Eva Marie Saint i filmy – 5 najlepszych produkcji

Eva Marie Saint (ur. 1924) to jedna z ostatnich żyjących gwiazd złotej ery Hollywood, której największa sława przypadła na lata 50. i 60. ubiegłego stulecia. W ciągu trwającej blisko siedem dekad kariery Eva dała się poznać jako wszechstronna i ambitna aktorka o niebiańskiej, delikatnej urodzie.

Miłością jej życia był producent Jeffrey Hayden, z którym pozostawała w małżeństwie przez 65 lat, aż do jego śmierci. Eva zasłynęła z udanych występów telewizyjnych, a także wielu pamiętnych ról filmowych. Ma dwie gwiazdy w Hollywoodzkiej Alei Sław. Oto nasz wybór 5 najlepszych dzieł z udziałem aktorki złotego wieku kina.

Najlepsze filmy z Evą Marie Saint

 

1. Na nabrzeżach (On the Waterfront, reż. Elia Kazan, 1954)

Eva Marie Saint - Na nabrzeżach

Był to filmowy debiut Evy Marie Saint, która od drugiej połowy lat 40. angażowała się do ról telewizyjnych. W Na nabrzeżach Eva stworzyła rewelacyjną kreację Edie Doyle, za którą to otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej w 1955 roku. Jest to jedyna Nagroda Akademii w całej jej karierze. Wielkie dzieło Elii Kazana zdobyło wówczas jeszcze siedem statuetek, w tym dla najlepszego filmu, reżysera i odtwórcy głównej roli, wspaniałego Marlona Brando.

Na nabrzeżach obraca się wokół problematyki społecznej i wewnętrznej przemiany człowieka – powracających tematów w twórczości Kazana. Głównym bohaterem historii jest Terry Malloy, były bokser, który pracuje dla gangu nowojorskich dokerów. Jego uczucie do pięknej i niewinnej Edie sprawia, że mężczyzna postanawia zerwać z niebezpieczną szajką i wydać uwikłanych w sprawę o morderstwo członków zarządu. Film Kazana pozostawia ważny, społeczny przekaz, zachwyca realizmem obrazu i przede wszystkim dramatyczną fabułą, trzymającą widza w skupieniu aż do ostatnich minut seansu.

2. Północ, północny zachód (North by Northwest, reż. Alfred Hitchcock, 1959)

Eve Marie Saint filmy - Północ północny zachód

U Alfreda Hitchcocka Eva Marie Saint stworzyła świetny portret niejednoznacznej Eve Kendall, bohaterki na pierwszy rzut oka wpasowującej się w sztandarowy wizerunek femme fatale, pod której to maską kryje się w rzeczywistości rządowa agentka, mająca na celu dobro kraju. W Północy, północnym zachodzie Eva partnerowała wielkim gwiazdom tamtego okresu: Cary’emu Grantowi i Jamesowi Masonowi (zob. Top 10 – James Mason i filmy). Film stanowi arcydzieło gatunku thrillera szpiegowskiego i jest jednym z największych reżyserskich osiągnięć mistrza suspensu.

Roger O. Thornhill jest agentem reklamowym, mylnie zidentyfikowanym przez szpiegów jako poszukiwany George Kaplan. Bohater zostaje uprowadzony i poddany przesłuchaniu, z którego ledwo uchodzi z życiem. Thornhilla ścigają nie tylko szpiedzy, ale też policja, niewierząca w jego niewinność. Roger musi na własną rękę odnaleźć Kaplana, aby oczyścić swe dobre imię. W śledztwie zaczyna mu towarzyszyć tajemnicza i zjawiskowa Eve.

3. Kapelusz pełen deszczu (A Hatful of Rain, reż. Fred Zinnemann, 1957)

Filmy z Eve Marie Saint - Kapelusz pełen deszczu

W przejmującym dramacie Freda Zinnemanna Eva Marie Saint zagrała Celię Pope, młodą mężatkę, której partner boryka się z wyniszczającym nałogiem. Johnny Pope (Don Murray) jest weteranem wojny koreańskiej uchodzącym w mniemaniu opinii publicznej za bohatera. W rzeczywistości mężczyzna nie potrafi uporać się z minioną traumą i popada w uzależnienie od morfiny.

W jego walce pomaga mu oddany brat, Polo (Anthony Franciosa). Kapelusz pełen deszczu wyróżnia prostota obrazu, dzięki której na pierwszym planie rozgrywa się dramat trójki bohaterów. Emocjonującą ścieżkę dźwiękową skomponował Bernard Herrmann. Film wyróżniono nagrodą FIPRESCI na festiwalu w Wenecji. Pasjonujący portret Marie Saint jako utrapionej Celii został doceniony przez krytykę. Aktorkę nominowano do Złotego Globu.

4. W poszukiwaniu deszczowego drzewa (Raintree County, reż. Edward Dmytryk, 1957)

Eva Marie Saint najlepsze filmy - W poszukiwaniu deszczowego drzewa

W melodramacie kostiumowym Edwarda Dmytryka Eva Marie Saint wcieliła się w postać Nell Gaither, ukochanej z lat młodości głównego bohatera. Akcja filmu toczy się w czasach wojny secesyjnej, gdzie John Shawnessy spotyka piękność z Południa, Susannę. To właśnie dla niej porzuca zakochaną w nim bez pamięci Nell i bierze z nią ślub.

Wkrótce między młodym małżeństwem narastają znaczące różnice charakterów, a zachowanie Susanny wzbudza coraz większy niepokój. Na jaw wychodzą też skrywane przez nią tajemnice… W poszukiwaniu deszczowego drzewa nominowano do Oscara w czterech kategoriach. Główne role wykreował tu słynny duet – Montgomery Clift i Elizabeth Taylor. Prywatnie aktorów łączyła bliska przyjaźń.

5. Exodus (reż. Otto Preminger, 1960)

Eva Marie Saint topowe role - Exodus

W wojennym dramacie Otto Premingera Eva Marie Saint zagrała u boku legendarnego Paula Newmana. Wystąpiła tu jako owdowiała pielęgniarka Kitty Fremont, która po zakończeniu II wojny światowej postanawia pomóc ocalonym z Holocaustu Żydom, przetrzymywanym w obozie na Cyprze.

Exodus to przede wszystkim historia powstania państwa Izrael, ukazująca również bunt internowanych na Cyprze i miejscowe konflikty polityczne. Ścieżkę dźwiękową z niezapomnianym motywem muzycznym autorstwa Ernesta Golda nagrodzono Oscarem. Akademia nominowała też fantastyczne zdjęcia Sama Leavitta. Exodus uchodzi za dość kontrowersyjną pozycję kinematografii poprzez dyskusyjne ukazanie konfliktu arabsko-izraelskiego.

Udostępnij “Eva Marie Saint i filmy – 5 najlepszych produkcji” swoim znajomym.