Kim Novak – 10 faktów z życia aktorki

Kim Novak

Kim Novak to jedna z największych gwiazd złotej ery Hollywood, legendarna protagonistka z „Zawrotu głowy” Hitchcocka i konkurentka samej Marilyn Monroe. Utożsamiana z ekranową ikoną seksu,  uwielbiana przez widzów i doceniona przez krytykę, ale przez całe życie mierząca się z chorobami psychicznymi, traumatycznymi wspomnieniami prześladowań,  gwałtu i konfliktu z ojcem – taka właśnie jest piękna Kim Novak. Artystka współcześnie poświęciła się swej największej pasji, malarstwu, wybierając życie z dala od show-biznesu, za to blisko natury i ukochanych zwierząt. Oto 10 faktów z życia Kim Novak.

Kim Novak – fakty i ciekawostki z życia gwiazdy

1. Była nieśmiałym, introwertycznym dzieckiem.

Marilyn Pauline Novak, bo tak właściwie nazywała się przyszła aktorka, przyszła na świat w rodzinie o czeskich korzeniach. Dorastała w niebezpiecznej dzielnicy Chicago, praktycznie codziennie będąc świadkiem przemocy czy mijając na ulicy przestępców. Kim we wczesnej młodości była bardzo nieśmiała, a gdy w domu zjawiali się goście, chowała się za firaną. Matka zapisała ją nawet do specjalnej grupy dla młodzieży, by córka przełamywała swą nieśmiałość. Kim była dzieckiem spokojnym i dobrze wychowanym, choć czasami brakowało jej zapału do nauki. W czasie edukacji spotykała się jednakże z prześladowaniem ze strony rówieśników. Nikomu nie mówiła o swoich problemach, tłumiąc w głębi negatywne emocje.

2. Kim Novak w młodości padła ofiarą gwałtu.

Okrutne słowa i zachowania rówieśników kierowane wobec młodej Kim Novak nie stanowią jedynej traumy legendarnej aktorki. Jako nastolatka Kim Novak padła ofiarą zbiorowego gwałtu. Przywołując tragiczne, bolesne wspomnienia gwiazda, co zrozumiałe, nie chce wdawać się w szczegóły. W wywiadzie dla „The Guardian” aktorka postanowiła wyjawić więcej informacji. Kim wspomina, że została siłą zaciągnięta przez nieznajomych, młodych oprawców na tylne siedzenie samochodu, gdzie wydarzył się cały koszmar. Nie powiedziała o tym rodzicom. Traumatyczne zdarzenie wpłynęło na zaburzenia psychiczne i depresję aktorki, z którymi walczy przez całe życie.

Novak Kim

Kim Novak – film Legenda Lylah Clare (1968)

3. Ojciec Kim Novak nie akceptował wyboru córki w sprawie kariery aktorskiej.

Gwiazda nigdy nie kryła swej ogromnej miłości i podziwu względem rodziców. Ich relacja nie była jednak idealna. Kim Novak za główny cel zawsze stawiała sobie zadowolenie matki i ojca. A to często wiązało się z przykrym zawodem. Kiedy jej ojciec, Joseph Novak, poważany nauczyciel historii, dowiedział się, że córkę rozpoczęła karierę w modelingu, a wkrótce również w kinie, nie krył swej złości.

Kim Novak wspomina, że tata obejrzał jedynie jej dwa wczesne filmy. Joseph nie mógł znieść faktu, że jego córka została okrzyknięta jedną z ekranowych ikon seksu, a także konkurencją dla samej Marilyn Monroe. Za zarobione dzięki występom w filmach pieniądze Kim chciała spełnić największe marzenie ojca. Kupiła mu samochód i chciała go zabrać na przejażdżkę. Wówczas Joseph zaczął wymigiwać się migreną, a z czasem… sprzedał prezent od córki. Kim nigdy nie udało się zdobyć wyczekiwanej aprobaty rodziny. Dziś wspomina ojca z czułością, ale również żalem, dodając, że zawsze odczuwała wobec niego dziwny lęk.

