Filmy, których akcja toczy się w pociągu – TOP 10

Filmy, których akcja toczy się w pociągu to zazwyczaj emocjonujące, trzymające w napięciu produkcje, o których nie sposób szybko zapomnieć. W filmowych pociągach bardzo często rozgrywają się dramatyczne wydarzenia, a bohaterowie stają twarzą w twarz z największym niebezpieczeństwem, zagrażającym ich życiu. Jakie produkcje z pociągami w tle warto obejrzeć? Przedstawiamy nasz ranking.

Filmy o pociągach

1. „Napad na ekspres” („The Great Train Robbery”, reż. Edwin S. Porter, 1903)

Filmy których akcja toczy się w pociągu

To jeden z najważniejszych wczesnych filmów amerykańskiej kinematografii, który odmienił oblicze X muzy. Obraz Edwina S. Portera uznawany jest bowiem za pierwszy western w dziejach kina. Opowiada on o grupie groźnych bandytów napadających na pociąg, a także podążającym ich śladem szeryfie. Całość trwa nieco ponad 10 minut.

Do historii przeszło przede wszystkim ostatnie ujęcie filmu, w którym jeden z bandytów celuje z broni w kierunku widza, co w roku premiery wywołało istną panikę wśród publiczności. Jeśli wierzyć doniesieniom, ludzie mieli wybiegać z kin, myśląc, że postać na ekranie naprawdę do nich strzeli. Ponadto w „Napadzie na ekspres” wystąpił pierwszy w dziejach kaskader, zatrudniony specjalnie z myślą o scenach rozegranych w czasie jazdy konnej. Był nim kawalerzysta armii USA Frank Hanaway.

2. „Generał” („The General”, reż. Buster Keaton, 1926)

Filmy o pociągach - Generał

Pozostajemy w klimacie niemego kina. Kolejnym filmem o pociągu w naszym zestawieniu jest najwybitniejsza komedia „człowieka z kamienną twarzą”, Bustera Keatona. Akcja tego niemego arcydzieła została osadzona w czasach wojny secesyjnej. Ukazana w nim historia zostało częściowo oparta na autentycznym wydarzeniu Rajdu Andrewsa (znanego również jako wielki pościg lokomotywy) z 1862 roku.

„Generał” przedstawia losy skromnego maszynisty z Południa, który bezskutecznie próbuje dostać się do armii. Jego zawiedziona ukochana jest w mylnym przekonaniu, że mężczyzna wcale nie próbował zaciągnąć się do wojska i z tego powodu postanawia od niego odejść. Kiedy jednak żołnierze Unii porywają pociąg, w którym znalazła się dziewczyna, bohater postanawia zrobić wszystko, aby uratować ukochaną, a także samą lokomotywę. Bohaterskie czyny maszynisty w trakcie pogoni pociągu stanowią popis kinowej burleski. Mamy tu zarówno nieśmiertelne gagi, jak i metaforyczną opowieść o zmaganiach jednostki z nieprzewidywalnym losem.

3. „Morderstwo w Orient Expressie” („Murder on the Orient Express”, reż. Sidney Lumet, 1974)

Filmy z pociągiem - Morderstwo w Orient Expressie

To pozycja obowiązkowa w zestawieniu najlepszych filmów, których akcja toczy się w pociągu. Sidney Lumet zrealizował swoje wciągające dzieło na podstawie książki mistrzyni gatunku kryminału, Agathy Christie. „Morderstwo w Orient Expressie” opowiada historię tajemniczego zabójstwa wpływowego milionera dokonanego w trakcie podróży tytułowym pociągiem ze Stambułu do Calais.

Zagadkę morderstwa stara się rozwikłać nieustępliwy detektyw Poirot (w tej roli Albert Finney). W kręgu podejrzanych znajdują się m.in. służący denata i węgierski hrabia. Znalezienie winnego okaże się jednak znacznie bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. W filmie wystąpiła cała plejada gwiazd – Ingrid Bergman, Anthony Perkins, Lauren Bacall, Sean Connery czy John Gielgud. W 2017 roku powstał remake dzieła Lumeta z równie gwiazdorską obsadą: Michelle Pfeiffer, Johnnym Deppem, Willemem Dafoe, Penelope Cruz i Judi Dench w rolach głównych.

