Jack Nicholson – 10 faktów z życia aktora

Jack Nicholson najciekawsze fakty

Jack Nicholson to jeden z najwybitniejszych aktorów w historii kina. Obok mistrzowskich kreacji, ekranowej charyzmy i wyjątkowej ekspresji artysta zasłynął z burzliwego życia prywatnego, skandali i niezliczonych romansów, które wciąż zwracają na niego uwagę całego świata. Przedstawiamy 10 ciekawostek z życia i rozwoju kariery legendarnego Jacka Nicholsona.

Jack Nicholson – ciekawostki

1. Jack Nicholson jest wielkim fanem Los Angeles Lakers.

Jack Nicholson to niemal fanatyczny miłośnik koszykówki i wrestlingu. Wśród najpopularniejszych ciekawostek dotyczących jego życia prywatnego informacja o uwielbieniu aktora dla Los Angeles Lakers jest z pewnością tą najczęściej rozpowszechnianą. Jack ma wykupiony karnet na mecze ulubionej drużyny w LA od 1970 roku, a plotka głosi, że od tamtej pory nie opuścił żadnej rozgrywki. Wybierając filmowe role i podpisując kolejne kontrakty, uwzględniał w grafiku mecze LA Lakers, niejednokrotnie rezygnując z roli, aby tylko znaleźć się na rozgrywkach. Czego się nie robi dla sportu!

Jack Nicholson ciekawostki

2. Jack Nicholson dorastał w przekonaniu, że jego biologiczna matka jest jego siostrą.

Przez wiele lat Jack Nicholson był przekonany, że jego matką jest kobieta będąca w rzeczywistości jego babcią. Matką Jacka była naprawdę June Nicholson, którą w młodości aktor uznawał za starszą siostrę. Prawdy dowiedział się dopiero w życiu dorosłym, będąc już u szczytu kariery. Pierwsze sygnały dotyczące rodzinnej tajemnicy wysunęli pewni studenci, którzy przygotowując poświęconą Nicholsonowi pracę, natrafili na ów sekret. Jack za wszelką cenę chciał uchronić bolesną informację przed medialnym szumem. Próby zatajenia rodzinnego skandalu okazały się jednak bezskuteczne – w 1977 roku piszący dla niedzielnego dodatku magazynu „Parade” dziennikarz Walter Scott wyjawił światu tajemnicę jego życia.

3. Jack Nicholson odrzucił wiele znaczących dla historii kina ról, m.in. w „Ojcu chrzestnym”.

Jack Nicholson miał okazję zagrać w wielu kultowych produkcjach. Sukces filmu „Easy Rider” sprawił, że aktor stał się jedną z największych gwiazd młodego pokolenia i mógł od tej pory przebierać w oferowanych mu rolach. Odrzucił oferty angażu do „Ojca chrzestnego”, „Żądła”, „Egzorcysty” czy „Dnia szakala”. Jednak nawet rezygnacja z występu w tak znakomitych pozycjach X muzy w żaden sposób nie zaszkodziła jego karierze, a w miejsce odrzuconych ról pojawiły się kolejne, równie wybitne oferty.

4. Nicholson przyjaźnił się z Marlonem Brando.

Ciekawostki o Jacku Nicholsonie

Legendarny aktor był główną inspiracją dla stawiającego pierwsze kroki w przemyśle filmowym Nicholsona, a także jego prawdziwym idolem odkąd Jack obejrzał słynny film Brando zatytułowany „Dziki”. Kiedy Nicholson osiągnął szczyt sławy i zamieszkał na Mulholland Drive jego sąsiadem był sam Marlon Brando, a także Warren Beatty. Słynący z hucznych imprez oraz zamiłowania do kobiet i seksu aktorzy szybko odnaleźli wspólny język, a ich dzielnica z czasem zyskała ironiczne miano „Bad Boy Drive”. Nicholson i Marlon Brando spotkali się również na planie wspólnego filmu przy okazji westernu „Przełomy Missouri” z 1976 roku.

5. Jako dziecko Jack Nicholson uwielbiał komiksy, a zwłaszcza serię o Batmanie.

W dzieciństwie Jack uwielbiał kreskówki i wizyty w kinie, gdzie oglądał filmy w odcinkach. Jego wielką pasją z lat młodości były również komiksy o superbohaterach. Szczególnym uznaniem darzył zaś postać Batmana, ponieważ, jak powtarzał, „miał zwiększone ludzkie moce, a nie nierealne nieludzkie siły”. Po latach spełniło się jego najskrytsze marzenie o zagraniu w adaptacji jego ulubionego komiksu – w filmie Tima Burtona z 1989 roku sportretował uśmiechniętego antagonistę Batmana siejącego postrach i spustoszenie w Gotham City, Jokera.

