Gwiazdy starego kina kiedyś i dziś

Te legendarne gwiazdy Złotej Ery Hollywood wciąż pozostają w dobrym zdrowiu, nie tracąc nic ze swej wrodzonej klasy oraz talentu, poświęcając się artystycznym pasjom i z chęcią wracając na wielki ekran. Jak zmieniały się słynne aktorki i aktorzy na przestrzeni lat? Zabieramy Państwa w sentymentalną podróż utrzymaną w klimacie starego kina…

Eva Marie Saint (ur. 1924)

Gwiazdy kiedyś i dziś - Eva Marie Saint w młodości

Eva Marie Saint na początku kariery

To Laureatka Oscara w kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej za film Elii Kazana „Na nabrzeżach” (1954), w którym stworzyła poruszającą kreację Edie Doyle. Co znamienne, był to kinowy debiut Evy, która od drugiej połowy lat 40. ubiegłego stulecia występowała w produkcjach telewizyjnych. We wspomnianym dziele aktorka partnerowała na ekranie legendarnemu Marlonowi Brando. Do historii kina przeszła również współpraca gwiazdy z mistrzem suspensu, Alfredem Hitchcockiem przy okazji jego dzieła zatytułowanego „Północ, północny zachód” (1959). Eva Marie Saint tworzyła zazwyczaj portrety kobiet wrażliwych i subtelnych, odznaczających się niebiańską urodą. Występowała u boku największych amantów Złotej Ery Hollywood – Cary’ego Granta, Montgomery’ego Clifta czy Paula Newmana. Jej ostatnim filmem pozostaje „Zimowa opowieść” Akivy Goldsmana z 2014 roku.

Aktorki starego kina - Eva Marie Saint dziś

Eva Marie Saint na rozdaniu Oscarów w 2018 roku

Sophia Loren (ur. 1934)

Gwiazdy kiedyś a dziś - Sophia Loren

Sophia Loren

To legenda, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Pochodząca ze słonecznej Italii Sophia Loren debiutowała na ekranie w 1950 roku, a z czasem spróbowała swych sił za oceanem, zdobywając szczyt Hollywoodzkiej kariery. Do jej słynnych filmów należą „Wczoraj, dziś jutro” (1963) czy „Człowiek z La Manchy” (1972). W 1962 roku włoska aktorka została zaś wyróżniona Oscarem za pierwszoplanową rolę w dramacie Vittoria De Siki „Matka i córka” (1960). Była to przełomowa nagroda w historii przyznawania statuetki – Sophia Loren była bowiem pierwszą osobą w dziejach Oscarów, która zwyciężyła za rolę nieanglojęzyczną. Niedawno mogliśmy podziwiać znakomitą aktorkę w filmie jej syna Edoardo Pontiego „Życie przed sobą” (2020). Jej kreacja Madame Rosy zdobyła wysokie noty krytyków, a także uznanie współczesnej publiczności – Sophia Loren wciąż udowadnia swój niewątpliwy talent, aktorską wrażliwość i charyzmę, nie tracąc nic ze swego słynnego temperamentu.

Gwiazdy dawniej i dziś - Sophia Loren 2021

Sophia Loren współcześnie

Sidney Poitier (ur. 1927)

Aktorzy kiedyś i dziś - Sidney Poitier

Sidney Poitier wczoraj…

To ikona walki z rasizmem i dyskryminacją, a także pierwszy w historii czarnoskóry aktor nagrodzony statuetką Oscara. Akademia wyróżniła jego znakomitą kreację z przejmującego dramatu „Polne lilie” (1963). Sidney Poitier to jeden z najwybitniejszych aktorów w historii amerykańskiego kina, ukazujący na ekranie swe artystyczne wyczucie oraz imponujące zdolności, a w dodatku przełamujący stereotypowy wizerunek Afroamerykanina w dawnych produkcjach. Jego bohaterowie byli bowiem świetnie wykształceni, odznaczali się nieprzeciętną inteligencją, empatią oraz pomysłowością. Było to rewolucyjne przedstawienie Afroamerykanów na wielkim ekranie, którzy do tej pory byli z reguły obsadzani w krzywdzących rolach służby czy osób znajdujących się na marginesie społecznym. Do wielkich filmów z udziałem Sidneya Poitiera należą: „Ucieczka w kajdanach” (1958), „W cieniu dobrego drzewa” (1965), „Nauczyciel z przedmieścia” (1967) oraz „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad” (1967).

