Filmy z Jackiem Nicholsonem – Top 15 produkcji

Jack Nicholson to żywa legenda. Filmowy geniusz i mistrz kina. Największy z wielkich. Krytycy, a przede wszystkim miliony fanów na całym świecie cenią jego imponujący dorobek aktorski, wszechstronność oraz nadzwyczajną mimikę na czele z szelmowskim uśmiechem, przeszywającym spojrzeniem i sięgającymi nieba brwiami. Na wielkim ekranie potrafi budzić niepokój i grozę, rozczulać i bawić, w końcu – inspirować. Grywał skomplikowanych antybohaterów, rzucających wyzwanie reszcie świata buntowników, uwodzicieli czy niedostępnych emocjonalnie mężczyzn, przechodzących wewnętrzną metamorfozę. W ciągu swej wyśmienitej kariery zdobył łącznie trzy Oscary. OldCamera.pl przedstawia wybór 15 najlepszych filmów z udziałem znakomitego Jacka Nicholsona.

Jack Nicholson – filmy

1. „Lot nad kukułczym gniazdem” („One Flew Over the Cuckoo’s Nest, reż. Milos Forman, 1975)

Jack Nicholson - filmy - Lot nad kukułczym gniazdem

Adaptacja świetnej powieści Kena Keseya. Za kamerą „Lotu nad kukułczym gniazdem” stanął reżyser Milos Forman. Film przedstawia losy podopiecznych szpitala psychiatrycznego, nad którymi władzę przejmuje bezwzględna siostra Ratched (Louise Fletcher). Monotonną codzienność pacjentów odmienia przybycie do szpitala Randalla McMurphy’ego, który udając chorego, by wymigać się od więzienia, rozpoczyna psychologiczną walkę z panną Ratched. Działania McMurphy’ego budzą podopiecznych zakładu do życia, zwracając im choć namiastkę wolności.

Jack Nicholson jako legendarny buntownik Randall Patrick McMurphy przeszedł do historii kina. To zapewne jego najlepsza wśród innych kapitalnych ról kreacja, którą wyróżniono pierwszą w karierze aktora statuetką Oscara. Jack nie wcielił się jedynie w filmowego bohatera – on powołał tę postać niemal do samoistnego życia, obdarowując McMurphy’ego ciętym językiem, niezależnością, niewyczerpaną energią, sarkazmem, a przede wszystkim umiłowaniem wolności. I oczywiście fenomenalną mimiką – kto choć raz widział jego szeroki uśmiech, ten nie jest w stanie go zapomnieć.

2. „Lśnienie” („The Shining”, reż. Stanley Kubrick, 1980)

Filmy z Jackiem Nicholsonem - Lśnienie

„Horror wszech czasów”, czyli „Lśnienie” w reżyserii mistrza Stanleya Kubricka, powstał na podstawie świetnej powieści Stephena Kinga. To zapewne wszystkim dobrze znana historia rodziny Torrance’ów, którzy odizolowani od reszty świata zimą w hotelu Panorama, muszą stoczyć najcięższe starcie z demonami własnej psychiki. Izolacja, kryzys twórczy i niezwykła siła oddziaływania hotelu ujawniają niebezpieczną naturę głowy rodziny. Z czasem mężczyzna popada w czysty obłęd, a własną psychozę kieruje przeciwko żonie i synkowi, zagrażając ich życiu.

Jack Nicholson w „Lśnieniu” ponownie stworzył jedną z najznakomitszych kreacji w swoim aktorskim dorobku. Portretując Jacka Torrance’a doskonale oddał jego stopniową przemianę i coraz mocniejsze odrealnienie, doprowadzające w ostateczności do ataków szału i chęci mordu. Stworzył mroczną sylwetkę złoczyńcy jednocześnie przerażającego, ale również fascynującego, co było wynikiem jego spektakularnej gestykulacji i mimiki, a także wrodzonego magnetyzmu. Mrożące krew w żyłach spojrzenie Nicholsona, neurotyczny śmiech czy słynna kwestia „Here’s Johnny!” wypowiadana po rozbiciu siekierą drzwi łazienki pozostają w umysłach widzów na długo po zakończonym seansie.

