Cary Grant i słynne aktorki

„Każdy chciałby być Carym Grantem. Nawet ja chciałbym być Carym Grantem!” – mówił o sobie jeden z największych aktorów Hollywood. Występował w dziełach najważniejszych twórców kina – Georgea Cukora, Howarda Hawksa czy Alfreda Hitchcocka. Cary Grant posiadał nieprzeciętny talent, był błyskotliwym, czarującym i szaleńczo przystojnym artystą, którego dzieciństwo nie zawsze układało się w bajkową opowieść.

Archibald Alexander Leach, bo tak brzmiało prawdziwe nazwisko aktora, przyszedł na świat w ubogiej rodzinie na przedmieściach Bristolu. Późniejsze życie prywatne Cary’ego Granta było naznaczone bolesnymi wspomnieniami lat młodości. Jego ojciec pił, a matka Elsie była nadopiekuńcza i niedostępna uczuciowo, co wynikało z jej obwiniania się o śmierć starszego brata Archiego. Według relacji samego Granta „nie była szczęśliwą kobietą, a ja nie byłem szczęśliwym dzieckiem. Matka przytłacza mnie ciągłą troską. Zbyt długo nosiłem dziecięce sukienki i długie loki. W pewnym momencie sam nie byłem pewien – jestem dziewczynką czy chłopcem?”.

Gdy Cary miał zaledwie dziewięć lat kobietę umieszczono w zakładzie psychiatrycznym z polecenia jego ojca. Ten wmówił synowi, że jego matka nie żyje. „Czułem pustkę i dojmujący żal. Nigdy mnie nie opuszczał. Byłem pewien, że matka mnie porzuciła” – wspominał Cary. W późniejszych latach wychowywała go babka, a sam Archie często chodził głodny. Ojciec układał sobie bowiem życie od nowa z inną kobietą u boku. Będąc już sławnym, Grant dowiedział się całej prawdy – Elias Leach będąc na łożu śmierci poinformował syna gdzie znajduje się Elsie. W 1936 roku Cary zabrał matkę z zakładu i urządził w rodzinnym Bristolu. Odwiedzał kobietę aż do jej śmierci. Każde spotkanie wiązało się dla niego z głębokim przygnębieniem i powrotem gorzkich wspomnień z dzieciństwa.

Trudności w przyszłym życiu uczuciowym i kontaktach z kobietami Cary Grant tłumaczył traumą z młodości. Miewał również problemy ze zdefiniowaniem własnej seksualności – nie czuł się w pełni ani gejem, ani biseksualistą. W sferze erotycznej eksperymentował i nawiązywał liczne homo- i heteroseksualne romanse. U kobiet swojego życia poszukiwał zrozumienia, czułości i wsparcia. Żenił się pięciokrotnie. Do końca życia regularnie odwiedzał psychoterapeutów, którzy zalecali mu leczenie modnym wówczas LSD.

Jednocześnie kariera Cary’ego Granta była ucieleśnieniem amerykańskiego snu. Stał się ikoną elegancji i stylu, poważanym aktorem, którego talent można było podziwiać nie tylko w wydaniu komediowym. Był jednym z pierwszych pretendentów do roli Jamesa Bonda, a u Alfreda Hitchcocka udowodnił, że potrafi tworzyć mroczne, niejednoznaczne kreacje, choć to z rolą ekranowego komika jest dziś być może najczęściej utożsamiany. Do jego sławnych filmów należą m.in. Filadelfijska opowieść (1940), Arszenik i stare koronki (1944), Północ, północny zachód (1959) czy Szarada (1963). Cary Grant znany jest także z udanych, pasjonujących duetów, które kreował z największymi aktorkami złotej ery kina. O jakich gwiazdach mowa?

1. Cary Grant i Mae West

Cary Grant i Mae West filmy

Mae West uważała, że to ona odkryła Cary’ego Granta. W rzeczywistości Grant zdobył rozgłos nieco wcześniej, bo po występie u boku Marleny Dietrich w filmie Josefa von Sternberga Blond Venus (1932). Niemniej jednak duet z ponętną West wpłynął pozytywnie na rozwój jego kariery, choć grali w niezbyt ambitnych komediach. Wspólnie wystąpili w filmach Lady Lou (1933) oraz Nie jestem aniołem (1933), które okazały się sukcesami box office’a. Grant w roli ekranowego playboya oczarował widownię. Urzekał nadzwyczajnym humorem, choć z drugiej strony w jego grze widać jeszcze pewne skrępowanie i nieśmiałość, których z kolejnymi filmami sukcesywnie się oduczy.