Filmy z pociągiem

4. „Pociąg” (reż. Jerzy Kawalerowicz, 1959)

Film Pociąg

To jedno z najwybitniejszych dzieł Polskiej Szkoły Filmowej, z pogłębioną warstwą psychologiczną oraz licznymi odniesieniami do zagadnień egzystencjalnych. W legendarnym obrazie Jerzego Kawalerowicza wystąpili znakomici, wszechstronni polscy aktorzy: Zbigniew Cybulski, Leon Niemczyk i Lucyna Winnicka, których kreacje przeszły do historii.

„Pociąg” ukazuje przypadkowe spotkanie Jerzego i Marty, którzy podróżują tytułowym środkiem transportu z Warszawy na Hel. Z powodu braku miejsc bohaterowie trafiają do jednego przedziału. I choć woleliby spędzić podróż w samotności, to w końcu nawiązują nić porozumienia i postanawiają zwierzyć się z własnych problemów. Scenariusz filmu został oparty na autentycznych zdarzeniach z życia reżysera.

5. „Starsza pani znika” („The Lady Vanishes”, reż. Alfred Hitchcock, 1938)

Pociągi w filmach - Starsza pani znika

Alfreda Hitchcocka pasjonowały pociągi. Prywatne zainteresowanie mistrza suspensu stało się poniekąd przyczyną tak częstego osadzania akcji jego filmów w pociągu, jak na przykład w brytyjskim obrazie „Bałkany” z Peterem Lorre i Madeleine Carroll w rolach głównych, gdzie zobaczymy imponującą pod względem technicznym scenę katastrofy pociągu. Akcja jego najwybitniejszego dzieła z angielskiego okresu twórczości – „Starsza pani znika” – również toczy się w znakomitej większości we wspomnianym środku transportu.

Bohaterką filmu Hitchcocka jest młoda i piękna Iris (w tej roli Margaret Lockwood), która podróżuje pociągiem do narzeczonego, którego wkrótce ma poślubić. Dziewczyna nawiązuje kontakt z sympatyczną pasażerką, panią Froy (May Whitty). Niespodziewanie kobieta znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Iris wszczyna prywatne śledztwo, jednak pozostali podróżni próbują jej wmówić, że starszej pani nigdy nie było w pociągu… „Starsza pani znika” to wzorcowo zrealizowany film szpiegowski, który otworzył przed Hitchcockiem drzwi do  Fabryki Snów. Był to przedostatni obraz mistrza suspensu zrealizowany przed jego przeprowadzką do Stanów Zjednoczonych (wyjazd reżysera poprzedziła bezpośrednio adaptacja powieści Daphne du Maurier pod tytułem „Oberża jamajka”).

6. „Nieznajomi z pociągu” („Strangers on a Train”, reż. Alfred Hitchcock, 1951)

Pociąg w filmie - Nieznajomi z pociągu

Kolejne w naszym rankingu filmów z pociągiem w tle arcydzieło spod ręki Alfreda Hitchcocka. Tym razem przenosimy się do amerykańskiego okresu twórczości mistrza suspensu oraz początku lat 50., który zwiastował powstanie najwybitniejszych obrazów w dorobku reżysera. „Nieznajomi z pociągu” to mistrzowska pozycja kina, której scenariusz powstał na podstawie powieści Patricii Highsmith. Główne wątki poruszane w tym dziele to mroczna natura człowieka, jego skłonność do zła oraz chaotyczna struktura świata, w jakim przyszło mu funkcjonować.

Film ukazuje również, jak niepozorne spotkanie z nieznajomym może zdezorganizować nasze dotychczasowe życie. Oto dwójka mężczyzn – tenisista Guy Haines (w tej roli Farley Granger) i Bruno Anthony (Robert Walker) – nawiązują luźną konwersację w trakcie podróży pociągiem. Niewinna rozmowa przeobraża się jednak w zaciekłą dyskusję nad możliwościami morderstwa doskonałego. Wkrótce Bruno proponuje swemu towarzyszowi układ – on zabije jego „niewygodną” żonę, a w zamian za to sportowiec odwdzięczy się morderstwem jego znienawidzonego ojca. Niedługo po zakończeniu podróży Guy dowiaduje się o tragicznej śmierci swojej żony…

7. „Pociągi pod specjalnym nadzorem” (“Ostře sledované vlaky”, reż. Jiri Menzel, 1966)

Film o pociągach

Jeden z najsłynniejszych obrazów czeskiej Nowej Fali w reżyserii Jiriego Menzla, który w 1968 roku został wyróżniony Oscarem w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Scenariusz „Pociągów pod specjalnym nadzorem” powstał w oparciu o opowiadanie wybitnego czeskiego pisarza, Bohumila Hrabala, który zawarł w nim wątki autobiograficzne. Zdjęcia do filmu zrealizowano na stacji kolejowej Loděnice w powiecie Beroun.

