Laura Dern – TOP 8 produkcji

Kariera filmowa była jej pisana od narodzin – przyszła na świat jako córka aktorskiej pary Diane Ladd i Bruce’a Derna, a jej pra-kuzynem był wybitny, amerykański dramaturg Tennessee Williams. Laura Dern debiutowała na wielkim ekranie już w wieku sześciu lat, a na przestrzeni dekad zyskała status jednej z najciekawszych i najbardziej utalentowanych osobowości współczesnego kina, współpracując z takimi mistrzami jak David Lynch czy Steven Spielberg. Przedstawiamy wybór 8 najlepszych filmów i seriali z Laureatką Oscara w roli głównej.

Laura Dern – filmy

1.„Dzikość serca” („Wild at Heart”, reż. David Lynch, 1990)

Laura Dern filmy - Dzikość serca

W znakomitym, postmodernistycznym dziele Davida Lyncha Laura Dern stworzyła niezapomniany portret drapieżnej i namiętnej Luli, ukochanej Sailora, w którego wcielił się Nicolas Cage. Aktorzy zagrali w filmie ognisty, legendarny duet, a miłość ich ekranowych bohaterów przeszła do historii kina. „Dzikość serca” to historia skomplikowanego związku Sailora i Luli, którzy uciekają przed resztą wrogiego im świata. Młodzi kochankowie będą musieli stawić czoła nienawidzącej chłopaka córki matce Luli i wynajętym przez nią gangsterom, a także ekscentrycznym i niebezpiecznym osobom napotkanym w czasie podróży.

W 1990 roku arcydzieło Lyncha nagrodzono Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes. Reżyser igra w swym obrazie z gatunkową konwencją, posługując się groteską, estetyką kiczu oraz gatunkowym pastiszem, co sprawia, że „Dzikość serca” wpasowuje się w nurt postmodernistyczny X muzy.

2. „Blue Velvet” (reż. David Lynch, 1986)

Laura Dern najlepsze filmy - Blue Velvet

W uznawanym za jeden z najwybitniejszych filmów kryminalnych w dziejach „Blue Velvet” Laura Dern wykreowała postać pełnej ciepła, sympatycznej dziewczyny z sąsiedztwa imieniem Sandy Williams, która zakochuje się w głównym bohaterze. Film otwiera scena zdumiewającego odkrycia niejakiego Jeffreya, który znajduje w trawie ludzkie ucho. Zaintrygowany niecodziennym znaleziskiem chłopak zgłasza sprawę na policję, a rozpoczęte prywatne śledztwo zaprowadzi go do skrywającej mroczny sekret femme fatale z nocnego klubu, która ściągnie na Jeffreya śmiertelne niebezpieczeństwo.

W tym dziele Lyncha odnajdziemy charakterystyczny dla jego twórczości klimat oniryzmu i napięcia, znamiona surrealizmu, jak i groteski, a w końcu stałe motywy jego kina. Obok Laury Dern zagrali tu Kyle MacLachlan oraz Isabella Rossellini.

3. „Park Jurajski” („Jurassic Park”, reż. Steven Spielberg, 1993)

Filmy z Laura Dern - Park Jurajski

W nagrodzonej trzema Oscarami imponującej pod względem technicznym i wykorzystanych efektów specjalnych produkcji Stevena Spielberga Laura Dern wystąpiła w pamiętnej roli błyskotliwej pani doktor Ellie Sattler, która wraz z pozostałymi naukowcami dzięki innowacyjnej metodzie odtwarza kilka gatunków dinozaurów umieszczonych następnie na specjalnej, odizolowanej wyspie. Kiedy do parku przybywa wycieczka, życie ludzi znajduje się w śmiertelnym zagrożeniu.

„Park jurajski” odniósł gigantyczny sukces komercyjny, stając się jednym z największych sukcesów box office’a w historii kina. Za podstawę scenariusza efektywnego filmu Spielberga posłużyła powieść Michaela Crichtona.

