Koreańskie seriale na Netflix, które warto obejrzeć – TOP 10

Koreańskie seriale – znane wśród fanów pod nazwą k-dramy – cieszą się coraz większym zainteresowaniem widzów państw Zachodu. Wśród najlepszych dram można dostrzec kilka istotnych, niezwykle popularnych nurtów, m.in. koreańskich seriali romantycznych, produkcji opowiadających o zombie i potworach czy seriali kryminalnych poruszających temat skandali politycznych z wątkiem korupcji w tle. A jakie seriale z Korei Południowej najlepiej obejrzeć na Netflix? Oto nasze propozycje.

Seriale koreańskie w Netflix – lista

1. „My Name” („Ma-i-ne-im”, 2021)

Seriale koreańskie na Netflix - My Name

Koreańscy twórcy filmowi w szczególności upodobali sobie tematykę wendety i począwszy od „Pokojówki” (1960) Kim Ki-younga w swoich dziełach sukcesywnie rozwijają wątek krwawej zemsty i jej wpływu na jednostkę. Tak jest również w przypadku dynamicznego i trzymającego w napięciu do ostatnich minut serialu Netflixa „My Name”. Motyw zemsty został tu obudowany w ciekawą perspektywę feministyczną, co wyróżnia produkcję na tle pozostałych obrazów stawiających w centrum historii mściwego bohatera.

„My Name” to opowieść o młodej dziewczynie skonfliktowanej z ojcem – ściganym przez wymiar sprawiedliwości gangsterem. Kiedy jednak mężczyzna ginie na oczach córki, Yoon Ji-woo poprzysięga sobie odkryć prawdę o działalności ojca, a także odnaleźć winnych jego śmierci. W tym celu żądna zemsty bohaterka nawiązuje kontakt z szefem gangu, pod którego skrzydłami wnika w coraz głębsze struktury przestępczego świata. Wkrótce na polecenie mafiosa wstępuje również do policji. W rolach głównych wystąpili: Han So-hee, Park Hee-soon, Ahn Bo-hyun i Kim Sang-ho. Obok wyśmienitego, emocjonującego aktorstwa, należy podkreślić mistrzowską pracę kamery, a także świetny, trzymający w skupieniu scenariusz.

2. „Stranger” („Bi-mil-eui seob, 2017)

Netflix serial koreański - Stranger

To wciągający, przewrotny i wielowątkowy serial kryminalny z mistrzowskim popisem aktorskich zdolności duetu Cho Seung-woo i Bae Doona. „Stranger” okazał się międzynarodowym hitem i zdobył szereg prestiżowych wyróżnień m.in. Baeksang Arts Awards, nagrodę nazywaną koreańską wersją Złotego Globu. To opowieść o zakłamanym świecie wielkiej polityki oraz szerzącej się wśród najwyższych rangą mocarzy korupcji i demoralizacji.

Bohaterem znakomitej produkcji „Stranger” jest prokurator, jako jeden z nielicznych nieuwikłany w korupcję. Mimo młodego wieku Hwang z powodzeniem pnie się po coraz wyższych szczeblach kariery, a pomocna okazuje się w tym jego osobliwa przypadłość – bohater jako dziecko przeszedł skomplikowaną operację mózgu, w wyniku której został pozbawiony zdolności odczuwania empatii. Kiedy w jego ręce trafia tajemnicza sprawa morderstwa, w którą uwikłani zostają najważniejsi prawnicy i politycy w kraju, Hwang postanawia doprowadzić sprawę do końca, rzucając wyzwanie skorumpowanemu systemowi. W dochodzeniu zaczyna mu towarzyszyć bystra pani detektyw, Han Yeo-jin.

3. „Hellbound” („Ji-ok”, 2021)

Koreańskie seriale Netflixa - Hellbound

To kolejna na naszej liście najlepszych koreańskich seriali od Netflixa produkcja, która przypadnie do gustu widzom poszukującym mocnych wrażeń, ale też pretekstu do refleksji i uniwersalnego przesłania. Pod względem oglądalności „Hellbound” pobił rekord swojego głośnego poprzednika z Korei Południowej „Squid Game”. Serial twórców filmu „Zombie Express” okazał się prawdziwym hitem, podejmuje ponadto tak istotne kwestie, jak konformizm, reakcja społeczeństwa na sytuację kryzysową, a przede wszystkim fanatyzm religijny. Ostateczne przesłanie serialu zdaje się wielce ateistyczne, demaskuje ponadto hipokryzję i prawdziwe niebezpieczeństwo ze strony radykalnych środowisk wyznaniowych.

