Filmy o psychopatach i seryjnych mordercach – top 20

Filmy o psychopatach i seryjnych mordercach posiadają stałe grono wiernych odbiorców i wciąż stanowią popularną kategorię kina. Historie o bezwzględnych, ogarniętych psychozą, a przy tym piekielnie inteligentnych oraz tajemniczych złoczyńcach są niekończącym się źródłem inspiracji dla twórców. Fascynują nas motywy kierujące zbrodnią ekranowych psychopatów, ich portrety psychologiczne, a w końcu legendarne kreacje aktorów, które na stałe weszły do popkultury. Oto 20 najlepszych filmów o psychopatach i seryjnych zabójcach, których sylwetki szczególnie zapisały się na kartach X Muzy.

Filmy o psychopatach

1. „Psychoza” („Psycho”, reż. Alfred Hitchcock, 1960)

Filmy o psychopatach - Psychoza

Wielkie dzieło mistrza suspensu Alfreda Hitchcocka i zarazem jego najsłynniejszy film. Psychoza stała się ponadto obrazem przełomowym dla historii X Muzy – zapoczątkowała bowiem podgatunek horrorów typy slasher, których ogromna popularność przypadła głównie na lata 70. i 80 XX wieku. Film opowiada o losach pięknej złodziejki Marion Crane (Janet Leigh), która podróżując do ukochanego ze skradzionymi pieniędzmi, zatrzymuje się w przydrożnym hotelu. Jeszcze tej samej nocy zostaje zamordowana. W postać seryjnego zabójcy Normana Batesa zdominowanego przez osobowość matki wcielił się tu Anthony Perkins, łącząc niewinność chłopięcego wizerunku z mrocznym obłędem chorej psychiki.

Hitchcock nakręcił fascynujący pod względem artystycznym obraz. Klimat grozy w „Psychozie” budują czarno-białe zdjęcia, symboliczne rekwizyty i mroczne pomieszczenia (rezydencja Batesów, biuro z wypchanymi ptakami) oraz przejmująca muzyka Bernarda Herrmanna – w celu hiperbolizacji efektu grozy wykorzystano tu jedynie dźwięki instrumentów smyczkowych. Do historii przeszła natomiast mistrzowska scena morderstwa pod prysznicem, którą wyróżniały szybkie ujęcia tnącego kobiece ciało noża, drażniące, wysokie dźwięki muzyki, a przede wszystkim zaskoczenie, jakie wprowadza brutalna sekwencja.

2. „M – morderca” („M – Eine Stadt sucht einen Mörder”, reż. Fritz Lang, 1931)

psychopatyczne filmy - M-morderca

Pierwszy dźwiękowy film mistrza mroku Fritza Langa, ukazujący pogrążone w panice miasto, na którego ulicach grasuje morderca dzieci.M – morderca” poraża realizmem portretu seryjnego zabójcy, w którego sylwetkę został wpisany nie tyle obłęd i szaleństwo, ile niszcząca jednostkę choroba psychiczna wywołująca w niej chęć mordu. Główną rolę złoczyńcy sportretował tu legendarny Peter Lorre, tworząc jedno z najciekawszych wcieleń w całej historii kina. Jego kreacja mordercy wybierającego na swe ofiary bezbronne dzieci zyskała drugie, tragiczne oblicze.

„M – morderca” jest więc pod tym względem dziełem rewolucyjnym – po raz pierwszy w kinie pokazano tu dramat zbrodniarza dopuszczającego się zła pod wpływem nieleczonej choroby, a także nieudolność ówczesnego systemu penitencjarnego. Arcydzieło Langa wyróżnia ponadto doskonała strona wizualna, oparta na naturalizmie i surowości obrazu. Tworzący w okresie ekspresjonistycznym reżyser wykorzystał tu ponadto mroczne, klaustrofobiczne przestrzenie, a także symbolikę cienia. Jednak „M – morderca” znacząco odbiega od klasyfikacji go jako dzieła ekspresjonizmu (nie odnajdziemy w nim zdeformowanej scenografii czy poetyckiej symboliki), zbliżając się bardziej do stylu kameralnego.

3. „Mechaniczna pomarańcza” („A Clockwork Orange”, reż. Stanley Kubrick, 1971)

seryjni psychopaci filmy - Mechaniczna pomarańcza

Jedno z najwybitniejszych dzieł Stanleya Kubricka, w którym dochodzi do istnej estetyzacji przemocy. Powstała na podstawie powieści Anthony’ego Burgessa „Mechaniczna pomarańcza” przedstawia historię Alexa DeLarge, szefa gangu siejącego spustoszenie na ulicach. To przesiąknięty do szpiku kości złem fan Ludwiga van Beethovena (co stanowi ciekawe połączenie), który w trakcie jednego z napadów zostaje złapany na gorącym uczynku. Następnie zaś pod zarzutem morderstwa na 14 lat trafia do więzienia.