Sidney Poitier dziś

… i dziś

Kim Novak (ur. 1933)

Sławne gwiazdy kiedyś i dziś - Kim Novak

Kim Novak w latach 50. XX wieku

To wszechstronna artystka i jedna z największych gwiazd amerykańskiego kina lat 50., konkurująca wówczas z inną ikoną dekady, Marilyn Monroe. Kim Novak odznaczała się wielkim talentem i ponadczasową urodą, nie bała się aktorskich wyzwań i ryzyka w doborze kontrowersyjnych ról (jak wcielenie prostytutki w komedii „Pocałuj mnie, głuptasie” z 1964 roku). Najbardziej ikoniczną kreacją gwiazdy pozostaje podwójna rola z arcydzieła Alfreda Hitchcocka „Zawrót głowy” (1958), gdzie zagrała zmysłową i tajemniczą Madeleine, a także drapieżną i bezpośrednią Judy. Partnerowała tu wybitnemu Jamesowi Stewartowi, z którym spotkała się na ekranie ponownie przy okazji obrazu fantasy „Czarna magia na Manhattanie” (1958). Kim Novak oficjalnie pożegnała się z X muzą w 1991, a dziś oddaje się swym największym pasjom – malarstwu i koniom. Na początku 2021 roku legenda Złotej Ery Hollywood wydała autobiografię zatytułowaną „Kim Novak: Her Art and Life”.

Gwiazdy kiedyś i dziś porównaj zdjęcia - Kim Novak 2021

Kim Novak w 2021 roku

Gina Lollobrigida (ur. 1927)

Gwiazdy kiedyś i dziś zdjęcia - Gina Lollobrigida

Gina Lollobrigida u szczytu kariery

To kolejna obok Sophii Loren znakomita włoska aktorka i symbol seksu dawnego kina. Gina Lollobrigida rozpoczynała swą karierę jako modelka, by od drugiej połowy lat 40. olśnić początkowo włoską, a z czasem międzynarodową widownię, swym niezaprzeczalnym talentem, urokiem i wrodzoną charyzmą. Jest zdobywczynią trzech prestiżowych nagród David di Donatello, będących odpowiednikiem włoskiego Oscara, a także dwóch nominacji do Złotego Globu. Do wybitnych pozycji w jej dorobku należą „Fanfan Tulipan” (1952), „Dzwonnik z Notre Dame” (1956) czy „Cervantes” (1967). Począwszy od lat 70. zwana przez fanów “La Lollo” gwiazda stopniowo wycofywała się z ekranu, by oddać się pasji fotoreportażu. Jej ostatnią produkcją pozostaje francuska komedia „XXL” (1997).

Gina Lollobrigida dziś

Gina Lollobrigida współcześnie

Clint Eastwood (1930)

Jak zmieniały się gwiazdy - Clint Eastwood

Clint Eastwood kiedyś…

To żywa legenda Hollywood. Zdobywca czterech Nagród Akademii i trzech Złotych Globów, fenomenalny aktor oraz reżyser Clint Eastwood debiutował w latach 50. XX wieku, jednak to kolejna dekada uczyniła z niego legendę. To właśnie wtedy wystąpił w tzw. dolarowej trylogii Sergia Leone – trzech częściach pamiętnych spaghetti westernów zatytułowanych kolejno: „Za garść dolarów” (1964), „Za kilka dolarów więcej” (1965) oraz „Dobry, zły i brzydki” (1966). Do historii przeszła jego surowość gry, a także powściągliwa ekspresja, czyniące z Clinta Eastwooda wzorzec twardego faceta. Niezwykle udaną rolą okazała się również postać detektywa Harry’ego Callahana z obrazu „Brudny Harry” (1971), gdzie aktor stworzył jedną najlepiej rozpoznawalnych i najwybitniejszych kreacji w swym dorobku. Na uwagę zasługują ponadto brawurowe występy Eastwooda w obrazach „Ucieczka z Alcatraz” (1979), „Bez przebaczenia” (1992) i „Co się wydarzyło w Madison County” (1995). Dwa ostatnie ze wspomnianych filmów wyreżyserował sam Eastwood.

