Filmy na zimowe wieczory – TOP 15 produkcji, które warto obejrzeć

Chłodne, dłużące się zimowe wieczory z pewnością sprzyjają seansom filmowym. Gdy za oknem prószy śnieg, a nieubłagany wiatr ugina suche gałęzie drzew, warto umilić sobie czas dobrym filmem w towarzystwie aromatycznej herbaty i ciepłego koca. Co obejrzeć zimą? Na naszej liście produkcji wartych zobaczenia w zimowe wieczory znajdziecie propozycje zarówno kultowych filmów świątecznych, jak i obrazów utrzymanych w mroźnej scenerii, a w końcu zabawnych komedii, które rozgrzeją Was w chłodny wieczór.

Filmy na zimę – ranking

1. „Sklep za rogiem” (The Shop Around the Corner, reż. Ernst Lubitsch, 1940)

Filmy na zimowy wieczór - Sklep za rogiem

Niedoceniony klasyk z legendami amerykańskiego kina w rolach głównych – Jamesem Stewartem i Margaret Sullavan. Komedia romantyczna Ernsta Lubitscha przedstawia historię dwójki pracowników tytułowego sklepu, którzy pałają do siebie szczerą nienawiścią. Alfred i Klara od samego początku nie darzą się sympatią, na każdym kroku sypią sarkastyczne uwagi i docinki.

Jednocześnie każde z nich skrywa przed światem pewien sekret – po pracy wymieniają miłosną korespondencję z anonimowym „przyjacielem”. Bohaterowie nie zdają sobie sprawy, że ich drugą połówką z listów są… oni sami! „Sklep za rogiem” to fascynująca opowieść miłości, niosąca zarówno szereg wzruszeń, jak i sporą dawkę błyskotliwego humoru. Uroku produkcji dodają z pewnością klimat klasycznego kina i czarno-białe kadry. W 2002 roku film znalazł się na 28. miejscu listy stu najlepszych amerykańskich melodramatów wszech czasów.

2. „Lepiej być nie może” (As Good as It Gets, reż. James L. Brooks, 1997)

Filmy na zimowe wieczory - Lepiej być nie może

Długie zimowe wieczory z pewnością umili seans słodko-gorzkiej komedii z Jackiem Nicholsonem i Helen Hunt w obsadzie. Ten wyśmienity aktorski duet został nagrodzony statuetkami Oscara w kategoriach najlepszej pierwszoplanowej roli męskiej i żeńskiej. „Lepiej być nie może” to przezabawny i niezwykle budujący film ukazujący losy ekscentrycznego Melvina Udalla.

Bohater dzieła Jamesa L. Brooksa to gburowaty, sfrustrowany mężczyzna w podeszłym wieku, cierpiący w dodatku na nerwicę natręctw. Co tu dużo mówić – wszyscy woleliby unikać go szerokim łukiem. „Lepiej być nie może” dowodzi jednak, że nigdy nie jest za późno na pracę nad samym sobą i przełomowe zmiany. Zwrot w życiu Melvina następuje po tym, jak mężczyzna spotyka na swojej drodze atrakcyjną kelnerkę opiekującą się samotnie schorowanym synkiem. Kobieta uczy go, jak stać się lepszym człowiekiem, dając mu przyjaźń, wsparcie i szansę na prawdziwe uczucie.

3. „Kevin sam w domu” (Home Alone, reż. Chris Columbus, 1990)

Filmy na zimę - Kevin sam w domu

Na naszej liście filmów do obejrzenia zimą nie mogło zabraknąć kultowej familijnej komedii „Kevin sam w domu”. Seans tego filmu wszedł już na stałe do świątecznej tradycji. Opowieść o ośmioletnim Kevinie, który w wyniku pomyłki pochłoniętych gwiazdkowymi przygotowaniami rodziców zostaje sam w domu na Boże Narodzenie, podbiła serca polskich widzów i co roku łączy przed telewizorami całe pokolenia.

