Filmy koreańskie – TOP 20 produkcji

Kino koreańskie to kino nastawione na wielkie doznania i emocje płynące z ekranu, dbające w najmniejszych szczegółach o techniczną stronę produkcji, stroniące od wymuszonych happy endów czy moralizujących historii. Bardzo często filmy realizowane w Korei Południowej są przykładem kina kontemplacyjnego, podejmującego ważne społecznie, metaforyczne tematy, prowokujące do różnorodnych interpretacji.

Bohaterowie południowokoreańskich dzieł bywają najczęściej naznaczeni traumą i dramatycznymi wydarzeniami przeszłości, posiadają skomplikowane portrety psychologiczne i nie sposób zakwalifikować ich jednoznacznie po stronie dobra czy zła. Przez lata dzieła koreańskich mistrzów nauczyły nas, że pochodzące z tego kraju obrazy budzą skrajne, niezwykle trudne emocje, wywołując szok i napięcie w odbiorcach. OldCamera.pl przedstawia wybór 15 najlepszych filmów z Korei Południowej świadczących o fenomenie wybitnych produkcji z azjatyckiego państwa.

Filmy koreańskie

1. „Oldboy” („Oldeuboi”, reż. Park Chan-wook, 2003)

Filmy koreańskie - Oldboy

„Oldboy” to zrealizowany po mistrzowsku oraz imponujący pod względem technicznym porażający thriller będący drugą częścią tzw. trylogii zemsty Park Chan-wooka. Dynamika i niespodziewane zwroty akcji, przewrotna intryga, a w końcu doskonałe aktorstwo to główne atuty koreańskiego arcydzieła sygnowanego motywem wendety. W postać głównego bohatera wcielił się fenomenalny Choi Min-sik, na dalszym planie wystąpili zaś Yu Ji-tae, Kang Hye-jeong czy Oh Dal-su.

Dae-su wiedzie względnie spokojne i monotonne życie wraz z żoną i kilkuletnią córeczką. Niespodziewanie zostaje jednak porwany sprzed budki telefonicznej. W niewoli spędza 15 lat, będąc przez cały ten czas odizolowanym od jakiejkolwiek istoty i przetrzymywanym w tajemniczym pokoju. Kiedy mężczyzna odzyskuje wolność, postanawia wprowadzić w życie plan krwawej zemsty, a także poznać przyczynę własnego uprowadzenia.

2. „Ujrzałem diabła” („Ak-ma-leul Bo-ass-da”, reż. Kim Jee-woon, 2010)

Koreańskie filmy - Ujrzałem diabła

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników mocnego kina i silnych wrażeń. „Ujrzałem diabła” to perfekcyjnie napisany i zrealizowany thriller budzący skrajne emocje w czasie seansu, film wymagający, miejscami wywołujący dyskomfort i z pewnością zapadający w pamięć widza. Koreański traktat o zemście w reżyserii Kim Jee-woona przedstawia historię pewnego młodego agenta służb specjalnych, którego narzeczona została brutalnie zamordowana przez grasującego w okolicy psychopatę. Mężczyzna postanawia samodzielnie wymierzyć sprawiedliwość zabójcy jego ukochanej. Z czasem krwawy odwet całkowicie ogarnia jego umysł. W głównych rolach dzieła Kim Jee-woona zagrali Choi Min-sik, Lee Byung-hun, Jeon Gook-hwan i Choi Moo-Seong.

3. „Parasite” („Gi-saeng-chung”, reż. Bong Joon-ho, 2019)

Film koreański - Parasite

Kinowy hit ostatnich lat, zdobywca Złotej Palmy w Cannes i czterech Oscarów (w tym w kategoriach dla najlepszego filmu i reżysera). „Parasite” Bonga Joon-ho to dzieło stanowiące gatunkową hybrydę – mamy tu zarówno komedię, thriller, jak i elementy horroru czy kina akcji, całość kończy się natomiast niezwykle poruszającą sekwencją dramatyczną. Czarny humor, umiejętnie stopniowane napięcie, liczne fabularne zaskoczenia, ciekawe portrety głównych bohaterów, a w końcu głęboko zakorzeniona w tematyce społecznej interpretacja działają na historyczny sukces „Parasite” będącego obecnie najpopularniejszym filmem koreańskim na Zachodzie.