Fabuła „Hellbound” dotyczy niespodziewanego pojawienia się pozaziemskich istot, które sieją spustoszenie na ulicach Seulu. Wysłannicy piekieł skazują bowiem wybranych ludzi na wieczne potępienie, a o wyznaczonej porze zjawiają się na Ziemi, by spalić żywcem osoby, które otrzymały wyrok. Miasto ogarnia panika. Zaistniałą sytuację zaczyna wykorzystywać nowa organizacja religijna, która przyczyny paranormalnych zjawisk upatruje w ogólnoludzkiej demoralizacji i zboczenia ze ścieżki prawości. Wkrótce sekta rośnie w siłę, a jej wpływy zaczynają obejmować władzę i media – to z kolei daje jej praktycznie pełną kontrolę nad społeczeństwem…

4. „It’s Okay to Not Be Okay” („Saikojiman Gwaenchana”, 2020)

Koreański serial Netflix - It's ok to not be ok

Wśród najlepszych południowokoreańskich seriali na szczególne wyróżnienie zasługuje utrzymana w konwencji dramatu i wykorzystująca motywy baśni produkcja „It’s Okay to Not Be Okay”, która kojarzy się z oryginalnym stylem filmów Tima Burtona. To wyjątkowa pozycja w ofercie Netflixa, którą polecam w szczególności osobom poszukującym niekonwencjonalnych obrazów i wytchnienia od hollywoodzkich hitów. Seans tego serialu porusza, skłania do refleksji i otwiera przed widzem pasmo interpretacji. „It’s Okay to Not Be Okay” stanowi przede wszystkim wartościową opowieść o inności, codziennym trudzie osób zmagających się z chorobami psychicznymi, a także skomplikowanej miłości i niezwykle wrażliwych aspektach ludzkiej emocjonalności, które raz złamane, pozostawiają trwały ślad.

Bohaterką serialu jest młoda autorka bajek, która boryka się z problemami społecznymi i niezdolności do współczucia. Życie kobiety odmienia się, gdy spotyka na swej drodze przystojnego opiekuna pracującego w szpitalu psychiatrycznym. Pielęgniarz również dźwiga na swoich barkach ogromny ciężar, podporządkowując życie ciężko choremu bratu. W głównych rolach wystąpili: Ye-ji Seo, Kim Soo-Hyun i Ok Jeong-se.

5. „Kingdom” („King-deom”, 2018)

Koreańskie seriale lista - Kingdom

Koreański serial „Kingdom” z pewnością usatysfakcjonuje fanów tematyki zombie, a także gatunku horroru i nurtu gore. To widowiskowa produkcja, w której strona techniczna została doprowadzona do perfekcji. I choć motywowi zombie daleko do realistycznego, to obraz wprost poraża swym naturalizmem, zwłaszcza w scenach brutalnych, skupiających się na najdrobniejszym szczególe starć.

Akcja tego serialu toczy się w średniowiecznej Korei Południowej w epoce Joseon. „Kingdom” opowiada o kryzysie w państwie i wewnętrznym konflikcie dzielącym władców królestwa, wynikającym z zaciekłej rywalizacji między następcami tronu. W tak trudnych czasach kraj musi ponadto zmagać się z tajemniczą zarazą zamieniającą ludzi w zombie. Czy niesłusznie posądzony o zdradę książę ocali swoich poddanych i uchroni królestwo przed najmroczniejszymi siłami zła?

6. „Vincenzo” („Bin-sen-jo”, 2021)

Koreańskie seriale kryminalne - Vincenzo

Na naszej liście koreańskich dram wartych obejrzenia nie mogło zabraknąć „Vincenzo”. To jedna z najwyżej ocenianych produkcji w dziejach południowokoreańskiej telewizji, która ponadto odniosła międzynarodowy sukces. Bohaterem serialu jest pracujący dla włoskiej mafii prawnik Vincenzo Casano. Mężczyzna na co dzień mieszka w słonecznej Italii, jednak niespodziewanie odwiedza swoją ojczyznę – Koreę Południową. Na miejscu wikła się w konflikt z jedną z najbardziej wpływowych firm w kraju, budującą swą potęgę na nieuczciwości i korupcji.

Wkrótce, jak na ironię, związany z gangsterskimi strukturami i bezprawiem Vincenzo postanawia wymierzyć sprawiedliwość wyrachowanemu zarządowi korporacji. Ma w tym również własny interes – osłabienie przeciwnika umożliwi mu przejęcie ukrytego pod budynkiem złota… Na wyróżnienie zasługuje z pewnością wybitne aktorstwo. W serialu wystąpili Song Joong-ki, Jeon Yeo-been czy Ok Taec-yeon.

7. „Sweet Home” („Seuwiteuhom, 2020)

Ranking seriali koreańskich - Sweet Home

„Sweet Home” to propozycja serialu dla fanów filmów o potworach, a także komiksowego stylu. Całość została okraszona groteską i postapokaliptycznym klimatem, co daje niezapomniane wrażenia w trakcie seansu. Jak w przypadku większości koreańskich produkcji, drama łączy w sobie kilka gatunków jednocześnie – począwszy od horroru czy komedii, a skończywszy na poruszającym dramacie.

