Najlepsze filmy z Julią Roberts – TOP 8 produkcji

Julia Roberts to jedna z najzdolniejszych amerykańskich aktorek młodego pokolenia, wielokrotnie udowadniająca na wielkim ekranie swe wszechstronne zdolności. Pamiętamy jej ikoniczną kreację z „Pretty Woman” czy pełną siły i determinacji postać Erin Brockovich, ogniste, kręcone włosy, zachwycający, hollywoodzki uśmiech, a w końcu wewnętrzny czar i magnetyzm, uświetniający niejeden film z udziałem gwiazdy. W tym zestawieniu przyglądamy się najlepszym produkcjom w aktorskim dorobku wybitnej Julii Roberts.

Julia Roberts – filmy

1. „Erin Brockovich” (reż. Steven Soderbergh, 2000)

Julia Roberts filmy - Erin Brokovich

Oscarowa rola Julii Roberts. Można powiedzieć, że ten dramat należy do niej – uzdolniona aktorka skrada całą uwagę publiczności, kreując wyrazistą, pełną temperamentu, niezależną, silną i do końca stawiającej czoła niesprawiedliwemu systemowi postać tytułowej bohaterki. Erin Brockovich jest samotną matką wychowującą trójkę dzieci, która ma poważne problemy finansowe.

Sfrustrowana kobieta ponawia nieudane próby podjęcia nowej pracy, a na przeszkodzie stoją jej brak wykształcenia, cięty język, wybuchowość i bezpośrednia natura. Kiedy cudem udaje jej się zdobyć zatrudnienie w kancelarii poważanego adwokata, Erin natrafia na ślad wielkiej afery – kobieta odkrywa, że potężny koncern zanieczyścił wodę w pewnym miasteczku, którego mieszkańcy od pewnego czasu zapadają na niepokojące choroby. Kreacja Erin Brockovich przyniosła Julii Roberts olbrzymie uznanie filmowego świata i krytyków – aktorka została nagrodzona m.in. Oscarem, Złotym Globem czy statuetką BAFTA. U jej boku wystąpili Albert Finney oraz Aaron Eckhart.

2. „Pretty Woman” (reż. Garry Marshall, 1990)

Filmy z Julią Roberts - Pretty Woman

Ta kultowa komedia romantyczna uczyniła z Julii Roberts gwiazdę największego formatu, a genialna kreacja Vivian Ward stała się najlepiej rozpoznawalną rolą w dorobku aktorki. „Pretty Woman” to współczesna baśń o Kopciuszku, przedstawiająca losy prostytutki spotykającej na swej drodze majętnego biznesmena Edwarda (w tej roli Richard Gere), który płaci jej za spędzenie wspólnego tygodnia. Zaledwie kilka dni wystarcza, by przekonać tę dwójkę do wielkich uczuć, jakie wzajemnie do siebie żywią.

Julia Roberts w „Pretty Woman” urzeka wrodzoną charyzmą, jest czarująca i słodka, rozczulająca i zabawna. Rola prostytutki w wydaniu znakomitej aktorki jest daleka od wulgarności czy figury kobiety fatalnej – Vivian to osoba obdarzona nadzwyczajną wrażliwością oraz empatią, budząca współczucie i sympatię widza. Za legendarną kreację w „Pretty Woman” Roberts została odznaczona Złotym Globem, a także szeregiem innych nagród i nominacji, w tym do Oscara.

3. „Stalowe magnolie” („Steel Magnolias”, reż. Herbert Ross, 1989)

Filmy Julia Roberts - Stalowe magnolie

To poruszająca i nade wszystko inspirująca opowieść o kobietach i sile ich przyjaźni, a w końcu samym życiu, jego wartości i towarzyszącym mu obawom związanym z ludzką przemijalnością. „Stalowe magnolie” stanowią historię sześciu przyjaciółek spotykających się na regularnych pogaduszkach w lokalnym salonie piękności. Ich relacja nie obywa się bez wewnętrznych spięć i ostrych wymian zdań, jednak w obliczu niefortunnego losu i tragedii kobiety zawsze potrafią się zjednoczyć i wspólnie stawić czoła problemom.

Stawiająca pierwsze kroki w aktorskim świecie Julia Roberts wcieliła się w tym filmie w Shelby Latcherie, planującej zamążpójście. U jej boku zagrały legendarna Shirley MacLaine, Sally Field, Olympia Dukakis czy Dolly Parton. Rola Julii Roberts została wyróżniona Złotym Globem.

