Michael Douglas i filmy – TOP 10 produkcji

Laureat Oscara, wybitny aktor, błyskotliwy producent i scenarzysta Michael Douglas przyszedł na świat jako syn aktorskiej pary Kirka Douglasa i Diany Love Dill – kariera filmowa była mu więc pisana niejako od narodzin. Michael studiował na wydziale sztuk dramatycznych Uniwersytetu Kalifornii w Santa Barbara, a także pobierał nauki aktorstwa w prestiżowych, nowojorskich szkołach. Na wielkim ekranie zadebiutował w latach 60., grając epizodyczną rolę u boku ojca w dramacie „Rzut jak gigantyczny cień”. Na przestrzeni lat ukazał światu swój wielki talent i zdolność do transformacji. Świetnie wypada zarówno w mrocznych, tajemniczych thrillerach, lekkich komediach, jak i poruszających dramat. Prezentujemy subiektywny wybór 10 najlepszych filmów w karierze hollywoodzkiego aktora.

Michael Douglas – filmy

1. „Wall Street” (reż. Oliver Stone, 1987)

Michael Douglas ranking - Wall Street

Oscarowa kreacja Michaela Douglasa. W obrazie Olivera Stone’a aktor stworzył mistrzowską rolę bezwzględnego milionera i finansisty Gordona Gekko. Porywające wcielenie Douglasa to jedna z najlepiej rozpoznawalnych, ikonicznych postaci w jego aktorskim dorobku.

„Wall Street” przedstawia losy stawiającego pierwsze kroki w wielkim świecie pieniędzy młodego maklera giełdowego, Buda Foksa (w tej roli Charlie Sheen), który sukcesywnie pnie się po kolejnych szczeblach kariery. Wkrótce Bud nawiązuje współpracę z pozbawionym skrupułów Gekko, który to stanie się dla niego swoistym mistrzem. Marzący o zbiciu fortuny mężczyzna nie cofnie się nawet przed wątpliwymi moralnie działaniami, by zrealizować postawiony sobie cel.

2. „Upadek” („Falling Down”, reż. Joel Schumacher, 1993)

Michael Douglas

W emocjonującym thrillerze Schumachera Michael Douglas wykreował brawurową rolę sfrustrowanego mężczyzny, przeżywającego niedawny rozwód i utratę pracy. William Foster tkwi w ulicznym korku, spiesząc się na urodziny ukochanej córki. Bohater jest na granicy wytrzymałości, jego rozdrażnienie wzmagają zgromadzeni wokół ludzie czy obecna w samochodzie mucha.

W końcu Foster porzuca auto i postanawia dotrzeć do córeczki pieszo. Po drodze wyładowuje własną złość na napotkanych ludziach. Jego śladem podąża sierżant Martin Prendergast, odbywający ostatnią służbę przed odejściem na emeryturę. Mężczyzna musi namierzyć i powstrzymać coraz bardziej niebezpiecznego Fostera. Obraz brał udział w konkursie głównym na Festiwalu Filmowym w Cannes. Obok Michaela Douglasa w obsadzie produkcji znaleźli się m.in. Robert Duvall, Barbara Hershey i Tuesday Weld.

3. „Nagi instynkt” („Basic Instinct”, reż. Paul Verhoven, 1992)

Michael Douglas najlepsze filmy - Nagi instynkt

W znakomitym thrillerze erotycznym spod ręki Paula Verhovena Michael Douglas stworzył namiętny duet ze zjawiskową Sharon Stone. Aktor wcielił się tu w postać detektywa Nicka Currana, któremu zostaje przydzielona tajemnicza sprawa morderstwa gwiazdy rocka i właściciela klubu nocnego, znalezionego martwego we własnym łóżku. Wśród głównych podejrzanych znajduje się kochanka muzyka, pisarka Catherine Tramell, która w jednej ze swych powieści opisała z dokładnymi szczegółami podobną zbrodnię.

Fascynująca i piękna kobieta coraz mocniej ciekawi detektywa Currana. Wkrótce mężczyzna daje się wciągnąć w jej niebezpieczną grę, wdając się z nią w płomienny romans. „Nagi instynkt” został nominowany do Oscara w dwóch kategoriach. To już klasyka gatunku i wybitna pozycja amerykańskiego kina lat 90., z symbolicznymi rekwizytami i scenografią, wspaniałymi zdjęciami oraz pracą światła.

4. „Gra” („The Game”, reż. David Fincher, 1997)

Michael Douglas filmy - Gra

To przewrotny, trzymający w napięciu do ostatnich minut seansu i pełen zaskakujących zwrotów akcji dreszczowiec Davida Finchera. Głównym bohaterem „Gry” jest 48-letni bankier Nicholas van Orton (świetna kreacja Michaela Douglasa), który w dniu urodzin otrzymuje osobliwy prezent: zaproszenie do udziału w tajemniczej grze, której reguły nie są do końca jasne. Wkrótce życie mężczyzny ulega zmianie, a granica zabawy i rzeczywistości ulega zatarciu. Nicholas znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie. Dodatkowo trafia na ślady zaskakującego spisku.

Obok Michaela Douglasa wystąpili tu Sean Penn, Deborah Kara Unger czy James Rebhorn. Film przyniósł pozytywne oceny krytyków i do dziś cieszy się zainteresowaniem widzów, choć w roku premiery nie odniósł tak spektakularnego sukcesu finansowego jak np. wcześniejszy thriller Finchera „Siedem”.

