Ernest Lehman – 5 najlepszych scenariuszy filmowych

Ernest Lehman (1915-2005) był jednym z najbardziej uznanych amerykańskich scenarzystów złotej ery kina. Z równym powodzeniem tworzył scenariusze adaptowane, co oryginalne, a jego dorobek do dziś fascynuje i budzi podziw. W historii kina Ernest Lehman zapisał się niezwykłą wszechstronnością – pisał dramaty psychologiczne, musicale, komedie romantyczne i arcydzieła suspensu, angażował się też w produkcję filmową i spróbował swych sił w reżyserii. W 2001 roku artysta został wyróżniony honorowym Oscarem za całokształt osiągnięć, jako scenarzysta.

Ernest Lehman – najlepsze scenariusze

1. Północ, północny zachód (North by Northwest, reż. Alfred Hitchcock, 1959)

Ernest Lehman - Północ północny zachód

Północ, północny zachód to najlepszy film szpiegowski Alfreda Hitchcocka, a także jedna z wybitniejszych pozycji amerykańskiego kina lat 50. ubiegłego wieku. Zagrali tu Cary Grant, Eva Marie Saint i James Mason. Scenariusz Ernesta Lehmana to doskonała, sensacyjna opowieść, bogata w zaskakujące zwroty akcji.

Perfekcyjnie zostało tu również zbudowane napięcie, jak w słynnej scenie pościgu na polu kukurydzy, dzięki czemu Północ, północny zachód dziś uchodzi za arcydzieło suspensu. Lehman został nominowany do Oscara, a w 2011 roku jego scenariusz wpisano na 21. miejsce listy 101 najlepszych scenariuszy wszech czasów. Po raz drugi współpracował z Hitchcockiem przy okazji jego ostatniego filmu Intryga rodzinna (1976).

2. Kto się boi Virginii Woolf? (Who’s Afraid of Virginia Woolf?, reż. Mike Nichols, 1966)

Ernest Lehman filmy - Kto się boi Virginii Woolf

Filmowy debiut reżysera Mike’a Nicholsa. Ernest Lehman dokonał tu świetnej adaptacji sztuki Edwarda Albeego, uhonorowanej słynną nagrodą Tony. Kto się boi Virginii Woolf? to znakomity dramat psychologiczny, z elektryzującą kreacją Elizabeth Taylor. U jej boku wystąpił mąż, Richard Burton. Również na wielkim ekranie aktorzy grają małżeństwo, uwalniając skrywane przez lata frustracje, narastające przez długie lata związku. Ernest Lehman został ponownie nominowany do Nagrody Akademii. Poza pracą nad scenariuszem artysta zaangażował się także w produkcję dzieła Mike’a Nicholsa, które łącznie zdobyło pięć Oscarów.

3. Dźwięki muzyki (The Sound of Music, reż. Robert Wise, 1965)

Ernest Lehman scenariusze - Dźwięki muzyki

Klasyka musicalu w reżyserii Roberta Wise’a, twórcy słynnego filmu science fiction Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia. Jedną z najlepszych ról w karierze stworzyła tu Julie Andrews, grająca Marię – dziewczynę przygotowującą się do wstąpienia do klasztoru, która niespodziewanie zakochuje się w baronie von Trapp. Dźwięki muzyki to adaptacja słynnej, broadwayowskiej sztuki. Ernest Lehman dokonał jej na podstawie książki Howarda Lindsaya i Russela Crouse’a, dla której inspirację stanowiły wspomnienia arystokratki Marii von Trapp. Scenariusz Lehmana wyróżniono nagrodą Amerykańskiej Gildii Scenarzystów, a sam musical otrzymał pięć Oscarów.

4. West Side Story (reż. Robert Wise/ Jerome Robbins, 1961)

Ernest Lehman najlepsze scenariusze - West Side Story

Obsypany nagrodami muzyczny melodramat Roberta Wise’a i Jerome’a Robbinsa. Nominację do Oscara uzyskał również scenariusz Ernesta Lehmana, autora adaptacji sztuki Arthura Laurentsa. West Side Story to uwspółcześniona wersja szekspirowskiego Romea i Julii, w której zakazana miłość dwojga młodych kochanków zostaje przeniesiona w realia Ameryki lat 50., gdzie toczą się porachunki gangów. W obsadzie jednego z najsłynniejszych musicali w historii kina znaleźli się Natalie Wood, Richard Beymer, Rita Moreno i George Chakiris.

5. Sabrina (reż. Billy Wilder, 1954)

Lehman Ernest scenariusze - Sabrina

Urocza komedia romantyczna Billy’ego Wildera, z czarującym, aktorskim trio: Audrey Hepburn, Williamem Holdenem i Humphreyem Bogartem. Ernest Lehman napisał scenariusz do Sabriny wraz z Wilderem i Samuelem A. Taylorem, autorem adaptowanej sztuki o tytule Sabrina Fair.

Historia miłosnego trójkąta została opowiedziana w sposób niezwykle lekki i z subtelnym humorem, przy zachowaniu całej romantyczności obrazu. Scenariusz produkcji nagrodzono Złotym Globem. Oscar powędrował zaś w ręce Edith Head, wymienionej jako autorka kostiumów, choć faktyczne uznanie winno się należeć projektantowi Hubertowi de Givenchy.

Udostępnij ” Ernest Lehman – 5 najlepszych scenariuszy filmowych” swoim znajomym.