Emma Stone – supergwiazda młodego Hollywood

Emma Stone aktorka

Emma Stone to jedna z najpopularniejszych aktorek młodej generacji, w dodatku zdobywająca przychylne recenzje krytyków. W 2017 roku magazyn „Forbes” ogłosił Stone najlepiej zarabiającą przedstawicielką swojej profesji. Rzesze fanów z całego świata doceniają wszechstronność gry aktorskiej Emmy, a także jej naturalność, urodę i działalność dobroczynną.

Dzieciństwo i pierwsze kroki w aktorskim świecie

Emily Jean „Emma” Stone przyszła na świat 6 listopada 1988 roku w Scottsdale w stanie Arizona. Jest córką Kristy i Jeffrey’a Stone – założyciela i dyrektora sporej firmy. Ma młodszego o dwa lata brata Spencera. Rodzinne korzenie Emmy sięgają Szwecji, Niemiec oraz Wysp Brytyjskich.

Już od wczesnych lat aktorka rozwijała swój talent – jako nastolatka dołączyła do teatru w Phoenix – Valley Youth Theatre, gdzie w 2000 roku zadebiutowała w adaptacji powieści Kennetha Grahame’a O czym szumią wierzby. Po upływie trzech lat wyjechała wraz z matką do Los Angeles, gdzie stał dla niej otworem filmowy świat. Po przeprowadzce do Miasta Aniołów, Emma rozpoczęła poszukiwania – przez długi czas udziały w castingach nie przynosiły jednak oczekiwanych efektów i pozostawała bez pracy.

Pierwszą rolą telewizyjną Stone okazała się postać Laurie Partridge z serialu The New Partridge Family. Emma zdobyła rolę za sprawą udziału w reality show In Search of the New Partridge Family – ważną rolę w castingu do serialu odegrał jej wokal, a także podobieństwo do pierwowzoru postaci. Po pierwszym kroku na srebrnym ekranie, gwiazda wystąpiła w miniserialu Drive, oraz komediach: Supersamiec (Greg Mottola, 2007), Króliczek (Fred Wolf, 2008) i Rocker (Peter Cattaneo, 2008).

Filmy z Emma Stone - Kocha, lubi, sznuje

Emma Stone w filmie Kocha, lubi, szanuje

W tym czasie zaproponowano jej również zmianę koloru włosów (Emma naturalnie jest blondynką), która okazała się, jak przyznała sama aktorka, strzałem w dziesiątkę: „(…) moja agentka początkowo twierdziła, że szansę w Hollywood będę miała tylko jako blondynka, choć ja zupełnie nie pasowałam do typu miłej dziewczyny z filmów Disneya. Było mi ciężko, aż pewnego dnia poszłam na casting jako brunetka i od razu dostałam rolę!”.

Nominację do nagrody Teen Choice przyniósł aktorce horror o komediowym charakterze Zombieland (Ruben Fleischer, 2009), który, jak wskazuje tytuł, przedstawia wizję opanowania świata przez zombie. W tym samym roku zagrała Abby w Papierowym bohaterze (Kieran Mulroney, Michele Mulroney) – nastolatkę, za sprawą, której zrezygnowany pisarz zmienia swój pogląd na życie.

Emma zostaje gwiazdą

2010 rok był przełomowy w rozwoju kariery aktorki. Emma Stone zagrała wtedy główną rolę w filmie Łatwa dziewczyna (Will Gluck). Jej bohaterka, Olive, to uczennica szkoły średniej, która przez niewinne kłamstewko o nieprawdziwym utracie dziewictwa rozpętuje w szkole burzę, stając się przedmiotem plotek. Dziewczyna po pewnym czasie wpada na pomysł, aby wykorzystać to na swoją korzyść, polepszając tym samym własną pozycję. Film Glucka jest komedią z dobrym smakiem, traktującą o relacjach między młodymi ludźmi i sile hierarchii. Za kreację w filmie Łatwa dziewczyna Stone otrzymała nominację do Złotego Globu.

Rok później swoją premierę miał film Kocha, lubi, szanuje (Glen Ficarra, John Requa). To historia zdradzonego przez żonę Cala, który na nowo pragnie ułożyć sobie życie i odnaleźć świeżą miłość. W przedsięwzięciu niezdarnemu Calowi pomaga młody mężczyzna Jacob – łamacz kobiecych serc. W rolach głównych wystąpili: Steve Carell, Ryan Gosling, Julianne Moore i Emma Stone. W tym roku światło dzienne ujrzał również głośny film Służące (Tate Taylor), opowiadający o wykorzystywaniu czarnoskórych służących przez najzamożniejsze rodziny lat 60. ubiegłego wieku. Emma Stone zagrała w filmie dziennikarkę, za sprawą, której wyszła na jaw wstrząsająca prawda, a tytułowe służące postanawiają zawalczyć o własną godność.