5. „Traffic” (reż. Steven Soderbergh, 2000)

Michael Douglas najlepsze role

W obsypanym nagrodami dramacie sensacyjnym w reżyserii Stevena Soderbergha Michael Douglas sportretował postać sędziego Roberta Wakefielda, rzucającego wyzwanie przestępczemu światu. „Traffic” opowiada o zorganizowanym przemyśle narkotykowym z perspektywy osób trzecich jak starającego się rozbić niebezpieczne struktury policjanta, żony narkotykowego bossa czy borykającej się z uzależnieniem córki sędziego. Film uhonorowano czterema Nagrodami Akademii, dwoma Złotymi Globami i statuetkami BAFTA. Krytycy docenili przede wszystkim drugoplanową rolę wybitnego Benicio del Toro, wyróżnionego za swój występ Oscarem.

6. „Fatalne zauroczenie” („Fatal Attraction”, reż. Adrian Lyne, 1987)

Michael Dougla najlepsze filmy - Fatalne zauroczenie

To wciągający thriller Adriana Lyne’a z doskonale zbudowanym napięciem i potęgowaną za sprawą mrocznych zdjęć oraz dynamicznego montażu grozą. Michael Douglas gra w „Fatalnym zauroczeniu” zamożnego prawnika, wiodącego z pozoru idealne, poukładane życie. Dan Gallagher ma kochającą, piękną żonę i cudowną córeczkę, kiedy jednak jego rodzina wyjeżdża na weekend, mężczyzna postanawia urządzić sobie jednorazowy skok w bok.

Przelotny romans nawiązany z pewną siebie i niezależną Alex Forrest, wkrótce zamienia się w dramatyczną walkę o życie rodziny, kiedy nieszczęśliwa kobieta popada w niebezpieczną obsesję. Do atutów filmu należy z pewnością doskonałe aktorstwo. Obok Michaela Douglasa wystąpiły tu wspaniała Glenn Close czy Anne Archer. Obraz nominowano do Oscara w sześciu kategoriach.

7. „Cudowni chłopcy” („Wonder Boys”, reż. Curtis Hanson, 2000)

Michael Douglas ranking - Cudowni chłopcy

Adaptacja powieści Michaela Chabona o tym samym tytule. „Cudowni chłopcy” to inspirujący, wielowątkowy komediodramat przedstawiający skomplikowane losy starzejącego się profesora literatury angielskiej. Grady Tripp wciąż wierzy, że uda mu się wydać kolejną książkę, która okaże się bestsellerem, nie napisał jednakże niczego już od siedmiu lat. Dodatkowo mężczyzna ma problemy ze swymi studentami i wikła się w kolejne nieudane związki z kobietami. Na domiar złego rektorka uczelni oświadcza mu, że jest z nim w ciąży.

Główną rolę Trippa wykreował fenomenalny Michael Douglas. U jego boku wystąpili Frances McDormand, Katie Holmes, Robert Downey Jr. i Tobey Maguire. Pochodzącą z filmu piosenkę „Things Have Changed” wyróżniono Oscarem.

8. „Wielki Liberace” („Behind the Candelabra”, reż. Steven Soderbergh, 2013)

Michael Douglas top filmów - Wielki Liberace

To kolejny efekt współpracy Michaela Douglasa z reżyserem Stevenem Soderberghiem. „Wielki Liberace” stanowi biograficzną opowieść o życiu gwiazdy estrady i celebryty, ikony homoseksualistów, jednego z najsłynniejszych artystów w dziejach Las Vegas – mającego polskie korzenie Valentino Liberace’a, którego barwną osobowość sportretował w filmie Michael Douglas. Za podstawę scenariusza posłużyły wspomnienia Scotta Thorsona, partnera wspomnianego gwiazdora, spisane w biografii „Behind the Candelabra: My Life with Liberace”. Spektakularny występ Michaela Douglasa został uhonorowany Złotym Globem.

9. „Morderstwo doskonałe” („A Perfect Murder”, reż. Andrew Davis, 1998)

Filmy z Michaelem Douglasem - Morderstwo doskonałe

Remake filmu mistrza suspensu Alfreda Hitchcocka „M jak morderstwo” z 1954 roku, w którym główne role wykreowali Grace Kelly i Ray Milland. W wersji Andrew Davisa wystąpili Michael Douglas, Gwyneth Paltrow i Viggo Mortensen. To historia niespełnionej w swym małżeństwie Emily, żony majętnego Stevena Taylora, która nawiązuje romans z fascynującym artystą, niemogącym przebić się w bezwzględnym świecie sztuki. Kiedy mąż kobiety odkrywa jej niewierność, wpada na pomysł zbrodni doskonałej, aranżując wymyślne morderstwo ukochanej.

10. „Wojna państwa Rose” („The War of the Roses”, reż. Danny DeVito, 1989)

Michael Douglas filmy - Wojna państwa Rose

To nominowana w trzech kategoriach do Złotego Globu komedia w reżyserii Danny’ego DeVito, zrealizowana na podstawie książki Warrena Adlera. Oliver i Barbara Rose to małżeństwo z długim stażem, które kupuje luksusową posiadłość. Kiedy małżonkowie postanawiają się rozwieść, rezydencja staje się powodem ich zaciętej batalii sądowej. W głównych rolach „Wojny państwa Rose” wystąpili Michael Douglas oraz Kathleen Turner.