Harrison Ford – 5 najlepszych filmów

Zanim zdobył uznanie krytyków i stał się jedną z największych gwiazd amerykańskiego kina, przeszedł długą drogę pełną aktorskich wyzwań i trudów. Nie brakowało mu jednak determinacji i ambicji, a przede wszystkim ogromnego talentu i artystycznego wyczucia, by osiągnąć szczyt. Na wielkim ekranie debiutował epizodyczną rolą hotelowego gońca, by po latach zapisać się ikonicznymi kreacjami, będącymi stałymi elementami popkultury – Indiany Jonesa oraz Hana Solo z kosmicznej serii „Gwiezdne wojny”. Przedstawiamy subiektywny wybór pięciu najlepszych filmów w aktorskim dorobku wybitnego Harrisona Forda.

Harrison Ford – filmy

1. „Poszukiwacze zaginionej Arki” („Raiders of the Lost Ark”, reż. Steven Spielberg, 1981)

Harrison Ford filmy - Indiana Jones

Harrison Ford jako Indiana Jones

Kreacja błyskotliwego archeologa okazała się najważniejszą rolą w aktorskim dorobku Harrisona Forda, wpisując się w legendę artysty. „Poszukiwacze zaginionej Arki” to pierwsza odsłona cyklu w reżyserii Stevena Spielberga i sztandarowa pozycja Kina Nowej Przygody traktująca o przygodach Indiany Jonesa. W pierwszej części serii legendarny poszukiwacz stara się odnaleźć Arkę Przymierza, udając się w tym celu do Egiptu. Indiana Jones nie może pozwolić na to, aby trofeum trafiło w ręce nazistów.

„Poszukiwacze zaginionej Arki” to jedna z najważniejszych pozycji amerykańskiego kina lat 80. Film odniósł niebywały sukces komercyjny, będąc do dziś jedną z najbardziej dochodowych produkcji w dziejach X muzy. Do największych atutów obrazu Stevena Spielberga należą z pewnością brawurowa strona techniczna, nowatorskie efekty specjalne, a także świetnie rozpisane postacie i znakomite aktorstwo. Dzieło uhonorowano czterema Oscarami, a także uznano przez amerykańską Bibliotekę Kongresu za „kulturowo, historycznie i estetycznie” znaczące.

Harrison Ford wcielał się w postać Indiany Jonesa jeszcze trzykrotnie przy okazji kontynuacji: „Indiana Jones i Świątynia Zagłady” (1984), „Indiana Jones i ostatnia krucjata” (1989) oraz „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” (2008).

2. „Łowca androidów” („Blade Runner”, reż. Ridley Scott, 1982)

Filmy z Harrisonem Fordem - Łowca androidów 1982

Harrison Ford – Blade Runner

Arcydzieło w reżyserii Ridleya Scotta i klasyka kina science fiction, w której Harrison Ford sportretował postać Ricka Deckarda tropiącego replikantów – sztucznie wytworzone humanoidalne istoty, wykorzystywane do niebezpiecznych i trudnych zadań. Obraz podejmuje uniwersalne tematy i rozwija kluczowe dla ludzkości wątki jak pojęcie człowieczeństwa czy kwestie nowoczesnych technologii i globalizacji. Doczekał się ponadto pokaźnej ilości interpretacji i analiz, interesując badaczy kina z całego świata, w tym filozofów filmu.

„Łowca androidów” został nominowany do Oscara w dwóch kategoriach, zdobył ponadto trzy statuetki BAFTA, w tym w kategoriach najlepszych zdjęć i scenografii. Za podstawę scenariusza filmu posłużyła wybitna powieść autorstwa Philipa K. Dicka z 1968 roku pod tytułem „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?”. U boku Harrisona Forda wystąpił fenomenalny Rutger Hauer w niezwykle poruszającej kreacji androida Roya.

3. „Gwiezdne wojny: Część IV – nowa nadzieja” („Star Wars”, reż. George Lucas, 1977)

Harrison Ford Gwiezdne wojny

Harrison Ford jako Han Solo

Rola kosmicznego przemytnika Hana Solo to kolejne kultowe wcielenie Harrisona Forda i jedna z jego najlepiej rozpoznawalnych kreacji. Aktor stworzył ikoniczną, wyrazistą i dowcipną postać, grając wspomnianego bohatera w znakomitej większości części serii „Gwiezdne wojny”, a po raz pierwszy – w dziele „Część IV – nowa nadzieja”. Poza Fordem w rolę Hana Solo wcielali się również Alden Ehrenreich oraz Perry King (użyczył głosu bohaterowi w radiowej adaptacji produkcji George’a Lucasa). To jednak występ Harrisona Forda zapisał się trwale w świadomości kinomanów i najwierniejszych fanów cyklu.

4. „Ścigany” („The Fugitive”, reż. Andrew Davis, 1993)

Najlepsze filmy z Harrisonem Fordem - Ścigany

Harrison Ford – film Ścigany

Remake popularnego serialu telewizyjnego emitowanego przez sieć ABC w latach 1963-1967. To emocjonująca i pełna napięcia historia szanowanego lekarza Richarda Kimble’a, oskarżonego o zabójstwo żony. Mężczyzna zostaje skazany na karę śmierci, jednak w czasie transportu do więzienia podejmuje udaną próbę ucieczki. Aby udowodnić własną niewinność, Richard będzie musiał na własną rękę odkryć zabójcę ukochanej. Nie będzie to jednakże proste zadanie – jego śladem rusza bowiem inteligentny szeryf Samuel Gerard (w tej roli wyróżniony Oscarem Tommy Lee Jones).

Harrison Ford stworzył w filmie sensacyjnym „Ścigany” przejmującą kreację człowieka uwikłanego w absurdy systemu sprawiedliwości i nieprzeniknione koleje losu. Jego niewinny bohater oskarżony o najgorszą z możliwych ze zbrodni budzi pokłady współczucia i wielkie emocje. Występ aktora wyróżniono nominacją do Złotego Globu.

5. „Frantic” (reż. Roman Polański, 1988)

Filmy Harrison Ford - Frantic

Harrison Ford i Emmanuelle Seigner – Frantic

W znakomitym thrillerze sensacyjnym Romana Polańskiego Harrison Ford stworzył elektryzujący duet ze zjawiskową Emmanuelle Seigner. Aktor wykreował tu jedną z najciekawszych ról w karierze, obdarzając swego bohatera niemal hipnotyczną charyzmą, sporą dozą tajemniczości oraz imponującą ekspresją.

„Frantic” to intrygująca, trzymająca w napięciu do ostatnich minut seansu i pełna niespodziewanych zwrotów akcji historia statecznego Amerykanina, który przybywa w celach służbowych do Paryża. Doktorowi Richardowi Walkerowi towarzyszy jego żona, która po tajemniczym telefonie w pokoju hotelowym znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Pozbawiony wsparcia policji Richard musi wszcząć prywatne śledztwo, aby odnaleźć ukochaną. Niespodziewanie w poszukiwaniach zaczyna towarzyszyć mu piękna Michelle.

Film wyróżnia niepowtarzalny klimat i doskonale zbudowany suspens, wzorowany na schemacie opowieści w stylu obrazów Alfreda Hitchcocka. Pamiętną muzykę z dzieła Polańskiego skomponował sam Ennio Morricone, który umiejętnie oddał duszną atmosferę produkcji i zawiłą intrygę.