2. Cary Grant i Carole Lombard

Cary Grant i Carole Lombard filmy

Z królową screwball comedies Cary Grant spotkał się na planie przy okazji trzech produkcji. Były to Sinners in the Sun (1932), Skrzydlate fatum (1933) oraz In Name Only (1939). W pierwszym z filmów stawiający pierwsze kroki przed kamerą Grant otrzymał małą, dalszoplanową rolę. Najciekawszym owocem współpracy Cary’ego z Carole Lombard jest zaś In Name Only. Podobno jego ekranową partnerkę miała początkowo zagrać Katharine Hepburn, jednak po kasowej klęsce Drapieżnego maleństwa z ich udziałem, obsadzono Lombard. Po premierze filmu “Variety” pisało, że duet Carole i Cary’ego robi ogromne wrażenie. Krytyka miała rację – tej aktorskiej parze nie brakowało talentu.

3. Cary Grant i Katharine Hepburn

Cary Grant i Katharine Hepburn filmy

Ta ekranowa para zagrała łącznie w czterech filmach komediowych (zob. Cztery świetne filmy z Katharine Hepburn i Carym Grantem). Po raz pierwszy współpracowali ze sobą na planie Sylvii Scarlett (1935). Późniejsze lata przyniosły ich brawurowe role w Drapieżnym maleństwie (1938), Wakacjach (1938) i Filadelfijskiej opowieści (1940). We wspólnych filmach Cary Grant i Katharine Hepburn wykazywali się profesjonalizmem i świeżością. Wciąż pozostawali młodymi aktorami, jednak ich wielki talent rozkwitł w pełni. Zachwycali humorem, dystansem i autentycznością. Ich bohaterowie posiadali odmienne osobowości, które stawały się pretekstem do rozgrywania ekranowej wojny płci, nieodłącznego elementu screwball comedies. Kate i Cary stworzyli jeden najsłynniejszych filmowych duetów w historii kinematografii.

4. Cary Grant i Irene Dunne

Cary Grant i Irene Dunne filmy

Irene Dunne była jedną z najczęściej występujących u boku Cary’ego Granta aktorek. Stanowili świetnie dobraną parę, która zachwycała płynącą z ekranu energią i błyskotliwością. Wspólnie zagrali w komediach romantycznych Naga prawda (1939), Moja najmilsza żona (1940) oraz melodramacie Ich dziecko (1941). Za rolę w ostatnim z wymienionych filmów Cary Grant uzyskał jedną z dwóch w swojej karierze nominacji do Oscara. Ich filmy okazywały się wielkimi sukcesami komercyjnymi, które ugruntowały pozycję Granta, jako czołowej gwiazdy Hollywood. Aktorzy zapisali się na kartach historii, jako jeden z najlepszych duetów w dziejach X Muzy.

5. Cary Grant i Jean Arthur

Cary Grant i Jean Arthur filmy

Cary Grant wystąpił w parze z Jean Arthur w dwóch wyśmienitych produkcjach: przygodowym melodramacie Howarda Hawksa Tylko aniołowie mają skrzydła (1939) i komedii sprawnie łączącej humor z dramatem Głosy miasta (1942) w reżyserii Georgea Stevensa. W pierwszym z filmów Grant stworzył pasjonującą kreację twardo stąpającego po ziemi lotnika Geoffa Cartera, którą uznaje się za jedną z najlepszych w jego dorobku. Razem z Jean Arthur, jedną z największych hollywoodzkich sław tamtego czasu, wypadli sympatycznie. Ich bohaterowie to postacie o sprzecznych charakterach i poglądach na życie, których zgodność może przynieść jedynie romantyczne uczucie.

6. Cary Grant i Ingrid Bergman

Cary Grant i Ingrid Bergman filmy

Cary Grant i Ingrid Bergman po raz pierwszy współpracowali na planie filmu Alfreda Hitchcocka Osławiona (1946). Do historii przeszły pełne erotycznego napięcia sceny z ich udziałem, które pochodzą z tego dzieła – romantyczne uniesienia bohaterów Ingrid i Cary’ego zostały nakręcone w dużym zbliżeniu twarzy. W 1958 roku wystąpili również w dobrej komedii Stanleya Donena Niedyskrecja (1958). Za ten występ oboje byli nominowani do Złotego Globu. Aktorzy zasłynęli z doskonałego oddania ekranowej namiętności. Na drodze do szczęścia ich bohaterów zawsze stawały skomplikowane i nieprzewidziane zrządzenia losu, których pokonanie warunkowało romantyczne zakończenie. Prywatnie Cary’ego i Ingrid połączyła wieloletnia, bliska przyjaźń.

