„Kartka z Powstania” – namacalny dotyk historii

Kartka z powstania

 

Tytuł: “Kartka z Powstania”

Rok produkcji: 2018

Reżyseria: Tomasz Dobosz

Obsada: Agata Różycka, Tomasz Ziętek, Mirosław Haniszewski, Marek Kossakowski i inni

 

 

Temat Powstania Warszawskiego jest wiąż obecny w dyskusjach historycznych. Nadal powstają również kolejne dzieła literackie opowiadające o tych krwawych 63 dniach w historii Warszawy, a także obrazy filmowe, które zmuszają widza do refleksji. „Kartka z Powstania”, czyli film reżysera Tomasza Dobosza i producenta Mariusza Laszuka, proponuje widzowi coś więcej niż tylko oglądanie poczynań bohaterów na ekranie. Dzięki temu niezwykłemu widowisku historycznemu sami możemy stać się uczestnikami Powstania Warszawskiego w wirtualnej rzeczywistości.

„Kartka z Powstania” – dwadzieścia minut w Warszawie 1944 roku

“Kartka z Powstania” – dzieło zrealizowane w 2018 roku to istny majstersztyk. Chociaż cały film trwa niespełna dwadzieścia minut, każda jego składowa jest dopracowana w najmniejszym szczególe – w końcu sam proces tworzenia filmu trwał dwa lata. Dzięki technologii VR stajemy się uczestnikiem Powstania Warszawskiego, czując fizyczną obecność w miejscach, gdzie trafiamy wraz z innymi powstańcami.

Cała historia opiera się na postaci Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który otrzymuje kartkę z modlitwą od swojej córki, nie wiedząc jeszcze, jak ta niewielka karteczka wpłynie na jego życie. Wraz z innymi bohaterami przemierzamy kanały, słuchamy historii bohaterów, a także wydostajemy się na zewnątrz, gdzie mamy możliwość zobaczenia ulic zrujnowanej Warszawy, w dodatku na oczach wroga…

Kartka z powstania film

Z pewnością technologia VR dodaje widzowi mnóstwo wrażeń – w końcu ma się poczucie, jakby naprawdę uczestniczyło się w Powstaniu Warszawskim. Perspektywa 360° pozwala na kierowanie wzroku w dowolne miejsce, dzięki czemu dostrzec można różne szczegóły dopracowanej scenografii. Muszę przyznać, że synchronizacja dźwięku i wrażeń wizualnych daje poczucie takiej realności, że w pewnym momencie przez kilka sekund naprawdę bałam się o własne życie. Jednak wywołanie takich uczuć wśród widzów byłoby niemożliwe, gdyby nie doskonałe aktorstwo.

Na szczególne wyróżnienie zasługują bohaterowie, którzy towarzyszą nam niemal przez całe widowisko – Agata Różycka jako Zosia, Tomasz Ziętek w roli Pestki i Mirosław Haniszewski jako Sabała. Wśród aktorów drugoplanowych warto docenić Marka Kossakowskiego w roli SS-sturmanna Ulricha, którego wzrok prześladował mnie jeszcze przez długi czas po seansie.

„Kartka z Powstania” na międzynarodowych festiwalach

Widowisko historyczne „Kartka z Powstania” zostało docenione również za granicą. Dzieło wyróżniono na festiwalach między innymi w Tel Avivie, Kalkucie czy Los Angeles, gdzie zdobyło główną nagrodę w kategorii Virtual Reality. W Polsce jeszcze na etapie tworzenia scenariusza patronat honorowy objął ówczesny Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski, a już po pierwszych pokazach “Kartce z Powstania” przyznana została nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Kultura Cyfrowa.

Kartka z powstania recenzja

Trudno oddać słowami to, jak czuje się widz po ściągnięciu gogli i słuchawek. Serce szybciej bije, a po ciele przechodzą dreszcze. Pojawiają się głowie pytania – co gdybym urodziła się kilkadziesiąt lat wcześniej i naprawdę uczestniczyłabym w Powstaniu Warszawskim? Czy miałabym w ogóle na tyle odwagi, by stanąć do walki z nazistami? A gdyby teraz wybuchł konflikt wojenny na terenie Polski? Z pewnością twórcy osiągnęli zamierzony efekt, tworząc owe historyczne widowisko i pozostawiając widza z emocjonalnym rollercoasterem. Takiego przeżycia się nie zapomina.

Koproducentem widowiska jest Narodowe Centrum Kultury, które na swojej stronie internetowej na bieżąco informuje o najbliższych pokazach „Kartki z Powstania”. Pokazy są bezpłatne, jest również możliwość zarezerwowania większej ilości miejsc (w tym między innymi dla grup szkolnych) po wcześniejszym ustaleniu godziny. Widowisko historyczne jest przeznaczone dla widzów 12+.

Żródła:

Muzeum II Wojny Światowej, Kartka z Powstania, https://muzeum1939.pl/kartka-z-powstania/kalendarz/3165.html

Narodowe Centrum Kultury, Kartka z Powstania: o projekcie, https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/kartka-z-powstania/o-projekcie