Filmy godne polecenia – TOP 25 produkcji

Filmy godne polecenia to zarówno sztandarowa klasyka kina, jak i poruszające dramaty, inspirujące komedie, wciągające thrillery czy dzieła największych mistrzów X muzy stawiające trudne oraz budzące refleksję pytania. Na naszej subiektywnej liście 25 produkcji wartych obejrzenia staraliśmy się zawrzeć obrazy różnorodne gatunkowo i problematycznie, których seans może okazać się cennym, pełnym emocji doświadczeniem.

Filmy warte obejrzenia. Dobre filmy

„Łowca androidów” (Blade Runner, reż. Ridley Scott, 1982)

Filmy godne polecenia - Łowca androidów 1985

Niezwykle emocjonujące i wciąż zdumiewające pod względem technicznym dzieło Ridleya Scotta, którego scenariusz został oparty na powieści science fiction Philipa K. Dicka zatytułowanej „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?”. „Łowca androidów” ukazuje dystopijną wizję przyszłości, w której sztucznie wytworzone humanoidalne istoty są wykorzystywane do najniebezpieczniejszych zadań w przestrzeni pozaziemskiej. Wkrótce w  wyniku buntu replikantów ich przebywanie na Ziemi zostaje uznane za nielegalne. Śladem ukrywających się replikantów podążają tzw. łowcy androidów, z Rickiem Deckardem na czele.

W postać Deckarda wcielił się Harrison Ford. To jednak mistrzowska kreacja Rutgera Hauera, przejmującego w roli androida Roya, przeszła do historii kina. Film podejmuje uniwersalne tematy m.in. kwestię istoty człowieczeństwa czy problematykę globalizacji i nowoczesnych technologii. Dzieło nagrodzono trzema statuetkami BAFTA, a także w pełni zasłużenie nominowano do Oscara w kategoriach najlepszych efektów specjalnych i scenografii.

„Zagadka zbrodni” (Sal-in-sui Choo-ok, reż. Bong Joon-ho, 2003)

Filmy warte obejrzenia - Zagadka zbrodni 2003

To znakomity, południowokoreański dramat kryminalny w reżyserii Bonga Joon-ho, twórcy głośnego „Parasite”. Świetnie napisany scenariusz, wartka, pełna zaskakujących zwrotów akcja i wybitne zdjęcia to atuty tej opartej na faktach historii. Film przedstawia zdarzenia z 1986 roku, kiedy to niewielkie, koreańskie miasteczko nawiedza seria brutalnych morderstw, których ofiarami padają młode kobiety. Policja pozostaje bezsilna wobec niewystarczających dowodów zbrodni, a gruntowne śledztwo zdaje się prowadzić donikąd. Tymczasem seryjny zabójca poluje na kolejne ofiary… W „Zagadce zbrodni” wystąpiła cała plejada wybitnych koreańskich aktorów, m.in. Song Kang-Ho, Kim Sang-kyung i Song Jae-ho.

„Ona” (Her, reż. Spike Jonze, 2013)

Poruszające filmy - Ona 2013

Poruszający melodramat z pogranicza gatunku science fiction w reżyserii Spike’a Jonze’a nagrodzony Oscarem w kategorii najlepszego scenariusza oryginalnego. „Ona” dotyka problematyki postępującej technologizacji wszelkich sfer życia człowieka, jego rosnącej alienacji i osamotnienia. Głównym bohaterem tej przejmującej opowieści jest młody pisarz imieniem Theodore (brawurowa kreacja Joaquina Phoenixa), który zakochuje się w nowoczesnym systemie operacyjnym obdarzonym kobiecym głosem. Z czasem niesamowity romans nawiązany z superinteligentnym programem o imieniu Samantha odsłania jednak swe brutalne oblicze.

„Arszenik i stare koronki” (Arsenic and Old Lace, reż. Frank Capra, 1944)

Filmy godne polecenia - Arszenik i stare koronki

Wytrzymująca próbę czasu, błyskotliwa komedia w reżyserii Franka Capry, będąca połączeniem groteski, tragifarsy i czarnej komedii. „Arszenik i stare koronki” cechuje nieśmiertelny humor, genialnie napisane dialogi oraz liczne odniesienia kulturowe i historyczne, demaskujące amerykańskie mity. To adaptacja cieszącej się niebywałą popularnością sztuki teatralnej Josepha Kesselringa z 1941 roku.