To historia ubogiej rodziny nazwiskiem Kim, która podstępem zyskuje pracę w domostwie zamożnego małżeństwa. Ich sielanka nie trwa jednak długo – piwnice luksusowej rezydencji skrywają bowiem zdumiewający sekret. W rolach głównych wystąpili: Song Kang-ho, Park So-dam, Choi Woo-sik i Jang Hye-jin.

4. „Silenced” („Do-ga-ni”, reż. Hwang Dong-hyeok, 2011)

Koreanskie filmy - Silenced

Dzieła pokroju „Do-ga-ni” to pozycje niezwykle trudne w odbiorze, pesymistyczne, wymagające emocjonalnie, a przy tym nadzwyczaj ważne i potrzebne. Hwang Dong-hyeok stworzył porażający dramat, poruszający się w obszarach najtrudniejszej tematyki – pedofilii, a także psychicznego i fizycznego krzywdzenia bezbronnych, najmłodszych istot. Gang In-ho (w tej roli Gong Yoo) podejmuje pracę w szkole dla głuchoniemych dzieci. Wkrótce odkrywa brutalną rzeczywistość skrywaną w szkolnych murach – uczniowie są terroryzowani, bici, gnębieni psychicznie i wykorzystywani seksualnie, a zawiadomienia o przerażających działaniach dyrektorów składane policji są umiejętnie tuszowane. Młody nauczyciel nie spocznie, dopóki wykorzystywani uczniowie nie odzyskają utraconego bezpieczeństwa.

5. „Pani Zemsta” („Chin-jeol-han Geum-ja-ssi”, reż. Park Chan-wook, 2005)

Filmy koreanskie - Pani Zemsta

Ostatnia z części słynnej trylogii Park Chan-wooka, zamykająca jego kilkuaktowy traktat o zemście, jej najmroczniejszych obliczach i konsekwencjach. „Panią Zemstę” – w przeciwieństwie do poprzedzających jej premierę „Oldboya” i „Pana Zemsty” – cechuje jednakże swoista poetyckość obrazu; dochodzi tu niemal do estetyzacji przemocy, ujęcia są piękne, wzruszają i stanowią istną ucztę dla zmysłów. „Pani Zemsta” to opowieść o kobiecie planującej odwet na nielojalnym wspólniku, przez którego spędziła wiele lat w więzieniu. W roli głównej bohaterki Lee Geum-ja wystąpiła fantastyczna Lee Yeong-ae.

6. „Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna” („Bom-yeo-reum-ga-eul-gyeo-wool Geu-ri-go Bom”, reż. Kim Ki-duk, 2003)

Najlepsze filmy koreańskie - Wiosna, lato, jesień, zima

Niespieszny, wyciszający, służący kontemplacji i piękny wizualnie obraz w reżyserii Kim Ki-duka przenoszący nas do świata buddyjskich mnichów, będący w swym odczytaniu właściwą metaforą samej ludzkiej egzystencji. „Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna” przedstawia losy młodego mnicha i jego duchową drogę – walkę z pożądaniem, chęcią posiadania czy wewnętrznymi demonami, dla których ukojeniem okazują się buddyjskie praktyki. Dzieło Kima to refleksyjny i wartościowy obraz, godny polecenia wszystkim miłośnikom kina niezależnie od gatunkowych upodobań.

