Denzel Washington filmy – top 10 produkcji

Denzel Washington debiutował na wielkim ekranie w 1977 roku filmem „Wilma”. Przez lata swej udanej kariery zdobył szereg prestiżowych statuetek, zyskał uznanie krytyki oraz widzów, w świadomości fanów zapisując się jako silny, niezłomny bohater filmów akcji, choć tworzył nie mniej interesujące i wybitne kreacje w dramatach, kryminałach, a nawet westernach. Przedstawiamy subiektywny wybór 10 najlepszych ról Denzela Washingtona, ukazujących jego nietuzinkowy talent i ekranową charyzmę.

Najlepsze filmy z Denzelem Washingtonem

1. „Dzień próby” („Training Day”, reż. Antoine Fuqua, 2001)

Denzel Washington filmy - Dzień próby

W realistycznym thrillerze kryminalnym „Dzień próby” Denzel Washington stworzył mistrzowską kreację niegodziwego agenta z wydziału narkotykowego, Alonza, pod którego skrzydła trafia młody policjant Jake (w tej roli Ethan Hawke). Alonzo Harris to filmowy czarny charakter, doświadczony i obeznany w życiu ulicy glina, kierujący się jednakże dość nietypowymi metodami w walce z przestępczością. Postać Alonza wprost poraża swym zepsuciem, bezwzględnością i surowością. Znakomita praca Denzela Washingtona na planie filmu „Dzień próby” została nagrodzona statuetką Oscara. Aktor uzyskał ponadto m.in. nominację do Złotego Globu.

2. „Malcolm X” (reż. Spike Lee, 1992)

Filmy z Denzelem Washingtonem - Malcolm X

W tym biograficznym obrazie Denzel Washington sportretował postać Malcolma X – ikony ruchu Afroamerykanów walczących o równouprawnienie w USA lat 60. Film Spike’a Lee odtwarza koleje życia tej historycznej postaci – począwszy od dzieciństwa i lat młodzieńczych, w których Malcolm wkroczył na ścieżkę bezprawia, przez nawrócenie wywołane religią islamu, skończywszy na jego społecznej aktywności i tragicznej śmierci. Produkcję „Malcolm X” nominowano do dwóch Nagród Akademii. Denzel Washington odebrał zaś Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora na festiwalu Berlinale.

3. „Chwała” („Glory”, reż. Edward Zwick, 1989)

filmy z denzel washington - Chwała

Drugoplanowa rola szeregowego Tripa w dramacie historycznym „Chwała” przyniosła Denzelowi Washingtonowi pierwszego Oscara w karierze. Akcja tego filmu została umiejscowiona na tle wojny secesyjnej. W czasie krwawych starć generałowie wojsk Północy formują nowy oddział, którego szeregi wypełniają czarnoskórzy żołnierze, wystawieni na skrajny rasizm i dyskryminację. Na ich czele staje biały pułkownik Robert Gould Shaw (w tej roli Matthew Broderick). „Chwała” otrzymała dwie Nagrody Akademii w kategorii najlepszych zdjęć oraz dźwięku.

4. „Filadelfia” („Philadelphia”, reż. Jonathan Demme, 1993)

Filmy Denzela Washingtona - Filadelfia

To miejscami nazbyt hollywoodzka, ale wciąż wzruszająca i ceniona historia podejmująca temat homoseksualizmu, dyskryminacji, a także choroby AIDS. Wydawać by się mogło, że w poruszającym dramacie „Filadelfia” całkowitą uwagę widzów skradnie odtwórca głównej roli, wybitny Tom Hanks, obrazujący drastyczną przemianę młodego i (jeszcze do niedawna) pełnego sił człowieka, dotkniętego niezwykle poważną chorobą. Tymczasem obsadzony w dalszej roli prawnika Joe Millera Denzel Washington wypada nie mniej ciekawie i autentycznie, nadając swej charyzmatycznej postaci niezwykłą energię i niezłomną postawę.

5. „Huragan” („The Hurricane”, reż. Norman Jewison, 1999)

Denzel Washington filmy w których grał - Huragan

W inspirującym dramacie „Huragan” rewelacyjny Denzel Washington wcielił się w postać amerykańskiego boksera Rubina Cartera, niesłusznie skazanego w 1967 roku na karę dożywocia za potrójne zabójstwo. Film przedstawia losy słynnego „Huragana”, jego trudne lata młodzieńcze, kiedy to trafił do poprawczaka, a także późniejszy pobyt w więzieniu będący wynikiem niewłaściwego wyroku opartego na przesłankach rasistowskich. Centralnym punktem filmowej opowieści o życiu Rubina Cartera jest również napisana przez niego autobiografia, którą tworzył w więzieniu dla nagłośnienia własnej sprawy. Ostatecznie bokser został zwolniony i oczyszczony z zarzutów w 1985 roku.