W czasie odsiadki Alex decyduje się na udział w innowacyjnym eksperymencie, który zakłada całkowitą eliminację jego skłonności do czynienia zła. Uzyskany za sprawą pokazywanych więźniowi brutalnych filmów oraz kuracji lekami efekt staje się podstawą do jego warunkowego zwolnienia, a także powrotu do normalnego życia. Jak się okazuje, Alex faktycznie nie jest zdolny do przemocy, nawet pomimo tego, że w środku wciąż odczuwa destrukcyjne pragnienia. Kubrick stawia więc w swoim dziele istotne pytania o pochodzenie zła, a także o istotę człowieczeństwa i rolę wolnej woli. Rewelacyjną kreację Alexa stworzył w „Mechanicznej pomarańczy” niezapomniany Malcom McDowell.

4. „Milczenie owiec” („The Silence of the Lambs”, reż. Jonathan Demme, 1991)

filmy o seryjnych mordercach - Milczenie owiec

Wykreowana przez arcywybitnego Anthony’ego Hopkinsa rola profesora Hannibala Lectera należy do jednych z najlepszych portretów psychopatycznych złoczyńców w dziejach kina. „Milczenie owiec” to obsypany nagrodami klasyczny thriller psychologiczny nakręcony na podstawie powieści Thomasa Harrisa. Opowiada on historię agentki FBI Clarice Starling (w tej roli Jodie Foster), która poszukując seryjnego zabójcy o pseudonimie „Buffalo Bill”, korzysta z pomocy odsiadującego wyrok kanibala i doktora psychiatrii.

Doktor Hannibal Lecter to niebezpieczny, ale obdarzony genialnym umysłem złoczyńca, który poddaje wnikliwej analizie psychikę agentki Starling, poruszając trudne dla kobiety tematy z okresu jej dzieciństwa. Od postaci Hopkinsa bije chłód, opanowanie, a jednocześnie fascynująca tajemniczość. Nienaganność jego manier i płynąca z rozmowy inteligencja kontrastują z szeregiem popełnionych zbrodni oraz kanibalizmem. Anthony Hopkins wcielał się w postać seryjnego mordercy jeszcze dwukrotnie – w filmach „Hannibal” (2001) i „Czerwony smok” (2002).

5. „To nie jest kraj dla starych ludzi” („No Country for Old Men”, reż. Joel Coen / Ethan Coen, 2007)

pscyhopata film - To nie jest kraj dla starych ludzi

Adaptacja powieści Cormaca McCarthy’ego. Wybitny film braci Coen to więcej niż dobry thriller – przestawiona tu historia rozrasta się w pewnym momencie właściwie do egzystencjalnych przemyśleń dotykających tematów zła, losu, sensu istnienia i transcendencji. „To nie jest kraj dla starych ludzi” przedstawia historię myśliwego Llewelyna Mossa (Josh Brolin), który w pobliżu amerykańskiej granicy z Meksykiem odkrywa miejsce mafijnej zbrodni i walizkę z dużą sumą pieniędzy. Mężczyzna przywłaszcza sobie znalezioną fortunę, a w pościg za nim ruszają meksykańska mafia oraz bezwzględny morderca Chigurh.

W postać Chigurha wcielił się wybitny Javier Bardem. Aktor stworzył tu fenomenalny wizerunek psychopatycznego złoczyńcy, odartego z odruchów współczucia i jednocześnie całkowicie oddanego swoim zadaniom. Chigurh to w rzeczy samej wzorcowy profesjonalista – jego technika zabijania jest niezawodna i niemożliwa do wykrycia, a on sam z powodzeniem wymyka się karze. W jego portret wpisują się bezwzględność, nadzwyczajny spokój, opanowanie i nieprzeciętna inteligencja. Wielka rola Bardema została wyróżniona Oscarem. Sam obraz braci Coen otrzymał zaś jeszcze trzy statuetki w kategoriach najlepszego filmu, reżysera i scenariusza adaptowanego.