Pamiętamy pochodzące z tego filmu kultowe cytaty i przezabawne zmagania dwójki złodziei z bystrym chłopcem, który przygotował dla bandytów liczne (bolesne) niespodzianki we własnym domu. Prawdziwy klasyk. W głównych rolach wystąpili: Macaulay Culkin, Catherine O’Hara, Joe Pesci oraz Daniel Stern. W 1992 roku powstał drugi, równie popularny film z serii – „Kevin sam w Nowym Jorku”.

4. „Lśnienie” (The Shining, reż. Stanley Kubrick, 1980)

Zimowe filmy - Lśnienie

Arcydzieło horroru, które przeformułowało definicję gatunku. Stanley Kubrick zrealizował „Lśnienie” na podstawie uznanej powieści Stephena Kinga, obsadzając w głównej roli zagłębiającego się w obłęd bohatera znakomitego Jacka Nicholsona. Ukazana w filmie historia toczy w mroźnych krajobrazach, kiedy to okazały hotel Panorama zostaje zamknięty przed gośćmi na nadchodzący sezon zimowy.

Obiektem ma zarządzać Jack Torrance, na co dzień sfrustrowany pisarz, który wraz z żoną i synkiem spędza najbliższe miesiące w hotelu, będąc odizolowanym od reszty świata. A to wzbudza w mężczyźnie coraz większy zanik poczucia rzeczywistości i wrogie nastroje wobec najbliższych, którzy znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Słynna scena rozbijania siekierą drzwi, w których następnie ukazuje się bohater Nicholsona wypowiadający kwestię „Here’s Johnny!” przeszła do historii kina.

Filmy na zimowe wieczory

5. „Cud na 34. ulicy” (Miracle on 34th Street, reż. George Seaton, 1947)

Mroźne filmy - Cud na 34 ulicy

Wśród najlepszych zimowych filmów polecamy również pierwszą wersję klasyki amerykańskiego kina uhonorowaną czterema statuetkami Oscara. Mowa o dziele „Cud na 34. ulicy”, którego piękna, pokrzepiająca opowieść koncentruje się wokół magii świąt i postaci Świętego Mikołaja. W głównych rolach zagrali Maureen O’Hara, Edmund Gwenn, John Payne i dziewięcioletnia Natalie Wood.

Bohaterką filmu jest Doris Walker, która wychowuje córeczkę Susan w przekonaniu, że wszelkie legendy – w tym postać Świętego Mikołaja – są nieprawdziwe. Kiedy w sieci sklepów, w której jest zatrudniona Doris, pracownicy organizują coroczną przedświąteczną paradę, do roli Świętego zostaje zaangażowany sympatyczny staruszek. Postanawia on przywrócić kobiecie i jej córce wiarę w magię świąt Bożego Narodzenia. W 1994 roku powstał remake filmu, a jego reżyserii podjął się Les Mayfield.

6. „Dae-ho” (reż. Park Hoon-jeong, 2015)

Filmy na zimowy wieczór - Dae ho

Wiele scen tego przejmującego filmu historycznego z Korei Południowej rozgrywa się w zimowej scenerii. Akcja „Dae-ho” (znanego również pod tytułem „Tygrys i stary łowca”) z główną rolą Choi Min-sika toczy się w 1925 roku, kiedy to Korea pozostawała pod aneksją Japonii. Film z pewnością usatysfakcjonuje sympatyków wzruszających dramatów, a także produkcji o głębszej fabule, odsyłającej nas do refleksji nad zawartym w nich przesłaniem.

Jeden z japońskich gubernatorów zarządza polowanie, którego celem ma być ostatni tygrys żyjący na półwyspie koreańskim, nazywany władcą góry Jirisan. W pobliżu góry mieszka wraz z synem dawny myśliwy Cheon Man-deok, którego łączą z tygrysem niejasne, tragiczne wspomnienia z przeszłości. Czy mężczyzna pozwoli na śmierć majestatycznego drapieżnika?