7. „Pan Zemsta” („Bok-su-neun Na-ui Geot, reż. Park Chan-wook, 2002

Koreańskie filmy akcji - Pan Zemsta

Pierwsza część trylogii zemsty Park Chan-wooka, bardziej oszczędna i surowa pod względem formalnym. „Pan Zemsta” to film pełen drastycznych momentów i poruszających scen, w które umiejętnie wpleciono czarny humor, przełamujący gatunkową konwencję. Głównym bohaterem tej koreańskiej produkcji jest głuchoniemy Ryu (w tej roli Shin Ha-kyun) potrzebujący pieniędzy na operację śmiertelnie chorej siostry. Zdesperowany chłopak decyduje się uprowadzić córeczkę byłego pracodawcy, aby wymusić okup. Zrozpaczony ojciec dziewczynki zrobi wszystko, aby ją odzyskać. Niestety – po przekazaniu okupu dziewczynka ginie w przypadkowych okolicznościach, a jej ojciec postanawia zemścić się na porywaczach.

8. „Matka” („Ma-deo”, reż. Bong Joon-ho, 2009)

Kino koreańskie - Matka

Wybitny dramat kryminalny w reżyserii Bonga Joon-ho, twórcy „Parasite”, wyrażający ideę: „dla dziecka wszystko”. „Matka” to poruszający i budzący refleksję film ukazujący losy owdowiałej kobiety, której niepełnosprawny intelektualnie syn zostaje oskarżony o brutalne morderstwo młodej dziewczyny. Wierząca w niewinność ukochanego dziecka matka Do-joona postanawia na własną rękę zdobyć dowody świadczące o niewinności syna. Przejmujące dzieło zdobyło wiele amerykańskich wyróżnień, m.in. nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z San Francisco. W rolach głównych zagrali: Kim Hye-ja, Bin Won i Jin Goo.

9. „Służąca” („Ah-ga-ssi”, reż. Park Chan-wook, 2016)

filmy koreańskie o miłości - Służąca

Zmysłowy thriller erotyczny Park Chan-wooka nakręcony w pięknych sceneriach i według przewrotnego, fascynującego scenariusza. Ciesząca się międzynarodowym zainteresowaniem „Służąca” zdobyła m.in. statuetkę BAFTA w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. To historia Sook-he, służącej bogatej arystokratki imieniem Hideko, która pomaga przystojnemu oszustowi Fujiwarze w rozkochaniu kobiety, aby przejąć jej imponujący majątek. Z czasem relacja między kobietami ulegnie jednak zmianie, a wzajemne pożądanie da o sobie znać… W rolach głównych wystąpili: Kim Min-hee, Kim Tae-ri, Ha Jung-woo i Jo Jin-woong.

10. „Zombie Express” („Boo-san-haeng”, reż. Yeon Sang-ho, 2016)

koreańskie horrory - Zombie Express

Wybitna pozycja wśród filmów podejmujących tematykę zombie z perfekcyjną stroną wizualną, zdumiewającymi efektami i przejmującą historią. „Pociąg do Busan” – czy też „Zombie Express” jak tłumaczą tytuł filmu Yeon Sang-ho w Polsce – przedstawia tragiczną historię pasażerów jadących pociągiem z Seulu do Pusan, którzy w czasie podróży walczą o przetrwanie. W kraju wybuchła bowiem tajemnicza epidemia zamieniająca ludzi w zombie. Wśród pasażerów znajduje się m.in. Seok-woo (w tej roli Gong Yoo) i jego mała córeczka, a także oczekująca na poród dziecka para, bezdomny czy członkowie lokalnej drużyny sportowej. Aby przeżyć apokalipsę, każdy z nich będzie musiał połączyć siły, będąc gotowym na największe poświęcenie.

