Kleopatra – najsłynniejsze filmy o losach królowej Egiptu

Burzliwe losy ostatniej królowej hellenistycznego Egiptu nieustannie fascynują miłośników historii i sympatyków opowieści o namiętnościach czy tragicznych romansach. Kleopatra stała się również natchnieniem dla twórców filmowych, przenoszących dzieje władczyni na wielki ekran już od samego początku istnienia kina. Theda Bara, Claudette Colbert, Vivien Leigh czy Elizabeth Taylor to tylko niektóre z ikon amerykańskiej kinematografii, które przez dekady wcieliły się w postać królowej. Od niedawna powstaje również nowa wersja opowieści o życiu Kleopatry. Za kamerą widowiska stanie reżyserka Patty Jenkins, a w głównej roli wystąpi Gal Gadot.

Filmy o Kleopatrze

„Antoniusz i Kleopatra” (1908), czyli królowa Egiptu wkracza na wielki ekran

Kleopatra 1908

Pierwsza w dziejach kina filmowa opowieść romansu Kleopatry z Markiem Antoniuszem. W rolę ostatniej królowej hellenistycznego Egiptu wcieliła się tu gwiazda kina niemego Florence Lawrence, a u jej boku wystąpił Maurice Costello. Podstawą scenariusza filmu w reżyserii J. Stuarta Blacktona i Charlesa Kenta była sztuka Williama Shakespeare’a „Antoniusz i Kleopatra” z 1606 roku. Film wyróżniały imponująca scenografia oraz starannie dobrane, wzorowane na czasach antycznych kostiumy.

„Kleopatra” (1917) – demoniczna Theda Bara

Kleopatra film niemy

Theda Bara jako Kleopatra

To również niema wersja losów Kleopatry, ale nakręcona z większym rozmachem. Film J. Gordona Edwardsa odniósł ponadto bardziej spektakularny sukces komercyjny, będąc jedną z najlepiej dochodowych i najpopularniejszych produkcji sprzed 1920 roku. W tytułowej roli wystąpiła wybitna Theda Bara. Aktorka utożsamiana z wizerunkiem kobiety wampa dowiodła tu swego seksapilu i nieokiełznanego erotyzmu. Stworzyła niezapomnianą postać femme fatale, obdarzając Kleopatrę hipnotyzującym spojrzeniem, świadomymi ruchami, fascynującą tajemniczością, a w końcu niebezpieczeństwem, przed którym stają pożądający ją mężczyźni.

W „Kleopatrze” Theda Bara ponownie pojawia się na ekranie w odważnych, uwydatniających jej kobiecość strojach oraz mocnym makijażu kontrastującym z bladą cerą. Niestety film uznawany jest za zaginiony. Legendarny występ aktorki możemy podziwiać jedynie w zachowanych fragmentach.

„Kleopatra” (1934) – królowa Egiptu odzyskuje głos

Kleopatra film 1934

Kleopatra – Claudette Colbert

Pierwsza dźwiękowa opowieść o losach Kleopatry. Reżyserii historycznego widowiska podjął się Cecil B. DeMille, zaś główną rolę zagrała Claudette Colbert. Aktorka pozostawała jedną z największych gwiazd amerykańskiego kina lat 30., co umocnił jej występ u boku Clarka Gable’a w obsypanej Oscarami komedii „Ich noce”. Colbert jako Kleopatra jest wspaniała – doskonale łączy swą powierzchowną kruchość i nieodzowny urok z przebiegłością oraz wyrachowaniem portretowanej bohaterki. Jej naturalna charyzma i talent w połączeniu ze zjawiskowymi strojami oraz biżuterią sprawiają, że nie sposób oderwać od niej wzroku. W filmie wystąpili również Warren William i Henry Wilcoxon w rolach Juliusza Cezara oraz Marka Antoniusza. Produkcję nagrodzono Oscarem w kategorii najlepszych zdjęć.

„Cezar i Kleopatra” (1945) – duet Vivien Leigh-Claude Rains

Kleopatra Vivien Leigh

Vivien Leigh w roli egipskiej królowej

Tym razem w postać kuszącej, zwodniczej Kleopatry wcieliła się znana z kultowego „Przeminęło z wiatrem” Vivien Leigh. Ostatnia królowa Egiptu w jej wydaniu cechuje się uroczą figlarnością. W przeciwieństwie do demonicznej Kleopatry Thedy Bary Vivien Leigh tworzy portret władczyni pozbawionej pierwiastka niebezpieczeństwa, czasami lekkomyślnej, a przy tym beztroskiej. Viv stworzyła tu pamiętny duet z Claudem Rainsem grającym Juliusza Cezara. Film kostiumowy spod ręki Gabriela Pascala otrzymał nominację do Nagrody Akademii.