Serial opowiada o mierzącym się z wewnętrznymi demonami chłopaku, który boryka się ponadto z problemem zaburzeń społecznych i emocjonalnych, które popychają go do myśli samobójczych. Wkrótce razem z pozostałymi sąsiadami musi jednak stawić czoło najcięższej próbie i zawalczyć o przetrwanie. Ich blok zostaje bowiem odcięty od reszty świata, a opuszczenie mieszkania staje się praktycznie jednoznaczne ze śmiercią – w okolicy wybuchła tajemnicza epidemia, która zamienia ludzi w zombie. „Sweet Home” to wielowątkowa opowieść, która w swej fantastycznej formie traktuje o jak najbardziej realnych problemach – relacjach międzyludzkich, człowieczeństwie, postawach ludzi w obliczu sytuacji kryzysowej, a także przezwyciężeniu własnych traum i emocjonalnych ran. W obsadzie m.in. Song Kang, Go Min-si, Lee Jin-wook i Park Gyu-young.

8. „Squid Game” („Ojing-eo Geim”, 2021)

Serial koreański Netflix - Squid Game

Bez wątpienia głośny serial Hwanga Dong-hyuka umocnił coraz lepiej widoczny wzrost popularności koreańskich produkcji na Zachodzie, który obserwujemy od kilku lat. Wystarczy wspomnieć międzynarodowy sukces dzieła „Parasite” (2019) Bonga Joon-ho, choć wzrok Europejczyków i Amerykanów zwrócił się w kierunku Korei Południowej już na początku XXI wieku za sprawą kultowej trylogii zemsty Parka Chan-wooka (zainteresowaniem cieszył się wówczas przede wszystkim film „Oldboy”). „Squid Game” wzbudziło szereg kontrowersji i podzieliło krytykę. Pomijając wyraźne mankamenty produkcji, o serialu mówił cały świat – był on jedną z najczęściej oglądanych pozycji Netflixa w 2021 roku.

Serial podejmuje kwestię społecznych niesprawiedliwości, a także realnego problemu zadłużenia, z jakim mierzą się na co dzień mieszkańcy Korei Południowej. Bohaterami obrazu są osoby zepchnięte na społeczny margines, decydujące się na udział w tajemniczej grze, w której można wygrać prawdziwą fortunę. Seong Gi-hun tonie w długach, w dodatku nie stać go na operację dla umierającej matki. Kang Sae-byeok to natomiast uciekinierka z Korei Północnej, która stara się sprowadzić pozostałych członków rodziny do Korei Południowej, w tym przebywającego w domu dziecka brata. Wśród setek uczestników gry każdy nosi na swoich barkach ogromny ciężar i jest całkowicie spłukany. Stawka w konkurencji jest jednak bardzo wysoka – wkrótce okazuje się, że zawodnicy muszą walczyć między sobą na śmierć i życie…

Choć fabuła „Squid Game” bywa przewidywalna, a sam fenomen serialu Netflixa jest na wyrost, to należy docenić bardzo dobrą stronę techniczną, a zwłaszcza zdjęcia i dynamiczny montaż. Brawa należą się ponadto obsadzie aktorskiej. Wcielający się w gracza 001 O Yeong-su został wyróżniony za swój występ Złotym Globem, stając się tym samym pierwszym południowokoreańskim aktorem w historii odznaczonym tą statuetką.

9. „Something in the rain” („Bap Jal Sajuneun Yeppeun Nuna”, 2018)

Koreańskie seriale romantyczne - Something in the rain

To przykład koreańskiego serialu romantycznego – nurtu, który cieszy się coraz większą popularnością wśród widzów. Produkcja podejmuje bardzo interesujący wątek miłości między starszą kobietą i młodym chłopakiem, dotykając po drodze problemu dyskryminacji ze względu na płeć, kulturowych uprzedzeń, a także wciąż obserwowanych nierówności płci na rynku pracy.

„Something in the rain” przedstawia losy kobiety w średnim wieku, niespełnionej w miłości i sfrustrowanej z powodu własnych ambicji, które ogranicza nierówne traktowanie kobiet w firmie, z którą wiąże swą przyszłą ścieżkę kariery. Niespodziewanie na drodze bohaterki pojawia się syn jej przyjaciółki, którego nie widziała od lat. Ponowne spotkanie zaowocuje wybuchem namiętnego uczucia. Czy parze uda się pokonać przeciwności w postaci różnicy wieku i sprzeciwu otoczenia? W głównych rolach występują Son Ye-jin i Jung Hae-in.

10. „Vagabond” („Baegabonde”, 2019)

Koreańskie dramy na Netflix - Vagabond

Nasze zestawienie najlepszych koreańskich seriali do obejrzenia na Netflix zamyka szpiegowska produkcja „Vagabond”, ciesząca się ogromną sympatią wśród widzów na całym świecie. Obraz przypadnie do gustu fanom wciągających, pełnych niespodziewanych zwrotów akcji historii kryminalnych z wielką aferą korupcyjną oraz skandalem politycznym w tle.

Chal Dal-gun jest kaskaderem, którego krewny ginie w katastrofie lotniczej. Mężczyzna wszczyna prywatne śledztwo, aby rozwikłać tajemnicę wypadku. W dochodzeniu wspiera go m.in. tajna agentka Go Hae-ri. Wkrótce na jaw wychodzą haniebne działania rządu, który zdaje się tuszować organizację terrorystyczną… Fenomenalny duet tworzą tu Lee Seung-gi oraz Bae Suzy.