Elvis Presley – Król rock’n’rolla

Elvis Presley

„Bywają takie dni, gdy czuję się samotny nawet w tłumie” – powiedział Elvis Presley, znajdując się u szczytu sławy. Był jednym z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki i jedną z największych gwiazd w historii. Sprzedał miliard płyt, otrzymał trzy nagrody Grammy i wystąpił w ponad trzydziestu produkcjach filmowych. Jego legenda pozostaje wciąż żywa, a życie naznaczone osobistymi problemami, depresją oraz uzależnieniem niezmiennie przykuwa uwagę fanów, dla których Elvis pozostaje niezwyciężonym Królem rock’n’rolla.

Król rock’n’rolla przychodzi na świat

Elvis Presley przyszedł na świat 8 stycznia 1935 roku w miejscowości Tupelo w stanie Missisipi położonej na konserwatywnym południu USA. Urodził się jako bliźniak, jednak jego brat zmarł 35 minut przed narodzinami Elvisa. Wychowywał się w rodzinie, w której pielęgnowano tradycyjne wartości oraz patriotyzm i religię (jego rodzina uczęszczała do kościoła Zborów Bożych). Niestety, jak wśród typowych mieszkańców amerykańskiego południa, uznawano w niej również społeczne podziały czy odczuwano niechęć wobec zmian. A to w przyszłości będzie przyczyną nadania Elvisowi tytułu skandalisty – konserwatywną ludność oburzą bowiem m.in. „obsceniczne ruchy bioder” muzyka.

Środowisko w jakim dorastał Elvis Presley, zaważyło na całej jego przyszłości, determinując poglądy, postawę życiową oraz muzyczne inspiracje artysty. W dorosłym życiu i u szczytu sławy Król rock’n’rolla będzie starał się wciąż realizować wpojone mu za młodu wartości. Wielokrotnie stanie się to jednak przyczyną jego wewnętrznej frustracji i poczucia rozczarowania – „grzeszny” styl życia gwiazdy, liczne pokusy sprzeczne z wyznawanym przez niego systemem wartości, presja otoczenia i rosnące wokół jego osoby kontrowersje wpłyną na postępującą depresję Elvisa.

Presley Elvis

Elvis Presley – Jailhouse Rock

Elvis Presley: początki

Pierwszy kontakt z muzyką stanowiły dla chłopca kościelne pieśni. Od najmłodszych lat Elvis Presley uwielbiał przebierać się w strój kowboja, który po czasie będzie mu również towarzyszyć na koncertach. Po wyjeździe z rodziną z Tupelo do Memphis na początku lat 50. Elvis zetknął się zaś z wielokulturowością, obserwując energiczny, tryskający optymizmem ruch sceniczny oraz brzmienia Afroamerykanów. To właśnie oni staną się dla artysty główną inspiracją przy kreowaniu swego wizerunku oraz muzyki.

Elvis Presley był raczej nieśmiałym dzieckiem, musiał również znosić złośliwe komentarze rówieśników, przezywających go „maminsynkiem”. Jednak gdy nauczyciel muzyki ze szkoły Humes High School powiedział mu, że nie ma talentu, chłopiec bez zastanowienia przyszedł następnego dnia na lekcję z gitarą, by udowodnić swój talent. Najważniejszą kobietą w życiu Elvisa była zaś matka. Gladys Presley była kobietą zaradną, a także matką pełną miłości i troski. Elvis nazywał ją swoją najbliższą przyjaciółką, której mógł powiedzieć o wszystkim. Za pierwsze zarobione pieniądze kupił Gladys jej wymarzony prezent – samochód. Nie dziwi więc fakt, że pierwszy hit muzyka został wykonany właśnie z myślą o matce.

Elvis zostaje gwiazdą

Przypadkowość kariery Elvisa Presleya owiewa już legenda. Oto utalentowany młodzieniec postanowił nagrać muzyczną pocztówkę z okazji urodzin matki, co niespodziewanie uczyniło go gwiazdą. Piosenkę „That’s All Right” puszczono w lokalnej stacji radiowej w 1954 roku. Już kilka minut po zaprezentowaniu utworu w studiu rozbrzmiało kilkadziesiąt telefonów. Wszyscy chcieli wiedzieć, kto wykonuje kawałek, podejrzewając, że wokalistą jest Afroamerykanin. Piosenkę nadawano jeszcze przez wiele tygodni, a Elvis stał się prawdziwą gwiazdą na południu USA, doskonale łączącą bluesa z wpływami country.

