Najlepsze musicale w historii – TOP 20 filmów muzycznych

Musical to gatunek, którego lata świetności przypadły na trzecią i czwartą dekadę ubiegłego stulecia. Narodził się wraz z przełomem dźwiękowym w kinie, fundując obeznanej z filmem niemym publiczności spektakularne, pełne tanecznych i wokalnych popisów muzyczne widowiska, stając się z czasem kwintesencją hollywoodzkiego kina.

Pierwszym musicalem był „Śpiewak jazzbandu” (1927) Alana Croslanda będący jednocześnie pierwszym udźwiękowionym obrazem w ogóle. Z czasem twórcy filmowi odeszli od kategorii sfilmowanych rewii muzycznych na rzecz rozbudowanych fabuł, umiejętnie łącząc muzykę z poważną tematyką oraz poruszającymi historiami podejmującymi istotną problematykę społeczną czy uniwersalne treści. Oto wybór dwudziestu najlepszych musicali w historii X muzy.

Najlepsze musicale

1. „Deszczowa piosenka” (Singin’ in the Rain, reż. Stanley Donen/Gene Kelly, 1952)

Najlepsze musicale - Deszczowa piosenka

Arcydzieło gatunku w reżyserii Gene’a Kelley’ego oraz Stanleya Donena, okrzyknięte najwybitniejszym musicalem wszech czasów. „Deszczowa piosenka” do dziś urzeka swym niesłabnącym ciepłem, płynącym z ekranu optymizmem, a także znakomitą choreografią i scenografią dopełnionymi świetnymi kreacjami aktorskimi. To opowieść o aktorach kina niemego stających przed koniecznością zmierzenia się z przełomem dźwiękowym w filmie, często oznaczającym kryzys w karierze lub zupełny kres dotychczasowych gwiazd ekranu.

Do historii przeszły pochodzące z obrazu piosenki jak „Good Morning”, „Make ‘Em Laugh” i oczywiście „Singing in the Rain” – kultowy utwór wykonany przez odtwórcę postaci Dona Lockwooda, Gene’a Kelly’ego, pośród strug deszczu w towarzystwie parasola i ulicznych latarni. Plotka głosi, że Kelly wykonał rozsławiony kawałek, mając wysoką gorączkę. Scena pełnego radości życia tańca w deszczu to jedna z najbardziej ikonicznych sekwencji w dziejach X muzy. Aktorowi towarzyszyli na ekranie Donald O’Connor oraz Debbie Reynolds.

2. „West Side Story” (reż. Robert Wise/Jerome Robbins, 1961)

Słynny musical - West Side Story

Współczesna wersja szekspirowskiego Romea i Julii. To jeden z najsłynniejszych i najznakomitszych filmów muzycznych w dziejach kina. Dzieło Roberta Wise’a i Jerome Robbinsa stanowi adaptację broadwayowskiego musicalu o tym samym tytule, której to podjął się wyśmienity scenarzysta Ernest Lehman. W obsadzie legendarnej produkcji znaleźli się Natalie Wood, Richard Beymer, Rita Moreno, George Chakiris czy Russ Tamblyn.

„West Side Story” doskonale oddaje realia amerykańskiego społeczeństwa lat 50. Musical opowiada o dwójce zakochanych, młodych ludzi, przeżywających swą pierwszą miłość, na której drodze stają toczące się porachunki gangów. Pasjonujący, dostarczający całego szeregu wzruszeń obraz wyróżniono dziesięcioma Oscarami oraz trzema Złotymi Globami. Niezapomnianą muzykę z filmu skomponował Leonard Bernstein. Arcydzieło musicalu wpisano do National Film Registry, będącym zbiorem filmów budujących dziedzictwo kulturalne USA.