Kim Novak i Hitchcock

Kim Novak i Alfred Hitchcock na planie Vertigo

4. Na planie „Zawrotu głowy” stosunki między Kim Novak a reżyserem Alfredem Hitchcockiem były napięte.

„Vertigo” (1958) pozostaje najwybitniejszym filmem w karierze aktorki. Kim Novak w arcydziele mistrza suspensu wykreowała swą najlepiej rozpoznawalną, podwójną rolę Madeleine Elster oraz Judy Barton, doprowadzających głównego bohatera na skraj obłędu. Wystąpiła tu w parze z Jamesem Stewartem, z którym później zagrała jeszcze w komedii romantycznej „Czarna magia na Manhattanie”. „Zawrót głowy” spod ręki legendarnego Alfreda Hitchcocka uznawany jest za jeden z najlepszych filmów w dziejach kinematografii.

Podczas współpracy Kim Novak z Hitchcockiem wybuchł jednak mały konflikt. I tym razem nie chodziło o obsesyjne zachowania reżysera względem aktorki o blond włosach. Novak miała już ugruntowaną pozycję w Hollywood, a na plan filmowy przybyła z szeregiem wymagań. Z góry oznajmiła, że nie zamierza pokazywać się w odcieniach szarości lub brązowych butach. Jak na ironię przez większość filmu to właśnie w takim kostiumie obserwujemy Kim Novak. Hitchcockowi udało się ostatecznie urobić aktorkę i postawić na swoim. Po latach Kim dobrze wspomina mistrza suspensu. „To jeden z nielicznych reżyserów, którzy pozostawili mi jako aktorce całkowitą wolność” – powiedziała.

Kim Nowak aktorka

5. Kim Novak cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową.

Wszechstronna artystka od lat boryka się z problemami natury psychicznej. Kim Novak choruje m.in. na dwubiegunówkę objawiającą się niestabilnością nastroju oraz gwałtownymi przejściami od epizodów depresji do groźnej dla życia manii. Przez pewien okres pobudzona, kreatywna, tryskająca euforią i niemal oderwana od rzeczywistości, przez resztę czasu: przygnębiona i zakompleksiona, wiecznie zmęczona oraz pozbawiona chęci do życia – tak krótko można przedstawić problem, z jakim mierzy się cierpiąca osoba.

Skalę choroby afektywnej dwubiegunowej obrazuje w dodatku fakt, że chory przejawia skłonności samobójcze zarówno w okresie depresji jak i manii. Kim Novak utrzymuje, że swoje zaburzenia odziedziczyła po ojcu. Dodaje również, że na chorobę wpłynęły z pewnością traumatyczne wydarzenia z młodości: gwałt i hejt rówieśników.

Kim Novak polish

Kim Novak – Zawrót głowy (1958) Hitchcocka

6. Kim Novak nie żałuje decyzji o zakończeniu kariery aktorskiej.

Ostatnim filmem w karierze gwiazdy był thriller z 1991 roku „Wychodząc z mroku”. Stopniowe wycofywanie się z ekranu przez Kim Novak dało się jednak zauważyć już wcześniej, od początku lat 70. Duży wpływ na kryzys w karierze artystki wywarła rewolucja w amerykańskim kinie, po której na ekrany wkroczyło nowe pokolenie aktorów. Przede wszystkim to jednak świadoma decyzja aktorki wpłynęła na jej ostateczne porzucenie kina.

„Musiałam odejść, by przetrwać” – wyznała na początku 2021 roku Kim Novak w wywiadzie dla magazynu „People”. I dodała: „Straciłam poczucie tego, kim naprawdę byłam”. Z kolei w rozmowie z „The Guardian” aktorka przyznała: „Musiałam opuścić Hollywood, by ocalić siebie”. Kim Novak nie szczędzi gorzkich słów na temat Fabryki Snów. Gwiazda nie godziła się na dłuższe ustępstwa wizerunkowe i ciągłe kontrolowanie jej wyglądu, w tym zastrzeganą w kontraktach utratę wagi. Wraz z porzuceniem X muzy Kim czuje, że odzyskała zagarniętą przez bezwzględne Hollywood wolność.