Film przedstawia zdarzenia rozegrane pod dachem rodziny Brewsterów, gdzie dwie starsze cioteczki trują samotnych mężczyzn winem zatrutym arszenikiem, aby, jak same twierdzą, ulżyć ich cierpieniom i niedoli w doczesnym życiu. Wkrótce zbrodnicze działania cioteczek odkrywa ich siostrzeniec Mortimer, który stara się zataić przed policją niechlubną działalność krewnych. W doskonale dobranej obsadzie aktorskiej znaleźli się Cary Grant, Josephine Hull, Jean Adair, Peter Lorre, Priscilla Lane oraz John Alexander. To film, który przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom klasycznego kina.

„Widmo” (Les Diaboliques, reż. Henri-Georges Clouzot, 1955)

Godne polecenia filmy - Widmo

To jedno z najlepszych dzieł wyreżyserowanych przez tzw. francuskiego mistrza suspensu, Henri-Georges’a Clouzota, a także wybitna pozycja kina psychologicznego. „Widmo” do dziś poraża misterną intrygą, idealnie zbudowanym napięciem oraz mroczną, niepokojącą atmosferą. Akcja filmu toczy się w męskiej szkole z internatem, gdzie wrażliwa i skrzywdzona pani dyrektor mierzy się z brutalnością despotycznego męża. Wkrótce Christina wraz z kochanką mężczyzny postanawiają pozbyć się swego oprawcy. Po dokonanym morderstwie w szkole zaczynają dziać się tajemnicze zjawiska – zdaje się, że mąż Christiny powrócił pod postacią tytułowego widma. W rolach głównych wystąpiły zjawiskowe Simone Signoret i Vera Clouzot.

„Full Metal Jacket” (reż. Stanley Kubrick, 1987)

Wartościowe filmy - Full Metal Jacket

Doskonałe pod względem technicznym, wielowątkowe i symboliczne dzieło Stanleya Kubricka, w którym legendarny twórca snuje rozważania nad istotą wojny, a także jej drastycznym wpływem na jednostkę. W dodatku reżyser demaskuje tu również bezduszny system wojskowości, kształcący młodych rekrutów na istne „maszyny do zabijania”. Co znamienne dla kina Kubricka przemoc i brutalność wojennych starć zostały poddane tu estetyzacji, dając w rezultacie atrakcyjny wizualnie obraz (podobnie jak w „Mechanicznej pomarańczy”, gdzie sceny makabrycznych zbrodni były filmowane w niemal poetycki sposób).

Fabuła filmu „Full Metal Jacket” dzieli się niejako na dwie części. W pierwszej z nich obserwujemy pełne rygoru szkolenia przyszłych żołnierzy marines, wraz z rozwojem ekranowych wydarzeń akcja zostaje zaś przeniesiona w sam środek wojny w Wietnamie, gdzie jeden z głównych bohaterów, Joker (w tej roli Matthew Modine), pełni funkcję korespondenta wojennego.

„Tam, gdzie rosną poziomki” (Smultronstället, reż. Ingmar Bergman, 1957)

Mądre filmy - Tam gdzie rosną poziomki

To propozycja idealna dla fanów kina skandynawskiego, utrzymanego w klimacie mistycyzmu i podejmującego uniwersalne tematy życia, ludzkiej przemijalności czy najważniejszych wartości w egzystencji człowieka. Wielkie dzieło „Tam, gdzie rosną poziomki” Ingmara Bergmana opowiada o jednym dniu z życia sędziwego profesora Isaka Borga, który zmierza na obchody własnego jubileuszu naukowego. Podróż staje się pretekstem do rozmyśleń nad przeszłością i sentymentalnym powrotem myśli do lat młodości. Dzięki temu mężczyzna ostatecznie dowiaduje się, co tak naprawdę liczy się w życiu. Głównego bohatera sportretował tu wybitny Victor Sjöström, a u jego boku wystąpiły Bibi Andersson czy Ingrid Thulin.

