Cameo i Hitchcock – 10 najlepszych występów Hitcha

Alfred Hitchcock uczynił z ról cameo znak rozpoznawczy swego stylu filmowego, manifestując kontrolę nad całością własnego dzieła. Poszukiwanie mistrza suspensu na wielkim ekranie stało się prawdziwą rozrywką dla fanów jego twórczości, a także szeroko rozpowszechnianą ciekawostką wśród miłośników X Muzy. Hitchcock wystąpił łącznie w 38 filmach fabularnych, z wykluczeniem ról, które najprawdopodobniej odtworzyli aktorzy o podobnej sylwetce (np. Łatwa cnota, 1928).

Po raz pierwszy Alfred Hitchcock zagrał rolę cameo w swoim najlepszym niemym filmie Lokator z 1927 roku. „(…) trzeba było wypełnić ekran. Później zrobił się z tego przesąd, a w końcu – stały żart” – tłumaczył swą decyzję o rozpoczęciu przygody z cameo mistrz suspensu. Trzeba zaznaczyć, że Hitchcock nie pojawiał się w każdym swoim filmie (cameo nie odnajdziemy np. w Człowieku z wyspy, 1929 czy obrazie Bogaci i dziwni, 1932), a za punkt zwrotny w tej kwestii uznaje się wyjazd Brytyjczyka do Stanów Zjednoczonych i produkcję Rebeka (1940), od której to gościł na ekranie regularnie.

Kilkusekundowe występy cameo Alfreda Hitchcocka przybierały najczęściej formę przechodnia (39 kroków, 1935; Wyznaję, 1953) mężczyzny palącego cygaro (Urzeczona, 1945; Akt oskarżenia, 1947) czy jednej z postaci w tłumie (Człowiek, który wiedział za dużo, 1956; Szał, 1972). Wyjątkowym cameo w dorobku mistrza suspensu była zapowiedź rozpoczynająca jego Niewłaściwego człowieka (1956). Które z pozostałych cameos Hitchcocka zasługują na szczególne wyróżnienie?

1. Łódź ratunkowa (Lifeboat,1944) i cameo

Cameo - Łódź ratunkowa

W Łodzi ratunkowej Alfred Hitchcock stworzył swą najbardziej błyskotliwą rolę cameo. Reżysera możemy zauważyć w reklamie środka na odchudzanie „Reduco” w gazecie czytanej przez jednego z rozbitków. Daje to przekomiczny efekt, zważywszy na korpulentną sylwetkę Brytyjczyka i jego zdrowotne problemy z nadwagą w życiu prywatnym…

2. Okno na podwórze (Rear Window, 1954)

Cameo Hitchcock - Sekretne okno

Rolą cameo w Oknie na podwórze Alfred Hitchcock doskonale zamanifestował własną kontrolę nad dziełem, ilustrując postać mężczyzny nakręcającego zegar w mieszkaniu muzyka, których z ciekawością podgląda bohater grany przez Jamesa Stewarta. „To ja jestem sercem tego filmu” – zdaje się komunikować nam twórca.

3. Cameo w filmie Północ, północny zachód (1959) – North by Northwest

Cameo film - Północ, północny zachód

W Północy, północnym zachodzie Hitchcockowi nie udaje się zdążyć na autobus, co obserwujemy w pierwszej scenie filmu. Ciekawostką jest, że niektórzy zauważają mistrza suspensu także w późniejszej sekwencji rozgrywanej w pociągu, przebranego za… kobietę. Są w błędzie. Nie był to Alfred Hitchcock, tylko aktorka Jesslyn Fax, która z całą pewnością mogłaby odgrywać jego siostrę – podobieństwo jest nadzwyczajne!

4. M jak morderstwo (Dial M for Murder, 1954)

Cameo Alfred Hitchcock

To jedno z ciekawszych i trudniejszych do zauważenia cameo w dorobku Alfreda Hitchcocka. W M jak morderstwo z główną rolą Grace Kelly reżyser ukrył się na fotografii wykonanej z okazji zjazdu absolwentów, którą to główny bohater pokazuje dawnemu znajomemu.

5. Nieznajomi z pociągu (Strangers on a Train, 1951)

Hitchcock cameo

W Nieznajomych z pociągu reżyser podróżuje z kontrabasem, mijając się z główną postacią Farleya Grangera w wejściu do pociągu. To nie pierwszy i ostatni raz, kiedy Hitchcockowi w roli cameo towarzyszy jakiś instrument – w Akcie oskarżenia była to wiolonczela, a Zawrocie głowy – trąbka. Symbolika tych rekwizytów może nadawać krótkim występom metaforycznego wymiaru.

6. Cameo w filmie Osławiona (Notorious, 1946)

Hitchcock w filmie - Osławiona

W arcydziele z Carym Grantem i Ingrid Bergman w rolach głównych Alfred Hitchcock wystąpił jako „spragniony” gość na przyjęciu. Jego postać z Osławionej pojawia się w samym centrum kadru i pije szampana, kiedy bohaterowie zbliżają się do baru.

7. Szantaż (Blackmail, 1929)

10 cameo Hitchcocka - szantaż

W swym pierwszym dźwiękowym obrazie Szantaż Hitch musi zmagać się na ekranie z uciążliwym malcem w czasie jazdy metrem. Chłopczyk przeszkadza mu w lekturze książki, stale ciągając twórcę za kapelusz, co budzi w nim oczywistą irytację.

8. Ptaki (The Birds, 1963)

Cameo Ptaki Hitchcock

Cameo w filmie Ptaki dotyka w sposób szczególny życia prywatnego Alfreda Hitchcocka. Reżyser opuszcza sklep zoologiczny w towarzystwie swych dwóch psów rasy sealyham terrier: Geoffreya i Stanleya. Mistrz suspensu i jego pupile mijają się w drzwiach sklepu z odtwórczynią głównej roli, Tippi Hedren.

9. Marnie (1964) i cameo

Cameo Marnie

Kilkusekundowemu występowi Alfreda Hitchcocka w Marnie również należy się szczególne wyróżnienie. Wyjątkowość tego cameo opiera się na zburzeniu czwartej ściany – twórca, opuszczając pokój hotelowy, odwraca się niespodziewanie w stronę widowni i obrzuca ją szybkim spojrzeniem.

10. Intryga rodzinna (Family Plot, 1976)

Cameo w filmach Hitchcocka - Intryga rodzinna

W swym ostatnim zrealizowanym filmie mistrz suspensu pojawia się w bardzo ciekawej formie. W Intrydze rodzinnej widzimy cień Alfreda Hitchcocka, ukrytego za drzwiami urzędu rejestracji urodzin i zgonów. Zacieniony profil reżysera stał się jego znakiem rozpoznawczym już znacznie wcześniej dzięki występom w serialu Alfred Hitchcock Przedstawia z lat 1955-1962.

Literatura:

P. McGilligan, Alfred Hitchcock: życie w ciemności i pełnym świetle, tłum. J. Matys, Twój Styl, Warszawa 2005.

H. Scott, F. Truffaut, A. Hitchcock, Hitchcock/Truffaut, tłum. T. Lubelski, Świat Literacki, Izabelin 2005.

Udostępnij “Cameo i Alfred Hitchcock – 10 najlepszych występów Hitcha” swoim znajomym.