Kalina Jędrusik – 10 najlepszych filmów aktorki

Kalina Jędrusik to legenda polskiego ekranu i piosenki, gwiazda Teatru Telewizji oraz Kabaretu Starszych Panów, seksbomba, a przede wszystkim wspaniała aktorka teatralna i filmowa. Zjawiskowa artystka pozostawiła po sobie niezrównane portrety bohaterek zmysłowych, drapieżnych i epatujących swym magnetycznym erotyzmem. Świetnie odnajdywała się zarówno w kultowych komediach, jak i poruszających dramatach wykorzystujących wątki kina psychologicznego.

Kalina wprost hipnotyzowała publiczność, urzekała wyjątkowym talentem, a jej barwna osobowość, skłonność do skandali oraz intensywne życie prywatne do dziś wzbudzają sensację, ciekawiąc miłośników starej kinematografii. Przyglądamy się najlepszym produkcjom, w których wystąpiła diwa polskiego filmu…

Najlepsze role Kaliny Jędrusik

1. „Ewa chce spać” (reż. Tadeusz Chmielewski, 1957)

Filmy z Kaliną Jędrusik - Ewa chce spać

Ekranowy debiut Kaliny Jędrusik, w którym aktorka, choć w dalszoplanowej roli, od pierwszych chwil udowadnia swój wielki talent komediowy oraz wrodzoną charyzmę. „Ewa chce spać” to znakomita, słynna komedia Tadeusza Chmielewskiego z główną kreacją niezapomnianej Barbary Kwiatkowskiej-Lass. Bohaterką filmu jest tytułowa Ewa, młoda dziewczyna z prowincji, która w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego przyjeżdża do pewnego miasta w celu podjęcia nauki.

Okazuje się, że internat jest jeszcze zamknięty, a Ewa na własną rękę musi zorganizować sobie nocleg. A to będzie stanowiło nie lada wyzwanie. Podczas feralnej nocy dziewczyna popada w zabawne tarapaty, a także poznaje atrakcyjnego stróża prawa, który towarzysząc Ewie w nocnych wędrówkach, postanawia pomóc jej w rozwiązaniu kłopotów. Kalina Jędrusik pojawia się tu zaś w przezabawnej scenie rozgrywanej pod dachem damskiego hotelu robotniczego, gdzie w duecie z Janem Kobuszewskim współtworzy skomplikowaną parę kochanków.

2. „Lekarstwo na miłość” (reż. Jan Batory, 1966)

Kalina Jędrusik role filmowe - Lekarstwo na miłość

Ekranizacja głośnej powieści kryminalnej pod tytułem „Klin” autorstwa Joanny Chmielewskiej oraz jedna z najpopularniejszych polskich komedii lat 60. z wyśmienitą obsadą aktorską. Wystąpili tu: Andrzej Łapicki, Krystyna Sienkiewicz i emanująca seksapilem, niezapomniana w roli Joanny Kalina Jędrusik. Pierwszoplanowa kreacja aktorki w filmie Jana Batorego należy do jednej z najlepiej rozpoznawalnych w jej filmografii, wciąż urzekając niezrównanym wizerunkiem femme fatale polskiego ekranu.

„Lekarstwo na miłość” opowiada o zabawnych losach pięknej pani architekt, która w oczekiwaniu na telefon od ukochanego, przez pomyłkę zostaje włączona w telefoniczną rozmowę z tajemniczym mężczyzną. Niczego nieświadoma kobieta niespodziewanie staje się łączniczką niebezpiecznej szajki, obmyślającej plan obrabowania banku. Joanna wraz z najlepszą przyjaciółką Janką postanawiają wszcząć prywatne śledztwo. Wkrótce pani architekt zostaje uprowadzona.

3. „Ziemia obiecana” (reż. Andrzej Wajda, 1974)

Najlepsze role Kaliny Jędrusik - ziemia obiecana

Przesiąknięta nieokiełznanym erotyzmem kreacja Lucy Zuckerowej należy do jednych z najwybitniejszych ról w aktorskim dorobku Kaliny Jędrusik. W dziele samego Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana” Kalina sportretowała nieszczęśliwą żonę żydowskiego potentata, a także ponętną kochankę jednego z głównych bohaterów, Karola Borowieckiego. Jej bohaterka to postać rubaszna, zdumiewająca pikanterią i nieziemską zmysłowością.

