Filmy z Nicole Kidman – TOP 10 produkcji

Nicole Kidman to australijska aktora z szeregiem znakomitych produkcji i różnorodnych filmowych wcieleń na koncie. Doskonale sprawdza się w poruszających dramatach, komediach i trzymających w napięciu thrillerach, udowadniając swe wszechstronne zdolności. W połączeniu z niepowtarzalną, zjawiskową urodą i ciekawą osobowością Laureatka Oscara oraz trzech Złotych Globów zajmuje wysokie miejsce wśród ocen sympatyków amerykańskiego kina. Przedstawiamy wybór najlepszych filmów z wybitną Nicole Kidman.

Filmy z Nicole Kidman

1. „Godziny” („The Hours”, reż. Stephen Daldry, 2002)

Filmy z Nicole Kidman - Godziny

Poetycki obraz Stephena Daldry’ego z Oscarową kreacją Nicole Kidman w roli pisarki Virginii Woolf, autorki słynnej „Pani Dalloway”. Film rozgrywa się na trzech poziomach czasowych – poznajemy w nim z historię wspomnianej pisarki, a także losy dwóch współczesnych kobiet – Laury (Julianne Moore) i Clarissy (Meryl Streep), na których książka Woolf wywarła ogromny wpływ, zmieniając ich życie. „Godziny” to doskonała pozycja w kategorii filmów dla kobiet – dzieło podejmuje tematykę odwiecznych problemów przedstawicielek płci żeńskiej (macierzyństwa, instytucji małżeństwa), a czyni to w poruszający i zarazem subtelny sposób. Poza Nagrodą Akademii emocjonująca rola Nicole Kidman została wyróżniona także Złotym Globem i statuetką BAFTA.

2. „Oczy szeroko zamknięte” („Eyes Wide Shut”, reż. Stanley Kubrick, 1999)

Nicole Kidman filmy - Oczy szeroko zamknięte

Metaforyczny tytuł ostatniego filmu w dorobku Stanleya Kubricka sugeruje zwrócenie się w głąb siebie i poznanie własnych najmroczniejszych pragnień oraz tajemnic umysłu. „Oczy szeroko zamknięte” to wybitny thriller erotyczny ukazujący historię pewnego małżeństwa. Alice i William Harford to prosperująca i z pozoru idealna para, która pewnej nocy ujawnia jednak skrywane od dawna frustracje. Szokujące wyznanie kobiety sprawia, że William wyrusza na nocną eskapadę, docierając do sekretnej posiadłości, gdzie odbywa się orgia. Jak się wkrótce okazuje zgromadzeni w budynku ludzie to członkowie niebezpiecznej sekty. Nicole Kidman wystąpiła tu wraz ze swoim ówczesnym mężem, Tomem Cruisem.

3. „Portret damy” („The Portrait of a Lady”, reż. Jane Campion, 1996)

Kidman filmy - Portret damy

„Portret damy” to adaptacja powieści Henry’ego Jamesa. Akcja filmu Jane Campion rozgrywa się w XIX wieku. Młoda i niezależna Isabel przybywa z Ameryki do Anglii, gdzie konfrontuje się z wszechobecnymi konwenansami i konserwatyzmem. Zachowanie nowoczesnej kobiety odrzucającej kolejnych adoratorów wywołuje zdziwienie otoczenia i jej rodziny. Isabel pragnie życia, którym pokieruje samodzielnie. Wszystko zmienia się jednak w momencie, gdy dziewczyna spotyka na swej drodze z pozoru czarującego Gilberta Osmonda – wychodzi za mąż, a jej wybranek stopniowo obnaża swoje mroczne i despotyczne oblicze. U boku Nicole Kidman wystąpił tu wybitny John Malkovich. Produkcję nominowano do Oscara w dwóch kategoriach.

