„Doczekać zmroku” – mroczny thriller z Audrey Hepburn

Wait Until Dark

 

Tytuł: „Doczekać zmroku” („Wait Until Dark”)

Rok produkcji: 1967

Reżyseria: Terence Young

Obsada: Audrey Hepburn, Alan Arkin, Richard Crenna, Jack Weston, Samantha Jones i inni

 

Audrey Hepburn to legendarna aktorka złotej ery Hollywood odnajdująca się nie tylko w rolach uroczych protagonistek komedii romantycznych. „Doczekać zmroku” stanowi jedną z najważniejszych produkcji z końcowego etapu kariery gwiazdy, a zarazem jedną z najoryginalniejszych w jej aktorskim dorobku. Trzymającym w napięciu dreszczowcem Terence’a Younga Audrey Hepburn dowiodła swych wszechstronnych zdolności, portretując skomplikowaną kreację niewidomej kobiety stającej do nierównej walki z niebezpiecznymi gangsterami.

„Doczekać zmroku” – znakomity dreszczowiec Terence’a Younga

Scenariusz filmu „Doczekać zmroku” został oparty na przejmującej sztuce Fredericka Knotta pod tym samym tytułem. Pierwotna adaptacja utworu Knotta miała premierę na scenach Broadwayu w 1966 roku. Główną rolę kobiecą wykreowała wówczas Lee Remick. W zrealizowanej rok później przez reżysera Terence’a Younga filmowej wersji sztuki postać niewidomej bohaterki Susy Hendrix sportretowała zaś legendarna Audrey Hepburn. Co ciekawe za produkcją obrazu stał ówczesny mąż aktorki, Mel Ferrer.

„Doczekać zmroku” to sprawnie poprowadzona, trzymająca w napięciu do ostatnich minut seansu historia niepełnosprawnej kobiety, która stawia czoła napastnikom, walcząc o życie we własnym domu. Film wyróżnia mroczny klimat oraz przesiąknięta poczuciem beznadziei atmosfera, które w połączeniu z sugestywnymi zdjęciami oraz niepokojącą muzyką genialnego Henry’ego Manciniego budują przygnębiający, złowieszczy wydźwięk dzieła. Dużą tego zasługą jest ponadto klaustrofobiczna przestrzeń, w jakiej rozgrywa się akcja filmu – opowieść toczy się bowiem praktycznie w jednym pomieszczeniu, a także odejście od uniwersalnej symboliki domostwa, utożsamianego ze schronieniem i poczuciem bezpieczeństwa. W „Wait Until Dark” spokój domowego zacisza zostaje zburzony przez wtargnięcie śmiertelnie niebezpiecznych przestępców, gotowych do podjęcia najdrastyczniejszych kroków, by odzyskać zaginiony towar.

Doczekać zmroku 1967

„Doczekać zmroku”, czyli niewidoma kobieta kontra gangsterzy

Główną bohaterką „Doczekać zmroku” jest niewidoma Susy (w tej roli Audrey Hepburn), do której domu przypadkowo trafia naszpikowana heroiną lalka. Wkrótce o skrywającą narkotyki zabawkę upominają się niebezpieczni gangsterzy, z bezwzględnym i odpychającym Roatem (Alan Arkin) na czele. Pod nieobecność ukochanego męża niepełnosprawna kobieta będzie musiała w pojedynkę stawić czoło groźnym przestępcom. Sytuacja wydaje się beznadziejna, jednakże Susy posiada jedną, znaczącą przewagę – doprowadzoną do doskonałości umiejętność poruszania się w ciemności…

„Doczekać zmroku” – Audrey Hepburn w jednej ze swych najlepszych ról

Dla Audrey Hepburn kreacja niewidomej kobiety w „Doczekać zmroku” okazała się jedną z najbardziej wymagających ról w karierze. Gwiazda stanęła na wysokości zadania, kradnąc swym fenomenalnym występem całą uwagę publiczności. Audrey obdarzyła postać Susy wielką dozą wrażliwości, jej bohaterkę cechuje delikatne usposobienie, a przy tym odwaga i bystrość. Hepburn podeszła do tematu niepełnosprawności z wyczuciem oraz szacunkiem, a to podkreśliło naturalność i autentyzm jej kreacji. Nie dziwi więc fakt, że aktorka za swą poruszającą grę w filmie Terence’a Younga uzyskała nominację do Nagrody Akademii i Złotego Globu.

Doczekać zmroku film

Sportretowana przez Audrey Hepburn niewidoma Susy to postać, która ze słabości czyni swój największy atut, osiągając przewagę nad gangsterami niepotrafiącymi poruszać się w zupełnej ciemności. O tym właśnie traktuje film „Doczekać zmroku” – to nie tylko świetnie zrealizowany i wytrzymujący próbę czasu dreszczowiec, ale również opowieść o kobiecej sile, a w końcu z pozoru beznadziejnej sytuacji, która kończy się nieprzewidywalnym triumfem dobra nad złem.

Brawurowe kreacje aktorskie to niezaprzeczalnie jeden z głównych atutów „Doczekać zmroku”. Na uwagę zasługuje także męska część obsady – wcielający się w napastników Susy Alan Arkin, Richard Crenna oraz Jack Weston perfekcyjnie oddali tu wyrachowanie i brutalność odgrywanych postaci. „Doczekać zmroku” okaże się doskonałą propozycją dla fanów filmowego suspensu i klimatycznych dreszczowców, a także samej Audrey Hepburn, która umiejętnie przezwycięża na ekranie stereotypowy wizerunek uroczych bohaterek komedii, udowadniając swój potencjał dramatyczny.