Film stanowi adaptację powieści Władysława Reymonta, a jego akcja rozgrywa się w scenerii przemysłowej Łodzi końca XIX wieku. To właśnie w tym mieście trójka przyjaciół: Karol, Maks i Moryc, postanawiają wspólnymi siłami wybudować fabrykę włókienniczą, marząc o dorobieniu się wielkich pieniędzy. Produkcja stanowi gorzki obraz rodzącego się kapitalizmu, a także młodzieńczych ideałów ginących w obliczu brutalnych zasad walki o fortunę. Główne role w filmie wykreowali Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Anna Nehrebecka, Bożena Dykiel, Andrzej Łapicki czy Piotr Fronczewski.

4. „Jowita” (reż. Janusz Morgenstern, 1967)

Kalina Jędrusik filmy - Jowita

Tym filmem Kalina Jędrusik udowodniła wszechstronność swych aktorskich zdolności, doskonale odnajdując się w tonacji dramatycznej, tak różnej od przeważających w jej emploi ról komediowych. „Jowita” przedstawia historię młodego, utalentowanego sportowca i architekta, cieszącego się wielkim powodzeniem u płci przeciwnej. Mimo że zdaje się, iż Marek Arens ma wszystko, mężczyzna wcale nie jest szczęśliwy. Podczas jednego z balów maskowych bohater spotyka tajemniczą kobietę, której twarz ukryta jest za kwefem. Kiedy nieznajoma znika z pola widzenia, Marek bez powodzenia stara się ją odszukać.

Od tej pory jego myśli krążą wyłącznie wokół dziewczyny. Arens traci zapał do treningów, popada w melancholię i wikła się w kolejne romanse, by wypełnić ogarniające go wewnętrzne poczucie pustki. Zbliżając się do granicy obłędu, nie dostrzega jednak własnych wad, a także nie spodziewa się, w jak bliskim otoczeniu skrywa się jego wyśniona ukochana. Główną rolę wykreował w filmie Daniel Olbrychski. Na ekranie pojawił się również Zbigniew Cybulski i Barbara Kwiatkowska. Kalina Jędrusik zagrała zaś żonę trenera Marka, nawiązującą z bohaterem namiętny romans.

5. „Upał” (reż. Kazimierz Kutz, 1964)

Kalina Jędrusik Upał - Kabaret Starszych Panów

Filmowa realizacja Kabaretu Starszych Panów Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, w którym to cyklu w latach 1960-1966 występowała Kalina Jędrusik, wykonując niezapomniane piosenki budujące jej legendę, jak na przykład utwór „Bo we mnie jest seks”. W wyreżyserowanej przez Kazimierza Kutza komedii „Upał” Kalina gra kuszącą Zuzannę, szefową brygady antyudarowej, dbającej o porządek w czasie fali upałów wyludniającej ulice pewnego miasta. W filmie wystąpili także Barbara Krafftówna, Wiesław Michnikowski czy Wiesław Gołas.

6. „O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji” (reż. Piotr Szulkin, 1984)

Kalina Jędrusik filmy - O-bi o-ba

Film fantastycznonaukowy w reżyserii Piotra Szulkina, twórcy charakteryzującego się zgłębianiem na wielkim ekranie mechanizmów społecznych, a także wpływu grupy na jednostkę. Akcja „O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji” rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości, po zakończeniu wojny atomowej. Grupa ośmiuset ocalałych wegetuje w niewiarygodnie ciężkich warunkach w betonowym schronie, oczekując na cudowne wybawienie przez mityczną arkę.

W obsadzie produkcji znaleźli się m.in. Jerzy Stuhr, Krystyna Janda, Leon Niemczyk i Kalina Jędrusik w roli żony milionera granego przez Mariusza Dmochowskiego. Film Szulkina stanowił jawną diagnozę kraju w obliczu stanu wojennego i ówczesnej sytuacji politycznej.