Trwa II wojna światowa. Miloš Hrma to młody aspirant, którego rodzina od pokoleń pracuje na kolei. Kontynuujący tradycję chłopak wkrótce sam otrzymuje zatrudnienie na niewielkiej stacji. Wraz z biegiem akcji obserwujemy jego swoistą inicjację w dorosłość – nawiązanie pierwszych relacji erotycznych, stawianie czoła wyzwaniom czekającym na każdego dorosłego człowieka, a także wpływ doświadczenia wojny. „Pociągi pod specjalnym nadzorem” to dzieło, w którym wątki tragiczne przeplatają się z komizmem, co funduje odbiorcom niezapomniane wrażenia podczas seansu.

Filmy, których akcja toczy się w pociągu

8. „Uciekający pociąg” („Runaway Train”, reż. Andriej Konczałowski, 1985)

Filmy, których akcja toczy się w pociągu - Uciekający pociąg

Perła kina sensacyjnego, z umiejętnie budowanym napięciem oraz fenomenalnymi kreacjami aktorskimi. W rolach głównych wystąpili Jon Voight, Eric Roberts, John P. Ryan i Rebecca De Mornay. Film otrzymał trzy nominacje do Oscara. Krytyka doceniła przede wszystkim piorunującą kreację Jona Voighta – aktora nagrodzono Złotym Globem.

„Uciekający pociąg” przedstawia losy dwóch skazańców, którzy uciekają z więzienia na Alasce. Manny i Buck wsiadają do pociągu, którego maszynista dostaje wkrótce zawału. Pędzący pociąg zostaje pozbawiony wszelkiej kontroli. Jednocześnie w ślad za więźniami rusza bezwzględny naczelnik Ranken, który nie spocznie, dopóki nie dopadnie Manny’ego.

9. „Zombie express” („Boo-san-haeng”, reż. Yeon Sang-ho, 2016)

Filmy, których akcja rozgrywa się w pociagu - Zombie express

Ta propozycja filmu rozgrywającego się w większości w pociągu zadowoli widzów szczególnie ceniących sobie mocne doznania w trakcie seansu, a także mistrzowską stronę techniczną, imponujące efekty specjalne i dynamiczną akcję. „Zombie express” to jedna z najlepszych południowokoreańskich produkcji ostatnich lat, której tematem jest wybuch tajemniczej epidemii zamieniającej ludzi w zombie.

Przedstawione w filmie dramatyczne zdarzenia toczą się w pociągu jadącym z Seulu do Pusan. Pasażerowie muszą walczyć o przetrwanie, mierząc się z krwiożerczymi zombie. Wśród nich znajdują się m.in. podróżujący z córeczką Seok-woo (w tej roli Gong Yoo), nastoletni członkowie drużyny sportowej i kobieta w ciąży. W walce z prawdziwą apokalipsą może im pomóc jedynie zjednoczenie sił, a to będzie wymagać od bohaterów licznych poświęceń, na które nie wszyscy są gotowi…

10. „Transsiberian” (reż. Brad Anderson, 2008)

Sceny w pociągu - Transsiberian

Nasze zestawienie filmów o pociągach zamyka trzymający w napięciu i zaskakujący thriller Brada Andersona, twórcy głośnego „Mechanika”. W obsadzie „Transsiberian” znaleźli się m.in. Ben Kingsley, Kate Mara, Woody Harrelson i Emily Mortimer.

Film opowiadania o zdarzeniach z życia młodego amerykańskiego małżeństwa, które podróżuje koleją transsyberyjską z Chin do Moskwy. Wkrótce spotykają oni w pociągu policjanta, który podąża tropem morderców narkotykowego bossa. Niepozorna wyprawa staje się dla młodej pary niebezpieczną podróżą pełną tajemnic i oszustw.