Emma Stone filmy - Służące

Emma Stone w filmie Służące

Stone słusznie kojarzona jest z odnowioną serią Niesamowity Spider-Man (Marc Webb, 2012), gdzie zagrała wielką miłość Człowieka-Pająka – Gwen Stacy. Aktorka zagrała ponadto u boku Colina Firtha w filmie Woody’ego Allena Magia w Blasku Księżyca (2014). Akcja rozgrywa się w latach 20. minionego wieku, gdzie na Lazurowe Wybrzeże udaje się Stanley, aby zdemaskować oszustwa medium imieniem Sophie. Urok kobiety z czasem zaczyna jednak uniemożliwiać mu to zadanie.

W 2014 roku Emma wystąpiła także w nagrodzonym czterema Oscarami filmie Alejandro Gonzáleza Iñárritu Birdman – historii zapomnianego aktora, dawniej grającego postać superbohatera, a obecnie próbującego odzyskać sławę i wystawić sztukę z samym sobą w roli głównej. Stone za rolę Sam uzyskała nominację do Złotego Globu i do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. W filmie Woody’ego Allena Emma zagrała jeszcze w 2015 roku – mowa o Nieracjonalnym mężczyźnie, słodko-gorzkiej komedii ukazującej historię przeżywającego egzystencjalny kryzys profesora filozofii (Joaquin Phoenix), który w dodatku wdaje się w związek z własną studentką (Emma Stone). Natomiast u boku Bradleya Coopera i Rachel McAdams, Stone wystąpiła w tym samym roku w filmie Witamy na Hawajach (Cameron Crowe).

La La Land i kilka filmów do przodu

Bez wątpienia na miano jednej z najlepszych ról w dorobku Emmy należy kreacja w musicalu La La Land (Damien Chazelle, 2016), gdzie ponownie zagrała wraz z Ryanem Goslingiem. Zdaniem reżysera, ten aktorski duet stanowi fenomen na miarę klasycznych, ekranowych par Hollywood (Chazelle porównał Stone i Goslinga np. do duetu Katherine Hepburn i Spencera Tracy). Historia początkującej aktorki i jazzowego muzyka, którzy postanawiają zawalczyć o własne marzenie wielkiej kariery, ratując przy tym własne uczucie, zdobyła aż sześć Oscarów, w tym za najlepszą muzykę, scenografię, zdjęcia i dla najlepszej aktorki Emmy Stone. Niektórych krytyków oburzyła decyzja Akademii o przyznaniu Stone w tak młodym wieku Oscara, jednak jej obrońcy stwierdzili, że nagroda zachęci ją do dalszej filmowej, ciężkiej pracy, a nie – zniechęci jak sądzili zgłaszający sprzeciw.

Emma Stone i partner Ryan Gosling w La La Land

Emma Stone i Ryan Gosling w filmie La La Land

Rok po sukcesie La La Landu, Emma wystąpiła w Wojnie płci (Jonathan Dayton, Valerie Faris). Biograficzny film utrzymany w komediowym klimacie prezentuje historię meczu tenisowego z 1973 roku rozegranego pomiędzy Bobby Riggsem (Stece Carell) a Billie Jean King (Emma Stone). Obecnie aktorka gra w serialu Maniac, którego akcja toczy się wokół udziału dwojga nieznajomych (w tym Annie, granej przez Emmę) w tajemniczych badaniach klinicznych. Za rolę w serialu Stone była nominowana do nagród Satelita i Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych.

Emma wystąpi również w powstającej kontynuacji Zombieland 2, którego premiera planowana jest na październik tego roku. Nadal czekamy również na polską premierę świeżego filmu z rolą gwiazdy La La Landu – Faworyty (Yorgos Lanthimos). To biograficzno-historyczna opowieść z XIII-wiecznej Anglii o królowej Annie (Olivia Colman). W czasie choroby monarchini na dworze zjawia się nowa służąca. Emma Stone z roku na rok staje się coraz bardziej ciekawą i wszechstronną aktorką młodego pokolenia, której kibicujemy, aby nie zwolniła tempa.