Joan Bennett – 10 faktów z życia aktorki

Joan Bennett

Joan Bennett – ekranowa femme fatale i piękność otoczona burzą ciemnych loków – zasłynęła ze stałej współpracy z Fritzem Langiem, w którego filmach stworzyła udane portrety kobiet doprowadzających mężczyzn do zguby. Do najsłynniejszych obrazów z jej filmografii należą m.in. Małe kobietki (1933), Szkarłatna ulica (1945), Ojciec narzeczonej (1950) czy Suspiria (1977). Przedstawiamy 10 ciekawostek z życia zjawiskowej Joan Bennett…

1. Przyszła na świat w rodzinie o aktorskich korzeniach.

Joan Geraldine Bennett urodziła się 27 lutego 1910 roku w rodzinie aktorów Richarda Bennetta i Adrienne Morrison. Richard Bennett był ówczesną legendą scen teatralnych, a także prawdziwą gwiazdą niemych produkcji. Adrienne również odnosiła sukcesy w teatrze, lecz nigdy nie dorównała mu sławą. Pobrali się w 1903 roku, a ich małżeństwo zakończyło się dwadzieścia dwa lata później. Richard Bennett występował w filmach do końca swych dni. Zagrał m.in. w dramacie Orsona Wellesa Wspaniałość Ambersonów (1942). Aktorskie korzenie Joan Bennett sięgają jednak znacznie dalej – jej dziadek ze strony matki, Lewis Morrison, był uznanym aktorem scenicznym. Jego najsłynniejszą rolą było wcielenie Mefistofelesa z dramatu Goethego Faust.

Bennet Joan

Joan Bennett w filmie Małe kobietki (1933)

2. Joan Bennett była naturalną blondynką.

Na początku swojej filmowej kariery Joan Bennett występowała w naturalnym kolorze włosów. Jako blondynkę możemy ją podziwiać w komediodramacie Raoula Walsha Ja i moja dziewczyna (1932) czy słynnych Małych kobietkach (1933) George’a Cukora, gdzie u boku Katharine Hepburn zagrała najmłodszą z sióstr, Amy. Za namową reżysera Taya Garnetta i jej przyszłego męża, producenta Waltera Wangera, Bennett zmieniła swój wizerunek na potrzeby roli w dramacie Ucieczka w nieznane (1938), w którym bohaterka Joan farbuje włosy, aby zbiec organom ścigania. Joan Bennett już do końca kariery pozostawała brunetką. Nowy kolor włosów dodał aktorce klasy i nuty tajemniczości, wzbogacając jej zjawiskową urodę.

3. Jej siostrami były aktorki Constance i Barbara Bennett.

Joan Bennett była trzecią córką Richarda i Adrienne Morrison. Jej dwie starsze siostry – Constance i Barbara Bennett – również obrały artystyczną ścieżkę kariery. Największy sukces z rodzinnego trio odniosły Joan i Constance, co stworzyło między krewnymi pewną konkurencję, napędzaną przez fanów aktorek. Barbara od początku pozostawała w tyle utalentowanych sióstr i pomimo występów na Broadwayu oraz udziału w kilku filmach z lat 20. nie miała siły przebicia w aktorskim środowisku. Constance Bennett dorównywała sławą Joan, a znanymi produkcjami z jej udziałem były Niewidzialne małżeństwo (1937) z Carym Grantem czy Dwulicowa kobieta (1941) z Gretą Garbo. Zarówno Constance, jak i Joan posiadają swoje gwiazdy w Hollywoodzkiej Alei Sław.

Joan Bennett biografia

Joan Bennett w filmie Szkarłatna ulica

4. Po raz pierwszy zagrała w filmie w wieku sześciu lat.

Joan Bennett jako sześciolatka wystąpiła z siostrami Constance i Barbarą u boku swoich rodziców w zaginionym dziś, niemym filmie The Valley of Decision (1916). Reżyserem obrazu był Rae Berger. Richard Bennett był nie tylko odtwórcą głównej roli, ale też autorem scenariusza. Adrienne Morrison zagrała w nim pierwszoplanową postać kobiecą. Właściwy debiut aktorski Joan Bennett miał miejsce na Broadwayu w 1928, kiedy to osiemnastolatka wystąpiła wraz z ojcem w sztuce Jarnegan.

5. Joan Bennett poślubiła swojego pierwszego męża, gdy miała szesnaście lat.

Na ślubnym kobiercu Joan Bennett stawała w sumie czterokrotnie i doczekała się łącznie czterech córek. W 1926 roku wyszła za mąż za Johna M. Foxa. Rozwiedli się niespełna dwa lata po ślubie, czego przyczyną był alkoholizm mężczyzny. Ze związku na świat przyszła pierwsza córka Joan, Adrienne, która z czasem zmieniła imię na Diana. W późniejszych latach Joan Bennett była żoną Gene’a Markeya, Waltera Wangera i Davida Wilde’a.

Joann Bennett Fritz Lang

Joann Bennett i Edward G Robinson w filmie Kobieta w oknie

6. Joan Bennett była muzą Fritza Langa.

Zagrała w jego czterech filmach. Prywatnie łączyła ich przyjaźń, a być może romans. Pierwszym owocem współpracy Joan Bennett z „mistrzem mroku” był thriller o antywojennej wymowie Polowanie na człowieka (1941). Aktorka stworzyła w nim poruszającą kreację Jerry – kobiety, która w domyśle miała trudnić się prostytucją, lecz przez panującą wówczas cenzurę nie można było ukazać tego wprost na ekranie. Jej kusząca bohaterka została obdarzona sporymi pokładami emocji. Z czasem zmienił się charakter ról odgrywanych przez Joan Bennett w filmach Fritza Langa.

