Claude Rains – TOP 10 produkcji

Claude Rains był wszechstronnym aktorem brytyjskiego pochodzenia, który wniósł do amerykańskiego kina angielski czar, charyzmę i niezapomniany akcent. Często wcielał się w bohaterów dalszego planu, złoczyńców czy postaci o wątpliwej kondycji moralnej, naznaczając jednak swe figury pewną cząstką tragizmu. Dzięki temu dobywał sympatię widzów, zapisując się na kartach X muzy jako artysta o niespotykanych zdolnościach do ekranowych transformacji. Przedstawiamy wybór 10 najlepszych kreacji czterokrotnie nominowanego do Oscara Claude’a Rainsa.

Claude Rains – filmy

1. „Niewidzialny człowiek” („The Invisible Man”, reż. James Whale, 1933)

Claude Rains

Ta kultowa produkcja z serii Universal Monsters rozsławiła Claude’a Rainsa już na samym początku jego efektownej kariery. „Niewidzialny człowiek” to nowatorski horror w reżyserii Jamesa Whale’a, powstały w oparciu o XIX-wieczną powieść o tym samym tytule autorstwa H. G. Wellsa. W roku premiery film odniósł spektakularny sukces komercyjny, wchodząc m.in. obok „Drakuli” i „Frankensteina” do kanonu historii o potworach realizowanych przez studio Universal. Tym samym aktor zapisał się na kartach historii wśród takich nazwisk jak Boris Karloff, Bela Lugosi czy Lon Chaney – artystów portretujących niezapomniane monstra.

„Niewidzialny człowiek” to historia pewnego naukowca, który opracowawszy tajemniczą miksturę, staje się niewidzialny. Znajdujący się w nadnaturalnym stanie doktor Griffin (w tej roli niezapomniany Claude Rains) ujawnia jednak ciemną stronę swego charakteru, terroryzując lokalną społeczność i snując plany o zdobyciu władzy nad całym światem. Obraz wpisano do National Film Registry będącego listą produkcji budujących dziedzictwo kulturalne Stanów Zjednoczonych i jest przechowywany w Bibliotece Kongresu.

2. „Osławiona” („Notorious”, reż. Alfred Hitchcock, 1946)

Claude Rains filmy - Osławiona

Claude Rains i Ingrid Bergman – Osławiona

Jeden z najwybitniejszych filmów w dorobku Alfreda Hitchcocka. Na pierwszym planie wystąpili Ingrid Bergman i Cary Grant, tworzący na ekranie sugestywny, wspaniały duet. Choć obsadzony w dalszoplanowej roli, Claude Rains wykazał w „Osławionej” pełnię swego aktorskiego kunsztu, tworząc wyrazistą, pełną uroku i klasy, a przy tym skomplikowaną i zagrażającą głównym bohaterom postać Alexandra Sebastiana. Jego spektakularny występ zaowocował nominacją do prestiżowej Nagrody Akademii.

Dzieło mistrza suspensu opowiada o Alicii Huberman, która na prośbę amerykańskiego wywiadu podejmuje śmiertelnie niebezpieczne zadanie odkrycia informacji o zbiegłych do Brazylii nazistach. W tym celu piękna dziewczyna poślubia jednego z członków tajnej organizacji, granego przez Claude’a Rainsa Alexa. W śledztwie Alicii towarzyszy przystojny agent T. R. Devlin, do którego kobieta zaczyna czuć znacznie więcej niż zwykłą sympatię.

3. „Casablanca” (reż. Michael Curtiz, 1942)

Rains filmy - Casablanca

Claude Rains i Humphrey Bogart – Casablanca

W kultowym obrazie Michaela Curtiza wybitny Claude Rains sportretował drugoplanową postać kapitana Louisa Renaulta, który w jednej z końcowych scen filmu wypowiada legendarne słowa „Zatrzymajcie podejrzanych, Tych, co zwykle”. Jego brawurowa rola została wyróżniona drugą z czterech w karierze aktora nominacją do Oscara. Nie był to jedyny owoc współpracy Rainsa z reżyserem Michaelem Curtizem – w latach 30. artyści spotkali się bowiem na planie obsypanego Oscarami filmu „Przygody Robin Hooda”.

Casablanca” to wszystkim dobrze znana poruszająca historia konfliktu uczuć i obowiązku, przedstawiająca losy miłości Ilsy (w tej roli Ingrid Bergman) oraz Ricka (fenomenalny Humphrey Bogart), którzy w czasie II wojny światowej spotykają się po latach w tytułowej Casablance. Uczucia dawnych kochanków odżywają, jest jedno „ale” – Ilsa wyszła za mąż za działacza czeskiego ruchu oporu… Dzieło uhonorowano trzema Nagrodami Akademii w tym w kategoriach najlepszego filmu i reżysera.

