Koreańscy aktorzy i aktorki – TOP 10

Południowokoreańscy aktorzy i aktorki słyną z niecodziennej ekspresji, barwnej mimiki i emocjonujących kreacji bohaterów o skomplikowanych portretach psychologicznych. Ich wielkie role budzą podziw na całym świecie, przyciągając wzrok zafascynowanych kulturą azjatycką widzów obcujących na co dzień z odmienną specyfiką zachodnich produkcji. OldCamera.pl przedstawia dziesiątkę utalentowanych i fascynujących artystów wielkiego ekranu pochodzących z Korei Południowej.

Koreańscy aktorzy

1. Choi Min-sik (ur. 1962)

Aktorzy koreańscy Choi Min-sik

Choi Min-sik w filmie Oldboy

Jeden z najwybitniejszych koreańskich aktorów, który odniósł międzynarodowy sukces, zdobywając uznanie i podziw krytyków na Zachodzie. Choi Min-sik słynie z nadzwyczajnej wyrazistości gry, ekranowej charyzmy i spektakularnej ekspresji. Swą karierę aktorską rozpoczynał na deskach teatralnych, w filmie debiutował zaś w 1989 roku dramatem „Kuro Arirang” Park Jong-wona. W latach 90. zyskał popularność dzięki takim obrazom jako „No. 3” (1997) czy „Shiri” (1999), który okazał się prawdziwym sukcesem box office’a.

Bez wątpienia największym osiągnięciem Choi Min-sika była jednak porażająca kreacja Oh Dae-su w arcydziele Park Chan-wooka „Oldboy” (2003). Do jego znanych ról należą ponadto genialne portrety złoczyńców z dzieł „Pani Zemsta” (2005) i „Ujrzałem diabła” (2010). W 2014 roku wcielił się w postać pana Janga we francuskim filmie „Lucy” z główną rolą Scarlett Johansson. Jest laureatem wielu prestiżowych azjatyckich nagród filmowych m.in. Grand Bell Awards, Asian Film Awards czy Blue Dragon Film Awards.

2. Ahn Sung-ki (ur. 1952)

Koreańscy aktorzy Ahn Sung-ki

Twarz kinowej rewolucji w przemyśle filmowym Korei Południowej i walki o wolność twórczą, jeden z najważniejszych aktorów w historii kina tego kraju. W trwającej ponad sześćdziesiąt lat karierze Ahn Sung-ki wystąpił w imponującej liczbie produkcji przekraczającej 130 obrazów. Urodził się w rodzinie o filmowych korzeniach jako syn dawnego reżysera i producenta. Na wielkim ekranie był obecny już od najmłodszych lat, szybko stając się dziecięcą gwiazdą filmową. Jako ośmiolatek zagrał m.in. w słynnej, utrzymanej w czarno-białych kadrach „Pokojówce” (1960) Kim Ki-younga.

W latach 80. ubiegłego stulecia zyskał uznanie dzięki kreacjom w przełomowych koreańskich dziełach pokroju filmu Im Kwon-taeka „Mandala” (1981), dramatów „Come Unto Down” (1982) i „Eunuch” (1986), a w końcu obrazu Parka Kwang-su „Chilsu wu Mansu” (1988). Po przełomie wieków Ahn zasłynął z brawurowych ról w azjatyckich dramatach historycznych cenionych poza granicami kraju m.in. „Pojedynek” (2005) Lee Myung-se’a, „Wojownik Musa” (2001) Kim Sung-su’a, „Silmido”(2003) Kang Woo-suka czy „Siedem potęg” (2006) Chi Leung Cheunga. Jest laureatem pokaźnej liczny prestiżowych koreańskich nagród filmowych w tym statuetek Baeksang Arts Awards czy Grand Bell Awards.

3. Lee Byung-hun (ur. 1970)

Najprzystojniejsi koreańscy aktorzy Lee Byung-hun

To wybitny aktor pochodzący z Korei Południowej, współpracujący z największymi mistrzami azjatyckiego kina – Park Chan-wookiem („J.S.A”) i Kim Jee-woonem („Słodko-gorzkie życie”, „Dobry, zły i zakręcony”, „Ujrzałem diabła”). Lee Byung-hun to również jeden z najlepiej rozpoznawalnych koreańskich aktorów na świecie, który zdobył międzynarodową sławę dzięki występom w produkcjach amerykańskich. Zagrał m.in. w westernie „Siedmiu wspaniałych” (2016) Antoine’a Fuqui, thrillerze „Pozory prawdy” (2016) z głównymi rolami Anthony’ego Hopkinsa i Ala Pacino oraz filmie akcji Stephena Sommersa „G.I. Joe: Czas Kobry” (2009). Lee to także niezwykle popularny w Korei aktor seriali telewizyjnych i piosenkarz z szeregiem filmowych nagród na koncie.

4. Song Kang-ho (ur. 1967)

Najpopularniejsi koreańscy aktorzy Song Kang-ho

Song Kang-ho to aktorskie objawienie koreańskiego kina. Począwszy od swego debiutu w 1996 roku, fenomenalny artysta nieustannie zadziwia znakomitą ekspresją i naturalizmem gry, a także niezwykłą zdolnością ekranowej transformacji. Do historii przeszła jego współpraca z południowokoreańskim reżyserem Park Chan-wookiem w pierwszej części trylogii zemsty pod tytułem „Pan Zemsta” (2002), a także w dziełach „Pragnienie” (2009) oraz „Dobry, zły i zakręcony” (2008). Song to również stały protagonista obrazów Bonga Joon-ho, w tym rozsławionego dramatu kryminalnego „Zagadka zbrodni” (2003), filmu „The Host: Potwór” (2006) i nagrodzonego czterema Oscarami „Parasite” (2019). W 2020 roku „The New York Times” umieścił Songa Kang-ho na szóstym miejscu najwybitniejszych aktorów XXI wieku.