6. „Co się zdarzyło Baby Jane?” („What Ever Happened to Baby Jane?”, reż. Robert Aldrich, 1962)

filmy z psychopatami - Co się zdarzyło Baby Jane

Trzymający w napięciu thriller z największymi gwiazdami Złotej Ery Hollywood w obsadzie – Joan Crawford i Bette Davis, która stworzyła tu niepokojący portret ogarniętej obłędem Jane Hudson, zamieniającej życie swej niepełnosprawnej siostry w koszmar na jawie. Obie aktorki pokazały w filmie pełnię swego talentu, a wspaniała Bette Davis na zawsze zapisała się pośród sylwetek najciekawszych osobowości psychopatycznych wielkiego ekranu. „Co się zdarzyło Baby Jane?” to nie tylko mroczna opowieść o zwaśnionych przed laty siostrach, ale też wnikliwe studium obłędu i zazdrości, a w końcu gorzka rozprawa o przemijaniu sławy.

7. „Teksańska masakra piłą mechaniczną” („The Texas Chain Saw Massacre”, reż. Tobe Hooper, 1974)

Najlepsze filmy o psychoptach - Teksańska masakra piłą mechaniczną

Kultowy horror z rodzaju slasher i z elementami gore, uważany za jeden z najlepszych filmów grozy w dziejach kina. „Teksańska masakra piłą mechaniczną” to obraz przełomowy pod względem ukazywanej na ekranie brutalności i ogromnej ilości krwi, a także skupieniu na drastycznych szczegółach popełnianej zbrodni. Film przedstawia tragiczne losy przypadkowej grupy nastolatków, na których życie czyhają psychopatyczni Autostopowicz (Edwin Neal) oraz biegający z tytułową piłą Leatherface (Gunnar Hansen), noszący maskę wykonaną z ludzkiej skóry. Postać Leatherface’a była inspirowana prawdziwym seryjnym zabójcą i kanibalem Edem Geinem, który w latach 40. i 50. siał postrach wśród mieszkańców Ameryki.

8. „Siedem” („Se7en”, reż. David Fincher, 1995)

film psychopata - Siedem

Trzymający w napięciu do ostatniej minuty i cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem thriller kryminalny ze świetną obsadą aktorską – wystąpili tu Morgan Freeman, Brad Pitt, Gwyneth Paltrow i Kevin Spacey w roli psychopatycznego zabójcy. „Siedem” przestawia zmagania dwóch policjantów, Somerseta i Millsa, podążających tropem seryjnego mordercy, który wciąż pozostaje nieuchwytny. Jak się wkrótce okazuje, złoczyńca wybiera swe przyszłe ofiary według klucza, jakim jest biblijne siedem grzechów głównych.

9. „Joker” (reż. Todd Phillips, 2019)

thrillery o psychopatach - Joker

Kinowy sukces ostatnich lat z kapitalną rolą Joaquina Phoenixa wcielającego się w postać złoczyńcy z Gotham City. „Joker” odbiega od typowego przedstawienia wizerunku psychopaty, będąc w swej istocie faktycznym studium psychologicznym mordercy. Okazuje się, że jego motywacja do wkroczenia na ścieżkę zła ma swe bezpośrednie podłoże w trudnym dzieciństwie oraz toksycznym, zobojętniałym na krzywdę drugiego człowieka społeczeństwie, które niejako popycha człowieka do zbrodni. W tym kontekście wszystkim dobrze znana postać Jokera z uniwersum DC Comics nabiera znamion tragizmu. Występ Pheonixa został uhonorowany statuetką Oscara.

10. „Misery” (reż. Rob Reiner, 1990)

psychopatka film - Misery

Świetna ekranizacja powieści Stephena Kinga z Oscarową rolą wspaniałej Kathy Bates. Aktorka wcieliła się tu w psychopatyczną fankę Paula Sheldona, autora słynnej serii o Misery. Kobieta ratuje pisarza z wypadku samochodowego i otacza go opieką we własnym domu. Szybko wychodzi na jaw, że pod pozorem jej uczynności i sympatycznego wizerunku kryją się przeraźliwe intencje oraz zaburzona psychika. Odizolowany od reszty świata i zdany na łaskę chorej kobiety Sheldon będzie musiał stoczyć walkę na śmierć i życie.

11. „Musimy porozmawiać o Kevinie” („We Need to Talk About Kevin, reż. Lynne Ramsay, 2011)

Filmy o psychopatach lista - Musimy porozmawiać o Kevinie

Przejmujący obraz relacji matki z jej sprawującym trudności synem, który w okresie dorastania ujawnia swą psychopatyczną naturę. „Musimy porozmawiać o Kevinie” to film wielowątkowy, miejscami szokujący i budzący wielkie emocje, a także poszukujący odpowiedzi na pytanie o winę osób z najbliższego otoczenia zbrodniarza, których zaniechanie być może przyczyniło się do tragedii. Historia opowiadana jest tu w sposób nielinearny, co skutecznie wzmaga napięcie i daje spore pole do interpretacji samej fabuły.

