„Fatalne zauroczenie” – ostrzeżenie przed małżeńską zdradą

Fatalne zauroczenie

 

Tytuł: Fatalne zauroczenie (Fatal Attraction)

Rok produkcji: 1987

Reżyseria: Adrian Lyne

Obsada: Glenn Close, Michael Douglas, Anne Archer, Ellen Latzen, Stuart Pankin i inni

 

 

 

Fatalne zauroczenie z 1987 Adriana Lyne’a jest powszechnie znanym przebojem filmowym, wciąż przypominanym dreszczowcem i sugestywnym ostrzeżeniem przed zgubnymi skutkami małżeńskiej zdrady. To również jeden z pierwszych sukcesów kinowych twórcy, któremu przyniósł szansę na Oscara za najlepszą reżyserię, a sam zdobył aż 6 nominacji do tej statuetki.

 

Kilka słów o fabule Fatalnego zauroczenia

Fatalne zauroczenie przedstawia wciągającą historię pewnego pozamałżeńskiego romansu. Dan Gallagher (Michael Douglas) jest zamożnym nowojorskim adwokatem, ma ustabilizowane życie rodzinne i zawodowe. Pewnego dnia poznaje na bankiecie atrakcyjną Alex (Glenn Close). Wkrótce jego żona z córką wyjeżdżają na weekend, a Dan spotyka ponownie Alex na konferencji w pracy. Para wybiera się wspólnie do baru, a adwokat nieco znudzony swoim rutynowym życiem, nawiązuje z kobietą seksualną relację. Kochankowie spędzają razem namiętny weekend, ale wkrótce okazuje się, że Alex nie chce być jedynie przelotną znajomością…

Fatalne zauroczenie – mroczne oblicze Alex

Alex sprawia jedynie wrażenie niezależnej, zdystansowanej. Nie radzi sobie z odrzuceniem, do tego stopnia, że zaczyna zagrażać życiu bliskim Dana. Niezrównoważona kobieta nęka byłego kochanka i twierdzi, że jest w ciąży. Zazdrości mu szczęśliwej rodziny do tego stopnia, że pragnie ją zniszczyć. Dan jest coraz bardziej przerażony, ale policja nie może mu pomóc bez wyraźnych dowodów.

Fatalne zauroczenie film recenzja

Alex z Fatalnego zauroczenia jest mocno zaburzoną postacią, jednak Dan również nie stanowi wcielenia pozytywnego bohatera. Nie ma specjalnych oporów przed zdradą żony, a jego wiarołomność nie kończy się na jednej nocy. Mężczyzna daje się namówić kochance na wspólne spędzanie czasu, karmiąc tylko jej obsesję. Przypomina złodzieja, który nie żałuje, że okradł, ale że został złapany. Bohater chce żyć wygodnie i luksusowo, zamiatając pod dywan swoje grzechy. Mimo wyraźnych oznak szaleństwa Alex, on sam również czasami posługuje się podobnymi metodami. Dopiero gdy jego bliscy znajdują się w niebezpieczeństwie, Dan zaczyna przechodzić przemianę i doceniać to, co ma.

Bohaterka Glenn Close uosabia więc słuszną karę, jaka powinna spotkać niewiernego małżonka. Daje mężczyźnie nauczkę, konfrontując go z konsekwencjami niefrasobliwej rozwiązłości.

Fatalne zauroczenie – znakomity thriller

Fatalne zauroczenie to przede wszystkim znakomicie zrealizowany thriller. Warto podkreślić, że film zapoczątkował niezwykle popularną w latach 90. konwencję thrillera erotycznego. Montaż który zresztą otrzymał nagrodę Bafty, świetnie potęguje narastającą grozę. Szczególnie widać to w scenach symultanicznych, gdy jednocześnie obserwujemy na ekranie poszukiwanie córki przez żonę Dana i jazdę porwanego dziecka kolejką z Alex.

Film Fatalne zauroczenie

Do tego świetne zdjęcia, Adrian Lyne przejawia zamiłowanie do potęgowania efektu w swoich filmach zimnym i dynamicznym oświetleniem. Czasem jest to wręcz przerysowane. Filmowa przestrzeń konstruowana jest na zasadzie kontrastu. Alex mieszka w obskurnej dzielnicy, gdzie kręcą się podejrzane typy, w odrapanej kamienicy, w mieszkaniu panuje bałagan, natomiast lokum Dana wygląda jak domek dla lalek. To opozycyjne zderzenie spełnia funkcje symboliczne: chaos wokół Alex ukazuje zagmatwane wnętrze jej umysłu, a dom Dana odzwierciedla jego poukładane życie.

Jeśli chodzi o sceny erotyczne, Lyne jak w innych filmach wykazują dużą oryginalność. W Fatalnym zauroczeniu scena zdrady Dana rozgrywa się w … zlewie pełnym brudnych naczyń, co posiada niezwykle symboliczną wymowę.

Fatalne zauroczenie – popisowe aktorstwo

Glenn Close daleko do klasycznej piękności, ale łatwo jest uwierzyć, że mogła uwieść Dana. Jest intrygująca, prowokująca, nie ma żadnych zahamowań. Dopiero potem Glenn Close niezwykle sugestywnie oddaje narastające w niej szaleństwo za pomocą spojrzeń i nerwowych gestów. Potrafi przeistoczyć się z inteligentnej, atrakcyjnej, dumnej kobiety biznesu w niepanującą nad sobą, odrażającą wariatkę.

Fatal attraction film

Michael Douglas również znakomicie się sprawdził jako zblazowany adwokat, do którego w końcu dochodzi groza sytuacji i postanawia walczyć o rodzinę. Anne Archer zwraca uwagę jako jego żona, ciepła i rodzinna kobieta, która jednocześnie potrafi być bardzo odważna.

Aktualne przesłanie Fatal Attraction

Fatalne zauroczenie to ostrzeżenie przed szukaniem dodatkowych bodźców w życiu, niedocenianiem tego co się ma i zadawaniem z nieznanymi osobami… A oprócz tego to trzymający w napięciu, bardzo dobrze zrealizowany i zagrany thriller.

Hanna Bielecka

Hanna Bielecka - z wykształcenia filmoznawca i archiwista. Pisała relacje z festiwali i recenzje dla serwisów filmowych. Jej ulubionym gatunkiem filmowym są horrory i thrillery. Ma słabość do klasyków filmowych i gwiazd starego kina.