5. Kim Hye-ja (ur. 1941)

Koreańskie aktorki Kim Hye-ja

Znakomita, południowokoreańska aktorka, która podbiła serca azjatyckiej publiczności przede wszystkim za sprawą kreacji matek w popularnych azjatyckich serialach jak na przykład „My Mother’s Sea” czy „Country Diaries”. Międzynarodowy rozgłos zapewniła jej zaś mistrzowska rola w „Matce” (2009) Bonga Joon-ho, gdzie wcieliła się w Hye-ja, matkę niepełnosprawnego intelektualnie chłopaka oskarżonego o brutalne morderstwo. Występ Kim Hye-ja został uhonorowany nagrodą Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles przyznawaną w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Do znanych produkcji artystki należą ponadto dramat „Jak ukraść psa” (2014) i seriale „Goong” (2006) oraz „The Light in Your Eyes” (2019).

6. Gong Yoo (ur. 1979)

Koreański aktor Gong Yoo

Jeden z najsłynniejszych południowokoreańskich aktorów, którego znakiem rozpoznawczym gry jest swoista subtelność portretów odgrywanych postaci. Bohaterowie Gonga Yoo to przede wszystkim osoby pełne empatii i wrażliwości, co w połączeniu z wielkim talentem aktora daje poruszający i niezwykle autentyczny efekt. Na ekranie debiutował w 2001 roku, występując w głównej mierze w serialach telewizyjnych. Popularność i wielkie uznanie przyniosły mu jednak późniejsze produkcje, takie jak poruszający dramat podejmujący temat pedofilii „Do-ga-ni” (2011), imponujący pod względem technicznym i trzymający w napięciu „Zombie Express” (2016) oraz szpiegowska produkcja spod ręki Kim Jee-woona „Gra cieni” (2016).

7. Lee Sun-kyun (ur. 1975)

Najlepsi koreańscy aktorzy Lee Sun-kyun

Ten charyzmatyczny i błyskotliwy artysta swą karierę aktorską rozpoczynał na deskach teatralnych i w popularnych koreańskich serialach telewizyjnych m.in. „Coffe Prince” (2007) oraz „Behind the White Tower” (2007). Międzynarodowy rozgłos zapewnił mu występ w filmie Park Chan-oka „Paju” (2009). Sukcesem w jego filmografii okazały się ponadto thrillery „Helpless” (2012) i „Ciężki dzień” (2014). Za sprawą współpracy z reżyserem Hong Sang-soo Lee Sun-kyun stał się także ikoną koreańskiego kina niezależnego, grając w artystycznych filmach „Oki” (2010) czy prezentowanym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie „Haewon i mężczyźni” (2013). W 2019 roku wcielił się w postać ojca rodziny Park z przeboju ostatnich lat spod ręki Bonga Joon-ho „Parasite”.

8. Lee Seung-yeon (ur. 1968)

Aktorki koreańskie Lee Seung-yeon

Południowokoreańska aktorka o niecodziennych zdolnościach dramatycznych, niezwykle autentyczna i sugestywna w swej grze. Lee Seung-yeon tworzy portrety kobiet zmysłowych, poruszających emocje widza i na długo zapadających w pamięć. Karierę rozpoczynała jako modelka, zajmując trzecie miejsce w konkursie Miss Korei w 1992 roku. Wkrótce stała się osobowością telewizyjną, grając w popularnych azjatyckich serialach. Do znanych produkcji z jej udziałem należą wybitny dramat w reżyserii Kim Ki-duka „Pusty dom” (2004) oraz film kryminalny Jang Ik-joona „Bez tchu” (2008).

9. Yu Ji-tae (ur. 1976)

aktorzy koreańscy top 10 Yu Ji-tae

Yu Ji-tae na początku był modelem, a z czasem spróbował swych sił przed kamerą, szybko zyskując status jednego z najpopularniejszych i najwyżej cenionych aktorów w Korei Południowej. Jego filmografia obfituje w mocne, emocjonujące pozycje i choć przeważa w niej gatunek kina akcji, to talent Yu zdecydowanie wykracza poza jednoznaczną klasyfikację. Sam aktor wielokrotnie udowadniał wielkość swych zdolności również w dramatach, komediach czy intrygujących filmach kryminalnych. Na wielkim ekranie nie boi się ról trudnych, często stojących po złej stronie w obrazowanym starciu moralnym. Znane produkcje z udziałem koreańskiego gwiazdora to przede wszystkim „Attack the Gas Station” (1999) Kim Sang-jina, „Ditto” (2000) Kim Jung-kwona, „Oldboy” (2003) Park Chan-wooka i „Lustro” (2003) Kim Sung-ho.

10. Song Hye-kyo (ur. 1981)

Koreańskie aktorki top 10 - Yu Ji-tae

Jedna z największych gwiazd Korei Południowej, rozsławiająca swoją ojczyznę na arenie międzynarodowej z szeregiem nagród filmowych na koncie. Przedstawicielka młodego pokolenia Song Hye-kyo zdobyła uznanie dzięki ikonicznym kreacjom w serialach telewizyjnych jak na przykład „Gaeul donghwa” (2000) „Taeyang-ui huye” (2016) czy „Namjachingu” (2018). Sławę przyniosły jej też filmy „Parang-juuibo” (2005) Chong Yun-su i „Wielki mistrz” (2013) hongkońskiego twórcy Wong Kar-waia.

Udostępnij “Koreańscy aktorzy i aktorki – TOP 10” swoim znajomym.