Claudette Colbert – 5 najlepszych ról aktorki

Claudette Colbert urzekała swym ekranowym wizerunkiem kobiety niezależnej oraz inteligentnej. Wcielała się w bohaterki pełne siły, naturalnego uroku i determinacji. Świetnie wypadała w kultowych komediach, jak i przejmujących dramat, dowodząc wszechstronności swego talentu, a także niezapomnianej charyzmy.

Jej nieszablonowość i unikatowe zdolności wraz z dużymi oczami, pięknym uśmiechem i nienagannymi manierami zdobyły serca amerykańskiej publiczności, czyniąc Claudette nie tylko największą gwiazdą ówczesnego Hollywood, ale również jedną z najlepiej zarabiających aktorek lat 30. i 40. ubiegłego wieku. W 1935 roku otrzymała jedynego Oscara w karierze. Akademia wyróżniła jej ikoniczną kreację zbuntowanej dziedziczki fortuny z błyskotliwej komedii Franka Capry „Ich noce”. Duet Colbert z Clarkiem Gablem zapisał się na kartach X muzy, do dziś bawiąc i fascynując współczesnych odbiorców.

Claudette Colbert

Claudette Colbert, 1934 rok

Claudette Colbert urodziła się 13 września 1903 roku we francuskiej miejscowości Saint-Mandé. W 1910 roku rodzina przyszłej artystki wyemigrowała do Nowego Jorku. Przez wiele lat Claudette występowała na deskach Broadwayu, doskonaląc swój aktorski warsztat i zdobywając przychylne recenzje krytyków. Na wielkim ekranie zadebiutowała w 1927 roku, jednak to kolejna dekada wyniosła ją na szczyt. Filmy z udziałem gwiazdy przynosiły niewyobrażalne zyski, a ona sama szybko zdobyła tytuł ulubienicy Ameryki.

Claudette zdumiewała naturalnością swej gry, kreowała role nieprzerysowane, bliskie sercu wielu widzów, z łatwością niosące zarówno łzy śmiechu, jak i wzruszenia. Za swój ulubiony film uznawała komediodramat z 1940 roku „Ukaż się, moja ukochana”, w którym zagrała korespondentkę prasową Augustę Nash. W sumie wystąpiła w 60 produkcjach o zróżnicowanych gatunkach. Po 1961 roku aktorka zaczęła wycofywać się z wielkiego ekranu. Wciąż występowała jednak w teatrze, a także produkcjach telewizyjnych. W późniejszych latach rozgłos przyniósł jej miniserial „Dwie panie Grenville” (1987), za który otrzymała Złoty Glob. Odeszła w 1996 roku.

Claudette Colbert – najlepsze filmy

1. „Ich noce” („It Happened One Night”, reż. Frank Capra, 1934)

Claudette Colbert najlepsze filmy - Ich noce

Kultowe dzieło Franka Capry zostało oparte na motywie wojny płci i tzw. małżeństwa na niby – wątków charakteryzujących odmianę komedii romantycznej nazywanej screwball. „Ich noce” zdobyły znakomite recenzje krytyków, a pomimo blisko osiemdziesięciu pięciu lat od premiery wciąż nie tracą nic ze swej aktualności, zachowując niezwykłą świeżość. To wielka zasługa świetnie napisanego scenariusza Roberta Riskina, dynamiki opowieści, a w końcu fenomenalnego aktorstwa w wykonaniu Claudette Colbert i Clarka Gable’a.

Obraz uzyskał pięć Nagród Akademii, w tym w najważniejszych kategoriach najlepszego filmu, reżysera, scenariusza i aktorów pierwszoplanowych. Zarówno dla Claudette, jak i Clarka Gable’a, był to jedyny Oscar w całej karierze. „Ich noce” przedstawiają zabawne perypetie rozkapryszonej córki milionera, Ellie Andrews, która ucieka od ojca, po tym jak mężczyzna unieważnił jej świeżo zawarty związek małżeński. Niespodziewanie dziewczyna spotyka na swej drodze cynicznego dziennikarza (w tej roli Gable), który ma nadzieję zdobyć świetny materiał do nowego artykułu, opisując burzliwe losy rozpieszczonej dziedziczki. Sprawy zaczynają się komplikować, gdy z pozoru nienawidząca się para, zaczyna żywić do siebie głębsze uczucie…

2. „Gorączka nafty” („Boom Town”, reż Jack Conway, 1940)

