Aktorzy Charliego Chaplina – 10 gwiazd filmów mistrza komedii

Realizując pierwsze krótkometrażowe komedie, Charles Chaplin zasłynął ze stałej współpracy z dziesięcioma aktorami charakterystycznymi, mającymi decydujący wpływ na losy jego postaci Trampa. Edna Purviance, Eric Campbell, Henry Bergman, John Rand, Leo White, Ben Turpin, Albert Austin, Mac Swain, Frank Coleman i Tiny Sandford – oto nazwiska kryjące się za bliskimi przyjaciółmi lub odwiecznymi rywalami ekranowego Charliego Włóczęgi.

Aktorzy Charliego Chaplina

 

1. Edna Purviance (1895-1958)

Aktorka Chaplina - Edna Purviance w filmie Brzdąc

Aktorka Chaplina, Edna Purviance w filmie Brzdąc

Edna Purviance zagrała w blisko czterdziestu produkcjach Charliego Chaplina. Dziewczyna była stenografką, której nieprzeciętna uroda przykuła uwagę słynnego komika. I chociaż nie posiadała żadnego aktorskiego doświadczenia, to w 1915 roku oczarowany Chaplin zaproponował jej współpracę. Prywatnie tę dwójkę połączyło namiętne uczucie, lecz ich romans nie trwał długo. Edna i Charlie pozostawali bliskimi przyjaciółmi aż do jej śmierci; artysta wypłacał też swojej „wiodącej aktorce” dożywotnie honorarium.

Obecność Edny w filmach Chaplina uczyniła z jego kultowej postaci Włóczęgi niepoprawnego romantyka. Bohaterki Purviance były zazwyczaj nieśmiałymi, wrażliwymi dziewczynami z dobrego domu, do których wzdychał zauroczony Tramp. Widać to na przykładzie takich krótkometrażówek jak Charlie na ślizgawce (1916), Spokojna ulica (1917) czy Imigrant (1917). Inny wizerunek Edny możemy zaobserwować w obrazie Charlie gra Carmen (1915), zabawnej parodii opery Bizeta, gdzie aktorka stworzyła wyśmienity portret figlarnej cyganki Carmen. Purviance możemy również podziwiać w arcydziele Chaplina Brzdąc (1921) w roli filmowej matki.

2. Eric Campbell (1880-1917)

Aktorzy z filmów Chaplina - Eric Campbell

Spokojna ulica

Eric Campbell nie zagrał w aż tak pokaźnej liczbie filmów Chaplina, jak Edna Purviance, ale w historii kina również zapisał się jako jeden ze stałych współpracowników komika. Wystąpił w ponad dziesięciu krótkometrażowych produkcjach mistrza slapsticku, między innymi w Behind the Screen (1916), Charlie na ślizgawce (1916), Charlie ucieka (1917) czy Spokojnej ulicy (1917). Eric Campbell był aktorem charakterystycznym o masywnej budowie i dużym wzroście, a u Chaplina zawsze grał ekranowych antagonistów uprzykrzających los uroczego Trampa. Dla podkreślenia wrogiego usposobienia jego postaci stosowano mocny makijaż. Prywatnie był bliskim przyjacielem komika. Zginął w wypadku samochodowym w wieku zaledwie 37 lat.

3. Henry Bergman (1868-1946)

Aktorzy Charliego Chaplina - Henry Bergman

Imigrant

Henry Bergman był aktorem teatralnym, który od 1914 roku występował w imponującej ilości niemych komedii w rolach dalszoplanowych. Jego współpraca z Chaplinem rozpoczęła się od filmu Charlie kierownikiem działu (1916), a następnie aktor wystąpił w ponad dwudziestu komediach mistrza, jak np. Imigrant, Idylla na wsi (1919), Dzień zapłaty (1922) czy Światła wielkiego miasta (1931), gdzie wcielił się w postać burmistrza i sąsiada niewidomej kwiaciarki.

Zdarzało się, że Henry Bergman grywał u Chaplina postaci kobiece, co było specjalnym zabiegiem komediowym dla ukazania nieatrakcyjności jego bohaterki (aktor miał korpulentną sylwetkę). W takim wizerunku widzimy go choćby w Charlie na ślizgawce, gdzie gra żonę pana Stout, w którego roli wystąpił wspominany wyżej Eric Campbell.

4. John Rand (1871-1940)

Charlie Chaplin i aktorzy - John Rand

Lichwiarz

John Rand wystąpił w ponad dwudziestu filmach Chaplina. Często grywał postaci niezdarne, policjantów, kelnerów czy rywali Włóczęgi, jak na przykład w przezabawnym obrazie Lichwiarz (1916), gdzie wystąpił jako znienawidzony współpracownik Charliego, z którym wciąż kopał się po pośladkach (był to jeden z ulubionych gagów przedstawianych we wczesnych komediach). John Rand zagrał również w Charlie włamywaczem (1916), Nierobach (1921), Cyrku (1928) czy późniejszym arcydziele Dzisiejsze czasy (1936).