4. „Lawrence z Arabii” („Lawrence of Arabia”, reż. David Lean, 1962)

Rains Claude - Lawrence z Arabii

Choć w znakomitym dziele Davida Leana Claude Rains wykreował dalszoplanową postać pana Drydena, to jego występ zapisał się w świadomości wielu kinomanów, a samo dzieło „Lawrence z Arabii” należy do najwybitniejszych pozycji w bogatej filmografii aktora. Obsypany nagrodami (7 Oscarów, 6 Złotych Globów) obraz przedstawia autentyczne wydarzenia z okresu I wojny światowej.

Na Bliski Wschód zostaje wysłany brytyjski oficer T. E. Lawrence (w tej roli legendarny Peter O’Toole), który wkrótce dołącza do wojsk arabskiej rewolty kierowanej przeciwko Turkom. Odnoszone sukcesy i sympatia tamtejszego ludu sprawiają, że Lawrence zyskuje status bohatera. Mężczyzna stanie jednak przed poważnym dylematem oddania wobec ojczyzny a lojalnością względem nowo poznanych plemion. Za podstawę scenariusza posłużyły wspomnienia Thomasa Edwarda Lawrence’a spisane w powieści „Siedem filarów mądrości” z 1926 roku.

5. „Pan Smith jedzie do Waszyngtonu” („Mr. Smith Goes to Washington”, reż. Frank Capra, 1939)

Claude Rains Pan Smith jedzie do Waszyngtonu

Claude Rains jako senator Paine

Znakomity komediodramat spod ręki Franka Capry z porywającą kreacją Jamesa Stewarta w roli młodego idealisty demaskującego mroczne oblicze polityki. Claude Rains zagrał w obrazie „Pan Smith jedzie do Waszyngtonu” zamieszanego w korupcję senatora Josepha Paine’a. Jego postać jak zwykle została obdarzona skomplikowanym portretem psychologicznym – z jednej strony Paine jest bowiem obrazem brutalnego i zakłamanego świata polityki, a z drugiej osobą, w której wrażliwość i sumienie nie umarły do końca, pozostając uśpione we wnętrzu antybohatera.

Tak złożona figura czyni z postaci Rainsa nie tyle oprawcę (jak zdaje się przez większość seansu), co kolejną ofiarę rządowej machiny. Za występ w filmie „Pan Smith jedzie do Waszyngtonu” aktor otrzymał swą pierwszą nominację do Oscara. W rywalizacji do nagrody przegrał jednak z Thomasem Mitchellem, wyróżnionego za drugoplanową rolę w „Dyliżansie” Johna Forda.

6. „Pan Skeffington” („Mr. Skeffington”, reż. Vincent Sherman, 1944)

Filmy z Claude Rains - Pan Skeffington

Claude Rains i Bette Davis w filmie Pan Skeffington

Na naszej liście najlepszych filmów z udziałem Claude’a Rainsa nie mogło zabraknąć obrazu Vincenta Shermana pod tytułem „Pan Skeffington”. To poruszający i wielowątkowy melodramat, w którym Claude Rains partnerował na ekranie wspaniałej Bette Davis. Aktorzy wspięli się tu na wyżyny artystycznych zdolności, kreując pogłębione i emocjonujące portrety bohaterów stojących w obliczu sytuacji kryzysowych i trudów codziennego życia, prowadzących ich do wewnętrznej metamorfozy. Zarówno Bette Davis jak i Claude Rains za swój występ otrzymali nominacje do Nagrody Akademii.

Główną bohaterką filmu jest piękna Fanny Trellis, która aby ocalić ukochanego brata przed pójściem do więzienia, poślubia żydowskiego bankiera pana Skeffingtona. Kiedy brat Fanny ginie, kobieta przechodzi załamanie i dystansuje się do męża oraz ich córeczki. Wkrótce Fanny decyduje się na rozwód. Pan Skeffington wraz z córką wracają do Europy, gdzie bez świadomości byłej żony będą musieli stawić czoła antysemickim nastrojom dyktowanym przez nazistowskie Niemcy. W międzyczasie kobieta wikła się w kolejne romanse, które przerywa ciężka choroba, a w konsekwencji utrata dotychczasowej urody. Trudne doświadczenia i ponowne spotkanie z dawną rodziną zainicjują w niej jednak wewnętrzną przemianę.

7. „Trzy kamelie” („Now, Voyager”, reż. Irving Rapper, 1942)

Claude Rains Trzy kamelie

Claude Rains i Bette Davis – Trzy kamelie

Ekranizacja powieści o tym samym tytule autorstwa Olive Higgins Prouty, będąca kolejnym ekranowym spotkaniem Bette Davis i Claude’a Rainsa. Ten nagrodzony Oscarem za najlepszą muzykę melodramat Irvinga Rappera przedstawia losy starej panny Charlotte Vale przechodzącej załamanie nerwowe spowodowane zachowaniem despotycznej matki.