„Nietykalni” (Intouchables, reż. Oliver Nakache, Eric Toledano, 2011)

filmy wartościowe - Nietykalni

To jedna z najlepszych komedii XXI wieku, niosąca tyle samo śmiechu i pokrzepienia, co szeregu wzruszeń oraz refleksji. „Nietykalni” to francuska, tragikomiczna opowieść o losach sparaliżowanego mężczyzny i czarnoskórego chłopaka, który po wyjściu z więzienia zatrudnia się w roli jego opiekuna. Wkrótce relacja między bohaterami ulega zacieśnieniu, a ich bliska więź przeradza się w fascynującą przyjaźń, stojącą ponad wszelkimi podziałami. W rolach głównych wystąpili wspaniali Omar Sy oraz Francois Cluzet. Film zdobył wiele międzynarodowych wyróżnień, m.in. nagrodę Goya, Czeskiego Lwa oraz nominację do Złotego Globu.

„Powiększenie” (Blowup, reż. Michelangelo Antonioni, 1966)

Filmy warte obejrzenia - Powiększenie 1966

Wybitne osiągnięcie w twórczości włoskiego mistrza Michelangela Antonioniego. „Powiększenie” to dzieło, które doczekało się szeregu wnikliwych interpretacji, również wśród filozofów filmu, wskazujących na symboliczną wymowę filmu w kontekście przypadkowości zdarzeń w świecie, ograniczonych procesów poznawczych człowieka i jego niemożności dotarcia do sedna prawdy, w której miejsce Antonioni wpisuje jedynie złudzenia oraz pozory.

Głównym bohaterem filmu jest młody fotograf, który podczas spaceru w parku uwiecznia swym aparatem scenę uniesień dwojga kochanków. Wkrótce w jego studiu zjawia się kobieta żądająca wydania niekomfortowych zdjęć. Robiąc kolejne powiększenia fotografii, mężczyzna odkrywa jednak ślady morderstwa. Obraz uhonorowano Złotą Palmą na Festiwalu w Cannes w kategorii najlepszego filmu. Wystąpili tu David Hemmings, Vanessa Redgrave, Jane Birkin i Sarah Miles.

„Wszystkie poranki świata” (Tous les matins du monde, reż. Alain Corneau, 1991)

Dobre filmy - Wszystkie poranki świata

Poetycki, pięknie zilustrowany, wyciszający i budzący nostalgię utwór Alaina Corneau. „Wszystkie poranki świata” to historia dwóch XVII-wiecznych gambistów: Monsieur de Sainte Colombe’a oraz Marina Maraisa. Film oddaje niepowtarzalny klimat epoki baroku, a także wzbudza szereg refleksji na temat ludzkiej egzystencji i przemijalności oraz istoty muzyki czy sztuki w ogóle. W głównych rolach wystąpili Gérard Depardieu, Jean-Pierre Marielle, Guillaume Depardieu oraz Anne Brochet.

„To nie jest kraj dla starych ludzi” (No Country for Old Men, reż. Joel Coen, Ethan Coen, 2007)

Filmy do obejrzenia - To nie jest kraj dla starych ludzi

Wśród dobrych filmów wartych obejrzenia nie mogło zabraknąć znakomitego thrillera w reżyserii braci Coen. „To nie jest kraj dla starych ludzi” to adaptacja powieści Cormaca McCarthy’ego. Dzieło przedstawia historię myśliwego Llewelyna Mossa, który na amerykańskiej granicy z Meksykiem odkrywa miejsce makabrycznej zbrodni oraz walizkę z pokaźną sumą pieniędzy. Nieświadomy skali zagrożenia mężczyzna, przywłaszcza sobie porzuconą fortunę. Jego śladem rusza meksykańska mafia i bezwzględny zabójca Chigurh.

