Filmy wakacyjne – ranking top 10

Nad morzem, w górach czy w scenerii zabytkowego miasta… Niezależnie od miejsca destynacji wakacje dla filmowych bohaterów to – oprócz letniego wypoczynku – czas nowych, interesujących znajomości, życiowych lekcji, bądź nieprzewidzianych tragedii. Oto dziesięć filmów wakacyjnych, które warto obejrzeć nie tylko słoneczną porą roku…

Filmy wakacyjne

1. Tamte dni, tamte noce (2017, reż. Luca Guadagnino)

Filmy wakacyjne - tamte dni tamte noce

Nagrodzona Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany ekranizacja powieści LGBT André Acimana. Jest lato 1983 roku, malownicza miejscowość gdzieś na północy Włoch. Do domu zamieszkałego przez 17-letniego Eliego Perlmana (Timothée Chalamet), jego ojca – wykładowcę akademickiego (Michael Stuhlbarg), oraz matkę (Amira Casar) przyjeżdża amerykański doktorant, Oliver (Armie Hammer). Młodzieniec pisze pracę dyplomową pod okiem goszczącego go profesora, a przy okazji spędza wolny czas w miasteczku, wzbudzając swoją urodą i charyzmatyczną osobowością zachwyty miejscowych dziewcząt. Pod urokiem gościa jest również dorastający Elio. Z czasem pomiędzy mężczyznami rozwija się szczególna więź, jednak – jak każde wakacje – i te dobiegają końca…

 

2. Rzymskie wakacje (1953, reż. William Wyler)

Filmy o wakacjach - Rzymskie wakacje

Klasyka komedii romantycznej na czarno-białej taśmie. Znudzona nadwornymi obowiązkami i restrykcyjną etykietą księżniczka Anna (Audrey Hepburn) podczas audiencji w stolicy Włoch wymyka się z pałacu, by zaznać stylu życia zwykłych ludzi. Będąc już „na wolności” arystokratka spotyka przystojnego dziennikarza, Joego Bradleya (Gregory Peck). Świadomy prawdziwej tożsamości niezwykłej turystki mężczyzna postanawia towarzyszyć Annie w zwiedzaniu najważniejszych zakątków Rzymu i przy okazji gromadzić materiały na sensacyjny artykuł o jej perypetiach. Urokliwa sceneria Wiecznego Miasta sprzyja rodzącemu się pomiędzy dwojgiem uczuciu…

3. Barwy ochronne (1976, reż. Krzysztof Zanussi)

Film wakacje - Barwy ochronne

Perła kina moralnego niepokoju; obraz stawiający pytania o przyczyny zjawiska społecznego konformizmu wśród PRL-owskiej inteligencji i nie tylko. Nad jeziorem trwa letni obóz studencki połączony z konkursem na najlepszą pracę z zakresu językoznawstwa. Kiedy okazuje się, że zgromadzone jury nie jest całkowicie uczciwe w swoich osądach, dochodzi do sporu pomiędzy bohaterami reprezentującymi dwie skrajne postawy – odpowiedzialnym za nieprawidłowości, cynicznym docentem Jakubem Szelestowskim (Zbigniew Zapasiewicz) i młodym idealistą, magistrem Jarosławem Kruszyńskim (Piotr Garlicki). Jakimi wartościami kierują się w życiu ci mężczyźni i jakie korzyści czerpią z dokonywanych przez siebie wyborów?

 

4. Basen (1969, reż. Jacques Deray)

Wakacyjne filmy - Basen

Dwoje zakochanych – Jean-Paul (Alain Delon) i Marianne (Romy Schneider) – spędza upalne lato w swojej luksusowej willi z przydomowym basenem w Saint-Tropez. Pewnego dnia dołączają do nich zaproszeni goście – były kochanek kobiety, Harry (Maurice Ronet), oraz jego córka, Penelope (Jane Birkin). Pomimo iż początkowo mężczyźni starają się zachować pozory przyjaźni i serdeczności, głęboko skrywana, obopólna nienawiść wzbiera na sile. Obsesyjna rywalizacja, rozgrywająca się nad spokojnie a jednocześnie złowieszczo szumiącą wodą basenu, okaże się tragiczna w skutkach…

5. Wakacje z Moniką (1953, reż. Ingmar Bergman)

Filmy na wakacje - Wakacje z Moniką

Skandalizujący obyczajowo film wczesnego okresu twórczości Ingmara Bergmana na podstawie powieści Pera Andersa Fogelströma. Dramat rozgrywa się w powojennej, naznaczonej ubóstwem stolicy Szwecji. Młodzi kochankowie – Harry (Lars Ekborg) i Monika (Harriet Andersson) – rozczarowani bolączkami wielkomiejskiego życia uciekają przywłaszczoną łodzią na zaciszne wysepki sztokholmskiego archipelagu. Lato upływa im na beztroskich rejsach po morzu, kąpielach bez ubrania i nocach spędzonych razem w kajucie. Wraz z nadejściem chłodniejszej pory roku – spodziewający się dziecka – dziewczyna i chłopak wracają na ląd. Czy snute przez bohaterów plany na wspólną, szczęśliwą przyszłość doczekają się realizacji w obliczu konfrontacji z szarą, bezwzględną rzeczywistością?

