Clark Gable – filmy

Był ikoną męskości i jednym z największych amantów amerykańskiego ekranu. Nazywany Królem Hollywood Clark Gable w swojej półwiecznej karierze wystąpił w ponad 70 produkcjach, zyskując takimi rolami jak Rhett Butler z „Przeminęło z wiatrem” czy Peter Warne z „Ich nocy” status legendy kina. Oto nasz ranking najlepszych filmów z Clarkiem Gablem.

Filmy z Clarkiem Gable – Top 10

1. „Przeminęło z wiatrem” („Gone with the Wind”, reż. Victor Fleming, 1939)

Clark Gable filmy - Przeminęło z wiatrem

Rolą życia Clarka Gable’a pozostaje kreacja Rhetta Butlera z epickiego dzieła Victora Fleminga „Przeminęło z wiatrem”. Król Hollywood stworzył w nim legendarny duet z niezapomnianą w roli Scarlett O’Hary Vivien Leigh. Akcja nagrodzonej ośmioma Oscarami ekranizacji powieści Margaret Mitchell toczy się w czasie wojny secesyjnej.

Rhett Butler w wykonaniu Clarka Gable’a to majętny, lecz awanturniczy amant walczący o serce ukochanej Scarlett, będący kwintesencją ekranowego wizerunku gwiazdora. Podobnie jak Clark postać Rhetta stanowi klasyczne uosobienie twardej męskości, zdolnej jednakże do głębokich uczuć i miłości. „Przeminęło z wiatrem” to najsłynniejsza pozycja w filmografii Gable’a, której legenda sprawia, że młode pokolenia na nowo odkrywają dorobek aktora.

2. „Ich noce” („It Happened One Night”, reż. Frank Capra, 1934)

Filmy z Clarkiem Gable - Ich noce

Oscarowa kreacja Clarka Gable’a. W arcydziele screwball comedy spod ręki Franka Capry aktor wcielił się w postać cynicznego i zabójczo przystojnego dziennikarza Petera, który w podróży spotyka zbuntowaną dziedziczkę fortuny, Ellie Andrews (w tej roli Claudette Colbert). Wkrótce Peter postanawia wykorzystać rodzinne komplikacje i rozpieszczoną naturę dziewczyny jako obiecujący materiał do nowego artykułu. Wspólnie spędzony czas z Ellie zaowocuje jednak wybuchem prawdziwego uczucia…

„Ich noce” jako pierwszy film w dziejach kina zdobyły Oscarową Wielką Piątkę. Capra doskonale igra tu z cenzurą Haysa, wykorzystując sarkastyczne dialogi czy motyw burzliwych relacji damsko-męskich. Do historii przeszła scena, w której Clark Gable ściąga koszulę, odsłaniając swój nagi tors. Jeśli wierzyć historykom, sekwencja przyczyniła się do kryzysu w amerykańskim przemyśle tekstylnym – mężczyźni zaprzestali bowiem noszenia podkoszulków, wzorując się na hollywoodzkiej ikonie męskości…

3. „Bunt na Bounty” („Mutiny on the Bounty”, reż. Frank Lloyd, 1935)

Clark Gable ranking filmów - Bunt na Bounty

Adaptacja uznanej powieści autorstwa Charlesa Nordhoffa i Jamesa Normana Halla ukazująca historię rebelii na pokładzie brytyjskiego okrętu HMS „Bounty”, która miała miejsce w 1789 roku. Bohaterami tej opowieści są uciśnieni marynarze, którzy nie mogą znieść dalszego terroru kapitana Bligha, jego sadyzmu i skłonności do przemocy. Wkrótce załoga okrętu wszczyna bunt. Kreacja Clarka Gable’a jako Fletchera Christiana została wyróżniona nominacją do Oscara. Akademia uhonorowała ponadto dzieło Franka Lloyda statuetką dla najlepszego filmu roku. W „Buncie na Bounty” obok Clarka wystąpili także Charles Laughton czy Franchot Tone.

4. „Skłóceni z życiem” („The Misfits”, reż. John Huston, 1961)

Clark Gable film - Skłóceni z życiem

Ostatni film w karierze Clarka Gable’a, a także najsłynniejszej blondynki wielkiego ekranu, Marilyn Monroe. Scenariusz „Skłóconych z życiem” napisał ówczesny mąż MM – słynny dramaturg Arthur Miller, który pragnął wydobyć dramatyczny potencjał aktorki utożsamianej z gatunkiem komedii. To opowieść o pięknej rozwódce, która wraz z dwójką nowych przyjaciół Gayem (w tej roli Clark Gable) i Guido (Eli Wallach) wyjeżdża za miasto, by zapomnieć o życiowych porażkach i wypocząć. Wkrótce między dwójką mężczyzn tworzy się zaciekła rywalizacja o względy fascynującej kobiety.

