Nad tymi filmami ciąży klątwa? „Duch”, „Omen”, „Dziecko Rosemary”…

Realizację niektórych filmów spowija wielka tajemnica. Nagła śmierć aktorów ginących w niewyjaśnionych okolicznościach, wypadki na planie czy choroby i dramatyczne zdarzenia w czasie zdjęć zbudowały tragiczną legendę wielu produkcji i horrorów, budząc w widzach zarówno przerażenie, jak i skrytą fascynację. Niektórzy utrzymują, że nad kilkoma filmami ciąży po prostu klątwa…

Przeklęte filmy – tajemnicze zdarzenia z planów filmowych

Klątwa horroru „Duch”

Przeklęte filmy - Klątwa filmu Duch

Trylogia „Duch” („Poltergeist”, 1982-1988), obok rewolucyjnych dla kinematografii rozwiązań technicznych, przeszła do historii głównie za sprawą tajemniczych śmierci aktorów, którzy po premierze filmu ginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Tragiczne wypadki i śmierć obsady aktorskiej zbudowały niejako legendę wokół całej produkcji, nadając jej status kultowej. Cztery miesiące po premierze „Ducha” wcielająca się w rolę Dany Freeling aktorka Dominique Dunne została zamordowana. W tamtym czasie 22-letnia gwiazda była związana z Johnem Thomasem Sweeneyem, który w czasie kłótni pary ogarnięty furią zazdrości rzucił się na dziewczynę i zaczął ją dusić. Dominique straciła przytomność i została przewieziona do szpitala Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles, gdzie zmarła pięć dni po feralnej kłótni. Jej chłopak otrzymał wyrok nieumyślnego spowodowania śmierci i spędził w więzieniu cztery lata.

Fanami trylogii Hoopera wstrząsnęła ponadto śmierć trzynastoletniej Heather O’Rourke, ekranowej Carol Anne Freeling. Dziewczynka zmarła w trakcie zdjęć do trzeciej części „Poltergeista” w wyniku zatrzymania krążenia i sepsy, będących następstwem błędnej diagnozy kolki jelit. Klątwa „Ducha” miała również dotknąć aktorów występujących na dalszym planie – pojawiający się w drugiej części filmu Julain Beck zmarł na nowotwór, jeszcze przed premierą horroru. Z kolei bohater pierwszej części trylogii, Louis Perryman, został zabity 1 kwietnia 2009 roku. Jego mordercą był 26-letni przestępca Seth Tatum, w chwili zbrodni pozostający pod wpływem środków odurzających. Tatum został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Tragiczna śmierć obsady filmu „Buntownik bez powodu”

Przeklęte filmy - Buntownik bez powodu

Aktorzy pierwszoplanowi występujący w znakomitym dramacie Nicholasa Raya „Buntownik bez powodu” („Rebel Without a Cause”, 1955) także zmarli niespodziewanie w tragicznych okolicznościach. Odtwórca głównej roli buntownika w filmie, legendarny James Dean, zginął w wypadku samochodowym kilka tygodni od zakończenia zdjęć. Miał zaledwie 24 lata. Z kolei jego ekranowa partnerka – aktorka Natalie Wood – utonęła w zagadkowych okolicznościach 28 listopada 1981 roku. Tragiczna śmierć naznaczyła ponadto życiorys odtwórcy roli Johna Crawforda z „Buntownika bez powodu” – Sala Mineo, który 12 lutego 1976 roku wracając z teatru po odbytej próbie, został napadnięty i zamordowany.

„Omen” – mroczne zdarzenia na planie filmu

Filmy nad którymi ciąży klątwa - Omen

Niemniej dramatyczne zdarzenia rozegrały się w życiu ekipy horroru „Omen” („The Omen”, 1976), którego tytuł w tym kontekście pozostaje wyjątkowo symboliczny. Kultowa historia o Antychryście przybywającym na Ziemię w postaci pozornie niewinnego chłopca imieniem Damien miała zebrać krwawe żniwo. W samolot, na którego pokładzie znajdował się scenarzysta David Seltzer, uderzył piorun.

Podobne doświadczenie spotkało występującego w pierwszej części cyklu aktora Gregory’ego Pecka, który w dodatku odwołał inny lot, unikając tragedii – samolot, którym miał lecieć legendarny gwiazdor, rozbił się, a śmierć ponieśli wówczas wszyscy pasażerowie. W dodatku krótko przed rozpoczęciem zdjęć rodzinę Gregory’ego Pecka naznaczyła inna wielka tragedia – trzydziestoletni syn artysty, Jonathan, popełnił samobójstwo. Mroczne przypadki spotkały też pozostałych członków ekipy – zajmujący się efektami specjalnymi  John Richardson uległ wypadkowi samochodowemu, natomiast w czasie pobytu reżysera Richarda Donnera w jednym z hoteli, twórca omal nie zginął w wyniku wybuchu bomby podłożonej przez członków IRA. Odnotowano również agresywne zachowania słynnych psów pojawiających się w horrorze, które miały atakować swych treserów.