Kleopatra – filmy

„Dwie noce z Kleopatrą” (1953) – Sophia Loren przywdziewa królewskie szaty

Kleopatra film Sophia Loren

Sophia Loren jako Kleopatra

Tym razem dzieje Kleopatry zostały opowiedziane ze sporą dawką dystansu i poczucia humoru. „Dwie noce z Kleopatrą” to włoska komedia w reżyserii Mario Matolliego. Główną rolę wykreowała w filmie olśniewająca Sophia Loren, nadając swej postaci temperamentu i silnego charakteru. To produkcja luźno oparta na prawdzie historycznej. Opowiada o krwawych schadzkach królowej Egiptu, która podczas nieobecności ukochanego Marka Antoniusza, spędza kolejne noce ze swymi strażnikami. Aby zdrada nie wyszła na jaw, Kleopatra poi jednakże swych kochanków trucizną. Wkrótce wśród żołnierzy królowej wybucha panika – nikt bowiem nie chce pełnić warty przy jej alkowie…

„Kleopatra” (1963), czyli uwodzicielska i władcza Liz Taylor

Kleopatra 1963

Elizabeth Taylor – Kleopatra (1963)

Epicka produkcja w reżyserii Josepha L. Mankiewicza to z pewnością najsłynniejsza wersja opowieści o królowej Egiptu. Postać Kleopatry sportretowała tu zjawiskowa Elizabeth Taylor. Kreacja aktorki przeszła do historii kina, ugruntowując jej status supergwiazdy. Początkowo rozgoryczona po przegranej w wyścigu o Oscara za film „Nagle ostatniego lata” Liz nie była zainteresowana wysokobudżetowym projektem. Aby zniechęcić producentów z 20th Century Fox, Elizabeth oświadczyła, że podejmie się roli Kleopatry w zamian za honorarium w wysokości miliona dolarów. Ku zdziwieniu aktorki wytwórnia zgodziła się na tak wysoką gażę.

Kleopatra Elizabeth Taylor

Ukończenie filmu niejednokrotnie stawało pod znakiem zapytania. Na planie dochodziło do poważnych konfliktów między producentami, ponadto zdjęcia stale się opóźniały ze względu na problemy zdrowotne Elizabeth Taylor (w tamtym czasie aktorka przeszła m.in. zabieg tracheotomii). „Kleopatrę” kręcono aż dwa razy, co omal nie doprowadziło do upadku zadłużonej wytwórni. Ostatecznie legendarna epopeja będąca kwintesencją stylu złotej ery Hollywood odniosła sukces komercyjny, choć krytycy pozostawali bardziej sceptyczni w swych recenzjach.

Elizabeth partnerowali na ekranie Rex Harrison w roli Juliusza Cezara oraz Richard Burton w roli kochanka Kleopatry, Marka Antoniusza. Z tym ostatnim Liz połączył namiętny romans, który nie tylko stał się źródłem głośnego skandalu (potępił go nawet sam papież), ale również przyciągał do kin rzesze widzów śledzących w prasie doniesienia o potajemnym związku dwójki aktorów. Zarówno Elizabeth, jak i Burton pozostawali wówczas w związkach małżeńskich. Płomienny romans z pewnością dodał ekranowej historii dozę autentyczności. „Kleopatra” do dziś pozostaje jednym z najdroższych filmów w dziejach kina. Obraz uhonorowano czterema Oscarami w tym w kategoriach najlepszych zdjęć, scenografii i kostiumów.

„Kleopatra” (1999)

Kleopatra film 1999

Kleopatra (1999)

To jedna z najbardziej znanych, nowszych wersji historii Kleopatry. Scenariusz miniserialu w reżyserii Franca Roddama powstał na podstawie powieści Margaret George „The Memoirs of Cleopatra”. Telewizyjny film kostiumowy skupia się na wydarzeniach z życia królowej toczących się od 48 roku p.n.e. Obserwujemy więc pierwszą wizytę Juliusza Cezara w Egipicie, a także jego śmierć, opowieść zamyka się natomiast wraz z tragiczną śmiercią Kleopatry. W głównych rolach wystąpili: Leonor Varela (jako Kleopatra), Billy Zane (Marek Antoniusz), Timothy Dalton (Cezar) oraz Rupert Graves (Oktawian August). Produkcję nominowano do nagród Emmy w czterech kategoriach.

Udostępnij “Kleopatra – najsłynniejsze filmy o losach królowej Egiptu” swoim znajomym.