6. „Człowiek w ogniu” („Man on Fire”, reż. Tony Scott, 2004)

Denzel Washington filmy akcji - Człowiek w ogniu

To jedna z najsłynniejszych pozycji na liście filmów Denzela Washingtona i zarazem jedno z najdoskonalszych wcieleń w jego emploi. Film sensacyjny „Człowiek w ogniu” opowiada o borykającym się z traumą byłym agencie CIA, dla którego swoistym ratunkiem okazuje się nowa praca. John Creasy wyjeżdża bowiem do Meksyku i zostaje ochroniarzem małej, uroczej Pity (Dakota Fanning), córeczki majętnego biznesmena. Między twardym mężczyzną po przejściach a delikatną dziewczynką rodzą się przyjaźń i zaufanie. Mimo wszelkich starań Creasy’emu nie udaje się jednak ochronić Pity przed brutalnymi porywaczami…

7. „Karmazynowy przypływ” („Crimson Tide”, reż. Tony Scott, 1995)

Filmy z Denzelem - Karmazynowy przypływ

W głośnym thrillerze „Karmazynowy przypływ” Denzel Washington stworzył znakomity i niezapomniany duet aktorski z Gene’em Hackmanem. Trzymający w napięciu film Tony’ego Scotta przedstawia konflikt oficerów amerykańskiego okrętu podwodnego „Alabama”, patrolującego wody terytorialnej Rosji. Przyczyną rodzącej się między załogą niezgody jest zerwana z dowództwem łączność i dylemat w kwestii wystrzelenia pocisków balistycznych, wywołujący obawy co do odpowiedzialności za czyn i jego późniejszych możliwych konsekwencji. „Karmazynowy przypływ” otrzymał trzy nominacje do Oscara.

8. „Lot” („Flight”, reż. Robert Zemeckis, 2012)

Filmy z Washingtonem - Lot

W dramacie „Lot” Denzel Washington zagrał pilota Williama „Whipa” Whitakera, któremu cudem udaje się wylądować niesprawnym samolotem i uratować życie 96 ze 102 pasażerów. Whip staje się bohaterem, a jego wizerunek obiega telewizję i prasę. Jest jedno „ale” – mężczyzna boryka się z poważnymi uzależnieniami od narkotyków i alkoholu, a w trakcie niefortunnego lotu był pod wpływem owych środków odurzających. Toczące się w sprawie katastrofy dochodzenie ujawnia słabości kapitana i stawia go w obliczu poważnego problemu – jeśli służby udowodnią jego winę, Whip spędzi w więzieniu resztę swego życia. Mężczyzna postanawia wziąć sprawy w swoje ręce.

9. „American Gangster” (reż. Ridley Scott, 2007)

Denzel filmy - American gangster

Interesujący dramat kryminalny w reżyserii Ridleya Scotta. Denzel Washington wcielił się tu w gangstera Franka Lucasa, zyskującego coraz mocniejszą pozycję wśród handlarzy narkotykami w Nowym Jorku. Tropem narkotykowego bossa podąża jednak bystry detektyw Richie Roberts (w tej roli Russell Crowe). Pierwszorzędna gra Washingtona w produkcji „American Gangster” została wyróżniona m.in. nominacją do Złotego Globu. Sam obraz był natomiast nominowany do Oscara w dwóch kategoriach.

10. „John Q” (reż. Nick Cassavetes, 2002)

Najlepsze filmy z Denzelem Washingtonem - John Q

To dramat, który odniósł niebywały sukces komercyjny i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością, choć krytycy pozostają bardziej sceptyczni w swoich opiniach na temat filmu. Historia o kochającym, lecz ubogim ojcu, którego umierający syn wymaga natychmiastowego przeszczepu serca zwyczajnie musiała poruszyć szerokie grono odbiorców. Właśnie taką postać odgrywa w „Johnie Q” Denzel Washington, który decyduje się na radykalny krok – terroryzuje oddział szpitala, aby wymusić na lekarzach operację ratującą życie jego dziecka.

Udostępnij “Denzel Washington filmy – top 10 produkcji” swoim znajomym.