Nicholson 10 ciekawych faktów

Jack Nicholson jako Joker

6. Jack Nicholson jest pasjonatem sztuki współczesnej.

Znany z występu w głośnym filmie „Infiltracja” aktor to również miłośnik sztuki. Jack Nicholson posiada pokaźną kolekcję obrazów, a głównym obszarem jego malarskich zainteresowań jest sztuka współczesna. Kolekcjonuje dzieła Henriego Matisse’a czy Andy’ego Warhola, a przede wszystkim prace szkockiego malarza Jacka Vettriano.

7. Nicholson otrzymał trzy Oscary i sześć Złotych Globów.

Akademia wyróżniła jego spektakularne kreacje kolejno z dzieł „Lot nad kukułczym gniazdem” (1975), „Czułe słówka” (1983) i „Lepiej być nie może” (1997). Ponadto Jack Nicholson otrzymał jeszcze dziewięć innych nominacji do Oscara, a po raz pierwszy w 1970 roku za słynną rolę George’a Hansona z kultowego obrazu „Easy Rider”. Wybitny aktor to także laureat sześciu Złotych Globów m.in. za filmy „Chinatown” (1974), „Honor Prizzich” (1985) czy „Schmidt” (2002). Znaczącym odznaczeniem w karierze Nicholsona była również Złota Palma przyznana na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1974 roku za jego kreację w produkcji „Ostatnie zadanie”.

Nicholson nieznane fakty

8. Jack Nicholson był o krok od zostania ilustratorem.

Zanim Jack Nicholson wyjechał do Hollywood i rozpoczął karierę w przemyśle filmowym, imał się najróżniejszych zajęć. Jako nastolatek pracował lokalnym teatrze, sprzedając bilety. Po wyjeździe do Los Angeles pracował jako urzędnik w biurze reklamy, a jednym z jego zadań było odpisywanie na listy fanów kreskówki Tom i Jerry. Wkrótce pracując dla biura Williama Hanny’ego i Josepha Barbera, pokazał światu swoje własne zdolności ilustratorskie. Styl Jacka spodobał się jego przełożonym na tyle, że zaproponowano mu awans na stanowisko rysownika. Nicholson odrzucił jednak ofertę, wierząc, że kiedyś uda mu się spełnić marzenie o aktorskiej karierze. Dobrze się stało, że podjął taką decyzję – kino wiele temu zawdzięcza.

9. Cechują go nieprzeciętna inteligencja, ale też porywczość.

Jack Nicholson już od wczesnych lat młodości uchodził w towarzystwie za osobę oczytaną i niezwykle inteligentną. Fascynowała go literatura i utwory z pogranicza filozofii, a zwłaszcza twórczość Alberta Camusa. Znajomi aktora wspominali, że Jack podczas spotkań zwykł cytować jego znany „Mit Syzyfa”. Miał powiedzieć do reżysera Monte Hellmana: „praca w filmach przypomina pchanie przed sobą wózka pod wielką górę, z wiarą, że na samej górze czeka nagroda, czyli sława”.

Znany z horroru „Lśnienie” artysta ma jednak wybuchowy temperament – w latach 90. było głośno o jego porywczej reakcji podczas korku. Spieszący na pole golfowe Nicholson wpadł w taką wściekłość po zajechaniu mu drogi przez innego kierowcę, że wypadł z samochodu i rozbił jego przednią szybę. Ostatecznie doszło do ugody sądowej, a sam aktor tłumaczył się okresem wzmożonego napięcia po śmierci jego przyjaciela.

Nicholson Jack - ciekawostki

10. Jack Nicholson nie wychodzi z domu bez ciemnych okularów.

Wizerunek Jacka Nicholsona ukrytego za ciemnymi, grubymi okularami wpisał się w jego legendę. Sam mawia, że dopiero po przywdzianiu okularów staje się prawdziwym Jackiem Nicholsonem. Ze względu na krótkowzroczność aktora, szkła zostały wymienione na soczewki korekcyjne. Zobaczenie Jacka Nicholsona bez pary słynnych okularów graniczy niemal z cudem!

Literatura:

M. Eliot, „Nicholson. Biografia”, wyd. Axis Mundi, 2013.