Kobieta trafia na leczenie do szpitala psychiatrycznego, po którym przechodzi diametralną przemianę zewnętrzną – z niezbyt atrakcyjnej starej panny staje się niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki dystyngowaną, piękną i świadomą własnej wartości damą. Podczas rejsu do Ameryki Południowej Charlotte poznaje czarującego Jerry’ego Durrance, do którego obdarza namiętnym uczuciem. Okazuje się jednak, że mężczyzna jest żonaty… Po kolejnym przebytym załamaniu psychicznym drogi panny Vale łączą się niespodziewanie z córką Jerry’ego, którą kobieta otacza troskliwą opieką. Claude Rains sportretował w „Trzech kameliach” dalszoplanową postać doktora Jaquitha, lekarza prowadzącego terapię głównej bohaterki, który wkrótce staje się jej mentorem i bliskim przyjacielem, pomagającym Charlottcie w odkryciu wewnętrznej siły i własnej kobiecości.

8. „Cezar i Kleopatra”

Claude Rains Cezar i Kleopatra

Claude Rains i Vivien Leigh – Cezar i Kleopatra

W opowieści o jednym z najsłynniejszych romansów w dziejach Claude Rains wcielił się w postać Juliusza Cezara, natomiast zjawiskową Kleopatrę sportretowała wybitna Vivien Leigh. Rzecz dzieje się w hellenistycznym Egipcie, dokąd przybywa władca Rzymu. Tam Cezar ulega czarowi królowej, nawiązując z Kleopatrą płomienną relację, która nie zostaje przyjęta przez wszystkich z równym entuzjazmem. Brytyjski film kostiumowy w reżyserii Gabriela Pascala brał udział w konkursie głównym na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1946 roku. „Cezar i Kleopatra” otrzymał ponadto nominację do Nagrody Akademii w kategorii najlepszej scenografii w filmach kolorowych. Viv i Claude Rains stworzyli na ekranie wspaniały, pełen magnetyzmu i pasji duet, który zapisał się na kartach X muzy.

9. „Anioł na ramieniu” („Angel on My Shoulder”, reż. Archie Mayo, 1946)

Claude Rains Anioł na ramieniu

Claude Rains i Paul Muni – Anioł na ramieniu

Realizacja tego filmu była nie lada wyzwaniem – w latach 40. umiejscowienie postaci diabła jako centralnego bohatera wywoływało niemałe oburzenie i skandal, przez co twórcy musieli sprawnie obejść cenzurę, która zmusiła ich między innymi do zmiany tytułu produkcji (pierwotnie miała on brzmieć „Ja i szatan”). W obsadzie znalazła się cała plejada gwiazd – Paul Muni, Anne Baxter i Claude Rains wcielający się w kontrowersyjną figurę diabła. „Anioł na ramieniu” to historia zamordowanego gangstera, który po śmierci trafia do piekła. W zaświatach mężczyzna zawiera pakt ze współczesnym Mefistofelesem, otrzymując możliwość powrotu na Ziemię pod warunkiem spełnienia skomplikowanego zadania.

10. „Upiór w operze” („Phantom of the Opera”, reż. Arthur Lubin, 1943)

Rains Claude Upiór w operze

Adaptacja wybitnej powieści gotyckiej Gastona Leroux z lat 40. na zawsze zapisała się w dorobku Claude’a Rainsa, tworząc jego legendę. Nie ulega jednak wątpliwości, że w porównaniu ze swym poprzednikiem Lonem Chaneyem, który wcielił się w upiora z opery w niemej wersji z 1925 roku, Rains wypada bladziej i mniej przekonująco. Również sam film w reżyserii Arthura Lubina nie jest już obdarzony w tak porażający klimat grozy, co nieudźwiękowiony obraz z genialnym Chaneyem.

Nie zmienia to faktu, że późniejszy „Upiór w operze” jest filmem godnym polecenia, przede wszystkim zaś z uwagi na nowatorstwo formalne, ciekawe zabiegi wizualne i pracę kamery. Dość wspomnieć, że horror zdobył dwa Oscary w kategoriach najlepszej scenografii i zdjęć w kolorze. To historia skrzypka Claudina, zakochanego bez pamięci w pięknej śpiewaczce operowej imieniem Christine. Miłość i zazdrość doprowadzają mężczyznę do obłędu – podczas ataku szału Claudin wypala sobie twarz kwasem. Od tej pory w gmachu opery zaczynają dziać się niepokojące, anormalne zjawiska.

Udostępnij “Claude Rains – TOP 10 produkcji” swoim znajomym.