11. „Opowieść o dwóch siostrach” („Janghwa, Hongryeon”, reż. Kim Jee-woon, 2003)

Horrory koreańskie - Opowieść o dwóch siostrach

To już klasyczny przykład koreańskiego horroru w reżyserii Kim Jee-woona, pełen zaskakujących fabularnych wydarzeń, budzących niepokój i grozę sekwencji, a w końcu o ciekawej strukturze formalnej, wprowadzającej odbiorcę w stan niepewności i wielkiego skupienia. Dwie siostry wracają do domu po pobycie w zakładzie psychiatrycznym, do którego trafiły po samobójczej śmierci ich matki. Dziewczynki nie mogą jednak zaznać spokoju w rodzinnych stronach – muszą nie tylko zmierzyć się ze złym traktowaniem przez bezwzględną macochę, ale również nadprzyrodzonymi rzeczami, jakie rozgrywają się pod dachem ich domu. W „Opowieści o dwóch siostrach” wystąpili: Lim Su-jeong, Yum Jung-ah, Kim Kap-su i Moon Geun-yeong.

12. „Lament” („Gok-seong”, reż. Na Hong-jin, 2016)

koreanskie horrory - Lament

Głośny horror Na Hong-jina ukazuje wydarzenia w niewielkiej miejscowości, gdzie szerzy się sekretna choroba wywołująca u ludzi opętanie. Kiedy córeczka tchórzliwego policjanta ulega zakażeniu, mężczyzna będzie musiał stawić czoła własnym słabościom, aby ocalić życie ukochanego dziecka, mierząc się przy tym z najmroczniejszymi siłami. W „Lamencie” zagrali m.in. Kwak Do-Won, Kim Hwan-hee, Jun Kunimura, Chun Woo-hee i Hwang Jung-min.

13. „Oaza” („Oasiseu”, reż. Lee Chang-dong, 2002)

Najlepsze koreańskie filmy - Oaza

Emocjonujący, podejmujący problematykę społeczną i międzyludzkiej komunikacji melodramat Lee Chang-donga obsypany nagrodami w 2002 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. „Oaza” ukazuje historię związku chłopaka o kryminalnej przeszłości i dziewczyny cierpiącej na porażenie mózgowe. Ich miłość nie jest akceptowana przez rodzinę mężczyzny i resztę otoczenia niepotrafiącego przezwyciężyć własnych uprzedzeń. Mistrzowski, porażający duet stworzyli w filmie Sol Kyung-gu i Moon So-ri, wspinający się w „Oazie” na wyżyny aktorskiego talentu.

14. „Pusty dom” („Bin-jip”, reż. Kim Ki-duk, 2004)

Koreańskie filmy romantyczne - Pusty dom

Południowokoreańsko-japońska produkcja spod ręki Kim Ki-duka obsypana m.in. prestiżowymi statuetkami na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. „Pusty dom” to melodramatyczna opowieść o bezdomnym mężczyźnie, który pomieszkuje w pustych mieszkaniach, których właściciele wyjechali na urlop. Pewnego razu chłopak źle oszacowawszy, że jeden z domów nie jest zamieszkiwany, natrafia na kobietę będącą ofiarą przemocy domowej. Z czasem pomiędzy skrzywdzoną a głównym bohaterem rodzi się nietypowe uczucie.

15. „The Host: Potwór” („Goi-mool”, reż. Bong Joon-ho, 2006)

Koreański horror - The Host

Cieszący się wielką popularnością film Bonga Joon-ho przedstawiający dramatyczne losy pewnego sklepikarza z Seulu, którego córka zostaje porwana przez tajemnicze monstrum zamieszkujące pobliskie rzeki. Zrozpaczony ojciec i reszta rodziny postanawiają zapolować na potwora, licząc na uratowanie dziewczynki. „The Host: Potwór” otrzymał dwie nominacje do nagrody Saturna. W rolach głównych wystąpili: Song Kang-ho, Ko Ah-sung i Byun Hee-Bong.

16. „Pokojówka” („Hanyeo”, reż. Kim Ki-young, 1960)

Ranking filmów koreańskich - Pokojówka

Na naszej liście najlepszych filmów koreańskich nie mogło zabraknąć klasycznego dzieła z lat 60. w reżyserii legendarnego Kim Ki-younga. „Pokojówka” to zrealizowana w czarno-białych kadrach, mroczna opowieść o ludzkich namiętnościach i najmroczniejszych instynktach, podejmująca rozpowszechniony w kinie koreańskim wątek zemsty. Obraz przedstawia dramatyczne zdarzenia rozegrane pod dachem domu rodziny Kim, do którego wprowadza się atrakcyjna pokojówka. Kobieta uwodzi głowę rodziny i szanowanego nauczyciela, Donga-sik Kima. Wkrótce romans mężczyzny przeobraża życie jego rodziny w prawdziwy koszmar na jawie, inicjując pasmo tragicznych wydarzeń.

