Filmy z Marlene Dietrich – top 10 produkcji

Ernest Hemingway w liście do Marlene Dietrich pisał: „Jesteś jedyną kobietą, która wychodząc z samochodu, czyni ulicy zaszczyt, stąpając po niej”. Przez lata swej lukratywnej kariery legendarna artystka stała się ikoną stylu, filmowym symbolem kobiety niezależnej i silnej, często fatalnej, zawsze inspirującej. Na wielkim ekranie przełamywała schematy, tworząc figury androgeniczne, przywdziane w męski frak i cylinder, a przy tym wciąż niezwykle pociągające i kobiece. Pamiętamy jej niepowtarzalną urodę, wspaniałe piosenki, niesamowite ruchy i zmysłowy wizerunek, a w końcu wielkie role ukazujące jej wszechstronny talent. Oto 10 najlepszych filmów z Marlene Dietrich.

1. „Błękitny anioł” („Der Blaue Engel”, reż. Josef von Sternberg, 1930)

Marlene Dietrich filmy - Błękitny anioł

Dzieło Josefa von Sternberga otworzyło Marlenie Dietrich drzwi do międzynarodowej kariery. Legendarna artystka stworzyła w „Błękitnym aniele” sztandarowy wizerunek kobiety wampa – równie pociągającej i pięknej, co demonicznej i niosącej zgubę. Partnerował jej wybitny niemiecki aktor Emil Jannings. Grana przez Marlene femme fatale jest znaną tancerką kabaretową. Lola Lola przykuwa uwagę uczniów miejscowego gimnazjum, co skłania ich nauczyciela do wizyty w rozpustnym klubie nocnym.

Profesor Rath nie potrafi jednak oprzeć się urokowi Loli i wkrótce sam rozpoczyna z nią skomplikowaną relację. Bezwzględna tancerka bawi się uczuciami nauczyciela i odkłada w czasie jego całkowite zniszczenie… Poza fenomenalnym aktorstwem w „Błękitnym aniele” na uwagę zasługuje perfekcyjna strona techniczna filmu – dźwięk zostaje wykorzystany tu oszczędnie, a klimatyczne, mroczne zdjęcia i ciasne pomieszczenia przyjmujące formę labiryntu doskonale budują atmosferę osaczenia i dekadencji.

2. „Wyrok w Norymberdze” („Judgment at Nuremberg”, reż. Stanley Kramer, 1961)

Marlene Dietrich najlepsze filmy - Wyrok w Norymberdze

To przejmujące dzieło Stanleya Kramera podejmujące temat Holocaustu i procesów norymberskich prowadzonych przeciwko zbrodniarzom III Rzeszy, a dokładniej – trzeciego z dwunastu procesów przeciwko niemieckim prawnikom oraz członkom nazistowskiego wymiaru sprawiedliwości. Film zawiera wiele poruszających scen, w tym archiwalne zdjęcia z wyzwolenia obozów koncentracyjnych.

W „Wyroku w Norymberdze” wystąpiła cała plejada hollywoodzkich gwiazd: Spencer Tracy, Montgomery Clift, Burt Lancaster, Judy Garland. Aktorzy stworzyli autentyczne i budzące wielkie emocje kreacje. Wcielający się w postać adwokata Hansa Rolfe’a Maximilian Schell został wyróżniony Nagrodą Akademii. W tym wybitnym dramacie sądowym Marlene Dietrich zagrała panią Bertholt, wdowę po skazanym na karę śmierci niemieckim generale.

3. „Świadek oskarżenia” („Witness for the Prosecution”, reż. Billy Wilder, 1957)

Najlepsze filmy z Marlene Dietrich - Świadek oskarżenia

W nominowanym do sześciu Oscarów filmie Billy’ego Wildera Marlene Dietrich stworzyła jedną z największych ról, udowadniając swój potencjał dramatyczny. Wcieliła się tu w Christine Vole, żonę oskarżonego o zabójstwo bogatej wdowy Leonarda Vole’a (Tyrone Power). Christine jest jedyną osobą, która w sądzie może dać alibi mężczyźnie i z tego względu staje się głównym świadkiem linii obrony. Jednak na sali rozpraw kobieta niespodziewanie zmienia własne zeznania, działając (jak się zdaje) na szkodę męża.