3. „Chinatown” (reż. Roman Polański, 1974)

Nicholson filmy - Chinatown

W arcywybitnym thrillerze noir Romana Polańskiego Jack Nicholson wcielił się w postać prywatnego detektywa, który staje przed największym wyzwaniem w swojej karierze. Cyniczny J. J. Gittes przyjmuje zlecenie od pewnej tajemniczej damy, która podejrzewa męża o zdradę. Jak się okazuje, pan Mulwray to wysoko postawiona persona, a informacja o skandalu z jego udziałem wkrótce wycieka do mediów. Wówczas detektywa odwiedza prawdziwa żona Mulwraya, oskarżająca go o zniesławienie. Gittes postanawia dociec prawdy na własną rękę, nie będzie to jednak ani proste, ani bezpieczne zadanie. Dochodzenie doprowadzi go do odkrycia mrocznego sekretu rodziny Mulwrayów.

Za wybitny portret głównego bohatera w „Chinatown” Jack Nicholson został odznaczony Złotym Globem oraz nominacją do Nagrody Akademii. Gittes jest cyniczny, opanowany i niedostępny. W pierwszych ujęciach od postaci Nicholsona bije chłód, jednak wraz z rozwojem filmowych zdarzeń detektyw odsłania swe drugie, skrywane przed światem oblicze. Relacja z Evelyn Mulwray (Faye Dunaway) budzi w nim niemal romantyczną naturę, wrażliwą i gotową do poświęceń. To z całą pewnością jedna z ciekawszych ról w karierze aktora, a samo „Chinatown” stanowi wybitną pozycję na liście jego filmów.

4. „Lepiej być nie może” („As Good as It Gets”, reż. James L. Brooks, 1997)

Filmy z Nicholsonem - Lepiej być nie może

Błyskotliwa, niezwykle zabawna i wzruszająca komedia Jamesa L. Brooksa, stanowiąca jedną z tych pozycji w dziejach kina, do której seansu można powracać niezliczoną ilość razy. Jack Nicholson stworzył w „Lepiej być nie może” wspaniały duet z emocjonującą i pełną wdzięku Helen Hunt. Jack wykreował tu genialną postać Melvina Udalla, ekscentrycznego, gburowatego pisarza, cierpiącego na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

Pojawienie się w życiu Melvina kelnerki, której ukochany syn jest ciężko chory, a także homoseksualnego artysty na zawsze odmieni jego los. Z czasem doświadczenie przyjaźni i miłości odsłoni jego sympatyczne usposobienie i sprawi, że Melvin stanie się lepszym człowiekiem. Brawurowa kreacja Nicholsona została nagrodzona Oscarem i Złotym Globem. Jego wielki talent oraz niecodzienna ekspresja rozbrzmiewają w „Lepiej być nie może” w pełni.

5. „Swobodny jeździec” („Easy Rider”, reż. Dennis Hopper, 1969)

Filmy Jack Nicholson - Swobodny jeździec

„Easy Rider” to głos młodego pokolenia, hippisów i zbuntowanych Amerykanów, sprzeciwiających się nie tylko tradycji, ale przede wszystkim uprzedzeniom, jakie żywią starsi przedstawiciele amerykańskich społeczeństw. To dzieło o wolności, stereotypach i cenie, jaką płacimy za nonkonformizm i życie w zgodzie z własnymi przekonaniami. Na pierwszym planie „Swobodnego jeźdźca” wystąpili Peter Fonda oraz Dennis Hopper, przemieszczający się na pamiętnych motocyklach typu Chopper.