Elvis Presley biografia

Elvis nawiązał początkowo współpracę z producentem Samem Phillipsem z wytwórni Sun Records. Wkrótce zyskująca na coraz większej popularności wschodząca gwiazda skupiła jednak na sobie uwagę pułkownika Toma Parkera. Z pomocą nowego menadżera udało mu się podpisać kontrakt z prestiżową wytwórnią RCA. To wtedy Elvis nagrał takie przeboje jak „Hound Dog” czy „Don’t Be Cruel”.

Elvis skandalistą

Trasa koncertowa, w którą wyruszył muzyk, sprawiła, że już w 1956 roku Elvis Presley stał się największą gwiazdą w Ameryce, a niedługo później usłyszała o nim reszta świata. Artysta zdobył również miano skandalisty. Grupą docelową muzyki Elvisa było młode, zbuntowane pokolenie. Środowiska kościelne i konserwatywna część społeczeństwa szybko oskarżyły go więc o deprawację młodzieży. Powodem miały być… charakterystyczne ruchy bioder Elvisa, które uznano za nieprzyzwoite.

Doszło nawet do tego, że sąd na Florydzie zgodził się na występ muzyka pod warunkiem, że Elvis powstrzyma się od kołysania biodrami i zagra cały koncert, stojąc spokojnie przed mikrofonem. Z kolei gdy gwiazdor zaczął sukcesywnie występować w popularnych programach telewizyjnych, często filmowano go od pasa w górę, by nie gorszyć rozjuszonych „strażników moralności”. Elvis, któremu tradycyjne wartości były wpajane od narodzin, był zdruzgotany. Artysta w żaden sposób nie chciał dzielić społeczeństwa. Był przerażony na wieść, że duchowni palą jego albumy. W przyszłości świadectwem pragnienia Elvisa, by jego muzyka łączyła ludzi, niezależnie od wieku, będzie płyta „Something For Everybody”.

Elvis Presley ciekawostki

Elvis i Debra Paget w filmie Love Me Tender

Elvis Presley i kino

Presley znajdował się u szczytu sławy. W drugiej połowie lat 50. zwrócono ponadto uwagę na atrakcyjność fizyczną muzyka, nadając mu tytuł męskiego symbolu seksu. Lester Bangs powiedział nawet, że Elvis „wprowadził seks do kultury masowej”. Taniec Elvisa, rodem z filmu „Jailhouse Rock”, był drapieżny i emanujący erotyzmem. Prezentował nowoczesny wzorzec męskości. W połączeniu z jego przystojną twarzą, nienaganną aparycją i wysoko zaczesanymi włosami (tzw. fryzura pompadour) Elvis szybko stał się bożyszczem kobiet na całym świecie, a także wzorem do naśladowania dla wielu mężczyzn.

To wszystko sprawiło, że Elvisem Presley zainteresowali się także producenci z Fabryki Snów. Nakłaniany przez swojego menadżera Elvis zadebiutował na wielkim ekranie już w 1956 roku filmem „Love Me Tender”. W westernie wykonał jeden ze swoich największych hitów o tym samym tytule. Nie można powiedzieć, że był złym aktorem. W kinie Elvis również zaprezentował swą wielką charyzmę, a także artystyczną wrażliwość. W „Kochaj mnie czule” wcielił się w postać Clinta, młodszego brata głównego bohatera Vance’a Reno. Gdy kończy się wojna secesyjna, a Vance wraca do domu po odbytej służbie, odkrywa, że Clint poślubił jego dawną miłość, Cathy. Ostatecznie braterska rywalizacja o serce ukochanej doprowadza do tragedii…

Elvis Presley występował głównie w lekkich komediach romantycznych nasyconych muzyką i piosenkami. Nie ukrywajmy, że to przede wszystkim jego osoba przyciągała do kin rzesze fanów. Filmy z Elvisem Presleyem nie zyskiwały przeważnie pozytywnych not krytyków, jednak przynosiły niewyobrażalne zyski. Do najsłynniejszych produkcji Króla rock’n’rolla – obok wspomnianego filmu „Więzienny rock” (1957) – należą „Błękitne Hawaje” (1961), „Zabawa w Acapulco” (1963) czy „Miłość w Las Vegas” (1964). Jego duety z pięknymi hollywoodzkimi aktorkami nie tylko przeszły do historii kina, ale stały się również źródłem doniesień o namiętnych romansach artysty. I choć zazwyczaj mijały się one z prawdą, to Elvisa łączyła najprawdopodobniej bliższa relacja z Natalie Wood czy Ann-Margret.