„Świadek oskarżenia” to wyśmienity dramat sądowy z fenomenalną kreacją Charlesa Laughtona w roli adwokata sir Wilfrida Robartsa. Przede wszystkim to film z zaskakującym finałem, którego zakończenie było starannie ukrywane przed widzami. Postać Marlene Dietrich fascynuje – przez większą część filmu Christine Vole to oziębła, wyniosła i zuchwała kobieta „wbijająca nóż w plecy” swego męża w najtrudniejszym dla niego momencie. Prawda o bohaterce okazuje się jednak zupełnie inna, a w momencie kulminacyjnym niezapomniana Dietrich wygrywa całą gamę emocji.

4. „Sprawy zagraniczne” („A Foreign Affair”, reż. Billy Wilder, 1948)

Filmy Marlene Dietrich - Sprawy zagraniczne

„Sprawy zagraniczne” uznaje się za jeden z największych sukcesów komercyjnych w artystycznym dorobku Marlene Dietrich. Świetna komedia romantyczna Billy’ego Wildera została nominowana do Oscara w dwóch kategoriach. Akcja filmu rozgrywa się w okupowanym Berlinie, gdzie przyjeżdża przedstawicielka Kongresu Stanów Zjednoczonych, mająca za zadanie skontrolować zachowanie amerykańskich żołnierzy.

Po przybyciu na miejsce Phoebe Frost (Jean Arthur) dowiaduje się o haniebnych czynach Amerykanów. Podejmując kolejne działania kobieta odnajduje oparcie w czarującym kapitanie Pringle’u. Nie wie jednak, że kapitan nawiązał romans z byłą kochanką nazistów i obecną piosenkarką kabaretową, Eriką von Schlütow – w tej roli rewelacyjna Marlene Dietrich.

5. „Trema” („Stage Fright”, reż. Alfred Hitchcock, 1950)

Marlene Dietrich Trema

To kolejne wybitne wcielenie Marlene Dietrich jako femme fatale. W filmie Alfreda Hitchcocka aktorka zagrała Charlotte Inwood, słynną artystkę estradową. Kochanek piosenkarki zostaje posądzony o zabójstwo jej męża i z tego względu ukrywa się przed policją. W niewinność Jonathana wierzy jednak jego przyjaciółka Eve (Jane Wyman), która postanawia rozwikłać tajemnicę morderstwa. Jej podejrzenia padają na samą Inwood…

Mistrz suspensu nakręcił wiele lepszych filmów od „Tremy”, jednak pochodząca z tego thrillera kreacja Marlene to niewątpliwie wielkie osiągnięcie w jej dorobku i jedna z najlepiej rozpoznawalnych ról. Zachwycająca swym uwodzicielskim, zachrypłym głosem aktorka wykonała w filmie utwór „The Laziest Gal in Town” Cole’a Portera. Piosenka stała się hitem w jej repertuarze muzycznym. Uwagę przykuwają zbliżenia kamery, które ukazują twarz bohaterki w oparach dymu papierosowego i dopracowanym świetle, co wzmaga aurę tajemnicy wokół postaci granej przez Dietrich.

6. „Maroko” („Morocco”, reż. Josef von Sternberg, 1930)

Marlene Dietrich Maroko

„Maroko” to pierwszy film zrealizowany w Ameryce przez Josefa von Sternberga po jego wspólnym wyjeździe do Stanów Zjednoczonych z Marleną Dietrich. Sukces produkcji zapewnił niemieckiej aktorce uznanie i sławę za Oceanem. Dietrich zaistniała wówczas również jako skandalistka – w jednej ze scen filmu jej postać całuje drugą kobietę, co na początku lat 30. XX wieku oburzyło konserwatywne Hollywood. Była to pierwsza w historii kina scena pocałunku dwóch kobiet.

To właśnie w obrazie „Maroko” Marlene Dietrich wystąpiła w legendarnym androgenicznym stroju – fraku i cylindrze, tworząc postać łączącą w sobie cechy męskie z seksapilem i kobiecym urokiem. Za sprawą rewolucyjnego wizerunku i akcentowanego biseksualizmu w życiu prywatnym zjawiskowa aktorka stała się ikoną ruchów feministycznych, a także środowisk LGBTQ. Wybitnej artystce towarzyszył na ekranie Gary Cooper.

