Filmy o czarownicach – TOP 15 produkcji

Tematyka czarnej magii i czarownic towarzyszyła X muzie od samych początków. Już w 1922 roku Benjamin Christensen zrealizował klasykę skandynawskiego horroru pod tytułem „Czarownice”, a kilka dekad później o uczynieniu z wiedźm głównych bohaterek filmów zadecydowało Hollywood, a także włoscy mistrzowie kina grozy, jak Mario Bava czy Dario Argento. Kino daje nam niejednoznaczny portret czarownic – począwszy od stereotypowych wyobrażeń przesiąkniętych złem, demonicznych kobiet, skończywszy na obrazie bardziej skomplikowanym, a nawet budzącym sympatię. Oto nasz ranking filmów o czarownicach.

Najlepsze filmy o czarownicach

1. „Czarownice” („Häxan”, reż. Benjamin Christensen, 1922)

Filmy o czarownicach - Haxan

Wybitne dzieło skandynawskiego horroru, utrzymane w konwencji dokumentu. „Czarownice” to niemy film produkcji szwedzko-duńskiej w reżyserii Benjamina Christensena przedstawiający ewolucję czarownictwa. W filmie zostają zaprezentowane mityczne wyobrażenia na temat wiedźm oraz ich nadnaturalnych zdolności (m.in. warzenie miłosnego napoju czy kontaktowanie się z samym Diabłem), a także historyczne narzędzia tortur, które stosowano na kobietach posądzonych o uprawianie magii. W końcu Christensen doskonale łączy średniowieczne legendy ze współczesną wiedzą na temat chorób psychicznych, sugerując zgubny wpływ przesądów na ludzką psychikę oraz kreowanie społecznej histerii.

2. „Ożeniłem się z czarownicą” („I Married a Witch”, reż. Rene Clair, 1942)

Filmy o czarownicach horrory

Hollywoodzka klasyka filmów podejmujących temat czarownic, będąca adaptacją powieści Thorne’a Smitha. Ikoniczną kreację czarownicy Jennifer stworzyła w filmie legendarna Veronica Lake, której wyjątkowa uroda i słynny wizerunek jasnych loków przysłaniających połowę twarzy przeszły do historii kina. Utrzymany w komediowej tonacji romans spod ręki Rene Claira przedstawia historię wspomnianej wiedźmy, która po trzystu latach budzi się z uśpienia. Jennifer wraz ze swoim ojcem Danielem (Cecil Kellaway) zostali bowiem skazani na stos w 1672 roku przez purytańskiego sędzię Jonathana Wooleya. Od tamtej pory nad rodem mężczyzny ciąży klątwa – jego potomkowie nie mają szczęścia w miłości. Kiedy jednak Jennifer powraca po latach na ziemię, jej uwagę zwraca jeden z Wooleyów, przystojny Wallace. Czarownica postanawia zrobić wszystko, by poślubić ludzkiego wybranka.

3. „Suspiria” (reż. Dario Argento, 1977)

Filmy o wiedźmach horrory - Suspiria

Kultowy horror Dario Argento stanowiący perfekcyjną wykładnię nurtu giallo. Główną bohaterką „Suspirii” znanej w Polsce także pod tytułem „Odgłosy” jest Amerykanka Susie Bannion (w tej roli Jessica Harper), która przybywa do elitarnej wiedeńskiej szkoły baletowej. Wkrótce pod dachem szkoły tańca zaczynają dziać się niewytłumaczalne zjawiska, a uczennice znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Śledztwo Susie prowadzi ją do przekonania, że placówką zarządzają czarownice. W 2018 roku powstał remake dzieła Argento, a jego reżyserii podjął się Luca Guadagnino.

4. „Czarna magia na Manhattanie” („Bell Book and Candle”, reż. Richard Quine, 1958)

Stary film o czarownicach

To komedia romantyczna o elementach fantasy utrzymana w klimacie magii i czarownic. W „Czarnej magii na Manhattanie” wystąpiły największe gwiazdy złotej ery Hollywood – James Stewart, Kim Novak i Jack Lemmon. Główną bohaterką filmu jest współczesna czarownica imieniem Gil, która przy pomocy czarów i kota Pyewacketa rozkochuje w sobie przystojnego sąsiada Sheparda Hendersona. Pozostający pod wpływem uroku mężczyzna zrywa z dotychczasową partnerką i traci głowę dla Gil. Wkrótce i ona obdarza Sheparda prawdziwym, głębokim uczuciem. Kiedy jednak jej oszustwa wychodzą na jaw, związek tych dwojga staje pod znakiem zapytania. Produkcja została nominowana do Oscara w dwóch kategoriach.

