Frank Sinatra – legendarny artysta XX wieku

Frank Sinatra

Frank Sinatra był zarówno wielkim piosenkarzem jak i aktorem. Stał się idolem amerykańskich nastolatków na długo przed powstaniem współczesnego systemu gwiazd i ich uwielbienia przez rzesze fanów. W 1946 roku otrzymał honorowego Oscara, a w 1965 nagrodę Grammy za całokształt twórczości muzycznej.

Frank „The Voice”

Francis Albert Sinatra, o słynnym pseudonimie „The Voice”, urodził się 12 grudnia 1915 roku w Hoboken, w stanie New Jersey. Miał włoskie korzenie. Pierwsze chwile po przyjściu na świat odcisnęły trwałe piętno na psychice artysty. W wyniku porodu kleszczowego została trwale uszkodzona jego błona bębenkowa, a na twarzy przyszłego aktora powstała spora blizna. Życie zawdzięczał babci, która jako jedyna postanowiła walczyć o małego Franka, w czasie gdy lekarz przekonany o tym, że dziecko nie przeżyje, pozostawił je, aby skupić się nad ratowaniem życia matki.

Frank uchodził za wybuchowe dziecko. Nauczyciele skarżyli się na jego lenistwo i skłonność do wszczynania awantur. Prawdą jest, że przyszły gwiazdor nie należał do grona wybitnych uczniów, a nauka była dla niego po prostu nudna. Od początku wolał realizować się muzycznie. Jako dziecko odwiedzał tawernę rodziców, w której dawał małe występy: śpiewał lub grał na pianinie. Jego serce podbiła muzyka jazzowa z artystą Bingiem Crosbym na czele.

Za sprawą podziwu dla Binga Crosby’ego, Sinatra postanowił zostać wokalistą. Występował w niewielkich lokalach, nawiązał współpracę z trębaczem Harrym Jamesem, a następnie dołączył do orkiestry jazzowej Tommy’ego Dorseya. Wraz z zespołem Dorseya wkroczył na srebrne ekrany, występując na początku lat 40. w musicalach Noce w Las Vegas (R. Murphy, 1941) i Ship Ahoy (E. Buzzell, 1942). Dzięki tej współpracy Sinatra zyskał na popularności, zaczął być rozpoznawalny i uwielbiany przez rzesze fanów. Frank był jednym z pierwszych piosenkarzy muzyki popularnej, w którego kręgach wielbicieli, poza dojrzałymi odbiorcami, znalazło się również młode pokolenie. To za sprawą młodzieży narodziła się wkrótce Sinatromania.

Frank Sinatra filmy

Frank Sinatra w filmie Higher and Higher

Sinatromania

Po kilku miesiącach od zakończenia występów w zespole Dorseya Sinatra otrzymał propozycję współpracy od Boba Weitmana, dyrektora Paramount Theatre. To właśnie tam po występie Franka z 30 grudnia 1942 roku narodziła się Sinatromania. Tego wieczoru publiczność oszalała na jego punkcie. Tłumy wrzeszczały i oklaskiwały, a kobiety rzucały na scenę poszczególne części swojej garderoby. Tygodnik „Time” przy opisie Sinatromani stwierdził, że „od czasów Valentino amerykańskie kobiety nie wyrażały tak bezgranicznej miłości do artysty”. Niektóre fanki osaczały Sinatrę, dopuszczały się nawet prób włamania do jego pokoi hotelowych. Na ulicach można było spotkać nastolatków w koszulkach z jego wizerunkiem, nucących jego słynne piosenki.

W latach 40. Sinatra zagrał m.in. w filmach Higher and Higher (T. Whelan, 1943), Podnieść kotwicę (G. Sidney, 1945), Całując bandytę (L. Benedek, 1948), Zabierz mnie na mecz (B. Berkeley, 1949) i Na przepustce (S. Donen, G. Kelly, 1949). W tych obrazach występował z takimi gwiazdami jak Gene Kelly, Kathryn Grayson, Judy Garland, Dean Stockwell, Ann Miller i Betty Garett.

Na początku lat 50. wydawało się, że szał na Sinatrę minął, a jego kariera zwolniła tempo. Wielki powrót zagwarantowała mu rola Angelo Maggio w Stąd do wieczności Freda Zinnemanna, za którą otrzymał statuetkę Oscara w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego. Film miał swoją premierę 1953 roku i został obsypany prestiżowymi wyróżnieniami. Zdobył m.in. osiem Oscarów czy dwa Złote Globy. Stąd do wieczności przedstawia historię byłego boksera, który poprzysiągł sobie, że już nigdy nie powróci na ring. Gdy Prewitt trafia do jednostki wojskowej na Hawajach, dowódca chce, aby ponownie walczył na pięści, a jego opór postanawia złamać siłą. W Stąd do wieczności zagrała plejada hollywoodzkich gwiazd, a poza Frankiem Sinatrą: Montgomery Clift, Burt Lancaster, Deborah Kerr i Donna Reed.

Sinatra Frank filmy

Sinatra w filmie Stąd do wieczności

W kolejnych latach Sinatra grał jeszcze w wielu filmach. Warto wymienić jego role z obrazów: Złotoręki (O. Preminger 1955), gdzie wcielił się w postać byłego dealera narkotyków, próbującego rozpocząć nowe życie – za tę kreację otrzymał Oscara; W 80 dni dookoła świata (M. Anderson, 1956), filmie nagrodzonym pięcioma Nagrodami Akademii; Kumpel Joey (G. Sidney, 1957), za który otrzymał Złotego Globa, a u jego boku zagrały Kim Novak i Rita Hayworth; oraz dramacie Przeżyliśmy wojnę (J. Frankenheimer, 1962).

Frank Sinatra – słynny muzyk

Przed stworzeniem własnej wytwórni Frank nagrywał piosenki dla Columbia Records i Capitol Records. Jego własna Reprise Records powstała na początku lat 60., kiedy to jego nazwisko stało się istną marką. W tych latach Sinatra porywał tłumy występami w Las Vegas, gdzie zaśpiewał również razem z polską diwą Violettą Villas utwór Strangers in the Night.

Jego najsłynniejszymi utworami są zdecydowanie Fly Me to the Moon, New York, New York, My Way, Night and Day, I’ve Got You Under My Skin, The Way You Look Tonight czy That’s life. Najlepiej sprzedającym się albumem okazał się Sinatra at the Sands (1966), będący materiałem z koncertu na żywo w Las Vegas.

Frank Sinatra był czterokrotnie żonaty, kolejno z Nancy Barbato, Avą Gardner, Mią Farrow i Barbarą Marx. Słynął z licznych romansów m.in. z Laną Turner, Judy Garland, Lauren Bacall czy Marilyn Monroe. Wokół jego osoby narosło również wiele kontrowersji, jak na przykład oskarżenia o kontakty z mafią, o które podejrzewało go FBI – ostatecznie nigdy nie postawiono mu zarzutów.

Pod koniec życia nadal dawał wiele koncertów, jednak miał coraz większe problemy z sercem i pamięcią. Frank Sinatra zmarł na atak serca 14 maja 1998 roku, pozostawiając po sobie ponadczasowy dorobek filmowy i muzyczny. Dziś jest uznawany za prekursora wizerunku muzyka-idola, za którym szaleją tłumy. Podobno jego ostatnim słowem na łożu śmierci było „przegrywam”. Wygrał jednak znacznie więcej – wieczność w pamięci fanów na całym świecie.

Źródło:

www.sinatra.com