7. Cary Grant i Ginger Rogers

Cary Grant i Ginger Rogers filmy

Ta aktorska para stworzyła niezapomniane, komediowe połączenia. Ginger Rogers i Cary Grant byli gwiazdami pełnymi wigoru, a przy tym cechowały ich naturalność i niepowtarzalny urok. Zagrali w dwóch udanych obrazach: Pewnego razu podczas miesiąca miodowego (1942) oraz Małpia kuracja (1952). W tym ostatnim towarzyszyła im również młodziutka Marilyn Monroe, a Ginger Rogers nominowano do Złotego Globu. Oglądając duet Granta z Rogers można odnieść wrażenie, że aktorzy świetnie czuli się w swoim towarzystwie i być może to właśnie swoboda współpracy zaowocowała czarem ich ekranowych kreacji.

8. Cary Grant i Grace Kelly

Cary Grant i Grace Kelly filmy

Cary Grant i Grace Kelly zagrali tylko w jednym filmie, jednak ich udana współpraca i serdeczna relacja zapisały się na kartach X Muzy. Wystąpili w słynnym obrazie Alfreda Hitchcocka Złodziej w hotelu (1955). To z tego filmu pochodzi znana scena pocałunku tej dwójki aktorów – Cary odprowadzający bohaterkę Grace do jej hotelowego pokoju, zostaje zaskoczony jej namiętnym pocałunkiem. Aktorzy stworzyli na ekranie magnetyczną, seksowną parę, od której wprost nie można oderwać wzroku. Dodając do tego duetu reżysera, całą trójkę połączyła przyjaźń. „Gdyby Grace nie wyszła za księcia, ona, Hitch i ja stworzylibyśmy własną wytwórnię i nakręcilibyśmy sporo filmów” – wyznał Cary Grant. Złodziej w hotelu to jeden z jego najbardziej znanych filmów.

9. Cary Grant i Deborah Kerr

Cary Grant i Deborah Kerr filmy Niezapomniany romans

Wraz z Deborah Kerr (zob. Top 5 – filmy z Deborah Kerr), Cary Grant stworzył jedną z najromantyczniejszych par wielkiego ekranu. Uzdolnieni aktorzy wystąpili w dość przeciętnych filmach Żona moich marzeń (1953) oraz Cudze chwalicie… (1960), a ich największym sukcesem okazał się piękny i wzruszający Niezapomniany romans (1957). Protagoniści Cary’ego i Deborah zawsze byli szaleńczo zakochanymi w sobie partnerami, których drogi niespodziewanie się rozchodziły, aby po serii skomplikowanych wydarzeń znów mogli być razem. Aktorzy stawali się tym samym synonimem dojrzałego, trwałego uczucia. Ich duet ogląda się z nieskrywaną przyjemnością.

10. Cary Grant i Sophia Loren

Cary Grant i Sophia Loren filmy Dom na łodzi

Sophia Loren partnerowała Cary’emu Grantowi przy okazji dwóch filmów. Po raz pierwszy spotkali się na planie wojennego melodramatu Duma i namiętność (1957), gdzie zagrał również Frank Sinatra. Drugim owocem ich współpracy była poruszająca, mądra i wielowątkowa produkcja Dom na łodzi (1958), w której Cary Grant stworzył jedną z najlepszych ról w swej karierze. Prywatnie aktorów połączył namiętny romans. Cary Grant miał być szczerze zakochany w pięknej Włoszce, jednak ta ostatecznie odrzuciła jego awanse i poślubiła producenta Carla Pontiego. Małżeństwo Sophii Loren przetrwało aż do śmierci Pontiego w 2007 roku. Cary bardzo przeżył utratę Sophii.

To tylko niektóre z najciekawszych aktorskich duetów Cary’ego Granta. Jego filmografia była niezwykle różnorodna – wystąpił w ponad siedemdziesięciu filmach fabularnych. W swojej karierze Archibald Leach partnerował wielu wybitnym gwiazdom Hollywood, z których warto przypomnieć także Rosalind Russell, Jean Harlow, Sylvię Sydney, Joan Fontaine, Priscillę Lane czy Audrey Hepburn. W 1970 roku Amerykańska Akademia Filmowa przyznała Cary’emu Grantowi honorowego Oscara. Zmarł 29 listopada 1986 roku w wieku 82 lat. Dziś uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów w historii kina oraz ikonę męskiego stylu. Przez całe swoje życie Archie borykał się jednak z mrokiem dzieciństwa, o którym wspomnienia nie była w stanie przysłonić nawet lukratywna kariera.

Źródła:

M. Eliot, Cary Grant: A biography, Three Rivers Press, New York 2004.

Dokument: Cary Grant – szukając siebie (Becoming Cary Grant), reż. Mark Kidel, Francja 2017.