7. „Epoka lodowcowa” (Ice Age, reż. Chris Wedge, 2002)

Zimowe filmy familijne

Zimowe wieczory umili z pewnością seans kultowej animacji, która pozwoli zgromadzić przed ekranem całą rodzinę lub paczkę znajomych. „Epoka lodowcowa” to zabawna opowieść o przygodach trójki przyjaciół: mamuta imieniem Maniek, leniwca Sida oraz tygrysa szablozębnego Diego. Pierwsza część serii przedstawia losy bohaterów w trakcie wielkiej migracji zwierząt, a także ich starania o oddanie zaginionego dziecka jego plemieniu. W międzyczasie śledzimy również przezabawne perypetie Wiewióra, który stara się nadążyć za upragnionym żołędziem…

8. „Fargo” (reż. Ethan Coen/Joel Coen, 1996)

Filmy na zime - Fargo

Wśród filmów na zimę polecamy także głośny thriller braci Coen, którego akcja toczy się w zimowej scenerii. Film stanowi doskonałą wykładnię stylu reżyserów, przesiąkniętego absurdem i czarnym humorem, które kontrastują z uwydatnioną tu brutalną przemocą.

Bohaterem „Fargo” jest sprzedawca samochodów Jerry, który popada w coraz poważniejsze problemy finansowe. Zdesperowany mężczyzna postanawia w końcu upozorować porwanie własnej żony, by w ten sposób wyłudzić pieniądze od swojego teścia. Z pozoru doskonały plan zaczyna się jednak komplikować, gdy Jerry zleca uprowadzenie żony niebezpiecznym bandytom. Wkrótce sprawa trafia w ręce bystrej policjantki Marge Gunderson (w tej roli nagrodzona Oscarem Frances McDormand).

9. „Zjawa” (The Revenant, reż. Alejandro Gonzalez Iñárritu, 2015)

Filmy zimowe - Zjawa

Wyróżniony trzema Nagrodami Akademii film Alejandro Gonzaleza Iñárritu, który przyniósł długo wyczekiwanego Oscara dla Leonardo DiCaprio. Scenariusz „Zjawy” został częściowo oparty na historii trapera Hugh Glassa, który na początku XIX wieku przemierzał tereny dzisiejszej Montany i Dakoty Południowej.

Film przedstawia właśnie luźno opartą na faktach historię wspomnianego myśliwego, który podczas jednego z polowań zostaje zaatakowany przez niedźwiedzia grizzly. Widząc krytyczny stan Glassa, dowodzący grupą traperów kapitan Andrew Henry decyduje pozostawić go w lesie, by nie opóźniać reszty grupy. Z mężczyzną ma zostać trójka ochotników, by po jego śmierci należycie go pochować. Bezwzględny John Fitzgerald nie zamierza jednak ryzykować swojego życia i dzięki jego manipulacjom ciężko ranny bohater zostaje porzucony. Hugh udaje się jednak przeżyć. Bohater postanawia zemścić się na zdrajcach.

10. „Opowieść wigilijna” (A Christmas Carol, reż. Robert Zemeckis, 2009)

Filmy w zimowym klimacie

Ta propozycja zimowego filmu okaże się idealna zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów. „Opowieść wigilijna” to animowana adaptacja powieści Charlesa Dickensa z 1843 roku zrealizowana w technice motion capture polegającej na „przechwytywaniu” mimiki aktorów, a następnie przetwarzaniu jej do animacji, co w rezultacie daje wielce naturalny efekt.

Film opowiada o losach skąpego i gburowatego Ebenezera Scrooge’a, który w Wigilię przechodzi niesamowitą przemianę. Znajdujący się u kresu życia i nienawidzący ludzi mężczyzna praktycznie cały czas spędza w prowadzonym przez siebie kantorze. W święta Bożego Narodzenia nawiedzają go jednak trzy zjawy, które pomogą mu na nowo stać się dobrym człowiekiem. „Opowieść wigilijna” to uniwersalna historia o pięknym przesłaniu, do której kontemplacji warto powracać zwłaszcza zimową porą.

Zimowe filmy

11. „To wspaniałe życie” (It’s a Wonderful Life, reż. Frank Capra, 1946)

Film na zimę - To wspaniałe życie

Kolejny świąteczny klasyk w naszym zestawieniu filmów na zimowy wieczór. „To wspaniałe życie” należy do największych osiągnięć w dorobku Franka Capry, którego twórczość wyrażała pokrzepiającą ideę afirmacji życia niezależnie od jego codziennych zmartwień i trudów. Główną rolę wykreował tu legendarny James Stewart. Wybitny aktor wcielił się w popadającego w depresję George’a Baileya, który mimo posiadania kochającej rodziny postanawia popełnić samobójstwo w wigilijny wieczór. Wtedy to na ziemię zstępuje anioł stróż, chcący udowodnić mężczyźnie, jak piękne jest jego życie. Czy bohater doceni to, co ma i nauczy cieszyć się z drobnych rzeczy?