4. „Wzgórze nadziei” („Cold Mountain”, reż. Anthony Minghella, 2003)

Nicole Kidman - Wzgórze nadziei

Scenariusz filmu Anthony’ego Minghella powstał na podstawie powieści Charlesa Fraziera. „Wzgórze nadziei” to przejmujący melodramat, którego historyczne tło stanowi krwawa wojna secesyjna. Głównymi bohaterami tej opowieści są zakochani w sobie Ada oraz Inman, skazani na rozłąkę przez wybuch zbrojnego konfliktu. W czasie brutalnych starć mężczyzna zostaje ranny i stara się wrócić do domu, nie będzie to jednak łatwa podróż. W drodze powrotnej Inman napotyka liczne niebezpieczeństwa, zawiera nowe przyjaźnie i zdobywa tylu samych wrogów. Wojenne czasy nie są również łaskawe dla jego ukochanej – młoda kobieta przejmuje farmę po zmarłym ojcu, którą na nowo pragnie doprowadzić do stanu świetności. Ada nieustannie czeka na powrót narzeczonego, nie zdając sobie sprawy, jak tragiczne w skutkach może być ich spotkanie. We „Wzgórzu nadziei” obok Nicole Kidman w roli Ady wystąpili Jude Law oraz Renee Zellweger.

5. „Inni” („The Others”, reż. Alejandro Amenábar, 2001)

Nicole Kidman filmy w których grała - Inni

Fantastyczny, trzymający w napięciu horror Alejandro Amenábara opowiada o istnym koszmarze na jawie rodziny Grace (w tej roli Nicole Kidman) obawiającej się o swoje życie we własnym domu. Trwa II wojna światowa. Kobieta wraz z dwójką cierpiących na rzadką chorobę dzieci zamieszkuje posiadłość na niewielkiej wyspie, oczekując na powrót męża z wojny. Z czasem w domu zaczynają dziać się coraz bardziej niepokojące rzeczy, a Grace zaczyna podejrzewać, że musi w nim znajdować się ktoś jeszcze. „Inni” zdobyli aż osiem statuetek hiszpańskiej nagrody filmowej Goya, a występ Nicole Kidman został wyróżniony Saturnem i nominacjami do Złotego Globu oraz BAFTA.

6. „Moulin Rouge!” (reż. Baz Luhrmann, 2001)

Filmy Nicole Kidman - Moulin Rouge

To zachwycający wizualnie, barwny musical Baza Luhrmanna. Tytułowe Moulin Rouge to nazwa najpopularniejszego paryskiego klubu nocnego, w którym występuje wielka gwiazda imieniem Satine. O względy zjawiskowej kurtyzany zabiega bogaty arystokrata, jednak kobieta darzy sympatią poetę bez grosza przy duszy. Satine marzy o aktorskiej karierze i porzuceniu dotychczasowego stylu życia. Z pomocą spieszy jej adorator, który jednak stawia wymagający warunek – zakochana w innym mężczyźnie kobieta ma zostać jego kochanką. Brawurowa kreacja Nicole Kidman została odznaczona Złotym Globem i nominacją do Nagrody Akademii. W filmie zagrali ponadto Ewan McGregor i Richard Roxburgh.

7. „Między światami”(„Rabbit Hole, reż. John Cameron Mitchell, 2010)

Filmy z Kidman

To jedna z najbardziej poruszających ról w karierze Nicole Kidman, która w „Między światami” wcieliła się w matkę cierpiącą po śmierci kilkuletniego syna. Becca bezskutecznie próbuje poradzić sobie z żałobą, a jej małżeństwo po tragicznym wydarzeniu przeżywa kryzys. Mąż bohaterki, Howie (Aaron Eckhart), odmiennie od żony reaguje na niepowetowaną stratę dziecka, co powoduje, że para zaczyna oddalać się od siebie. Pewnego dnia Becca spotyka sprawcę wypadku, w którym zginął jej mały synek. Młody chłopak niespodziewanie staje się dla niej wsparciem.

Nicole Kidman zagrała trudną rolę matki niezwykle sugestywnie. Potrafiła oddać całą gamę emocji kobiety w tak niewyobrażalnie ciężkiej sytuacji, wypadając naprawdę wiarygodnie. Aktorce udało się z jednej strony pokazać rozpacz, a z drugiej nie przekroczyć cienkiej granicy między autentyzmem a melodramatyczną manierą. Sam film stanowi głębokie studium sytuacji granicznej, polegającej na zmierzeniu się z niewytłumaczalną i skrajnie bolesną śmiercią własnego dziecka.