4. „Historia małżeńska” („Marriage Story”, reż. Noah Baumbach, 2019)

Najlepsze filmy z Laura Dern - Historia małżeńska

Głośny film ostatnich lat, za który Laura Dern otrzymała Oscara w kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej. Istotnie, jej kreacja to jeden z największych atutów „Historii małżeńskiej”Dern jako temperamentna, żądna władzy, cyniczna i niezwykle seksowna adwokat Nora Fanshaw wprost uwodzi z ekranu, sprawiając, że nie sposób oderwać wzroku od jej charakternej bohaterki. Dramat Baumbacha opowiada o losach pewnego małżeństwa, które po dziesięciu latach pożycia postanawia się rozwieść. Wraz z biegiem fabuły obserwujemy stopniowy rozpad rodziny i pełną bólu batalię o syna toczoną między małżonkami.

Film nominowano do Nagród Akademii w pięciu kategoriach. Otrzymał ponadto szereg innych wyróżnień w postaci nominacji do Złotego Globu czy BAFTA.

5. „Inland Empire” (reż. David Lynch, 2006)

Laura Dern top filmy - Inland Empire

To jeden z najbardziej odrealnionych i frapujących utworów w twórczości Davida Lyncha. W „Inland Empire” odnajdziemy zarówno poetykę snu (czy dokładniej: koszmaru), jak i alogiczność, surrealizm i odrzucenie związków przyczynowo-skutkowych, które sprawiają, że przedstawiona fabuła przypomina formę układanki – zagadki, przed której koniecznością rozwikłania staje sam widz. Laura Dern gra tu ambitną aktorkę Nikki, której udaje się zdobyć wymarzoną rolę w filmie owianym złą sławą. Przez wiele lat produkcji nie udało się bowiem ukończyć, ponieważ odtwórcy głównych ról ginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Wkrótce sama Nikki zaczyna odczuwać niepokojącą aurę filmu, zacierając własną granicę poczucia realności.

6. „Małe kobietki” („Little Women”, reż. Greta Gerwig, 2019)

Laura Dern - Małe kobietki

Ekranizacja słynnej powieści Louisy May Alcott, w której Laura Dern stworzyła doskonały, poruszający portret matki, pani Marmee March. Akcja „Małych kobietek” toczy się na południu Ameryki za czasów wojny secesyjnej. To historia czterech sióstr znajdujących się u progu dorosłości, które dojrzewając, stawiają czoła wielu bolesnym obliczom kobiecości, problemom sercowym, a w końcu próbie własnej przyjaźni. W rolach sióstr March wystąpiły Saoirse Ronan, Emma Watson, Eliza i Timothee Chalamet oraz Florence Pugh. Obraz Grety Gerwig nagrodzono Oscarem w kategorii najlepszych kostiumów.

7. „Historia Rose” („Rambling Rose”, reż. Martha Coolidge, 1991)

Laura Dern film - Historia Rose

Subtelny, dobrze poprowadzony dramat, w którym Laura Dern wykreowała fenomenalną rolę tytułowej, eterycznej Rose – prostolinijnej dziewczyny z sąsiedztwa, która przechodzi na ekranie swoistą inicjację seksualną, odmieniając jednocześnie los zwykłych ludzi samą swoją obecnością. Rose pracuje jako gosposia u rodziny Hillyerów. Konserwatywny pan domu nie potrafi jednak zaakceptować jej swobody w zawieraniu relacji damsko-męskich i nieskrępowanego erotyzmu. Czy piękna dziewczyna zdobędzie mimo to jego sympatię?

8. „Wielkie kłamstewka” („Big Little Lies”, 2017)

Laura Dern seriale - Wielkie kłamstewka

Jeden z najlepszych seriali HBO ostatnich lat. „Wielkie kłamstewka” przedstawiają słodko-gorzkie losy kilku przyjaciółek, ukazując blaski i cienie ich dnia codziennego, w którym nie brak zarówno frapujących intryg kryminalnych, jak i zabawnych sytuacji czy doniesień o namiętnych romansach. Przede wszystkim serial „Wielkie kłamstewka” to jednak demaskacja pozornie idealnego życia, pod którego maską kryją się mroczne i skomplikowane kłamstwa. Laura Dern jako Renata Klein zdobyła serca widzów oraz uznanie krytyków. Za swoją rolę otrzymała szereg prestiżowych nagród, w tym Złoty Glob i Emmy.