12. „Dzień świstaka” (Groundhog Day, reż. Harold Ramis, 1993)

Zima filmy - Dzień świstaka

To kultowa komedia lat 90. o ważnym przesłaniu. Bohaterem „Dnia świstaka” jest prezenter pogody imieniem Phil, który przybywa do małego miasteczka, aby zrelacjonować coroczne obchody Dnia Świstaka – święta rzekomo przepowiadającego nadejście wiosny. Wieczorem mężczyzna stwierdza, że był to najgorszy dzień w jego życiu. Kiedy jednak budzi się następnego ranka, z przerażeniem odkrywa, że przeżywa miniony dzień od nowa w czasowym zapętleniu.

Doświadczanie w nieskończoność tego samego dnia (w dodatku tak pechowego!) staje się okazją do licznych przemyśleń nad życiem i możliwością zrozumienia przez głównego bohatera popełnionych błędów. Fenomenalną kreację Phila stworzył w filmie Bill Murray. U jego boku wystąpiła zaś Andie MacDowell. Film uhonorowano statuetką BAFTA  w kategorii najlepszego scenariusza oryginalnego.

13. „Misery” (reż. Rob Reiner, 1990)

Horror zima - Misery

Mroczna ekranizacja powieści Stephena Kinga z oscarową kreacją Kathy Bates będzie doskonałym wyborem filmu na zimowy wieczór. Thriller „Misery” opowiada o dramatycznych losach pisarza Paula Sheldona – autora bestsellerowej serii o Misery Chastein. Kiedy mężczyzna ulega niespodziewanemu wypadkowi samochodowemu, z pomocą przybywa jego wierna fanka i była pielęgniarka Annie Wilkes.

Kobieta zabiera Paula do swojego domu, gdzie opatruje jego rany i staje się całodobową opiekunką. Wkrótce więziony pisarz nabiera jednak przeświadczenia o zaburzonej psychice swojej wybawczyni i zaczyna obawiać się o własne życie. W obsadzie dzieła znaleźli się wspomniana Kathy Bates, James Caan, a także Richard Farnsworth.

14. „Holiday” (The Holiday, reż. Nancy Meyers, 2006)

Zimowe filmy romantyczne

To popularna komedia romantyczna, którą najlepiej oglądać zimową porą. „Holiday” przedstawia historię dwóch nieznających się kobiet, które, aby uciec od swoich codziennych problemów i rutyny, postanawiają zamienić się na święta Bożego Narodzenia domami. Iris – redaktorka londyńskiej gazety – wyjeżdża do Los Angeles, natomiast Amanda zajmująca się na co dzień zwiastunami do filmów przeprowadza się na angielską wieś. Wkrótce obie bohaterki otrzymują swoją szansę na wielką miłość. W głównych rolach zagrały Kate Winslet i Cameron Diaz.

15. „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa” (The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and the Wardrobe, reż. Andrew Adamson, 2005)

Filmy na zimowe wieczory - Opowieści z Narnii

Wśród filmów na zimę proponujemy także wyróżniony Oscarem film fantasy, którego scenariusz powstał na podstawie znanej powieści C.S. Lewisa „Lew, Czarownica i stara szafa” z klasycznego cyklu „Opowieści z Narnii”. Akcja produkcji rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Bohaterami jest czwórka rodzeństwa – Łucja, Piotr, Zuzanna i Edmund – która mieszkając w domu ekscentrycznego profesora odkrywa tajemne przejście do magicznej krainy o nazwie Narnia.

W niezwykłym świecie zamieszkują mityczne stworzenia, które żyją w ciągłym strachu spowodowanym przejęciem władzy w krainie przez złą Czarownicę. Z jej przyczyny w królestwie panuje wieczna zima. Dzieci postanawiają pomóc prawowitemu władcy w odzyskaniu władzy w Narnii.