8. „Totalna magia”(„Practical Magic”, reż. Griffin Dune, 1998)

filmy Nicole Kidman - Totalna magia

Na naszej subiektywnej liście najlepszych ról Nicole Kidman umieszczamy również „Totalną magię”, gdzie aktorka stworzyła świetny i zabawny duet z Sandrą Bullock. To na poły fantastyczna, na poły komediowa historia dwóch sióstr-czarownic, które po śmierci rodziców trafiają pod opiekę ciotek. Gdy dziewczęta stają się dorosłymi kobietami, muszą się zmierzyć z rodzinną klątwą: okazuje się, że miłość erotyczna jest w ich wypadku szczególnie niebezpiecznym „przedsięwzięciem” – ściąga bowiem na ich wybranków ogromne niebezpieczeństwo.

Nicole Kidman wcieliła się tu w piękną Gillian, której oszałamiająca uroda i niezwykły seksapil działają na mężczyzn niczym magnes. Aktorka wypada tu naprawdę zjawiskowo, emanując kobiecym urokiem, beztroską i humorem, jakie magicznie uwodzą widza podobnie jak jej kolejnych wybranków.

9. „Wielkie kłamstewka” („Big Little Lies”, serial TV – 2017)

Seriale z Nicole Kidman - Wielkie kłamstewka

Nicole Kidman w ostatnich latach dała się również poznać jako wybitna aktorka serialowa. Nagrodzone czterema Złotymi Globami i ośmioma statuetkami Emmy „Wielkie kłamstewka” to prawdziwy hit HBO. Serial, którego akcja rozgrywa się w słonecznej Kalifornii, przedstawia losy trzech koleżanek. Kobiety nawiązują ze sobą przyjaźń przy okazji posłania dzieci do szkoły. Wkrótce okazuje się, że jedna z uczennic staje się ofiarą klasowej przemocy. Matka prześladowanej dziewczynki, Renata Klein (Laura Dern), rzuca oskarżenie na syna jednej z nich. Obok Nicole Kidman w rolach głównych wystąpiły Reese Witherspoon i Shailene Woodley.

Kidman udowadnia na ekranie, że ma jeszcze wiele do pokazania. Wypada świetnie w roli matki i żony przemocowego męża. Tworzy tajemniczą, skomplikowaną postać, wciągając widza w zagadkową historię swojego życia i małżeństwa. W pełni zasłużenie została nagrodzona Złotym Globem i Emmy. W drugim sezonie „Wielkich kłamstewek” jej antagonistką jest wcielająca się w teściową serialowej Celeste, Meryl Streep. To dopiero duet!

10. „Od nowa” („The Undoing, serial TV 2020)

Nicole Kidman seriale - Od nowa

Kolejna świetna serialowa rola Nicole Kidman. „Od nowa” to sześcioodcinkowa produkcja HBO, w której aktorka gra zamożną, atrakcyjną terapeutkę prowadzącą pozornie idealne życie w środowisku nowojorskiej elity. Grace Fraser ma kochającego męża, wziętego onkologa dziecięcego (w tej roli Hugh Grant), i nastoletniego syna. Pewnego dnia, gdy mężczyzna wyjeżdża na konferencję naukową, żona traci z nim kontakt. Nazajutrz okazuje się, że Jonathan jest podejrzewany o morderstwo matki szkolnego kolegi ich syna.

„Od nowa” to trzymająca w napięciu historia, w której kryminalna intryga przeplata się z psychologicznym studium rodzinnych i małżeńskich relacji. Kidman jak zwykle świetnie wczuwa się w sytuację swojej bohaterki, oddając jej metamorfozę: od pewnej siebie przedstawicielki klasy wyższej po kobietę zagubioną i oszukaną przez najbliższą osobę.

Ranking przygotowały: Paula Apanowicz i Agnieszka Czarkowska-Krupa

Udostępnij “Filmy z Nicole Kidman – TOP 10 produkcji” swoim znajomym.