Kirk Douglas – filmy

Laureat Oscara za całokształt twórczości Kirk Douglas (1916-2020) to jeden z najwybitniejszych aktorów w dziejach amerykańskiego kina. Niezapomniany uśmiech, nonszalancja, ujmujące spojrzenie i wrodzona charyzma budowały jego legendę jeszcze za życia. Był jedną z największych gwiazd Złotej Ery Hollywood, wzbogacając historię X muzy takimi ikonicznymi portretami, jak z filmów „Spartakus”, „Pasja życia” czy „Ostatni kowboj”.

Rok po śmierci Kirka Douglasa wciąż jest o nim głośno. I to nie tylko z powodu nieśmiertelnego wizerunku na wielkim ekranie czy kultowych, wybitnych kreacji. Nadal nie cichną głosy w tragicznej sprawie gwałtu aktorki Natalie Wood, której oprawcą miał być Kirk Douglas. Taką wersję wydarzeń przedstawia m.in. siostra zmarłej aktorki, Lana Wood, która w 2021 roku opublikowała dramatyczne wspomnienia z życia Natalie.

Najlepsze filmy z Kirkiem Douglasem – TOP 10

1. „Zły i piękny” („The Bad and the Beautiful”, reż. Vincente Minnelli, 1952)

Kirk Douglas filmy - Piękny i zły

W nagrodzonym pięcioma Oscarami dziele Vincente Minnellego Kirk Douglas stworzył jedną ze swych życiowych ról. „Zły i piękny” to opowieść demaskująca mroczną stronę Hollywood, która rozgrywa się w kręgu śmietanki przemysłu filmowego. Kirk gra tutaj bezwzględnego producenta Jonathana Shieldsa, dążącego po trupach do celu, jakim jest szczyt Fabryki Snów. Aktor doskonale oddaje tu arogancję, cynizm i wyrachowanie postaci, dodając do jej portretu nutę tragizmu. Shields jest bowiem antybohaterem uwikłanym w pułapkę własnych ambicji i frustracji, którego okrutne działania miały również drugą stronę – przyczyniły się do osiągnięcia przez jego współpracowników statusu gwiazdy.

Akcja dzieła „Zły i piękny” rozpoczyna się w momencie, gdy mający najlepsze filmy już dawno za sobą Jonathan Shields postanawia wrócić do zawodu. W tym celu producent pragnie na nowo uformować zaufaną ekipę, która składałyby się z jego dawnych współpracowników, którzy zawdzięczają mu swoje wielkie kariery. Problem w tym, że cała trójka – aktorka Georgia Lorrison (Lana Turner), reżyser Fred Amiel (Barry Sullivan) i scenarzysta James Lee Bartlow (Dick Powell) – stanowczo odmawia, a wspomnienie pracy dla Shieldsa wiąże się dla nich z głęboką traumą. Wraz z rozwojem fabuły zapoznajemy się stopniowo z trudną przeszłością bohaterów i symboliczną rolą, jaką odegrał w niej Jonathan Shields.

2. „Ścieżki chwały” („Paths of Glory”, reż. Stanley Kubrick, 1957)

Filmy z Kirkiem Douglasem - Ścieżki chwały

Pierwszy efekt współpracy Kirka Douglasa z reżyserem Stanleyem Kubrickiem. „Ścieżki chwały” to utrzymane w czarno-białych kadrach dzieło demitologizujące pojęcie wojny, a także demaskujące jej zgubny wpływ na człowieka i ludzką moralność. Douglas wcielił się w nim w postać pułkownika Daxa.

Akcja filmu Kubricka toczy się w trakcie I wojny światowej. Dowódca korpusu Armii Francuskiej nakłania generała Mireau do ataku na niemieckie pozycje, obiecując mu w zamian upragniony awans. Sytuacja wydaje się beznadziejna, a cała akcja z góry skazana na niepowodzenie, mimo to generał nie cofa się przed rozkazem, przekazując dowodzenie pułkownikowi Daxowi (w tej roli Kirk Douglas). Prowadzący oddział na pewną śmierć Dax łamie jednak rozkazy i nakazuje odwrót. Nieposłuszeństwo żołnierzy staje się powodem do zwołania sądu wojennego. Dax, będący cywilnie prawnikiem, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce, by uratować kompanów przed karą śmierci.