Elvis Presley i Priscilla

Elvis Presley z żoną Priscillą

Elvis Presley i Priscilla

Kiedy w 1958 roku Elvis postanowił dowieść swej patriotycznej postawy, zgłaszając się do komisji poborowej, a następnie dołączając do armii, w jego życiu nastąpiły dwie istotne zmiany. W czasie służby Elvisa u jego matki zdiagnozowano zapalenie wątroby. Presley, będąc na przepustce, odwiedził ukochaną matkę, jednak stan Gladys stale się pogarszał. Kobieta zmarła 14 sierpnia 1958 roku. Po jej odejściu życie Elvisa nigdy nie wyglądało już tak samo. Artysta do końca swych dni nie potrafił uporać się ze stratą matki, z którą był blisko związany od najmłodszych lat. Dojmującą pustkę i samotność potrafiła wypełnić jedynie nowa miłość.

Elvis poznał swą przyszłą żonę Priscillę Beaulieu, kiedy kilka miesięcy po śmierci matki trafił do 3. Dywizji Pancernej stacjonującej w Niemczech. Priscilla miała wówczas czternaście lat. Fakt ten do dziś wzbudza kontrowersje i spekulacje wokół osoby Elvisa Presleya. Joel Williamson w swojej głośnej książce „Elvis Presley: A Southern Life” wskazuje nawet na skłonności pedofilskie gwiazdora. I choć oficjalna wersja wydarzeń głosi, że w chwili spotkania Priscilli z Elvisem nie łączyła erotyczna relacja, to wielu podaje tę informację w wątpliwość. Autor wspomnianej książki twierdzi, że Priscilla nie była jedyną małoletnią interesującą muzyka. Podczas trasy koncertowej miał on otaczać się bardzo młodymi dziewczętami, które nie skończyły jeszcze piętnastego roku życia, całować je i obłapiać.

Elvis Presley z córka

Elvis i Priscilla Presley z córką Lisą Marie

Elvis i Priscilla Presley pobrali się ponad siedem lat od pierwszego spotkania, 1 maja 1967 roku. Kameralna uroczystość odbyła się w ich hotelowym apartamencie w Las Vegas. Zawsze twierdzili, że ze swym pierwszym stosunkiem czekali do nocy poślubnej. Dziewięć miesięcy później na świat przyszła ich jedyna córka, Lisa Marie Presley, która w przyszłość idąc śladem ojca również odniesie sukces w show biznesie, jako piosenkarka i aktorka.

Lisa Marie Presley i rozwód

Priscilla była miłością życia Elvisa Presleya, która pomogła mu w najgorszych chwilach po śmierci matki. Lisa była natomiast ukochaną córeczką tatusia i z pewnością jednym z najbardziej rozpieszczanych dzieci w historii Ameryki. Wokół oddania Elvisa wobec córki krążyły legendy. Sławny ojciec miał wykładać ogromne sumy pieniędzy, by na życzenie jego córeczki otwierano w środku nocy sklepy z zabawkami. Gdy Lisa nabierała ochoty na zabawę w parku rozrywki, Elvis dbał o to, by miejsce zostało zamknięte dla pozostałych odwiedzających, a jego córka mogła korzystać z pełni atrakcji samotnie. Kochał ją całym sercem i mimo dłużących się wyjazdów, koncertów oraz problemów zdrowotnych do końca pozostawał troskliwym i oddanym ojcem.

W sierpniu 1973 roku Elvis i Priscilla złożyli dokumenty rozwodowe. Ostateczne zakończenie ich małżeństwa nastąpiło 9 października. W mediach aż wrzało od możliwych przyczyn rozpadu ich z pozoru idealnego związku. Wskazywano na liczne podboje miłosne i zdrady artysty, a także możliwy romans jego żony. „Powodem było to, że ciągle mnie nie było, za dużo podróżowałem” – wyznał sam Elvis. Przez te wszystkie lata Priscilla poznała gorzki smak bycia żoną Króla rock’n’rolla. Czuła się niczym zamknięta w złotej klatce. Jej mąż był stale otoczony przez tłumy pięknych, młodych kobiet, spędzał całe miesiące w trasach koncertowych i rzadko bywał w domu, poświęcając jej coraz mniej uwagi. Po rozwodzie pozostawali jednak wciąż przyjaciółmi. Priscilla nie zamierzała również utrudniać Elvisowi kontaktów z Lisą, wiedząc, jak mocno kocha ich dziecko.