5. Leo White (1882-1948)

Charlie się żeni - Leo White

Charlie się żeni

Leo White w filmach Chaplina był uosobieniem francuskiego eleganta, który często konkurował z Włóczęgą o względy pięknej damy. Na ekranie zawsze był widoczny w eleganckim fraku, cylindrze i „koziej bródce”. Aktor miał niemieckie korzenie, występował też na deskach teatru, a jego filmografia zawiera ponad 300 pozycji (grywał role epizodyczne). Warto wspomnieć jego udział w takich filmach Chaplina jak Jego nowe zajęcie (1915), Włóczęga (1915), Charlie się bawi (1915), Charlie w parku (1915) czy Potrójne kłopoty (1918). Co ciekawe, Leo White wystąpił też w niemym arcydziele Friedricha Wilhelma Murnaua Wschód słońca, jako fryzjer czy Casablance Michaela Curtiza w roli kelnera.

6. Ben Turpin (1869-1940)

Najlepsi aktorzy Chaplina - Ben Turpin

Charlie się bawi – Ben Turpin

Ben Turpin to legendarna postać niemych komedii. Jak na ironię swoją sławę zawdzięczał zezowi, a jego charakterystyczne spojrzenie zapisało się na kartach X Muzy. U Charliego Chaplina Turpin grywał dość dziwne postacie o osobliwym zachowaniu, będące zazwyczaj pod wpływem alkoholu. Aktora możemy zauważyć w filmach Charlie gra Carmen, Charlie się bawi czy Charlie bokserem (1915). Ben Turpin zasłynął również ze współpracy ze Stanem Laurelem i Olivierem Hardym – słynną parą bohaterów Flip i Flap. W filmach występował aż po kres swoich dni.

7. Albert Austin (1881-1953)

Czołowi aktorzy Chaplina - Albert Austin

Imigrant – Albert Austin

Albert Austin w komediach Chaplina grywał różnorodne role epizodyczne – od lokaja, sanitariusza i policjanta po klauna i złodzieja. Znakiem rozpoznawczym jego postaci były długie wąsy, grube brwi i surowa mina. Wystąpił w ponad 20 filmach Chaplina, m.in. w One A. M. (1916), Pożyczce wolności (1918), Pieskim życiu (1918) czy Cyrku (1928). Albert Austin zapisał się w historii kina również jako reżyser i scenarzysta.

8. Mac Swain (1876-1935)

Top aktorzy z filmów Chaplina - Mac Swain

Gorączka złota

Mac Swain to niezapomniany Big Jim z najlepszego filmu Charliego Chaplina Gorączka złota (1925). Aktor zasłynął ze współpracy z tzw. „królem komedii” Mackiem Sennettem i bez wątpienia był gwiazdą filmową niemych komedii. Z Chaplinem rozpoczął współpracę znacznie wcześniej od wyżej wymienionych aktorów, bo już w 1914 roku w takich obrazach jak Charlie królem, Charlie dentystą, Charlie kelnerem czy Charlie tatusiem. Jego postacie miały charakterystyczny, gęsty wąs i poważną minę, a pokaźnych rozmiarów sylwetka Maca Swaina skutecznie odstraszała pozostałych zlęknionych bohaterów.

9. Frank J. Coleman (1888-1948)

Ulubieni aktorzy Chaplina -Frank Coleman

Charlie ucieka

Frank Coleman towarzyszył Chaplinowi w jego pracy dla studia Essanay i Mutual. Zazwyczaj wcielał się on w role policjantów, właściciela danego przybytku, kierownika czy oficera. Jego postać również odznaczała się gęstym wąsem, przysłaniającym usta. Zagrał m.in. w Charlie w Music-Hallu (1915), Charlie gra w filmie (1916), Charlie i Hrabia (1916) czy Charlie na kuracji (1917).

10. Tiny Sandford (1894-1961)

Aktor Chaplina - Tiny Standford

Dzisiejsze czasy

Tiny Sandford dzięki swojej posturze i surowemu wyglądowi zasłynął z ról funkcjonariuszy prawa lub, dla odmiany, przestępców. Z Chaplinem współpracował przy okazji kilku jego krótkometrażówek (np. Charlie ucieka). Wystąpił też w arcydziełach komika – Gorączce złota, gdzie zagrał barmana, w Cyrku jako rekwizytor, Dzisiejszych czasach w roli Dużego Billa czy w Dyktatorze jako żołnierz.

Udostępnij “Aktorzy Charliego Chaplina” swoim znajomym.