7. „Dotyk zła” („Touch of Evil”, reż. Orson Welles, 1958)

Dietrich Marlene filmy Dotyk zła

W położonym przy granicy z Meksykiem amerykańskim mieście dochodzi do eksplozji samochodu, w którego wyniku ginie wpływowy biznesmen. Świadkiem wybuchu jest meksykański policjant Vargas (Charlton Heston), który ma współpracować z amerykańskimi służbami. Jego obecność nie podoba się jednak uznanemu kapitanowi miejscowej policji, Hankowi Quinlanowi (Orson Welles). Vargas odkrywa, że Quinlan ma w zwyczaju fabrykować dowody w prowadzonych sprawach…

Ten film noir wyróżnia świetna strona wizualna, a przede wszystkim imponująca praca światła. Marlene Dietrich w „Dotyku zła” zagrała niewielką rolę, jednak sam film Orsona Wellesa należy do najwybitniejszych pozycji w jej emploi. Sportretowała tu prowadzącą dom publiczny i stawiającą karty tarota Tanyę. Co ciekawe, to jeden z niewielu momentów, w których możemy zauważyć aktorkę w ciemnych włosach.

8. „Szanghaj Ekspres” („Shanghai Express”, reż. Josef von Sternberg, 1932)

Marlene Dietrich Sznaghaj Ekspres

Zrealizowany w erze Pre-Code „Szanghaj Ekspres” został nominowany do Oscara w dwóch kategoriach i zdobył jedną statuetkę za najlepsze zdjęcia autorstwa Lee Garmesa. Zdjęcia to istotnie największy atut tej produkcji obok ciekawych kreacji aktorskich – praca światła i cienia do dziś budzą imponujące wrażenie oraz stanowią wzór do naśladowania.

Boską Marlene Dietrich filmowano w mrocznych pomieszczeniach, w otoczeniu dymu papierosów, oświetlając jej twarz i spowijając w cieniu resztę sylwetki, co dawało efekt zmysłowego i przede wszystkim tajemniczego wizerunku kobiety fatalnej. Pochodząca z Niemiec artystka zagrała tu kobietę lekkich obyczajów stanowiącą zagrożenie dla mężczyzn, Szanghajską Lily, podróżującą pociągiem z Pekinu do Szanghaju. W filmie wystąpiła ponadto Anna May Wong, prywatnie bliska przyjaciółka i kochanka Marlene.

9. „Diabeł jest kobietą” („The Devil Is a Woman”, reż. Josef von Sternberg, 193

Diertrich filmy Diabeł jest kobietą

Na liście najlepszych ról Marlene Dietrich nie mogło zabraknąć filmu „Diabeł jest kobietą”. To kolejny efekt współpracy aktorki i reżysera Josefa von Sternberga. Wielce sugestywny tytuł doskonale oddaje charakterystykę postaci femme fatale, w jakie niejednokrotnie wcielała się piękna Niemka. Jej kreacja to główny powód, aby obejrzeć tę produkcję.

W roku premiery film Sternberga okazał się finansową klapą – z perspektywy czasu zyskuje przez wzgląd na portret niezależnej, wyzwolonej seksualnie oraz igrającej z męską władzą kobiety fatalnej, w jaką perfekcyjnie wcieliła się Dietrich. Jej hipnotyzujący wizerunek i zjawiskowe kostiumy są z całą pewnością godne uwagi. Aktorka zagrała tu Conchę Perez, prawdziwą kobietę z piekła rodem, nieustannie zwodzącą zakochanego w niej do obłędu kapitana. Dietrich jak zwykle stworzyła wyrazisty portret femme fatale, od której wprost nie sposób oderwać wzroku.

10. „Destry znowu w siodle” („Destry Rides Again”, reż. George Marshall, 1939)

Filmy z Dietrich - Destry znowu w siodle

Czy kiedykolwiek pragnęliście ujrzeć Marlene Dietrich rozbijającą krzesło na głowie poczciwego Jamesa Stewarta? „Destry znowu w siodle” to miejscami postrzelona, lekka komedia utrzymana w stylistyce westernu. Film przedstawia zmagania szeryfów z trzymającymi całe miasto w garści niebezpiecznymi przestępcami i lokalnymi pijaczkami.

„Destry znowu w siodle” to popis temperamentu i komediowych zdolności Marlene Dietrich. Zagrała tu Frenchy, piosenkarkę z saloonu, która zakochuje się w szlachetnym szeryfie Destrym (James Stewart). Jej niepokorna, dziarska i popadająca w częste ataki furii bohaterka to jedna z najciekawszych postaci w karierze boskiej Marleny. Niezapomnianą pozostaje scena, w której Frenchy wdaje się w bójkę z drugą kobietą – damy szarpią się za włosy i suknie ku uciesze oglądających pojedynek mężczyzn.

Udostępnij “Filmy z Marlene Dietrich – top 10 produkcji” swoim znajomym.