5. „Dramat w głębinach” („Run Silent, Run Deep”, reż. Robert Wise, 1958)

Najlepsze filmy z Clark Gable - Dramat w głębinach

Akcja dramatu wojennego Roberta Wise’a rozgrywa się na Pacyfiku w czasie II wojny światowej. Clark Gable gra tutaj bezwzględnego komandora Richardsona, którego okręt zatopili Japończycy. Od tego czasu życie mężczyzny napędza chęć zemsty. Gdy Richardson ponownie obejmuje dowództwo, postanawia zrealizować swój plan rozbicia sił wroga. Pozostaje jednak obojętny na głosy sprzeciwu załogi, która w obliczu surowości komandora przygotowuje się do buntu. W „Dramacie w głębinach” obok Clarka Gable’a wystąpili Burt Lancaster, Jack Warden i Don Rickles.

6. „Mogambo” (reż. John Ford, 1953)

Clark Gable najlepsze role - Mogambo

W głośnej adaptacji sztuki Wilsona Collisona Clarkowi Gable partnerowały na ekranie fantastyczne Grace Kelly i Ava Gardner. Co ciekawe aktor wcielił się w odgrywaną postać Victora Marswella już dwie dekady wcześniej, kiedy to Victor Fleming na wiele lat przed Johnem Fordem zekranizował sztukę Collisona pod postacią filmu „Red Dust” (Clarkowi partnerowała wówczas Jean Harlow).

Główny bohater „Mogambo”, Victor, mieszka w Kenii, gdzie zajmuje się łapaniem dzikich zwierząt dla ogrodów zoologicznych. Wkrótce do jego obozu trafia atrakcyjna Eloise (Ava Gardner), z którą mężczyzna nawiązuje romans. Ich szczęście nie trwa jednak długo – pewnego dnia do Afryki przybywa bowiem angielski antropolog i jego piękna żona Linda (uhonorowana Złotym Globem Grace Kelly), która wzbudza pożądanie Victora.

7. „Prymus” („Teacher’s Pet”, reż. George Seaton, 1958)

Role Clarka Gable - Prymus

Clark Gable w komediowym wydaniu. Wybitny aktor w czarującym filmie George’a Seatona połączył siły z wszechstronną Doris Day, tworząc niezapomniany romantyczny duet, a także jedną z najciekawszych kreacji z późnego etapu kariery. Clark zagrał tu doświadczonego dziennikarza Jamesa Gannona, który zostaje skierowany na profesjonalne lekcje dziennikarstwa prowadzone przez śliczną Ericę Stone. Początkowa niechęć bohaterów przeradza się z czasem w silne przywiązanie i poważne uczucie.

Clark Gable – filmy

8. „Zaczęło się Neapolu” („It Started in Naples”, reż. Melville Shavelson, 1960)

Clark Gable film - Zaczęło się w Neapolu

W komedii romantycznej Melville’a Shavelsona Clark Gable sportretował amerykańskiego prawnika, Michaela Hamiltona, który przybywa do Neapolu, by objąć spadek po tragicznie zmarłym bracie. Na miejscu Michael odkrywa, że jego brat wiódł podwójne życie i zdradzał mieszkającą w Filadelfii żonę. W dodatku wychowywał ze swoją włoską kochanką dziesięcioletniego syna. Wkrótce Michael nawiązuje bliższą relację z opiekunką chłopca, Lucią (w te roli Sophia Loren), z którą połączy go coś znacznie więcej niż zwykła przyjaźń.

9. „Zew krwi” („The Call of the Wild”, reż. William A. Wellman, 1935)

Filmy Clarka Gable - Zew krwi

W tym filmie przygodowym Clark Gable stworzył fascynujący duet z Lorettą Young, z którą wkrótce połączył go płomienny romans również w życiu prywatnym. Owocem ich skrywanego przed resztą świata związku była nieślubna córka, Judy Lewis. Loretta Young przez dekady utrzymywała, że adoptowała dziewczynkę. Do dziś nie milkną spekulacje na temat wiedzy Clarka w kwestii istnienia jego jedynego dziecka – wielu biografów wskazuje, że Gable nie był świadomy ciąży kochanki.

W filmie Williama A. Wellmana aktorzy umiejętnie oddali namiętność odgrywanych bohaterów, w czym bez wątpienia pomogły im własne, gorące uczucia. Akcja obrazu „Zew krwi” toczy się pod koniec XIX wieku w okresie Gorączki złota nad rzeką Klondike w Kanadzie i opowiada o zdeterminowanym poszukiwaczu szlachetnego kruszcu Jacku Thorntonie (w tej roli Clark Gable), który podczas wyprawy niespotykanie poznaje atrakcyjną mężatkę imieniem Claire (Loretta Young).

10. „San Francisco” (reż. W.S. Van Dyke, 1936)

Clark Gable najlepsze filmy - San Francisco

W nagrodzony Oscarem za najlepszy dźwięk, a także nominowanym do tej nagrody w pięciu innych kategoriach filmie muzyczno-katastroficznym W.S. Van Dyke’a Clark Gable wykreował postać Blackiego Nortona – właściciela najpopularniejszego lokalu w San Francisco o nazwie Paradise Club. Produkcja ukazuje zmagania ludności z żywiołem w trakcie tzw. wielkiego trzęsienia ziemi w Kalifornii z 1906 roku. W obliczu tragicznych wydarzeń i katastrofy beztroski Michael będzie musiał stawić czoła najcięższej próbie. W „San Francisco” wystąpili również Spencer Tracy czy Jeanette MacDonald.