3. „Hair” (reż. Miloš Forman, 1979)

Najpopularniejszy musical - Hair

Klimat wolnościowej Ameryki przełomu lat 60. i 70., środowisko dzieci-kwiatów oraz antywojenna wymowa to główne składowe fenomenalnego musicalu w reżyserii Miloša Formana, zabarwionego sporą dawką charakterystycznej dla twórcy ironii. „Hair” to ekranizacja scenicznego musicalu z końcówki szóstej dekady ubiegłego wieku wystawianego w off-off-broadwayowskim Public Theatre.

Głównym bohaterem filmu jest Claude Bukowski, który przybywa do Nowego Jorku, chcąc wstąpić do armii. Jego nowo poznani znajomi wywodzący się ze środowiska hippisów, odsłaniają przed chłopakiem uroki beztroskiego życia, starając się odwieść go od myśli wyruszenia na wojnę w Wietnamie. Obraz nagrodzona dwoma statuetkami David di Donatello w kategoriach najlepszej muzyki i reżyserii. Główne role w „Hair” wykreowali John Savage, Beverly D’Angelo i Treat Williams.

4. „Dźwięki muzyki” (The Sound of Music, reż. Robert Wise, 1965)

Najlepsze filmy muzyczne - Dźwięki muzyki

Klasyka musicalu z mistrzowską kreacją Julie Andrews oraz Christophera Plummera. Film Roberta Wise’a to adaptacja wspomnień arystokratki Marii von Trapp, której historia rodziny uciekającej przed nazistami do Ameryki stała się bezpośrednią inspiracją dla filmowej opowieści. Musical zrealizowano już wcześniej pod postacią broadwayowskiej sztuki autorstwa Richarda Rodgersa i Oscara Hammersteina II.

Główną bohaterką jest Maria, która przygotowuje się do wstąpienia do klasztoru. Wkrótce niezadowolona z wizji zostania zakonnicą dziewczyna zostaje wysłana do domu barona von Trapp, gdzie ma zająć się jego dziećmi. Między Marią a mężczyzną rodzi się namiętne uczucie. Ich szczęście nie trwa jednak długo – w obliczu nadchodzącej wojny ich miłość zostaje wystawiona na próbę. „Dźwięki muzyki” zdobyły szereg prestiżowych wyróżnień filmowych m.in. pięć Oscarów i dwa Złote Globy.

5. „Skrzypek na dachu” (Fiddler on the Roof, reż. Norman Jewison, 1971)

Dobry musical - Skrzypek na dachu

To poruszająca i piękna historia ubogiego mleczarza imieniem Tewje, który postanawia wydać za mąż pięć swoich córek. Dziewczęta wyłamują się jednak tradycji i chcą podążać za głosem serca, podejmując samodzielną decyzję w sprawie małżeństwa. Klasyczny konflikt tradycji i miłości, okraszony imponującą religijnością głównego bohatera. Dzieło Normana Jewisona wyróżniono trzema Oscarami w tym w kluczowej dla gatunku kategorii najlepszej muzyki. Główne role w filmie „Skrzypek na dachu” wykreowali Topol, Norma Crane i Rosalind Harris. Scenariusz musicalu oparto zaś na powieści żydowskiego pisarza Szolema Alejchema. Najsłynniejszym utworem pochodzącym z produkcji pozostaje partia „Gdybym był bogaty”.

6. „My Fair Lady” (reż. George Cukor, 1964)

Musical - My Fair Lady

Któż nie pamięta zjawiskowej Audrey Hepburn jako prostolinijnej kwiaciarki Elizy Doolittle w towarzystwie efektownych kostiumów, kapeluszy i zachwycającej scenografii? „My Fair Lady” to uhonorowany ośmioma Nagrodami Akademii widowiskowy musical w reżyserii George’a Cukora, który podbił serca widzów na całym świecie, do dziś ujmując współczesnych kinomanów.

