Alma Reville – 10 faktów z życia pani Hitchcock

Alma Reville

Alma Reville ze swoim mężem Alfredem Hitchcockiem

Alma Reville była uznaną montażystką i scenarzystką, jednak dziś mówi się o niej zazwyczaj w kontekście małżeństwa z miłością jej życia – Alfredem Hitchcockiem. Pani Hitchcock wniosła nieoceniony wkład do dzieł męża, towarzysząc mu od samych początków kariery: od kina niemego, przez okres brytyjski, aż po twórczość amerykańską, często nie będąc nawet wymienioną w końcowych napisach. Być może Alma dobrowolnie żyła w cieniu mistrza suspensu, ale jedno jest pewne – jej barwna osobowość, życie pełne pasji, talentu i czystej miłości do kina wciąż są warte przypomnienia. Oto 10 ciekawostek z życia Almy Reville Hitchcock.

10 faktów z życia pani Hitchcock

 

1. Urodziła się zaledwie dzień po swoim przyszłym mężu.

Alma Reville przyszła na świat 14 sierpnia 1899 roku w Nottingham, jeden dzień po narodzinach jej przyszłego partnera w życiu prywatnym i zawodowym – Alfreda Hitchcocka. Jej rodzina należała do dość zamożnej klasy średniej. Ojciec Almy był przedstawicielem firmy koronczarskiej i posłał córkę do prywatnej szkoły. Pasję do kina zaszczepiła w niej matka, która każdego lata zabierała dziewczynkę na pokazy filmowe.

2. Chorowała na pląsawicę Sydenhama.

Będąc nastolatką Alma uległa ciężkiej chorobie, która wyłączyła ją z edukacji na dwa lata. Dochodząc do zdrowia po przebytej pląsawicy Sydenhama, dziewczynka pokochała aktywność fizyczną, zaczęła jeździć na rowerze i uprawiać gimnastykę. Będąc już dojrzałą kobietą Alma Reville wciąż pozostawała zwinna i pełna pasji do sportu, stanowiąc zaprzeczenie swego męża. W przeciwieństwie do niej Hitchcock nigdy nie był w stanie połączyć swej miłości do jedzenia z wysiłkiem fizycznym.

Alma Reville 10 ciekawostek z życia

Alma Reville przy współpracy z Hitchem w 1926 r. na planie filmu Orzeł z gór

3. Gdy poznała Alfreda Hitchcocka, była od niego bardziej ceniona w środowisku filmowym.

Już w wieku szesnastu lat Alma rozpoczęła pracę w montażowni London Film Company, gdzie pełniła funkcję sekretarki planu – pisała na maszynie i stenotypowała. Poza rolą script girl uczyła się również składania filmów, obserwując pracę montażystów. Wkrótce sama została jedną z nich. Na początku 1921 roku przeniosła się do Famous Players-Lasky, w którym została kierownikiem produkcji i uznaną montażystką. To właśnie tam po raz pierwszy spotkała przyszłego męża. Alfred Hitchcock był wówczas nowicjuszem, niższym rangą od Almy. Reville w przyszłości wspominała ich spotkanie: „Wolno przewędrował przez plan ze śmiertelnie poważną miną, zatrzymał się koło mnie, zapytał, gdzie jest biuro produkcji, a potem nonszalancko, bez słowa, wszedł do wskazanego przeze mnie budynku”. Od tamtej pory minęły aż dwa lata, zanim Hitchcock odważył się ponownie nawiązać bliższy kontakt z Almą.

4. Próbowała swych sił jako aktorka.

W 1918 roku Alma stanęła przed kamerą, grając dalszoplanową rolę w filmie Maurice’a Elveya The Life Story of David Lloyd George. Dwa lata później awansowała na stanowisko jego pierwszej asystentki, co okazało się jednym z przełomowych punktów dla jej kariery.

5. Hitchcock oświadczył się Almie, gdy ta cierpiała na chorobę morską.

Na początku lat 20. ubiegłego stulecia Alma i Hitch stali się nierozłączni. Współpracowali ze sobą przy pierwszych dziełach mistrza suspensu (m.in. Ogrodzie rozkoszy i zaginionym Orle górskim), podróżowali do Włoch, Niemiec czy Francji i chodzili teatrów. W trakcie rejsu z Monachium do rodzinnej Anglii Hitchcock postanowił oświadczyć się wybrance swego serca. Alma cierpiała wówczas z powodu choroby morskiej i leżąc półprzytomna w łóżku, przyjęła propozycję przyjaciela. „Pomyślałem sobie, że cię złapię, kiedy będziesz zbyt słaba, żeby powiedzieć nie” – wspominał oświadczyny reżyser. Pobrali się 2 grudnia 1926 roku w londyńskim kościele Brompton Oratory przy Knightsbridge.