Drugoplanowa rola uzależnionego od alkoholu prawnika George’a Hansona z kultowego obrazu „Easy Rider” otworzyła Jackowi Nicholsonowi drzwi do wielkiej kariery. Jego fantastyczny występ zdobył wysokie noty krytyków oraz podbił serca publiczności, a zwłaszcza młodszych widzów. Aktor po raz pierwszy został nominowany do Oscara i Złotego Globu. W trakcie pokazu filmu Dennisa Hoppera na Festiwalu Filmowym w Cannes, to właśnie Nicholson zebrał owacje na stojąco.

Niezapomnianą pozostaje rozgrywana przy ognisku scena z udziałem artysty. Podczas słynnego monologu, George Hanson wypowiada znamienne słowa: „każdy chce być wolny, zgoda. Ale mówić o wolności i być wolnym – to dwie zupełnie różne rzeczy. Trudno być wolnym, kiedy jest się towarem na rynku. Tylko nie mów im, że nie są wolni, bo gotowi cię zabić lub okaleczyć, aby udowodnić, że nie masz racji”.

6. „Batman” (reż. Tim Burton, 1989)

Nicholson Joker

Który z filmowych Jokerów jest tym najlepszym? Wielu krytyków jest zdania, że właśnie ten sportretowany przez rewelacyjnego Jacka Nicholsona. Z pewnością obok świetnych kreacji Heatha Ledgera czy Joaquina Phoenixa, złoczyńca z Gotham City sportretowany przez Nicholsona to czołówka wśród tego typu ról. „Batmana” spod ręki Tima Burtona wyróżnia niepowtarzalny, wierny komiksowemu stylowi klimat, a także brawurowe aktorstwo, scenografia czy charakteryzacja.

Jack Nicholson już jako dziecko był wiernym fanem komiksów o superbohaterach, najbardziej ceniąc z nich wszystkich właśnie postać Batmana, ponieważ, jak przyznał, „miał zwiększone ludzkie moce, a nie nierealne nieludzkie siły”. Co prawda u Burtona zagrał antagonistę swego „idola”, jednak zrobił to z młodzieńczą pasją i nadzwyczajną charyzmą. Uśmiech Jokera ala Nicholson na zawsze zapisał się w świadomości widzów.

7. „Czułe słówka” („Terms of Endearment, reż. James L. Brooks, 1983)

Jack Nicholson komedie - Czułe słówka

Tragikomiczna opowieść Jamesa L. Brooksa to klasyczna już pozycja kina, budząca wielkie emocje, od łez śmiechu po łzy wzruszenia. „Czułe słówka” podejmują tematykę problemów dnia codziennego i zwykłych ludzi, a stąd bierze się siła tego znamienitego filmu. To historia skomplikowanej więzi między Aurorą (fenomenalna Shirley MacLaine), a jej córką Emmą (Debra Winger), które, choć szczerze się kochają, nie potrafią odnaleźć wspólnego języka. Jack Nicholson genialnie zobrazował tu sylwetkę byłego astronauty i sąsiada Aurory, Garretta Breedlove’a, z którym bohaterka nawiązuje intymną relację. Jego rewelacyjne aktorstwo zdobyło wyróżnienie w postaci kolejnego Oscara i Złotego Globu.

8. „Ludzie honoru” („A Few Good Men”, reż. Rob Reiner, 1992)

Nicholson Jack filmy - Ludzie honoru

Tym filmem Jack Nicholson udowodnił, że nawet na dalszym planie potrafi przyćmić swymi umiejętnościami większość obsady, tworząc wyrazistą kreację bezwzględnego, surowego pułkownika, świadomie kryjącego informacje na temat okrutnych praktyk dowódców stosowanych wobec żołnierzy. Na oklaski w „Ludziach honoru” zasługuje ponadto inspirująca gra Toma Cruise’a. Dramat Roba Reinera porusza bardzo ważny temat zjawiska tzw. fali w wojsku, przedstawiając historię dwóch marines oskarżonych o zabójstwo innego żołnierza. Adwokaci Kaffee (Tom Cruise) i Galloway (Demi Moore) starają się udowodnić przed sądem, że młodzi mężczyźni działali z rozkazu dowódcy.