Clint Eastwood dziś

… i współcześnie

Rita Moreno (ur. 1931)

Aktorki dawniej i dziś - Rita Moreno

Rita Moreno w latach świetności

To amerykańska aktorka, tancerka i piosenkarka o hiszpańsko-portorykańskich korzeniach oraz Laureatka Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej w kultowym musicalu Roberta Wise’a pod tytułem „West Side Story” (1961). Rita Moreno już od najmłodszych lat urzekała imponującym głosem i wyczuciem rytmu, zarażała swym optymizmem i rozpierającą energią manifestowaną w tańcu. Jej aktorska kariera sięga u swych początków scen Broadwayu, jednak Hollywood szybko upomniało się o obiecującą artystkę. Moreno wystąpiła w dalszoplanowych rolach przy okazji takich dzieł jak słynna „Deszczowa piosenka” (1952) czy musical „Król i ja” (1956). Gwiazda wciąż pozostaje aktywna zawodowo, zdobywając serca młodego pokolenia głównie dzięki występom w popularnych serialach (na przykład „Więzienie Oz”).

Rita Moreno 2018

Rita Moreno podczas 90. ceremonii wręczenia Oscarów, 2018

Brigitte Bardot (ur. 1934)

Brigitte Bardot

Brigitte Bardot u szczytu kariery

To symbol kobiety wyzwolonej, wybitna francuska aktorka, ikona stylu i skandalistka. Brigitte Bardot stała się twarzą Nowej Fali, a jej filmowy dorobek wypełnia współpraca z największymi reżyserami francuskiego kina – Jean-Luc Godardem, Henri-Georges’em Clouzotem czy Louisem Malle’em. Do głośnych dzieł z udziałem aktorki należą „Prawda” (1960), „Pogarda” (1963), „Viva Maria!” (1965), a także przełomowy w karierze gwiazdy obraz „I Bóg stworzył kobietę” (1956). W życiu prywatnym Brigitte Bardot słynęła z namiętnych romansów, kontrowersyjnych, często rasistowskich wypowiedzi, a także ekscentryzmu i niepowtarzalnego stylu, budującego jej legendę. W latach 70. aktorka porzuciła karierę filmową, oddając się aktywnej walce na rzecz praw zwierząt.

Bardot jest wegetarianką, a w 1986 roku założyła fundację The Brigitte Bardot Foundation for the Welfare and Protection of Animals. Sprzeciwia się hodowli zwierząt w celach futrzarskich i ubojowi rytualnemu, wspiera likwidację ogrodów zoologicznych i zakaz wykorzystywania zwierząt w prymitywnych celach rozrywkowych jak walki byków czy cyrki. Walczy o prawa bezpańskich zwierząt, zapobiegając większej bezdomności zwierząt za sprawą opłacania zabiegów sterylizacji, a w końcu aktywnych poszukiwań domów dla psów i kotów. Pozyskiwane na te cele fundusze bardzo często pochodziły ze sprzedaży jej przedmiotów osobistych, pamiątek z planów filmowych czy nieruchomości. W jednym z wywiadów przyznała: „od czasu gdy poznałam ludzi, kocham tylko zwierzęta”. Sama mieszka w swej ukochanej posiadłości w Saint-Tropez w otoczeniu kotów i psów. Jest autorką bestsellerowych książek, w których daje świadectwo swej wspaniałej walki w obronie praw bezbronnych istnień.