kim novak

7. W ostatnich latach Kim Novak realizuje się artystycznie.

Kim Novak zawsze marzyła o byciu artystką. Jako dziecko wcale nie chciała zostać aktorką, ale malarką i otworzyć własną galerię. W młodości otrzymała dwa stypendia prestiżowego Chicago Art Institute. Dziś po odejściu ze świata filmu gwiazda realizuje swą największą pasję. Tworzy obrazy utrzymane w stylu impresjonistycznym, z wyraźnym wpływem estetyki surrealizmu. Maluje głównie olejami, a także akwarelą i pastelami. Sztuka pełni dla Kim również swoistą formę terapii. Dzięki niej aktorka przepracowuje własne traumy i, jak przyznaje, przelewa wewnętrzną depresję na płótno, wyzwalając się spod wpływu negatywnych emocji. Zafascynowana od dawna poezją Novak pisze również wiersze.

8. Największą miłością życia Kim Novak był Robert Malloy.

Pozostawali w opartym na zasadach partnerstwa, szczęśliwym i pełnym miłości związku przez 45 lat. Niestety pod koniec 2020 roku Robert Malloy odszedł, a Kim pozostała sama wraz z ich psami i końmi na ich wspólnym ranczo w południowym Oregonie. Partner Kim Novak był z zawodu weterynarzem. Ich fascynująca relacja była przykładem nie tylko pięknej miłości, ale również szczerej przyjaźni. Lata spędzone wspólnie z Malloyem Kim Novak określa jako najszczęśliwsze w całym swoim życiu, dodając, że nic tego nie zmieni. Robert był drugim mężem aktorki. Wcześniej Kim Novak była związana z aktorem Richardem Johnsonem, z którym pozostawała w małżeństwie w latach 1965-1966. Roberta, którego lubiła nazywać Bobem, poślubiła natomiast w 1976 roku.

9. Kim Novak kocha zwierzęta i pragnie być blisko natury.

Artystka od lat mieszka z dala od miejskiego zgiełku. Kim ceni sobie spokój i wypoczynek na łonie natury, który, jak przyznaje, pozytywnie wpływa na jej równowagę duchową. To również z przyrody wielokrotnie czerpie inspirację dla swoich obrazów. Novak uwielbia psy i konie. W wywiadzie dla „The Guardian” stwierdziła nawet ze śmiechem, że na swym ukochanym koniu nie tylko będzie jeździć do końca życia, ale ma nadzieję, że „wjedzie na nim do nieba”. Ostatnio na swoim oficjalnym fanpage’u na Facebooku Kim Novak podzieliła się ze swymi fanami wpisem o nowym członku jej zwierzęcej rodziny – psie Harleyu, który razem z jej trzynastoletnią suczką zapewnia aktorce „śmiech, zabawę i szczęście”.

Kim Novak 2021

Kim Novak w 2021 roku (Photo by BRUCHET Patrick)

10. Za swoją najlepszą rolę uznaje tę pochodzącą z filmu „W środku nocy”.

Na przestrzeni dekad Kim Novak stworzyła wiele interesujących i wszechstronnych kreacji. Jej talent świetnie sprawdzał się w melodramatach i komediach romantycznych, choć Kim z powodzeniem tworzyła również role dramatyczne. (zobacz też: Top 10 – najlepsze filmy z Kim Novak) Współpracowała z największymi reżyserami w Hollywood – Alfredem Hitchcockiem, Billy Wilderem czy Otto Premingerem. Krytycy za największe aktorskie osiągnięcie gwiazdy uznają podwójną kreację femme fatale Madeleine i Judy z „Zawrotu głowy” Hitchcocka. Sama aktorka ma jednak na ten temat odmienne zdanie.

Kim Novak pozostaje najbardziej dumna ze swego wcielenia w filmie Delberta Manna „W środku nocy”. I choć słusznie zauważa, że zagrała w wielu lepszych produkcjach, to uznaje, że nigdy wcześniej ani później nie wypadła lepiej przed kamerą. W adaptacji sztuki Sidneya Chayefsky’ego wykreowała postać Betty Preisser, młodej i atrakcyjnej recepcjonistki, która wikła się w skomplikowaną relację ze swym owdowiałym przełożonym.

Kim Novak obrazy

Kim Novak na wystawie swoich obrazów w Butler Institute of American Art. Źródło: www.vindyarchives.com

Źródła:

www.kimnovakartist.com

www.theguardian.com

www.people.com