7. „Lalka” (reż. Wojciech Has, 1968)

Najlepsze role Kaliny Jędrusik - Lalka

Oryginalna, utrzymana w dekadenckim klimacie adaptacja wybitnej powieści Bolesława Prusa w reżyserii Wojciecha J. Hasa, który wydobył w swym obrazie dramat wyobcowanej jednostki w obliczu przeszłości oraz znajdującego się w punkcie kryzysu społeczeństwa. „Lalka” to wielowątkowa historia wielkiej jednostki – zamożnego kupca Stanisława Wokulskiego, który po latach emigracji wraca do Warszawy, i jego nieodwzajemnionej miłości do zubożałej, wyniosłej arystokratki Izabeli Łęckiej. W głównych rolach wystąpili Mariusz Dmochowski, Beata Tyszkiewicz oraz Tadeusz Fijewski jako współpracownik i przyjaciel Wokulskiego, Ignacy Rzecki.

Kalina Jędrusik wcieliła się zaś w postać Kazimiery Wąsowskiej, bezpośredniej, silnej i bogatej wdowy, z pełną świadomością prezentującej swe ponętne kształty. Ciężko wyobrazić sobie inną aktorkę w tej roli. To bohaterka wprost stworzona dla zmysłowej ikony PRL-u i ulubionej polskiej artystki lat 60.

8. „Dziewczęta z Nowolipek” (reż. Barbara Sass, 1985)

Kalina Jędrusik w filmie - Dziewczęta z Nowolipek

Ekranizacja powieści Poli Gojawiczyńskiej, autorki tzw. dylogii warszawskiej opowiadającej o dorastających na ulicy Nowolipki przyjaciółkach, których młodzieńcze marzenia konfrontują się z brutalną rzeczywistością. Reżyserii kinowej wersji historii podjęła się Barbara Sass, a jej kontynuację stanowił film „Rajska jabłoń”. Z losami bohaterek zapoznajemy się na kilka lat przed wybuchem II wojny światowej, wkraczając do świata ich dylematów, pierwszych miłosnych doświadczeń oraz konieczności zmierzenia się z dorosłym życiem. Kalina Jędrusik pojawia się na ekranie w roli Marii Prymasiak, córki stróżowej w kamienicy. Ponadto w filmie zagrały Ewa Kasprzyk, Marta Klubowicz czy Iga Cembrzyńska.

9. „Jutro premiera” (reż. Janusz Morgenstern, 1962)

Kalina Jędrusik filmy - Jutro premiera

Świetna polska komedia z pierwszej połowy lat 60., ukazująca w krzywym zwierciadle środowisko teatralne oraz aktorskie. Głównym bohaterem filmu Janusza Morgensterna jest początkujący, pełen ideałów reżyser Zenon Wiewiórski, który próbuje wystawić swoją pierwszą sztukę. Największym wyzwaniem dla twórcy okazuje się jednak ujarzmienie problematycznej, strojącej fochy obsady, utrudniającej pracę nad premierą. Kalina Jędrusik wcieliła się tu w ciągle spóźniającą się, atrakcyjną i kokietującą scenografa Witiinga aktorkę Barbarę. Wystąpiła tu cała plejada gwiazd polskiego kina i teatru: Gustaw Holoubek, Irena Malkiewicz, Tadeusz Janczar…

10. „Podwójne życie Weroniki” (reż. Krzysztof Kieślowski, 1991)

Kalina Jędrusik kino - Podwójne życie Weroniki

To jeden z ostatnich filmów w karierze Kaliny Jędrusik. W nagrodzonym na Festiwalu w Cannes dziele Krzysztofa Kieślowskiego aktorka otrzymała rolę „Pstrokatej”, prowadzącej chór w Krakowie. „Podwójne życie Weroniki” to dramat utrzymany w nurcie kina psychologicznego ukazujący fascynującą, magiczną więź, rodzącą się między dwiema nieznajomymi kobietami. Véronique i Weronika urodziły się tego samego dnia, noszą takie samo imię, mają podobne zainteresowania oraz wygląd, ale mieszkają w różnych państwach: we Francji i w Polsce. Skąd wynika niezwykłość ich więzi? Podwójną rolę w filmie wykreowała wspaniała Irene Jacob.