17. „Zagadka zbrodni” (Sal-in-sui Choo-ok, reż. Bong Joon-ho, 2003)

Koreański film - Zagadka zbrodni

Oparty na faktach dramat kryminalny spod ręki wybitnego Bonga Joon-ho ukazuje wydarzenia z lat 80., które wstrząsnęły ówczesną Koreą Południową. W niewielkim miasteczku doszło bowiem do brutalnej serii morderstw młodych kobiet. Seryjny zabójca pozostaje nieuchwytny, a policyjne śledztwo stanęło w miejscu z powodu niewystarczających dowodów… „Zagadka zbrodni” to dzieło zrealizowane po mistrzowsku, wstrząsające i ani na moment nietracące nic ze swego napięcia. To film doskonały, którym Bong Joon-ho, reżyser słynnego „Parasite”, udowadnia swój niezrównany geniusz.

18. „Pętla” („Ha-ru”, reż. Cho Sun-ho, 2017)

Filmy koreańskie lista - Pętla

Wśród najlepszych filmów z Korei Południowej na wyróżnienie zasługuje ponadto wykorzystujący motyw pętli czasowej reżyserski debiut Cho Sun-ho. „Pętla” to dynamiczna i pełna zaskakujących zwrotów akcji historia poważanego lekarza i ojca, który przeżywa ten sam dzień od nowa. Co istotne, jest to dzień, w którym ginie jego ukochana córeczka. Mężczyzna nie spocznie, dopóki nie zapobiegnie wypadkowi i uratuje swojej córki. Jak się jednak okazuje, pokonanie niezależnych od człowieka okoliczności napędzanych przez nieprzewidywalny los graniczy z niemożliwością.

19. „Słodko-gorzkie życie” („Dal-kom-han In-saeng”, reż. Kim Jee-woon, 2005)

filmy koreanskie top 20 - Słodko gorzkie życie

Porywający film akcji z wyraźnymi wpływami gatunków dramatu i kryminału od Kim Jee-woona, który wyróżnia świetna oprawa wizualna. Bohaterem koreańskiego filmu „Słodko-gorzkie życie” jest lojalny ochroniarz potężnego mafiosa, który otrzymuje od swego szefa wyjątkowe zadanie: ma śledzić jego kochankę, a w przypadku odkrycia jej zdrady, zlikwidować parę. Kiedy jednak Sun-woo odkrywa romans kobiety, nie dotrzymuje obietnicy, puszczając wolno jej kochanka. Wkrótce sam ochroniarz zaczyna zbliżać się do pięknej partnerki gangstera, za co może przypłacić życiem. W obsadzie m.in. Lee Byung-hun, Kim Yeong-cheol i Shin Min-a.

20. „Dae-ho” (reż. Park Hoon-jeong, 2015)

Koreańskie filmy historyczne - Dae-ho

To wzruszający koreański film historyczny z główną rolą znakomitego Choi Min-sika. „Dae-ho” – film znany również pod tytułem „Tygrys i łowca” – przedstawia wydarzenia z 1925 roku, kiedy Korea znajdowała się pod aneksją Japonii. W pobliżu góry Jirisan japoński gubernator zarządza polowanie na ostatniego żyjącego tygrysa. Jest jednak jedna osoba, która nie zamierza pozwolić na śmierć drapieżnika – to były myśliwy Cheon Man-deok, którego łączy z tygrysem tajemnicze zdarzenie z przeszłości.

Udostępnij “Filmy koreańskie – TOP 20 produkcji” swoim znajomym.