9. „Zawód: Reporter” („Professione: Reporter”, reż. Michelangelo Antonioni, 1975)

Filmy Jacka Nicholsona - Zawód reporter

To dzieło Michelangela Antonioniego porusza egzystencjalne wątki, w tym problematykę ludzkiej tożsamości w nawiązaniu do heraklitejskiego wariabilizmu oraz samotność człowieka w starciu z przytłaczającym swą zagadkowością światem. W roku premiery „Zawód: Reporter” odniósł finansową klęskę, jednak dziś uważany jest za wielkie reżyserskie osiągnięcie Antonioniego, a także wybitną pozycję w historii kina.

Bohater Jacka Nicholsona, David Locke, to dziennikarz, który wyjeżdża do Afryki w celu zgromadzenia informacji na temat tamtejszych partyzantów. Mężczyzna jest rozczarowany własnym życiem, już dawno przytłoczyła go rutyna i dopadła wewnętrzna frustracja. Kiedy Locke odkrywa w pokoju hotelowym zwłoki swego znajomego, postanawia przejąć jego tożsamość – kradnie dokumenty Robertsona, jednocześnie podrzucając własny paszport, przez co „uśmierca” samego siebie. Pochopne działanie podjęte przez Locke’a okazuje się jednak śmiertelnie niebezpieczne – Robertson był bowiem handlarzem broni, pomagającym afrykańskim rebeliantom.

10. „Infiltracja”(„The Departed”, reż. Martin Scorsese, 2006)

filmy z jack nicholson - Infiltracja

W obsypanym Oscarami intrygującym dziele Martina Scorsese „Infiltracja” Jack Nicholson gra Franka Costello, mafijnego bossa, którego śladem podąża bostońska policja. W prowadzonym dochodzeniu funkcjonariusze postanawiają umieścić swojego szpiega w strukturach przestępczej organizacji Costello. Problem w tym, że na czele akcji stoi inspektor, pracujący jednocześnie jako wtyczka na usługach samego mafiosa, a to doprowadzi do niebezpiecznego starcia między agentami… Obok Jacka Nicholsona w głównych rolach wystąpili: Leonardo DiCaprio, Matt Damon i Mark Wahlberg. Kreacja Nicholsona została odznaczona nominacjami do Złotego Globu czy nagrody BAFTA.

11. „Chwasty” („Ironweed”, reż. Hector Babenco, 1987)

Najlepsze filmy z Jackiem Nicholsonem - Chwasty

Poruszająca opowieść o dwójce bezdomnych, których losy mogły potoczyć się zupełnie inaczej. „Chwasty” przedstawiają tragiczną historię Francisa Phelana żyjącego na ulicy już od ponad dwudziestu lat. Mężczyzna każdą zdobytą sumę wydaje na alkohol, sypia na kartonach i żywi się odpadkami. Za jego historią kryje się jednak prawdziwy dramat – przed laty Francis doświadczył niewyobrażalnej tragedii, o którą do dziś się obwinia, a wyrzuty sumienia sprawiły, że porzucił kochającą rodzinę. Pewnego dnia spotyka na swej drodze inną bezdomną, Helen (Meryl Streep), niegdyś marzącą o karierze scenicznej ze względu na własne umiejętności muzyczne. Ich przyjaźń obudzi wzajemną nadzieję na odmianę marnego losu. Jack Nicholson stworzył w „Chwastach” niezwykle autentyczny portret człowieka odrzuconego przez resztę społeczeństwa, skrywającego przed światem wrażliwość, cierpienie i osobistą tragedię. Został nominowany do Złotego Globu i Oscara.