Film opowiada o ekscentrycznym profesorze fonetyki Henrym Higginsie (w tej roli pamiętny Rex Harrison), który podejmuje się wyzwania uczynienia z prostej, pochodzącej z nizin dziewczyny prawdziwej damy. Kiedy Eliza Doolittle po szeregu śmiesznych niepowodzeń doskonali w końcu swe maniery i wkracza na salony, zachwyca wszystkich obecnych swym niezrównanym czarem i elegancją. Uroku kobiety nie dostrzega tylko sam profesor Higgins… „My Fair Lady” to adaptacja jednej z najsłynniejszych sztuk w dziejach Broadwayu, za której inspirację posłużył dramat George’a Bernarda Shawa zatytułowany „Pigmalion”.

7. „Wesoła rozwódka” (The Gay Divorcee, reż. Mark Sandrich, 1934)

Ranking musicali - Wesoła rozwódka

„Wesoła rozwódka” to z kolei musical z charyzmatycznym, uwielbianym przez widzów duetem Ginger Rogers i Freda Astaire’a. Ekranowa para wystąpiła łącznie w dziesięciu filmach muzycznych (m.in. „Panowie w cylindrach” czy „Przygoda na Broadwayu”), dając mistrzowski popis swych taneczno-wokalnych zdolności. Obraz Marka Sandricha został oparty na typowym schemacie fabularnym ówczesnych musicali – miłosnych perypetiach dwojga młodych ludzi, których łączy pasja do tańca. Pochodzącą z filmu piosenkę „The Continental” uhonorowano statuetką Oscara.

8. „Grease” (reż. Randal Kleiser, 1978)

Musicale - Grease 1978

W tym kultowym musicalu przedstawiającym historię wakacyjnej miłości wywodzących się z odmiennych światów nastolatków pamiętny, wyśmienity duet stworzyli John Travolta i Olivia Newton-John. „Grease” to nominowana w pięciu kategoriach do Złotego Globu produkcja Randala Kleisera, której głównymi bohaterami są młodzi zakochani Sandy oraz Danny. Ona jest wzorową, poukładaną uczennicą, a on uchodzi za szkolnego łobuziaka. Kiedy niespodziewanie spotykają się w tym samym liceum, ich miłość zostaje wystawiona na próbę ze względu na reputację Danny’ego i jego wizerunek bad boya.

Z obrazu pochodzi wiele kultowych piosenek, które do dziś można usłyszeć wśród list największych przebojów wszech czasów, m.in. „You’re the One That I Want” czy „Summer Nights”. Wizerunek Johna Travolty ubranego w skórzaną ramoneskę i ciemne okulary, noszącego postawione na żel włosy zapisał się w świadomości kinomanów. Wypracowany przez aktora wizerunek bohaterów musicali znalazł kilka dekad później swe przedłużenie w głośnym „Pulp fiction” Quentina Tarantino, gdzie zawarta scena tańca przybiera jawną formę parodii.

9. „Kabaret” (Cabaret, reż. Bob Fosse, 1972)

Musicale filmy - Cabaret

To rozsławiony musical z mistrzowską kreacją Lizy Minnelli, odsłaniającej przed widzem swe wszechstronne umiejętności taneczno-wokalne. Z arcydzieła pochodzą takie klasyczne utwory jak „Money, Money” czy „Mein Herr”, któremu ostatniemu towarzyszy podczas wykonania popisowy, burleskowy taniec aktorki.

Akcja filmu „Kabaret” toczy się w Berlinie lat 30., gdzie rosnąca w siłę ideologia nazistowska oraz coraz bardziej agresywna polityka prześladowania ludności żydowskiej kontrastują z barwnymi, pełnymi beztroski występami kabaretowymi. To właśnie na takim tle historycznym dochodzi do spotkania artystki rewiowej Sally i Brytyjczyka Briana Robertsa, których miłość rozkwita w najtrudniejszych czasach. Musical Boba Fosse’a zdobył w sumie osiem Oscarów, a także międzynarodowe uznanie krytyki.