Klątwa „Dziecka Rosemary”

Klątwa filmu Dziecko Rosemary

Mia Farrow i Roman Polański na planie Dziecka Rosemary

Rzekoma klątwa ciąży też nad satanistycznym horrorem Romana Polańskiego „Dziecko Rosemary” („Rosemary’s Baby”, 1968). Dość wspomnieć, że zaledwie rok po premierze filmu reżyser przeżył tragiczną utratę żony oraz ich nienarodzonego dziecka – 9 sierpnia 1969 roku będąca w dziewiątym miesiącu ciąży Sharon Tate została brutalnie zamordowana przez członków sekty „Rodzina” pod przewodnictwem Charlesa Mansona. Aktorce i żonie Romana Polańskiego zadano szesnaście pchnięć ostrym narzędziem.

Mimo upływu lat groza tragicznego wydarzenia wciąż budzi przerażenie, a w jego sprawie zabierają głos również badacze zjawisk paranormalnych, głosząc, że Polański filmem „Dziecko Rosemary” ściągnął na siebie klątwę. Dramatyczne wydarzenia z życia twórcy nie są jednakże jedyną tajemnicą spowijającą dzieło. Autor muzyki do „Dziecka Rosemary” i słynnego motywu przewodniego „Kołysanka” – Krzysztof Komeda – niedługo od zakończenia zdjęć uległ wypadkowi, doznając poważnego urazu głowy. Kompozytor zmarł w kwietniu 1969 roku. Niefortunne zdarzenie miało miejsce także w życiu odtwórczyni głównej roli, Mii Farrow, która w czasie realizacji horroru otrzymała pozew rozwodowy od swojego męża, Franka Sinatry.

Przeklęty „Egzorcysta”?

Filmy klątwa - Egzorcysta

Owiany złą sławą pozostaje również kultowy horror „Egzorcysta” („The Exorcist”, 1973). W czasie zdjęć na jednym z planów filmowych wybuchł pożar, który doszczętnie zniszczył scenografię. Z kolei podczas premiery produkcji w Rzymie w wyniku uderzenia błyskawicy spłonął zabytkowy krzyż. Wielu członków ekipy pracę na planie słynnego filmu przypłaciło poważnym załamaniem nerwowym, a jeden z aktorów – Jack MacGowran – niedługo po zakończeniu zdjęć zmarł na atak serca. Zła passa nie opuszczała również aktorów pierwszoplanowych. Wcielającą się w główną bohaterkę, opętaną Regan MacNeil, Linda Blair nabawiła się urazu kręgosłupa, natomiast grający Ojca Merrina Max von Sydow podczas realizacji horroru dowiedział się o śmierci swojego brata.

„Skłóceni z życiem” i śmierć głównych aktorów

Klątwa filmów - Skłóceni z życiem

Marilyn Monroe i Clark Gable – Skłóceni z życiem

Tragiczna legenda spowija także klasyczne dzieło spod ręki Johna Hustona. To właśnie w „Skłóconych z życiem” („The Misfits”, 1961) pojawiły się po raz ostatni na ekranie największe gwiazdy złotej ery kina – Marilyn Monroe oraz Clark Gable. Nazywany Królem Hollywood Clark Gable nie dożył nawet premiery filmu. Wybitny aktor odszedł dwa dni po zakończeniu zdjęć, 16 listopada 1960 roku. Zmarł na atak serca, a liczne spekulacje wskazują, że ciężka i wyniszczająca praca na planie obrazu Hustona (Clark do roli starzejącego się kowboja schudł ponad 10 kilogramów!) przyczyniła się do pogorszenia jego stanu zdrowia.

„Skłóceni z życiem” pozostają również ostatnim ukończonym filmem w karierze olśniewającej Marilyn Monroe, która, jak wskazuje oficjalna wersja wydarzeń, popełniła samobójstwo 5 sierpnia 1962 roku, przedawkowując środki nasenne. Co znamienne dzieło Hustona pozostaje również jednym z ostatnich filmów w aktorskim dorobku Montgomery’ego Clifta, który w 1966 zmarł wskutek zawału serca.

Udostępnij “Nad tymi filmami ciąży klątwa? „Duch”, „Omen”, „Dziecko Rosemary” swoim znajomym.