5. „Czarownice z Eastwick” („The Witches of Eastwick”, reż. George Miller, 1987)

Filmy o wiedźmach i czarownicach

Jedna z najsłynniejszych pozycji wśród filmów, których bohaterkami są czarownice i to w dodatku z gwiazdorską obsadą aktorską. Wystąpili tu Jack Nicholson, Susan Sarandon, Cher oraz Michelle Pfeiffer. „Czarownice z Eastwick” to komedia fantasy opowiadająca o trzech przyjaciółkach – Jane, Alex i Sukie, których codzienność zostaje zachwiana wraz z przybyciem do ich miasta tajemniczego Daryla Van Horne. Mężczyzna uwodzi bohaterki, a także ujawnia przed nimi swe magiczne umiejętności, sprawiając, że kobiety również odkrywają w sobie nadnaturalne zdolności do czarów. Jednak gdy przyjaciółki odkrywają, że ich kochanek zamierza je jedynie wykorzystać, postanawiają obrócić swe moce przeciwko niemu.

6. „Czarnoksiężnik z krainy Oz” („The Wizard of Oz”, reż. Victor Fleming, 1939)

Filmy o czarownicach dla dzieci - Czarnoksiężnik z krainy Oz

Wybitny amerykański musical, z popisową kreacją wszechstronnej Judy Garland w roli Dorotki, która w jednej z najsłynniejszych scen filmu wykonuje sugestywny utwór „Somewhere Over the Rainbow”. „Czarnoksiężnik z krainy Oz” to słynna adaptacja powieści dla dzieci o tym samym tytule autorstwa Lymana Franka Bauma. Opowieść przedstawia niezwykłe przygody Dorotki Gale w znajdującej się po drugiej stronie tęczy krainie Oz. Dziewczynka spotyka tam tak niezwykłe stworzenia, jak Blaszany Drwal czy Strach na Wróble. Wśród fantastycznych bohaterów odnajdziemy również wiedźmy – Złą Czarownicę z Zachodu i Dobrą Czarownicę z Północy. Kultowe dzieło z lat 30. odznaczono dwoma Oscarami w kategoriach najlepszej muzyki i piosenki.

7. „Maska Szatana” („La maschera del demonio”, reż. Mario Bava, 1960)

Horrory o wiedźmach - Maska Szatana

Głośny horror włoskiego mistrza grozy – Mario Bavy – do dziś porażający pod względem technicznym i budzący wielkie emocje. „Maska Szatana” ukazuje dramatyczne losy księżniczki Asy, która XVII-wiecznej Mołdawii została skazana na śmierć za praktykowanie czarów. Dwieście lat po procesie czarownicy Asa powraca do świata żywych przy pomocy ingerencji doktora Kruvajana. Główną rolę czarownicy w filmie wykreowała niezapomniana Barbara Steele – brytyjska aktorka okrzyknięta ikoną kina grozy. „Maska Szatana” pozostaje również przełomowym utworem dla dorobku Bavy, który debiutował tu jako niezależny reżyser.

8. „Blair Witch Project” („The Blair Witch Project”, reż. Daniel Myrick/Eduardo Sanchez, 1999)

Horrory o czarownicach - Blair Witch Project

Ten horror zmienił dotychczasowe oblicze gatunku, dowodząc, że tym, co może najmocniej wstrząsnąć widzem, jest umiejętna technika filmowania i sztuka budowania napięcia. „Blair Witch Project” to stylizowany na dokument film grozy opowiadający o trójce studentów, którzy udają się w głąb lasu na poszukiwania legendarnej Wiedźmy z Blair. Produkcję Daniela Myricka i Eduardo Sancheza zrealizowano w tzw. konwencji found footage, w której przedstawione w filmie wydarzenia są stylizowane na amatorskie nagranie. Obraz wywołał wiele kontrowersji w środowisku krytyków – wyróżniono go zarówno na Festiwalu Filmowym w Cannes, jak i… Złotą Maliną.

9. „Wiedźmy” („The Witches”, reż. Nicolas Roeg, 1990)

Najlepsze filmy o wiedźmach

Ten film dla wielu osób stanowi istną traumę z dzieciństwa. „Wiedźmy” to historia małego Luke’a (w tej roli Jasen Fisher), który wraz z babcią przebywa w nadmorskim kurorcie. Niespodziewanie chłopiec staje się świadkiem sabatu czarownic. Dowiaduje się, że wiedźmy planują przemienić wszystkie dzieci w myszy przy pomocy magicznego eliksiru. Luke postanawia pokrzyżować im plany. Niezapomnianą kreację w filmie stworzyła przede wszystkim wybitna Anjelica Huston jako przewodnicząca czarownic, Jej Wysokość Wiedźma.

