamy na stronie festiwalu: „Od samego początku ambicją O!PLA było docieranie ze sztuką animacji nie tylko do dużych, ale przede wszystkim do mniejszych ośrodków w kraju […]. Edycja siódma (2019) ustanowiła do tej pory rekord goszcząc w 105 miejscowościach”.

Po wybuchu pandemii COVID-19 w 2020 roku organizacja festiwalu uległa tymczasowej transformacji. Od zeszłego roku O!PLA odbywa się przede wszystkim w trybie online, dzięki czemu i Ty możesz zaprosić ją do swojego domu!

O-pla Festiwal Filmów Animacji

Oglądaj i oceniaj!

Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA daje widzom możliwość głosowania na najlepsze filmy. Tym samym mają oni realny wpływ na to, do kogo powędrują Tobołki Koziołka Matołka, czyli nagrody przyznawane podczas specjalnej gali po zakończeniu wszystkich pokazów konkursowych.

Tegoroczna edycja O!PLA powstała głównie dzięki wpłatom od indywidualnych darczyńców. Składa się ona z trzech konkursów, w których obrębie wyszczególniono osobne kategorie:

1. KONKURS GŁÓWNY skierowany do dorosłego widza. Zawiera sekcje o nazwie: ANIMOWANE FRASZKI, ANIMOWANY WIDEOKLIP, OFF & GO!, PROP UP & GO PROFESJONALNA/STUDYJNA oraz STUDENCKA.

2. KONKURS „TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!”, czyli wyjątkowa przestrzeń festiwalowa, w której jurorami mogą zostać Wasze pociechy. Znajdziecie tu następujące kategorie: PRZEDSZKOLAKI 3 – 4 LATA, PRZEDSZKOLAKI 5 – 6 LAT, WCZESNOSZKOLNA.

festiwal animacji Opla

3. KONKURS „TERAZ MY!” – nowość na O!PLA! Prezentowane są tu filmy animowane nakręcone przez młodych twórców podzielone na cztery kategorie: TERAZ MŁODZI TWÓRCY MAJĄ GŁOS!, ANIMOWANE PIERWIOSNKI, LICEA PLASTYCZNE & WARSZTATY ANIMACJI oraz ART-ANIMOWANA GIMNASTYKA MŁODEGO WIDZA ALBO JESZCZE WYŻSZY POZIOM WTAJEMNICZENIA.

Aby wziąć udział w głosowaniu przez Internet, wystarczy wejść na stronę http://www.polskaanimacja.pl/ oraz kliknąć zakładkę OGLĄDAJ I OCENIAJ / WATCH AND RATE. Po wybraniu kategorii z KONKURSU GŁÓWNEGO zostaniecie przekierowani do materiału filmowego, który odtworzy się po zakupie biletu na O!PLA za jedyne 5 zł. Po dokonaniu płatności dostęp do projekcji zostanie odblokowany, a na podany przez Was adres e-mail przyjdzie prosty formularz, za którego pomocą będziecie mogli oddać głosy na swoich faworytów. Informacje na temat możliwości otrzymania dostępu do filmów biorących udział w pozostałych konkursach znajdziecie w zakładce TU DZIECI MAJĄ GŁOS! oraz TU MŁODZI MAJĄ GŁOS!

Należy wspomnieć, że oprócz pokazów filmowych 9. Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA jak zawsze posiada bogatą ofertę wydarzeń towarzyszących. Są to m.in. spotkania z animatorami, występy muzyczne oraz warsztaty animacji smartfonem online.

Więcej informacji na temat festiwalu znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej (http://www.polskaanimacja.pl) oraz na Facebooku (https://www.facebook.com/oplafest).

W dobie niekończących się lockdownów i ograniczonego dostępu do kultury warto otworzyć się na O!PLA’21 ON!LINE!

 

Kinga Redlińska

Mgr filmoznawstwa oraz lic. międzynarodowych studiów kulturowych (spec. media i zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła program „Fabuła” i „Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy” Akademii Polskiego Filmu (PISF). Pracowała jako przewodnik po Se-ma-for Muzeum Animacji oraz prowadząca warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i dorosłych w Momakinie. Obecnie związana z Biblioteką Miejską w Łodzi, gdzie współprowadzi Klub Filmowy Biblioteki Gdańskiej, oraz polsko-czeskim projektem naukowym dr Ewy Ciszewskiej i dr Pavla Skopala „Studia animacji w Gottwaldowie i Łodzi (1945/47-1990) – porównawcza biografia zbiorowa” (członkini Grupy Badawczej Polska Animacja na macierzystej uczelni)