3. „Spartakus” („Spartacus”, reż. Stanley Kubrick, 1960)

Najlepsze role Kirka Douglasa - Spartakus

To z pewnością najsłynniejsza kreacja w aktorskim dorobku Kirka Douglasa. Gwiazdor ponownie współpracował tu ze Stanleyem Kubrickiem, który uczynił ze „Spartakusa” epickie, zrealizowane z wielkich rozmachem historyczne widowisko. Film uhonorowano czterema Oscarami w kategoriach najlepszych zdjęć, scenografii, kostiumów oraz aktora drugoplanowego (Peter Ustinov). W 2003 roku tytułowa postać Kirka Douglasa znalazła się na 22. miejscu listy stu największych bohaterów i złoczyńców wszech czasów sporządzonej przez Amerykański Instytut Filmowy.

Scenariusz filmu powstał na kanwie największego powstania niewolników w antycznym Rzymie, które miało miejsce w latach 73-71 p.n.e., a także powieści o tym samym tytule autorstwa Howarda Fasta. Trak Spartakus (ikoniczna kreacja Kirka Douglasa) jest niewolnikiem pracującym w kamieniołomach. Mężczyznę cechują siła charakteru oraz determinacja. Wkrótce zwraca on uwagę rzymskiego trenera niewolników, który wysyła go do szkoły gladiatorów. Gdy wśród zniewolonej grupy wybucha bunt, na jego czele staje sam Spartakus.

4. „Pasja życia” („Lust for Life”, reż. Vincente Minnelli, 1956)

Kirk Douglas najlepsze filmy - Pasja życia

To jedna z najznakomitszych ról Kirka Douglasa. Jego mistrzowska kreacja malarza Vincenta van Gogha została wyróżniona Złotym Globem oraz nominacją do Oscara. „Pasja życia” w reżyserii Vincente Minnellego stanowi biografię wspomnianego geniusza i autora słynnych „Słoneczników”.  Scenariusz filmu powstał w oparciu o biograficzną powieść pod tym samym tytułem autorstwa Irvinga Stone’a.

Kirk Douglas perfekcyjnie uwydatnił skomplikowaną naturę legendarnego Vincenta van Gogha – jego niebywałą emocjonalność, podatność namiętnościom i uwikłanie w mroczne aspekty własnej psychiki. „Pasja życia” to realistyczny portret artysty, rodzącej się w nim inspiracji twórczej, a w końcu frustracji wynikających z niezrozumienia przez współczesnych mu odbiorców. Van Gogh został bowiem doceniony dopiero po śmierci, sprzedając za życia zaledwie jedno ze swych wielkich dzieł… W filmie wystąpił ponadto uhonorowany Oscarem Anthony Quinn w roli Paula Gauguina.

5. „As w potrzasku” („Ace in the Hole”, reż. Billy Wilder, 1951)

Kirk Douglas najważniejsze role - As w potrzasku

Pod okiem wielkiego twórcy Billy’ego Wildera Kirk Douglas wykreował tu imponujący portret aroganckiego reportera, który dla swoich korzyści jest w stanie posunąć się do najbardziej odrażających czynów. Charles Tatum, bo o nim mowa, postanawia bowiem wykorzystać tragiczny wypadek poszukiwacza złota do wzbudzenia sensacji i wzrostu własnej popularności. W tym celu manipuluje szeryfem i opóźnia akcję ratunkową.

Scenariusz dzieła Wildera „As w potrzasku” został oparty na prawdziwych wydarzeniach – pierwszym z nich był wypadek amerykańskiego grotołaza Floyda Collinsa, który został uwięziony w jaskini po zejściu lawiny w 1925 roku, a drugim trzyletniej Kathy Fiscus z San Marino w Kalifornii. W 1949 roku dziewczynka wpadła do niezabezpieczonej studni. W obu przypadkach tragedie stały się medialną sensacją, a ofiary nie dożyły zakończenia akcji ratunkowych.

6. „Ostatni pociąg z Gun Hill” („Last Train from Gun Hill”, reż. John Sturges, 1959)

Film z Kirkiem Douglasem - Ostatni pociąg z Gun Hill

Kirk Douglas miał na koncie wiele wyśmienitych ról w zróżnicowanych gatunkach filmowych, lecz wśród nich wyróżniał się przede wszystkim western. „Ostatni pociąg z Gun Hill” obok „Pojedynku w Corralu O.K.” (1957) czy „Ostatniego kowboja” (1962) to najlepsza produkcja w filmografii aktora, której akcja toczy się w scenerii Dzikiego Zachodu. Kirk stworzył tu niezapomniany duet z Anthonym Quinnem.