W dziełach Kobieta w oknie (1944) i Szkarłatna ulica (1945) aktorka wystąpiła w parze z Edwardem G. Robinsonem, tworząc klasyczne portrety kobiet fatalnych z filmów noir lat 40. XX wieku. Przyglądając się dokładniej jej rolom z tych dwóch obrazów, można jednak zauważyć, że zarówno Alice Reed z Kobiety w oknie, jak i Kitty March ze Szkarłatnej ulicy nie są antybohaterkami przesiąkniętymi złem do szpiku kości. Zwłaszcza w przypadku pierwszego filmu, ciężko jest ocenić czy jej postać femme fatale to świadoma poza, czy może rola, której oczekiwał od niej główny bohater. Kitty March to już groźniejsza postać wyrachowanej manipulantki, która doprowadza do całkowitego upadku zakochanego w niej mężczyzny. Czy jednak (żonaty i naiwny) Christopher Cross nie jest w pewnym stopniu sam sobie winien?

Współpracę Joan Bennett z Fritzem Langiem zakończył jeden z jego gorszych filmów – U progu tajemnicy (1947), gdzie Joan partnerował Michael Redgrave. Produkcja okazała się finansową klapą, a krytykom nie umknęło uwadze, że stanowi dość słabą podróbkę dzieła Alfreda Hitchcocka pod tytułem Rebeka. Tym razem Bennett zagrała nie oprawcę, a ofiarę, która uwięziona w domowym zaciszu obawia się własnego męża. Niemniej jednak to u Fritza Langa Joan Bennett stworzyła jedne z najlepszych kreacji w swej karierze, a także pokazała niejednoznaczne oblicze swego talentu. Reżyser zadbał o różnorodność postaci dla swej muzy – od emocjonalnej kobiety, przez femme fatale, aż po ogarniętą strachem o własne życie niedoszłą ofiarę morderstwa.

Joan Bennett życie

Joan Bennett w filmie Ojciec panny młodej

7. Joan Bennett ubiegała się o rolę Scarlett O’Hary.

Joan Bennett była jedną z głównych kandydatek do roli legendarnej Scarlett O’Hary z Przeminęło z wiatrem (1939) Victora Fleminga oraz jedną z najpoważniejszych rywalek Vivien Leigh, w której to ręce ostatecznie powędrował angaż. Zdjęcia próbne Joan Bennett zrobiły duże wrażenie na producencie Davidzie O. Selznicku. Jednak czy jej Scarlett O’Hara mogłaby się równać z pełną siły i determinacji, doskonałą w swej roli Vivien Leigh? Zapewne dobrze się stało, że David O. Selznick zmienił zdanie… [Zob. Szukając Scarlett O’Hary – wszystkie rywalki Vivien Leigh]

8. Skandal z udziałem trzeciego męża Joan omal nie zaprzepaścił jej kariery.

13 grudnia 1951 roku Joan Bennett miała się spotkać ze swym wieloletnim agentem, Jenningsem Langiem, aby omówić swój udział w programie telewizyjnym. Jej trzeci mąż, producent Walter Wanger, podejrzewał tę dwójkę o romans. To skłoniło mężczyznę do śledzenia żony. W godzinach popołudniowych Bennett i Lang przesiedli się do wspólnego samochodu, którym jechali na spotkanie, a gdy po pewnym czasie agent odwiózł Joan do jej pozostawionego na jednym z parkingów auta, Walter Wanger oddał strzały.

Celował w Jenningsa Langa. Mężczyzna przeżył, a Wanger został skazany i odbył czteromiesięczny wyrok. Skandal wokół możliwego romansu i przestępstwa męża doprowadził do kryzysu w karierze Joan Bennett. Aktorka na pewien czas powróciła do występów scenicznych. W jednym z późniejszych wywiadów z lat 80. żartowała, że gdyby zdarzenie miało miejsce współcześnie, to zapewne skandal, przeciwnie, pomógłby jej karierze.

Joan Bennett ciekawostki

Joan Bennett – Suspiria

9. Joan Bennett otrzymała nominacje do nagród Emmy i Saturna.

Joan Bennett odnosiła też sukcesy jako aktorka telewizyjna. W latach 1966-1971 emitowany był serial Dark Shadows, „gotycka” opera mydlana o mrocznej rodzinie Collinsów, w której otrzymała rolę Elizabeth Collins Stoddard. Jej kreacja została ciepło przyjęta. W 1968 roku Joan nominowano do telewizyjnego Oscara – nagrody Emmy. Innym, wysokim odznaczeniem w jej karierze była nominacja do Saturna w 1978 roku za drugoplanową rolę Madame Blanc w horrorze Dario Argento Suspiria (1977).

10. Zmarła na niewydolność serca.

Joan Bennett odeszła 7 grudnia 1990 roku w swoim domu w Scarsdale (Nowy Jork). Miała 80 lat. Przyczyną śmierci aktorki była niewydolność serca.

Literatura:

B. Kellow, The Bennets: An Acting Family, The University Press of Kentucky, 2004.

Udostępnij “Joan Bennett – 10 faktów z życia aktorki” swoim znajomym.