Claudette Colbert najlepsze role - Gorączka nafty

Najbardziej dochodowy film 1940 roku. „Gorączka nafty” zachwyciła amerykańską widownię, szybko zyskując status kasowego hitu, a także wiele pozytywnych ocen krytyków, choć należy odnotować, że zdarzały się też mniej entuzjastyczne recenzje filmu. Wszyscy byli jednak zgodni co do wspaniałego scenariusza, a także obsady aktorskiej. To wielowątkowa, miejscami zabawna i fascynująca opowieść o dwóch pechowych nafciarzach, marzących o wielkiej fortunie i ziszczeniu amerykańskiego snu. Wystąpiły tu takie legendy jak Spencer Tracy, Hedy Lamarr czy Clark Gable, a także wspaniała w roli Betsy Bartlett Claudette Colbert.

3. „Od kiedy cię nie ma” („Since You Went Away”, reż. John Cromwell, 1944)

Od kiedy cię nie ma film 1944

W poruszającym dramacie Johna Cromwella Claudette Colbert gra czterdziestoletnią Anne Hilton, wychowującą samotnie dorastające córki, po tym jak jej mąż zaciągnął się do wojska. Rodzina ledwo wiąże koniec z końcem. Jej trudy dnia codziennego idą w parze z ciężkim i niebezpiecznym czasem – trwa bowiem II wojna światowa, a domostwo pani Hilton zdaje się jedyną spokojną ostoją. Wkrótce za namową córek Anne decyduje się wynająć pokój emerytowanemu wojskowemu, do którego w odwiedziny przyjeżdża wnuk Bill. Wkrótce między jedną z córek Anne – Jane, a Billem rodzi sie uczucie.

W produkcji wystąpiła cała plejada hollywoodzkich gwiazd – Lionel Barrymore, Shirley Temple, Hattie McDaniel, Alla Nazimova, Jennifer Jones czy Joseph Cotten. Dla Claudette „Od kiedy cię nie ma” było okazją do udowodnienia swych zdolności dramatycznych, a także przekroczenia typowego dla swego wizerunku komediowego charakteru odgrywanych bohaterek. Pochodząca z filmu muzyka autorstwa Maxa Steinera została wyróżniona Oscarem.

4. „Kleopatra” („Cleopatra”, reż. Cecil B. DeMille, 1934)

Claudette Colbert Kleopatra

Jedna z najlepiej rozpoznawalnych ról w aktorskim dorobku Claudette Colbert. Tym razem gwiazda stworzyła na ekranie doskonały wizerunek demonicznej femme fatale. Jej bohaterka jest pewna siebie, hipnotyzuje i uwodzi nieokiełznanym erotyzmem. Przy tym wszystkim nie brak jej jednak nieodzownego wdzięku aktorki. Epicki film Cecila B. DeMille’a „Kleopatra” z 1934 roku to pierwsza dźwiękowa wersja historii miłości ostatniej egipskiej królowej oraz władcy Rzymu Juliusza Cezara. Obraz został uhonorowany statuetką Oscara w kategorii najlepszych zdjęć. Ich autorem był operator Victor Milner. Na uwagę zasługują także zjawiskowe kostiumy oraz imponujące scenografie.

5. „Opowieść o Palm Beach” („The Palm Beach Story”, reż. Preston Sturges, 1942)

Claudette Colbert filmy komedie - Opowieść o Palm Beach

To jeden z najlepiej dochodowych filmów w karierze Claudette Colbert, a także jedna z najsłynniejszych ról aktorki. „Opowieść o Palm Beach” to zabawna, dynamiczna i wytrzymująca próbę czasu komedia Prestona Sturgesa. Reżyser odpowiadał również za doskonały scenariusz filmu. W obsadzie komedii znaleźli się ponadto Mary Astor i Joel McCrea.

Główną bohaterką „Opowieści o Palm Beach” jest znudzona skromnym życiem Geraldine (w tej roli Claudette Colbert), która postanawia zostawić swego ubogiego męża Toma. Zdesperowana kobieta wyrusza do Palm Beach, aby tam uzyskać rozwód. W drodze nawiązuje rozmowę z milionerem Johnem, który oczarowany urodą Geraldine, zaprasza ją na rejs swym luksusowym jachtem. Kobieta przystaje na propozycję, nie wiedząc, że jej śladem podąża zrozpaczony mąż.