Bijąca chłodem, wyrazista kreacja Javiera Bardema w roli piekielnie inteligentnego, opanowanego, psychopatycznego mordercy należy do jednych z najwybitniejszych portretów w historii współczesnego kina. Obraz wyróżniono czterema Nagrodami Akademii, w tym w najważniejszych kategoriach najlepszego filmu czy reżysera. „To nie jest kraj dla starych ludzi” stanowi egzystencjalny traktat o sensie istnienia, istocie zła, a w końcu samej transcendencji.

„Zawrót głowy” (Vertigo, reż. Alfred Hitchcock, 1958)

Jaki film obejrzeć - Zawrót głowy 1958

Na naszej liście filmów godnych polecenia nie mogło zabraknąć mojego ulubionego dzieła. „Zawrót głowy” to najlepszy obraz w dorobku mistrza suspensu, Alfreda Hitchcocka, będący estetyczną ucztą dla zmysłów. Do doskonałości zbliżyła się tu warstwa techniczna produkcji – zachwycające, przepiękne zdjęcia Roberta Burksa oddające urok San Francisco, nowatorska praca kamery (to właśnie temu dziełu zawdzięczamy powstanie efektu dolly zoom), a także liryczna, podszyta melancholią i mrokiem muzyka autorstwa Bernarda Herrmanna. Hitchcock, snując frapującą historię z pogranicza thrillera, melodramatu i filmu kryminalnego, porusza w swym kultowym obrazie problematykę ludzkiej przemijalności i skomplikowanego oblicza miłości, a w końcu kwestię toczących odwieczne starcie w człowieku dwóch popędów: życia i śmierci, czyli freudowskiego Erosa i Tanatosa.

„Vertigo” to opowieść o cierpiącym na lęk wysokości detektywie, podejmującym się sprawy wyjaśnienia tajemniczego zachowania pięknej i mającej skłonności samobójcze Madeleine. Z czasem ich relacja przemienia się w namiętne uczucie, a tragiczna śmierć kochanki wywołuje załamanie nerwowe mężczyzny. Scottie nie zdaje sobie jednak sprawy, że padł ofiarą misternej intrygi. W głównych rolach zagrali James Stewart i Kim Novak. W 2012 roku Brytyjski Instytut Filmowy okrzyknął arcydzieło suspensu najwybitniejszym filmem wszech czasów.

„Mulholland Drive” (reż. David Lynch, 2001)

Mocny film - Mulholland Drive

Najwybitniejsze dzieło w twórczości Davida Lyncha, w którym reżyser uwydatnił najważniejsze cechy swego kina: oniryzm, odejście od chronologii zdarzeń, surrealizm oraz podejmowanie tematyki ludzkiej podświadomości, lęków i Tajemnicy. W 2016 roku „Mulholland Drive” okrzyknięto najlepszym filmem XXI wieku.

To niezwykle frapująca i wciągająca opowieść o cierpiącej na amnezję Ricie, której losy po wypadku samochodowym niespodziewanie splatają się z Betty. Wspólnymi siłami kobiety starają się odkryć przeszłość Rity, natrafiając na coraz to bardziej tajemnicze i niebezpieczne tropy. Wkrótce okazuje się, że zdarzenia z życia bohaterek mieszają się z ich sferą marzeń sennych. W głównych rolach wystąpiły Naomi Watts i Laura Harring.

„Lot nad kukułczym gniazdem” (One Flew Over the Cuckoo’s Nest, reż. Milos Forman, 1975)

Filmy z przesłaniem - Lot nad kukułczym gniazdem

Arcywybitny dramat psychologiczny, który na przestrzeni dekad zyskał miano kultowego. Elektryzującą, skomplikowaną kreację stworzył w nim uhonorowany Oscarem Jack Nicholson, którego portret buntownika McMurphy’ego hipnotyzuje autentycznością i wyrazistym stylem gry. Obdarzona niezapomnianym uśmiechem, sięgającymi nieba brwiami i umiłowaniem wolności, dynamiką oraz niezależnością figura Nicholsona to największe osiągnięcie w jego kapitalnym aktorskim dorobku. Artysta wspiął się tu na wyżyny aktorskiego kunsztu, a jego rola wymieniana jest wśród najlepszych ekranowych kreacji w dziejach kina.