12. „Nagi instynkt” („Basic Instinct”, reż. Paul Verhoeven, 1992)

thrillery o psychopatach - Nagi instynkt

Zjawiskowa Sharon Stone stworzyła w „Nagim instynkcie” jedną z najwybitniejszych ról w całej swej karierze, portretując klasyczną kobietę fatalną – piękną i zmysłową, a przy tym niewyobrażalnie groźną oraz prowadzącą do zguby. Ten thriller erotyczny opowiada o pisarce Catherine Tramwell, która staje się główną podejrzaną w sprawie o morderstwo. Tajemnicza kobieta coraz bardziej fascynuje detektywa Currana (w tej roli Michael Douglas), który stopniowo ulega jej urokowi i daje się wciągnąć w niebezpieczną grę.

13. „Zodiak” („Zodiac”, reż. David Fincher, 2007)

filmy o psychopatach na faktach - Zodiak

Interesujący oraz trzymający w skupieniu thriller kryminalny z bardzo dobrymi kreacjami aktorskimi Jake’a Gyllenhaala, Roberta Downey Jr. i Marka Ruffalo. „Zodiak” to kolejna pozycja na naszej liście traktująca o poszukiwaniach seryjnego zabójcy. Film przedstawia autentyczną historię działającego w latach 60. i 70. w San Francisco mordercy o pseudonimie Zodiak. Psychopatyczny złoczyńca słynął z wysyłania policji i redakcjom zaszyfrowanych wiadomości, które budziły sensację i lęk wśród amerykańskich obywateli. Obraz Davida Finchera brał udział w konkursie głównym na Festiwalu Filmowym w Cannes.

14. „Fatalne zauroczenie” („Fatal Attraction”, reż. Adrian Lyne, 1987)

Psychopatka filmy Fatalne zauroczenie

Kolejny na naszej liście wyśmienity portret psychopatycznej osobowości kobiecej.  “Fatalne zauroczenie” przedstawia dramatyczne wydarzenia z życia rodziny Gallagherów, na którą zagrożenie ściąga sama głowa rodziny – niewierny mąż, nawiązujący przelotny romans. Jego mściwa kochanka zrobi wszystko, aby zachować go przy sobie… Rolę zaburzonej i kuszącej kobiety fatalnej zagrała tu znakomita Glenn Close, nadając swej postaci znamiona tragizmu. Alex Forrest to nie tylko kobieta chora i niepotrafiąca pogodzić się z odejściem kochanka – za jej obłędem kryją się samotność i niespełniona potrzeba bliskości, skrywane pod maską silnej i niezależnej bizneswoman. Jej mrożące krew w żyłach ataki na rodzinę Gallagherów można odczytywać jako metaforę kary wymierzonej za małżeńską zdradę.

15. „Pachnidło: Historia mordercy” („Perfume: A Story of a Murderer”, reż. Tom Tykwer, 2006)

Filmy o psychopatach ranking - pachnidło

Piękny pod względem wizualnym obraz będący ekranizacją powieści Patricka Süskinda. „Pachnidło: Historia mordercy” opowiada o młodym Jean-Baptiste (Ben Whishaw) obdarzonym nadzwyczajnie czułym węchem. Cudowny zmysł chłopaka prowadzi go jednak do zguby – pragnie on stworzyć najwspanialsze pachnidło świata, jakim byłby zapach kobiety. Wkrótce jego fantazja zamienia się w niebezpieczną obsesję. Pogrążony w obłędzie mężczyzna nie cofnie się przed najgorszą ze zbrodni, aby osiągnąć swój cel. Nawet przed morderstwem…

16. „Demon cyrku” („The Unknown” reż. Tod Browning, 1927)

Top filmy o psychopatach - Demon cyrku

Ten niemy film intryguje przejmującym portretem antybohatera, który przez obsesyjną miłość do pięknej dziewczyny jest w stanie amputować własne ręce. Demon cyrku ukazuje losy cyrkowca Alonza, ściganego przestępcy i zabójcy, który opiekuje się uroczą Nanon (w tej roli Joan Crawford) cierpiącą na paraliżujący lęk przed męskim dotykiem. Przypadłość dziewczyny nie stanowi jednak problemu w jej relacji z bezrękim Alonzem – dziewczyna nie jest świadoma tego, że jej przyjaciel jedynie udaje, że nie ma rąk, aby nie zostać złapanym przez policję.