4. „Sierpień w hrabstwie Osage” („August: Osage County”, reż. John Wells, 2013)

Filmu z Julia Roberts - Sierpień w hrabstwie Osage

We wzruszającej, pełnej dobrego humoru i podejmującej istotny temat rodziny i jej codziennych problemów produkcji „Sierpień w hrabstwie Oscage” Julia Roberts została obsadzona w roli Barbary Weston, jednej z trzech córek Violet, z którą kobiety popadły w konflikt przed laty. Skłócone bohaterki ponownie zasiadają przy wspólnym stole po latach rozłąki, czego pretekstem staje się tajemnicze zniknięcie ich ojca. Wkrótce córki Violet dowiadują się, że ich matka jest ciężko chora, a to zmieni dotychczasową sytuację w rodzinie. Główną rolę pani Weston sportretowała w filmie Meryl Streep. Zarówno legendarna aktorka jak i Julia Roberts zostały wyróżnione za swój występ nominacjami do Oscara.

5. „Notting Hill” (reż. Roger Michell, 1999)

Julia Roberts filmy romantyczne - Notting Hill

Filmografia Julii Roberts to przede wszystkim bogaty repertuar uroczych i emocjonujących komedii romantycznych. W takim gatunku została utrzymana nasza kolejna propozycja na liście najlepszych produkcji z ognistowłosą aktorką. „Notting Hill” zostało oparte na podobnym schemacie, co utrzymane w czarno-białych kadrach „Rzymskie wakacje” Williama Wylera. Julia Roberts zagrała tu popularną gwiazdę filmową Annę Scott, która odmienia życie pewnego właściciela podupadającej londyńskiej księgarni. Film otrzymał statuetkę BAFTA w kategorii nagrody publiczności. Julia Roberts stworzyła w nim pasjonujący duet z ekranowym amantem Hugh Grantem.

6. „Powrót Bena” („Ben Is Back”, reż. Peter Hedges, 2018)

Najlepsze filmy z Julią Roberts - Powrót Bena

Kolejną propozycję w naszym zestawieniu najlepszych filmów z Julią Roberts stanowi przejmujący dramat „Powrót Bena”, w którym aktorka ponownie udowadnia, że jej talent nie zamyka się jedynie w tonacji komediowej. Wyczucie, subtelność i naturalna wrażliwość Julii Roberts sprawiają, że artystka doskonale sprawdza się również w kreacjach dramatycznych. Julia gra tutaj troskliwą i kochającą matkę Holly Burns, której syn przebywa w ośrodku odwykowym. Pewnego razu, wracając ze świątecznych zakupów, kobieta natrafia na niespodziewanego gościa – okazuje się, że Ben (w te roli Lucas Hedges) wyszedł bez pozwolenia z ośrodka, aby spędzić bożonarodzeniowe święta w rodzinnym kręgu.

7. „Za wcześnie umierać” („Dying Young”, reż. Joel Schumacher, 1991)

Julia Roberts filmy w których grała - Za wcześnie umierać

W tym wyciskającym łzy pięknym melodramacie Julia Roberts stworzyła poruszający duet z Campbellem Scottem. Aktorka wykreowała w „Za wcześnie umierać” postać zjawiskowej Hilary, która zostaje opiekunką ciężko chorego młodego mężczyzny. Victor cierpi na białaczkę, a wyniszczająca jego organizm chemioterapia sprawia, że chłopak zaczyna wątpić w sens dalszego leczenia. Wspólnie z Hilary nauczy się ponownie doceniać najpiękniejsze uroki życia i korzystać z darowanego mu czasu, a doznanie miłości i wsparcie ukochanej dadzą mu siłę do nierównej walki z poważną chorobą.

8. „Mary Reilly” (reż. Stephen Frears, 1996)

Filmy z Julia Roberts w roli głównej - Mary Reilly

Klimatyczna, utrzymana w gotyckim klimacie i rozgrywająca się za czasów wiktoriańskiej Anglii produkcja będąca wariacją na temat historii o doktorze Jekyllu i panie Hyde. Tytułowa Mary Reilly przybywa do domu poważanego lekarza, gdzie pracuje jako służąca. Tam odnajduje upragniony spokój – dziewczyna boryka się bowiem z poważną traumą, jaką wywołało ciężkie dzieciństwo i doświadczenie przemocy ze strony despotycznego ojca. Wkrótce w Mary na nowo ożywają bolesne wspomnienia i paraliżujący stres – przyczyną jej złego stanu jest nowy, tajemniczy lokator posiadłości lekarza, niejaki pan Hyde odznaczający się wybuchowym charakterem i skłonnością do agresji. W głównych rolach obok Julii Roberts zagrali John Malkovich oraz Glenn Close.

Udostępnij “Najlepsze filmy z Julią Roberts – TOP 8 produkcji” swoim znajomym.