Akcja dzieła „Lot nad kukułczym” rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym, w którym twardą ręką zarządza nieustępliwa siostra Ratched. Kiedy między mury zakładu trafia insynuujący chorobę Randle McMurphy, losy pacjentów odmieniają się na lepsze – mężczyzna przywraca podopiecznych do życia, dając im zalążek chęci walki o własną wolność. Scenariusz filmu stanowił adaptację świetnej powieści Kena Keseya. Film interpretowano w kategoriach manifestu wolności, a także stłamszonej jednostki reżimów totalitarnych. Zdobył pięć Oscarów.

„Lepiej być nie może” (As Good as It Gets, reż. James L. Brooks, 1997)

Mądre filmy warte obejrzenia - Lepiej być nie może

To uwielbiana przez widzów, niezwykle ciepła, słodko-gorzka komedia, do której seansu zawsze warto powrócić. Pamiętną kreację stworzył tu Jack Nicholson, wcielający się w postać gburowatego ekscentryka o wyraźnych zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, Melvina Udalla. Jego bohater wraz z biegiem filmowej historii przechodzi kluczową przemianę, a jego wewnętrzna metamorfoza ma swe podłoże w doznaniu prawdziwej przyjaźni oraz miłości, sprawiających, że Melvin chce być lepszym człowiekiem. Odtwórcy głównych ról w „Lepiej być nie może – wspomniany Jack Nicholson oraz Helen Hunt – zostali odznaczeni za swój popisowy występ statuetkami Oscara.

„Siedmiu samurajów” (Shichinin no samurai, reż. Akira Kurosawa, 1954)

Film warty obejrzenia - Siedmiu samurajów

Wielkie dzieło w reżyserii japońskiego twórcy Akiry Kurosawy, nagrodzone na Festiwalu w Wenecji oraz nominowane do Oscara w dwóch kategoriach. Akcja filmu „Siedmiu samurajów” rozgrywa się w XVI wieku w pewnej japońskiej wiosce nękanej przez groźnych złoczyńców. Mieszkańcy postanawiają wynająć siedmiu roninów, aby bronili ich przed bezwzględnymi napastnikami. W obsadzie wyśmienitego japońskiego dramatu znaleźli się m.in. Toshirô Mifune, Takashi Shimura oraz Seiji Miyaguchi.

„Ojciec chrzestny” (The Godfather, reż. Francis Ford Coppola, 1972)

Filmy godne polecenia - Ojciec chrzestny 1972

Niewątpliwe arcydzieło kina, zapewne najwybitniejsza pozycja kina gangsterskiego, oparta na kapitalnej trylogii Mario Puzo. Francis Ford Coppola wspiął się tu na wyżyny reżyserii. W „Ojcu chrzestnym” nie ma choćby najmniejszego słabego elementu, muzyka, zdjęcia, scenariusz i znakomite aktorstwo potwierdzają perfekcję i artyzm tego utworu. To doskonała opowieść o włoskiej rodzinie mafijnej, tocząca się na tle Ameryki wielkich przemian.

Do seansu trylogii Coppoli wciąż warto powracać. Dzieło uhonorowano trzema Oscarami. Akademia wyróżniła także spektakularne wcielenie Marlona Brando w pamiętnej roli Vito Corleone. Ponadto w pierwszej części cyklu wystąpili również Al Pacino, James Caan czy Richard S. Castellano.

„Niewiniątka” (The Children’s Hour, reż. William Wyler, 1961)

Filmy warte obejrzenia cda - Niewiniątka 1961

Jeden z pierwszych hollywoodzkich obrazów otwarcie podejmujących tematykę LGBT. „Niewiniątka” spod ręki legendarnego Williama Wylera ukazują historię dwóch nauczycielek i bliskich przyjaciółek, stających się obiektem rujnującej plotki. Jedna z uczennic rozpowszechnia bowiem informację o romansie kobiet, przez co tracą one wypracowaną przez lata pozycję. Jak się wkrótce okazuje, „bezpodstawna” plotka budzi jednak refleksję w samych bohaterkach, które uświadamiają sobie skrywane przed światem, wielkie uczucia. Seans tego filmu to poruszające, pełne emocji doświadczenie, które na długo pozostaje w pamięci. Główne role wykreowały największe gwiazdy Złotej Ery Hollywood: Audrey Hepburn oraz Shirley MacLaine.