 

6. Vicky Cristina Barcelona (2008, reż. Woody Allen)

Komedie na wakacje - Vicky Cristina Barcelona

Komedia Woody’ego Allena o słodko-gorzkim wydźwięku. Dwie zaprzyjaźnione Amerykanki – rozważna Vicky (Rebecca Hall) i romantyczna Cristina (Scarlett Johansson) – przylatują na wakacje do słonecznej Barcelony. Podczas pobytu obie kobiety – mniej lub bardziej nieoczekiwanie – wdają się w romans z lokalnym malarzem, Juanem Antonio (Javier Bardem), pozostającym w burzliwej i skomplikowanej relacji ze swoją byłą żoną, Marią Eleną (Penélope Cruz). Czy wakacyjna „przygoda” pomoże głównym bohaterkom zrewidować ich dotychczasowe wyobrażenia na temat związków damsko-męskich i odkryć czego naprawdę pragną?

7. Nagle, ostatniego lata (1959, reż. Joseph L. Mankiewicz)

Top filmów wakacyjnych - Nagle ostatniego lata

 

Ekranizacja kontrowersyjnego dramatu Tennessee’ego Williamsa. Rzecz dzieje się pod koniec lat 30. XX wieku w Nowym Orleanie. Do psychiatry, Johna Cukrowicza (Montgomery Clift), zgłasza się zamożna kobieta, Violet Venable (Katharine Hepburn), która oferuje pomoc finansową dla szpitala, pod warunkiem że doktor wykona zabieg lobotomii na jej pięknej i rzekomo obłąkanej siostrzenicy, Catherine Holly (Elizabeth Taylor). Po wywiadzie medycznym lekarz stwierdza jednak, że pacjentka jest w pełni zdrowia. Dlaczego Catherine ma przejść wysoce ryzykowną i nieodwracalną operację, na skutek której straci pamięć? Co wydarzyło się „nagle, ostatniego lata…”?

 

8. Złodziej w hotelu (1955, reż. Alfred Hitchcock)

Ranking filmów o wakacjach - Złodziej w hotelu

Wakacyjny thriller Alfreda Hitchcocka. Bohaterem obrazu jest były złodziej doskonały, John Robie – pseudonim „Kot” (Cary Grant), który wypoczywa w promieniach słońca na Lazurowym Wybrzeżu. Tymczasem lokalna prasa zaczyna donosić o kradzieżach, które bardzo przypominają metodę, jaką mężczyzna stosował w czasach swojej niechlubnej działalności. Niesłusznie podejrzewany przez policję bohater postanawia samodzielnie przeprowadzić śledztwo, by dowiedzieć się, kto jest odpowiedzialny za serię wykroczeń, a przy okazji zakochuje się w pewnej bardzo atrakcyjnej damie współzamieszkującej hotel (Grace Kelly)…

9. Urlop w Wenecji (1955, reż. David Lean)

Najbardziej polecane filmy wakacyjne - Urlop w Wenecji

Jane Hudson (Katharine Heburn) jest niezamężną Amerykanką w średnim wieku, która wybiera się w pojedynkę na wymarzone wakacje do Wenecji. Chociaż bohaterka ulega urokowi miasta gondoli, wszechobecny widok spacerujących zakochanych par sprawia, że bardziej niż zwykle doskwiera jej samotność. Los Jane ma szansę odmienić się, gdy przypadkowo poznaje szarmanckiego właściciela lokalnego antykwariatu, Renato Di Rossiego (Rossano Brazzi). Czy kobieta wykorzysta okazję i po wielu latach otworzy się na miłość?

 

 

10. Dirty Dancing (1987, reż. Emile Ardolino)

Wakacyjne filmy o miłości - Dirty Dancing

Lato 1963 roku. Szesnastoletnia Frances „Baby” Houseman (Jennifer Grey) udaje się wraz z rodzicami i starszą siostrą na wakacje do ekskluzywnego ośrodka wypoczynkowego w górach Catskill w stanie Nowy Jork. Na miejscu poznaje przystojnego instruktora tańca, Johnny’ego Castle’a (Patrick Swayze). W obliczu niedyspozycji jego partnerki z parkietu, która zachodzi w ciążę, Baby przechodzi intensywne szkolenie i zastępuje dziewczynę podczas hotelowego pokazu mambo. Z czasem młodzi ludzie zakochują się w sobie, lecz ich związek nie spotyka się z aprobatą ojca głównej bohaterki (Jerry Orbach)…

Udostępnij “Filmy wakacyjne – ranking top 10” swoim znajomym.

Kinga Redlińska

Mgr filmoznawstwa oraz lic. międzynarodowych studiów kulturowych (spec. media i zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończyła program „Fabuła” i „Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy” Akademii Polskiego Filmu (PISF). Pracowała jako przewodnik po Se-ma-for Muzeum Animacji oraz prowadząca warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i dorosłych w Momakinie. Obecnie związana z Biblioteką Miejską w Łodzi, gdzie współprowadzi Klub Filmowy Biblioteki Gdańskiej, oraz polsko-czeskim projektem naukowym dr Ewy Ciszewskiej i dr Pavla Skopala „Studia animacji w Gottwaldowie i Łodzi (1945/47-1990) – porównawcza biografia zbiorowa” (członkini Grupy Badawczej Polska Animacja na macierzystej uczelni)