W „Ostatnim pociągu z Gun Hill” Douglas wcielił się w postać szeryfa Matta Morgana, którego żona zostaje brutalnie zgwałcona i zamordowana przez dwóch młodych kowboi. Okazuje się, że jednym z zabójców jest syn byłego przyjaciela Matta, Craiga Baldena, bogatego właściciela ziemskiego i obecnie najbardziej wpływowej osoby w mieście. Matt nie spocznie, dopóki morderca jego żony nie zostanie doprowadzony przed sąd.

7. „Siedem dni w maju” („Seven Days in May”, reż. John Frankenheimer, 1964)

Filmy Kirka Douglasa - Siedem dni w maju

W tym thrillerze politycznym Kirk Douglas łączy siły z Burtem Lancasterem, dając popis aktorstwa z najwyższej półki. Legendarni aktorzy spotkali się łącznie na planie siedmiu wspólnych produkcji, a dzieło Frankenheimera należy bez wątpienia do jednych z najlepszych owoców legendarnego duetu. Scenariusz filmu „Siedem dni w maju” powstał na podstawie powieści Charlesa W. Baileya II i Fletchera Knebela.

Przedstawione w filmie zdarzenia rozgrywają się na początku lat 60. w Stanach Zjednoczonych. Wysocy rangą oficerowie sprzeciwiają się zawartemu przez prezydenta paktowi z ZSRR. Tymczasem pułkownik Casey (kreacja Kirka Douglasa) zyskuje informację o planowanym zamachu stanu.

Najważniejsze role Kirka Douglasa

8. „Champion” (reż. Mark Robson, 1949)

Kirk Douglas dobre filmy - Champion

Jeden z przełomowych dla rozkwitu kariery Kirka Douglasa obrazów, który przyniósł mu pierwszą nominację do Oscara. Akademia wyróżniła ponadto sam dramat sportowy Marka Robsona, przyznając mu statuetkę za najlepszy montaż.

Bohaterem filmu „Champion” jest ubogi Midge Kelly, który wraz z niepełnosprawnym bratem przemierza kraj w poszukiwaniu pracy. Wkrótce los się do niego uśmiecha – mężczyzna zdobywa zatrudnienie przy nielegalnych walkach bokserskich. Pomimo początkowych porażek, jeden z trenerów dostrzega potencjał w Kellym i postanawia uczynić go nową gwiazdą ringu. Midge odmawia, jednak po serii kolejnych życiowych niepowodzeń przystaje na ofertę trenera. Cena sławy, jaką przyjdzie mu zapłacić, będzie bardzo wysoka…

9. „Układ” („The Arrangement”, reż. Elia Kazan, 1969)

Role Kirka Douglasa - Układ

Głośny dramat Elii Kazana z Kirkiem Douglasem, Faye Dunaway i Deborą Kerr w rolach głównych. Kazan zrealizował „Układ” na podstawie własnej powieści z 1967 roku o tym samym tytule.

To przejmująca historia Eddiego Andersona, który z pozoru wiedzie idealne życie. Eddie ma pieniądze, rodzinę i jest w stanie zrealizować każde ze swych marzeń. Nagły wypadek sprawia jednak, że mężczyzna zaczyna rozmyślać nad sensem istnienia. W swej refleksji powraca do wspomnień o pierwszej miłości, a obecnie współpracownicy, Gwen. W międzyczasie żona Eddiego obmyśla spisek, by przejąć fortunę męża.

10. „20 000 mil podmorskiej żeglugi” („20,000 Leagues Under the Sea”, reż. Richard Fleischer, 1954)

Najlepsze filmy z Kirk Douglas - 20 000 mil podmorskiej

Adaptacja znanej przygodowej powieści francuskiego pisarza Juliusza Verne’a. Akcja filmu „20 000 mil podmorskiej żeglugi” dzieje się w XIX wieku i przedstawia historię grasującego na morzach i oceanach tajemniczego potwora, który powoduje zatopienia statków.

Wkrótce najpotężniejszy amerykański okręt wojenny udaje się na ryzykowne poszukiwania bestii. Na pokładzie statku jest obecny Kanadyjczyk Ned Land – w tej roli niezapomniany Kirk Douglas – człowiek gwałtowny, lecz o wielkiej pogodzie ducha i odwadze. W produkcji pojawiła się ponadto cała plejada innych znakomitych aktorów – James Mason, Peter Lorre czy Paul Lukas. Dzieło wyróżniona dwoma Nagrodami Akademii w kategoriach najlepszych efektów specjalnych oraz scenografii.