Brigitte Bardot 2020

Brigitte Bardot współcześnie

Margaret O’Brien (ur. 1937)

Margaret O'Brien

Margaret O’Brien na początku kariery

To jedna z najsłynniejszych dziecięcych aktorek w historii Złotej Ery Hollywood. Debiutowała jako czterolatka u boku samego Jamesa Cagneya – jej lukratywna kariera nie mogła więc potoczyć się inaczej. Z czasem w karierze Margaret O’Brien nastąpiło pasmo sukcesów: w 1944 roku dziewczynka zagrała wraz z Judy Garland w musicalach „Spotkamy się w St. Louis” i „Laski na Broadwayu”, a także z Elizabeth Taylor i Janet Leigh w adaptacji powieści Louisy May Alcott „Małe kobietki” (1949). Lata pięćdziesiąte zwiastowały kryzys na artystycznej drodze dorastającej aktorki. Z czasem gwiazda zaczęła występować w niskobudżetowych produkcjach i serialach telewizyjnych, do których to wraca z przerwami do dziś.

Margaret O'Brien współcześnie

Margaret O’Brien współcześnie

Ann Blyth (ur. 1928)

Ann Blyth

Ann Blyth kiedyś

To zjawiskowa aktorka i piosenkarka znana z głośnego filmu „Mildred Pierce” (1945) z główną rolą legendarnej Joan Crawford. Za wybitną rolę niewdzięcznej córki głównej bohaterki, Vedy, Ann Blyth została odznaczona nominacją do Oscara w kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej. Jej wyrazistość, czar i naturalne piękno podbiły serca kinomanów, do dziś zachwycając współczesnych odbiorców dopiero zapoznających się z filmografią gwiazdy. Od lat 50. aktorka skupiła się na występach teatralnych, a także telewizyjnych. Z czasem jednak całkowicie wycofała się z kariery aktorskiej, poświęcając się domu i wychowywaniu dzieci.

Ann Blyth 2013

Ann Blyth w 2013 roku

Larry Storch (ur. 1923)

Larry Storch

Larry Storch

To znany amerykański aktor słynący z wybitnych zdolności komediowych. Uznanie przyniosły mu znakomite role w serialach „F Troop” (1965-1967) oraz „Columbo” (1968-2003), a także filmy „Who Was That Lady?” (1960), „Kapitan Newman” (1963) i „Port lotniczy ‘75”(1974). Po 2000 roku Larry Storch wciąż pojawia się na wielkim ekranie, udowadniając swe nadzwyczajne umiejętności i nieśmiertelną charyzmę.

Larry Storch dziś

Larry Storch współcześnie

Joanne Woodward (ur. 1930)

Joanne Woodward

Joanne Woodward w latach 50. ubiegłego wieku

To najstarsza z żyjących laureatek Oscara w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej. W 1958 roku Akademia nagrodziła artystkę za jej spektakularny występ w psychologicznym dramacie „Trzy oblicza Ewy” (1957). Joanne Woodward słynęła z naturalności i swobody swej gry, wielkiego zaangażowania podczas pracy na planie, a także urody przełamującej dotychczasowe standardy w Hollywood. Prywatnie pozostawała żoną Paula Newmana, z którym stworzyła półwieczne małżeństwo okrzyknięte przez media mianem „najlepszego małżeństwa w Hollywood”. W rzeczywistości para niejednokrotnie przechodziła kryzys i zbliżała się do rozstania, jednak dzięki sile Joanne i jej zdolność do przebaczania występków Paula, ich związek przetrwał każdą burzę. Tworzyli fascynujący duet nie tylko prywatnie, ale też na ekranie, występując wspólnie w kilkunastu produkcjach, m.in. „Długie, gorące lato” (1958) czy „Widok z tarasu” (1960). Dziś Joanne Woodward mieszka w ich wspólnym domu w Westport. Nigdy nie przestała opłakiwać śmierci ukochanego.

Joanne Woodward Paul Newman

Joanne Woodward i Paul Newman