„Lighthouse” (reż. Robert Eggers, 2019)

Filmy warte obejrzenia 2020 - Lighthouse

„Lighthouse” to doskonała propozycja filmu na wieczór, nocna aura wzmaga bowiem atmosferę tajemniczości oraz skrupulatnie budowaną tu grozę i rosnący z każdą sceną niepokój. Utrzymany w estetyce horroru dramat Roberta Eggersa przedstawia losy dwóch strażników latarni morskiej, którzy odseparowani od reszty świata stopniowo ujawniają swe mroczne oblicze, zatracając poczucie realności. W 2020 roku fenomenalne czarno-białe zdjęcia autorstwa Jarina Blaschke nominowano do Oscara. Film poraża swym ogromnym ładunkiem emocjonalnym, nie brak w nim także licznych odwołań do antycznej mitologii, co wzbudza szereg poseansowych interpretacji. Brawurowe kreacje aktorskie stworzyli tu Willem Dafoe oraz Robert Pattinson.

„Światła wielkiego miasta” (City Lights, reż. Charles Chaplin, 1931)

Komedie warte obejrzenia - Światła wielkiego miasta

Na liście filmów wartych obejrzenia proponowanej przez nasz portal nie mogło z pewnością zabraknąć pozycji kina niemego i to w reżyserii uwielbianego przez nas, genialnego komika. Mowa oczywiście o Charliem Chaplinie, który na kartach X muzy zapisał się dzięki wykreowanej figurze Włóczęgi przybranego w melonik, laseczkę, charakterystyczny wąs i rozdeptane buty.

„Światła wielkiego miasta” to hołd Chaplina złożony niemej erze kina. Mistrz komedii zrealizował je bowiem kilka lat po przełomie dźwiękowym, na przekór nowatorskiej technice. Do doskonałości doprowadził tu środki kina niemego, na czele ze stylem gry zaczerpniętym z pantomimy. To wzruszająca, przezabawna oraz inspirująca opowieść o Charliem-Włóczędze, który zakochuje się w niewidomej kwiaciarce i próbuje zebrać dla niej pieniądze na operację wzroku.

„Taksówkarz” (Taxi Driver, reż. Martin Scorsese, 1976)

Filmy psychologiczne warte obejrzenia - Taksówkarz

Naturalistyczny obraz Nowego Jorku, będący przełomową pozycją amerykańskiego kina pod względem ukazywania na ekranie brutalnej przemocy i rozlewu krwi. Fenomenalną kreację w dziele Martina Scorsese stworzył Robert De Niro, wcielający się w Travisa Bickle’a, weterana wojny w Wietnamie cierpiącego na bezsenność. Mężczyzna zatrudnia się jako taksówkarz na nocnej zmianie, a przemierzając najbardziej niebezpieczne dzielnice Nowego Jorku, styka się z wszechobecnym złem i przestępczością. Wkrótce oderwany od realności Travis postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość trawionemu przez zepsucie społeczeństwu.

Film nagrodzono trzema statuetkami BAFTA, a także nominowano do Oscara w czterech kategoriach. „Taksówkarz” stanowi ważną pozycję wśród manifestowanych w kinie lat 70. nastrojów antywojennych, demaskując mroczne oblicze władzy i działań wojennych odciskających trwałe piętno na doświadczonym ich okrucieństwem człowieku.