Filmy o wiedźmach

10. „Czarownice z Salem” („The Crucible”, reż. Nicholas Hytner, 1996)

Najlepsze filmy o czarownicach - Czarownice z Salem

Nominowany do Oscara w dwóch kategoriach dramat kostiumowy zrealizowany na podstawie sztuki Arthura Millera z 1952 roku, a także historii procesu czarownic, który odbył się w 1692 roku w miejscowości Salem. Grupa młodych dziewcząt spotyka się nocą w lesie, gdzie podczas tańca wpada w swoisty trans. Wkrótce kobiety zauważa wielebny Parris, które podejrzewa je o uprawianie czarnej magii. W mieście wybucha panika oraz istne polowanie na czarownice… W głównych rolach wystąpili Winona Ryder i Daniel Day-Lewis.

11. „Czarownica” („Maleficent”, reż. Robert Stromberg, 2014)

Filmy o magii i czarownicach ranking

Na naszej liście filmów o czarownicach nie mogło zabraknąć produkcji Disneya z główną rolą Angeliny Jolie pod tytułem „Czarownica”. Scenariusz filmu został zainspirowany postacią Diaboliny pochodzącą z baśni „Śpiąca królewna”. Tytułowa Czarownica była w przeszłości dobrą i pełną nadziei dziewczyną, jednak doświadczenie zdrady przemieniło jej serce w kamień. Pałająca chęcią zemsty Diabolina postanawia rzucić klątwę na nowo narodzoną córkę władcy wrogiego królestwa, Aurorę. W 2019 roku powstała kontynuacja filmu, „Czarownica 2”.

12. „Szkoła czarownic” („The Craft”, reż. Andrew Fleming, 1996)

Filmy o nastoletnich czarownicach - Szkoła czarownic

Kultowy film z cyklu „dla nastolatków”, którego małoletnia bohaterka odkrywa w sobie magiczne zdolności. „Szkoła czarownic” przedstawia historię siedemnastoletniej Sarah (w tej roli Robin Tunney), która wraz z ojcem i macochą przeprowadza się do Los Angeles, gdzie rozpoczyna naukę w nowej szkole. Tam dziewczyna poznaje trzy zbuntowane i zakompleksione przyjaciółki, które marzą o tym, by być wiedźmami. Wkrótce Sarah dołącza do ich kręgu, jednocześnie odkrywając, że sama jest prawdziwą czarownicą. Z jej pomocą reszta nastolatek otrzymuje nadnaturalne moce. Czy jednak dziewczyny wykorzystają czary we właściwy sposób?

13. „Totalna magia” („Practical Magic”, reż. Griffin Dunne, 1998)

Filmy o wiedźmach - Totalna magia

To produkcja fantasy z komediową nutą, której głównymi bohaterkami są dwie siostry-czarownice. Po śmierci rodziców dziewczęta trafiają pod opiekę ekscentrycznych ciotek, których dom stanowi istne siedlisko magii. Gdy urocze siostry Owens wkraczają w świat dorosłości, na drodze ich miłosnego szczęścia staje jednak rodzinna klątwa. Erotyczny związek z czarownicami ściąga bowiem na ich partnerów śmiertelne niebezpieczeństwo. W „Totalnej magii” zjawiskowy duet stworzyły Nicole Kidman oraz Sandra Bullock.

14. „Hokus pokus” („Hocus, Pocus”, reż. Kenny Ortega, 1993)

Czarownice filmy - Hokus Pokus

Filmy o czarownicach to nie tylko mroczne horrory. „Hokus pokus” to słynny film familijny ukazujący losy trzech sióstr-czarownic z Salem – Winnie (Bette Midler), Mary (Kathy Najimy) i Sarah (Sarah Jessica Parker). Przed trzystu laty wiedźmy poddano egzekucji, po tym, gdy w okolicy zaginęła kilkuletnia dziewczynka. W Halloweenową noc grupa młodych ludzi przywraca jednak czarownice do żywych. A to stanie się powodem zabawnych komplikacji.

15. „Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii” („The VVitch: A New-England Folktale”, reż. Robert Eggers, 2015)

Najnowsze filmy o czarownicach

Akcja tego kostiumowego horroru rozgrywa się w latach 30. XVII wieku w Nowej Anglii. Rodzina Williama zostaje wygnana przez kościół z kolonii Plymouth ze względu na różnice religijne. Rolnik wraz z żoną i pięciorgiem dzieci zamieszkują na skraju lasu, gdzie budują niewielki dom. Wkrótce nowo narodzony syn Williama znika. Rodzina będzie musiała stawić czoła prawdziwemu złu, jakie czyha na nią w mrocznym lesie… „Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii” to pełnometrażowy debiut reżyserski Roberta Eggersa znanego m.in. z klimatycznego horroru „Lighthouse”.