Wkrótce Alozno decyduje się na drastyczny krok – amputuje własne kończyny, aby następnie poślubić Nanon. Ta jednak w czasie jego rekonwalescencji leczy się ze swojej choroby i zakochuje w młodym siłaczu estradowym. Popadający w szaleństwo Alonzo nie cofnie się przed kolejną zbrodnią, aby odzyskać ukochaną… Fenomenalną kreację złoczyńcy w „Demonie cyrku” stworzył najwybitniejszy aktor kina niemego, Lon Chaney. Jego postać poraża bogactwem mimiki, jest zarazem odpychająca i budząca przerażenie, ale też współczucie oraz wzruszenie za sprawą dokonanej amputacji rąk z myślą o ukochanej.

17. „American Psycho” (reż. Mary Harron, 2000)

Seryjni psychopaci filmy - American Psycho

Klasyczny przykład filmu podejmującego temat psychopatycznego zabójcy z główną rolą Christiana Bale’a. Scenariusz produkcji został oparty na powieści Breta Eastona Ellisa. To historia młodego finansisty Patricka Batemana, robiącego zawrotną karierę na Wall Street. Mężczyzna to typ egocentryka, zakochanego nie tylko w samym sobie, ale też luksusowych, markowych przedmiotach. Nikt jednak nie wie, że pod maską narcyza skrywa się osobowość seryjnego mordercy, żądnego rozlewu krwi… „American Psycho” to ponadto ironiczny komentarz skierowany do społecznych elit oraz świata bogatych biznesmenów, demaskujący ich hipokryzję, powierzchowność i konsumpcjonizm.

18. „Przylądek strachu” („Cape Fear”, reż. J. Lee Thompson, 1962)

najlepsze filmy o seryjnych mordercach - Przylądek strachu

Klasyczny thriller z czarno-białymi zdjęciami, w którym niezapomnianą kreację złoczyńcy stworzył Robert Mitchum – aktor słynący z mistrzowskich ról antybohaterów, utożsamiany z czarnym charakterem wielkiego ekranu. Głównym bohaterem „Przylądka strachu” jest adwokat Sam Bowden (w tej roli Gregory Peck), który przed laty doprowadził do skazania groźnego przestępcy seksualnego. Kiedy zbrodniarz niespodziewanie wychodzi na wolność, zaczyna nękać rodzinę prawnika, chcąc zemścić się za miniony wyrok. Pozbawiony wszelkich zahamowań Max Cady nie cofnie się przed niczym, aby spełnić swój mroczny plan… W 1991 roku powstał remake filmu w reżyserii Martina Scorsese z Robertem De Niro i Jessicą Lange w rolach głównych.

19. „Monster” (reż. Patty Jenkins, 2003)

Top filmy o seryjnych mordercach - Monster

Dramat biograficzny z wielką kreacją Charlize Theron, nagrodzoną za swój występ Oscarem i Złotym Globem. Aktorka pokazał w tym filmie swą niebywałą zdolność do transformacji, tworząc postać o skomplikowanej osobowości, wyrachowaną i zwyczajnie odpychającą. Oparty na faktach „Monster” ukazuje losy prostytutki, która z zimną krwią zabija swoich klientów. Jej zbrodnicza działalność zostaje jednak ukarana w najsurowszy z możliwych sposobów.

20. „Ujrzałem diabła” („I Saw the Devil”, reż. Kim Jee-woon, 2010)

Ujrzałem diabła film

To pozycja dla widzów o mocnych nerwach i poszukujących silnych wrażeń w kinie – skrajnych, trudnych odczuć, często wywołujących dyskomfort w odbiorcach ze względu na swój potężny ładunek emocjonalny. Koreański traktat o zemście w reżyserii Kim Jee-woona „Ujrzałem diabła” przedstawia historię pewnego młodego agenta służb specjalnych, którego narzeczona została brutalnie zamordowana przez grasującego w okolicy psychopatę. Mężczyzna postanawia samodzielnie wymierzyć sprawiedliwość zabójcy jego ukochanej. Z czasem krwawy odwet całkowicie ogarnia jego umysł. W głównych rolach wystąpili znakomici Lee Byung-hun, Choi Min-sik, Choi Moo-Seong i Jeon Gook-hwan.

Udostępnij “Filmy o psychopatach i seryjnych mordercach – top 20” swoim znajomym.