6. Alma Reville była kobietą wielu pasji.

Największą miłością Almy Reville pozostawało kino, do którego to pasja połączyła ją z mistrzem suspensu. Pani Hitchcock miała jednak wiele innych zainteresowań, które również podzielał jej mąż. Alma uwielbiała podróże i dobre jedzenie, odwiedziny w ośrodkach kulturalnych, a zwłaszcza music-hallach i teatrach, a także długie spacery i odkrywanie nowych zakątków świata. Oboje mieli dość nietypowe poczucie humoru i rozumieli się bez słów. Alma jeździła również konno.

Alma Reville - żona Hitchcocka

Alma Reville z mężem i córką

7. Doczekała się jedynej córki.

Jedyne dziecko Hitchcocków, Patricia, przyszła na świat 7 lipca 1928 roku. Alma rodziła w domu jak większość Brytyjek tamtego okresu. Kiedy nadszedł dzień rozwiązania, przejęty Hitchcock miał uciec z mieszkania, trzaskając drzwiami i wrócić dopiero późnym wieczorem. Jak wspominała później Alma, w ramach przeprosin podarował jej piękną bransoletę. W przyszłości Patricia realizowała artystyczne pasje swych zdolnych rodziców. Córka Almy i Hitcha studiowała na Royal Academy of Dramatic Art, grała też w filmach, występując m.in. w arcydziełach ojca Trema, Nieznajomi z pociągu i Psychoza. W 1952 roku Pat poślubiła Josepha O’Connella, a ze związku zrodziły się trzy córki. Patricia Hitchcock odeszła 9 sierpnia 2021 roku w wieku 93 lat.

8. Współpracowała z Hitchcockiem przy większości jego filmów.

Wciąż niewiele się mówi o zasługach Almy we współpracy z Hitchcockiem, która nie tylko wielokrotnie pracowała nad scenariuszem i montażem dzieł męża, ale jej nieodzowna pomoc często wykraczała poza plan filmowy. W domowym zaciszu Hitchcock konsultował z nią nowe pomysły na historie, a także inspiracje literackie. Reville pomagała przy wyborze kostiumów i aktorów, zdarzało się też, że samodzielnie pogłębiała portrety ekranowych bohaterek. Niektórzy badacze filmów mistrza suspensu sugerują, że to być może za jej sprawą powstało kilka kobiecych postaci o silnych charakterach, dziś rozpatrywanych z punktu analiz feministycznych.

Wkład Almy możemy odnaleźć m.in. w takich filmach Hitchcocka jak brytyjskie Ring, Morderstwo, Bogaci i dziwni, 39 kroków, Bałkany, Młody i niewinny, Starsza pani znika i Oberża Jamajka czy późniejsze hollywoodzkie produkcje Podejrzenie, Cień wątpliwości czy Akt oskarżenia (zob. Top 10 – brytyjskie filmy Hitchcocka).

Alma Reville, Patricia Hitchcock, Alfred Hitchcock

Alma Reville z Hitchcockiem 1966 r., fot. Friedrich Magnussen

9. Podejrzewano ją o romans z Whitfieldem Cookiem.

Z pewnością łączyła ich bliska przyjaźń. Bywały okresy, w których Alma czuła się samotna, a niezwykła więź wywiązała się między nią i Cookiem, kiedy scenarzysta nawiązał współpracę z Hitchcockiem przy filmach Trema i Nieznajomi z pociągu. Do dziś niektórzy biografowie wskazują na pewne tropy, które miałyby świadczyć o romansie tej dwójki. Brakuje jednak solidnych dowodów w tej sprawie. Nieco kontrowersyjny wątek z życia Almy blednie jednakże w kontekście faktu o impotencji jej męża i doniesieniach o platonicznej miłości względem jego aktorek, słynnych „blondynek Hitchcocka” (zob. Top 10 – ulubione aktorki Hitchcocka).

10. Pod koniec życia chorowała i nie była świadoma śmierci męża.

Alma przez większość dojrzałego życia borykała się z szeregiem chorób – odniosła m.in. zwycięstwo w walce z rakiem piersi. Pod koniec życia miała poważne problemy psychiczne i jej stan stale się pogarszał, doprowadzając do częstych zaników świadomości. Po śmierci Alfreda Hitchcocka w 1980 roku miała stale powtarzać opiekunkom i gościom: „Hitch jest w sąsiednim pokoju”, „Nie martwcie się, niedługo wróci do domu”. Alma Reville odeszła 6 lipca 1982 roku.

Udostępnij “Alma Reville – 10 faktów z życia pani Hitchcock” swoim znajomym,

Literatura:

1. P. McGilligan, Alfred Hitchcock: życie w ciemności i pełnym świetle, tłum. J. Matys, Twój Styl, Warszawa 2005.

2. P. Ackroyd, Alfred Hitchcock, tłum. J. Łaziński, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2017.