12. „Pięć łatwych utworów” („Five Easy Pieces”, reż. Bob Rafelson, 1970)

Jack Nicholson najlepsze filmy - Pięć łatwych utworów

Świetnie zagrany, burzący mit amerykańskiego sukcesu klasyk w reżyserii Boba Rafelsona. „Pięć łatwych utworów” to ukłon w stronę codziennego życia młodych, sfrustrowanych ludzi, przytłoczonych monotonią, beznadzieją losu i odgórnym schematem podziału społeczeństw. Główny bohater obrazu to pochodzący z dobrej rodziny i utalentowany muzycznie Robert Dupea, który rezygnuje z dotychczasowego życia i zarabia jako pracownik przy wydobyciu ropy naftowej. Towarzyszy mu irytująca dziewczyna Rayette (Karen Black), której wstydzi się przedstawić bliskim.

Mężczyzna ciągle tęskni za zmianą, pragnie zaczynać wszystko od początku, wierząc, że zasługuje na bycie „kimś”, nie ma jednak konkretnego planu i nie potrafi zadecydować, czego właściwie chce od życia. Kolejne próby wyrwania się z kleszczy rutyny kończą się niepowodzeniem. Pamiętny występ Jacka Nicholsona został wyróżniony nominacjami do Nagrody Akademii, a także Złotego Globu.

13. „Schmidt” („About Schmidt”, reż. Alexander Payne, 2002)

Filmy z Nicholsonem - Schmidt

W błyskotliwym komediodramacie „Schmidt” Jack Nicholson stworzył wybitny portret człowieka w stanie kryzysu, poszukującego sensu życia w wieku dojrzałym. Warren Schmidt dopiero co przeszedł na emeryturę i nie potrafi pogodzić się z tak nagłą zmianą. Ma trudności w zorganizowaniu własnego czasu wolnego, wciąż tęskni za pracą i przeżywa istną frustrację. Na domiar tego, mężczyzna musi zmierzyć się z szeregiem rodzinnych dramatów i problemów – umiera jego żona, a ukochana córka postanawia wyjść za mąż za chłopaka, którego on nie toleruje. Przejmująca kreacja Jacka Nicholsona została nagrodzona Złotym Globem.

14. „Czarownice z Eastwick” („The Witches of Eastwick”, reż. George Miller, 1987)

Nicholson Czarownice z Eastwick

Jack Nicholson to także wielki uwodziciel – nie tylko w życiu prywatnym, ale przede wszystkim na ekranie. W komedii fantasy „Czarownice z Eastwick” aktor sportretował tajemniczą postać Daryla Van Horne, którego przybycie do fikcyjnej miejscowości Eastwick odmienia los trzech przyjaciółek: Jane (Susan Sarandon), Alex (Cher) i Sukie (Michelle Pfeiffer). Mężczyzna uwodzi piękne kobiety i pozwala im na odkrycie swych magicznych zdolności. Wkrótce czarownice orientują się, że Van Horne je wykorzystuje i postanawiają obrócić własne nadnaturalne moce przeciwko niemu.

15. „Choć goni nas czas” („The Bucket List”, reż. Rob Reiner, 2007)

Komedie z Jackiem Nicholsonem - Choć goni nas czas

To przezabawna, ciepła i wzruszająca historia dwójki umierających mężczyzn, którzy postanawiają wykorzystać ostatnie chwile życia na spełnienie własnych marzeń – często szalonych. Jack Nicholson stworzył w „Choć goni nas czas” wyśmienity duet z Morganem Freemanem. Edward Cole (Nicholson) to opryskliwy miliarder, natomiast Carter Chambers (Freeman) jest mechanikiem, stawiającym na wartości rodzinne. Obaj panowie wywodzą się z dwóch różnych światów, jednak przez przypadek trafiają na tę samą salę szpitalną. W końcu odnajdują nić porozumienia – decydują się na wspólną podróż, w której to czasie zrobią rzeczy, o jakich zawsze marzyli, a to będzie początkiem pięknej i silniejszej niż śmierć przyjaźni.