Elvis

Elvis Presley w 1974 roku

Zmierzch Króla

Rozwód z Priscillą wyraźnie złamał Elvisa Presleya. Gwiazdor odczuwał coraz większą samotność, chorował na poważną depresję, a także popadał w coraz poważniejsze uzależnienie od leków i narkotyków. Przez lata przyjmował silne leki o działaniu przeciwbólowym, jak wyniszczający organizm demerol mający dodatkowo właściwości odurzające. Zażywał również m.in. kokainę, barbiturany i kodeinę, a także leki nasenne i uspokajające, które każdego ranka zastępował środkami pobudzającymi. Nie każdy jednak wie, że uzależnienie Króla od leków było następstwem wieloletnich chorób o podłożu genetycznym. Elvis codziennie mierzył się z ogromnym bólem. Miał problemy z wątrobą i jelitem grubym, liczne niedobory oraz choroby płuc i krążenia. Nie chciał, aby opinia publiczna dowiedziała się o jego dolegliwościach.

Do tego dochodziły wewnętrzne frustracje oraz presja otoczenia. Gdy Elvis przybrał na wadze, a jego wygląd zaczął zdradzać kłopoty ze zdrowiem, zaczęto mówić, że stał się karykaturą samego siebie. Krytycy twierdzili również, że nie śpiewa już tak dobrze. Presley przez lata nie mógł w dodatku decydować o kierunku swojej kariery. W pewnym momencie jego menadżer stwierdził, że muzyk powinien skupić się na występach w filmach, gdyż przyniesie mu to większe dochody. Jego przerwa od śpiewania trwała aż osiem lat! Elvis tęsknił za sceną i występami na żywo, chciał decydować o swojej muzyce i przyszłości, co wywoływało konflikty z Tomem Parkerem. W dodatku menadżer Presleya cenił się coraz wyżej – doszło do tego, że czerpał on 50% zysków z dochodów Elvisa.

Elvis Presley życiorys

Elvis nie opuszczał sceny do końca życia. 14 stycznia 1973 roku dał występ na Hawajach, który był pierwszym w historii koncertem transmitowanym przez satelitę. Obejrzało go ponad miliard widzów z całego świata. W czasie swej kariery został w sumie uhonorowany trzema nagrodami Grammy. Jego ostatni koncert miał miejsce w Indianapolis 26 czerwca 1977 roku.

Śmierć Elvisa Presleya i teorie spiskowe

16 sierpnia 1977 roku Elvis Presley został znaleziony nieprzytomny w łazience swej posiadłości Graceland w Memphis. Podjęte próby przywrócenia muzyka do życia zawiodły. Jego śmierć potwierdzono o godzinie 15:30, podając jako oficjalną przyczynę zgonu arytmię serca. Sekcja zwłok wykazała jednak obecność w organizmie Elvisa śmiertelnej mieszanki dużej ilości narkotyków i leków psychotropowych. Elvis Presley odszedł w wieku zaledwie 42 lat. Do dziś najwięksi fani legendy tworzą jednakże liczne teorie spiskowe w kwestii jego śmierci. Jedna z najpopularniejszych głosi, że Elvis zmęczony swą popularnością upozorował własną śmierć, by wieść spokojne życie w ukryciu.

Elvis Presley był kulturowym fenomenem. W czasie swojej muzycznej kariery sprzedał najwięcej płyt w historii – miliard. Wciąż ma miliony fanów na całym świecie. Pamiętamy jego fascynujący głos, wielki talent, osobistą tragedię i kultowe piosenki. Utwory „Can’t Help Falling in Love”, „Always On My Mind”, „Suspicious Minds”, „Blue Suede Shoes”, „Burning Love”, „My Way”, „Heartbreak Hotel” czy „It’s Now or Never” znają wszyscy. Gwiazda Króla rock’n’rolla wciąż świeci równie jasnym blaskiem, a jego legenda będzie trwała wiecznie…

Po śmierci Elvisa Presleya prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter pożegnał go następującymi słowami: „Jego muzyka i osobowość zmieniły oblicze amerykańskiej kultury. Był symbolem buntowniczego ducha naszego narodu”.