„Coco” (reż. Lee Unkrich, Adrian Molina, 2017)

Filmy dla dzieci warte obejrzenia - Coco 2017

Piękny wizualnie, budujący i nadwyraz wzruszający film animowany, który okaże się doskonałym wyborem zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów. Nagrodzona dwoma Oscarami produkcja „Coco” opowiada o dwunastoletnim chłopcu imieniem Miguel, mieszkającym w niewielkim, meksykańskim miasteczku i marzącym o karierze muzyka. Miguel to bowiem urodzony wirtuoz gitary, istnieje jednak pewien problem: jego rodzina zabrania mu grać na ukochanym instrumencie. Zbieg okoliczności powoduje, że chłopiec przenosi się do Krainy Umarłych, w której spotyka swego idola, Ernesto de la Cruza. Animacja ze studia Pixar to inspirująca i pouczająca historia, poruszająca w taktowny i subtelny sposób tematy najtrudniejsze, jak ludzka przemijalność, pytanie o życie po śmierci oraz pamięć o przodkach.

„Piknik pod wiszącą skałą” (Picnic at Hanging Rock, reż. Peter Weir, 1975)

Filmy godne obejrzenia - Piknik pod wiszącą skałą 1975

Metafizyka, tajemniczy klimat, kobiecość i niezwykła sensualność – to główne cechy znakomitego dzieła spod ręki  Petera Weira. Akcja tego wyjątkowego filmu rozgrywa się w Australii na początku XX wieku. W czasie pikniku organizowanego w dzień Świętego Walentego pod lokalną atrakcją o nazwie Wisząca Skała uczennice elitarnej szkoły oraz ich nauczycielki znikają w niewyjaśnionych okolicznościach. „Piknik pod wiszącą skałą” wyróżniono BAFTĄ w kategorii najlepszych zdjęć. Wystąpiły tu m.in. Anne-Louise Lambert, Rachel Roberts, Helen Morse i Margaret Nelson.

„Chinatown” (reż. Roman Polański, 1974)

Filmy sensacyjne warte obejrzenia - Chinatown

Jeden z najlepszych filmów w pełnym mistrzowskich pozycji dorobku Romana Polańskiego, okrzyknięty mianem thrillera neo noir wszech czasów. Akcja kultowego „Chinatown” zostaje umiejscowiona w Los Angeles lat 30. minionego stulecia. Głównym bohaterem przewrotnej, pełnej zaskakujących zwrotów akcji opowieści jest prywatny detektyw J. J. Gittes, do którego zgłasza się kobieta podająca się za panią Mulwray. Klientka zleca Gittesowi śledzenie męża. Wkrótce detektyw ujawnia informację o romansie Mulwray’a, fotografując go w objęciach kochanki.

Tymczasem do jego gabinetu zgłasza się prawdziwa pani Mulwray, grożąca procesem o zniesławienie. Wraz z rozwojem tajemniczej sprawy, cyniczny detektyw wpada na trop mrocznego sekretu rodziny. Rewelacyjny scenariusz filmu uhonorowano Oscarem. Ponadto film otrzymał cztery Złote Globy i trzy nagrody BAFTA. W obsadzie arcydzieła noir Polańskiego znaleźli się m.in. Jack Nicholson, Faye Dunaway i John Huston.

„Truposz” (Dead Man, reż. Jim Jarmusch, 1995)

Polecane filmy - Truposz 1995

Polemizujący z gatunkową konwencją western wyreżyserowany przez czołowego przedstawiciela amerykańskiego kina niezależnego, Jima Jarmuscha. Charakteryzuje go niepowtarzalny klimat z pogranicza oniryzmu i surrealizmu, genialne tło muzyczne z motywem przewodnim gitary Neila Younga, a także czarno-białe zdjęcia, podkreślające artystyczny wymiar obrazu. „Truposz” to karykatura Dzikiego Zachodu, demaskująca jego mity, a ponadto utrzymana w duchu dekadencji opowieść o samopoznaniu, inności, śmierci czy konflikcie natury i kultury.

Głównym bohaterem historii jest księgowy William Blake (w tej roli Johnny Depp), który wyrusza na wschód Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu pracy. Mężczyzna dociera do prowincjonalnego miasteczka, gdzie przypadkowo bierze udział w strzelaninie. William musi uciekać przed podążającymi jego tropem łowcami nagród. W niesamowitej podróży zaczyna mu towarzyszyć tajemniczy Indianin imieniem Nikt.

Udostępnij “Filmy godne polecenia – TOP 25 produkcji” swoim znajomym.