10. „Amerykanin w Paryżu” (An American in Paris, reż. Vincente Minnelli, 1951)

top musicali - Amerykanin w Paryżu

To kolejny na naszej liście najlepszych musicali w historii kina film muzyczny z główną rolą legendarnego Gene’a Kelly’ego. Wielki gwiazdor Złotej Ery Hollywood, fenomenalny choreograf, tancerz i aktor przeszedł do historii kina za sprawą zrewolucjonizowania gatunku, zrywając z tradycją i dystyngowanymi ruchami utożsamianymi z postacią Freda Astaire’a, na rzecz lekkości, innowacji oraz prostoty. „Amerykanin w Paryżu” to jedno z największych osiągnięć w artystycznym dorobku Kelly’ego.

Film w reżyserii Vincente Minnellego stanowi wariację na temat poematu symfonicznego George’a Gershwina, a jego kultową sekwencją jest spektakularne, 17-minutowe zakończenie, będące wyrazem czystej miłości do tańca. Obserwujemy wówczas sam balet abstrakcyjny. Dzieło wyróżniono łącznie sześcioma Nagrodami Akademii. Podczas ceremonii Gene Kelly odebrał zaś Oscara Specjalnego „w uznaniu jego wszechstronności jako aktora, pieśniarza, reżysera i tancerza, a szczególnie za jego wybitne osiągnięcia w dziedzinie choreografii filmowej”.

11. „Tańcząc w ciemnościach” (Dancer in the Dark, reż. Lars von Trier, 2000)

Musicale film - Tańcząc w ciemnościach Lars von Trier

Głośny obraz Larsa von Triera wyróżniony Złotą Palmą na Festiwalu w Cannes w kategorii najlepszego filmu. Główną rolę w musicalu stworzyła przejmująca w swej kreacji Björk. To poruszająca opowieść o pochodzącej z Europy Wschodniej Selmie, która przybywa do Stanów Zjednoczonych, by zarobić pieniądze na operację wzroku swego ukochanego syna. Wkrótce ciężko pracująca w fabryce kobieta sama traci wzrok, nie pozbawia jej to jednakże wewnętrznej siły i determinacji. Wszystko dzięki magicznemu światu wyobraźni, do którego kobieta przenosi się w najcięższych chwilach. W filmie wystąpili również Catherine Deneuve, Peter Stormare i David Morse.

12. „La La Land” (reż. Damien Chazelle, 2016)

Najlepszy musical La La Land

Jedno z najgłośniejszych dzieł ostatnich lat, będące słodko-gorzkim obrazem wzniosłych, młodzieńczych marzeń zderzających się z często brutalną rzeczywistością. Damien Chazelle snując opowieść spod znaku typowego musicalowego love story, buduje ironiczny wizerunek Fabryki Snów, pozostawiając w widzach refleksję nad ceną naszych marzeń oraz pełnej bolesnych doświadczeń drogi do ich realizacji.

„La La Land” przedstawia relację muzyka jazzowego i aktorki, znajdujących się dopiero na samym początku swej artystycznej ścieżki. Dwoje zakochanych postanawia wspólnie realizować swe pasje i dążyć na szczyt wymarzonej kariery. Kiedy jednak udaje im się spełniać kolejne plany, ich uczucie przechodzi w fazę kryzysu. Film uhonorowano sześcioma Nagrodami Akademii i siedmioma Złotymi Globami. Krytyka doceniła przede wszystkim barwne, zachwycające zdjęcia i scenografię, a także doskonałą ścieżkę dźwiękową, budującą niepowtarzalny klimat i dostarczającą niezapomnianych, emocjonalnych doznań. Porywający duet stworzyli tu Emma Stone oraz Ryan Gosling.

13. „Czarnoksiężnik z krainy Oz” (The Wizard of Oz, reż. Victor Fleming, 1939)

Słynny musical - Czarnoksiężnik z krainy Oz

Wybitne osiągnięcie amerykańskiej kinematografii lat 30. minionego stulecia z przełomową kreacją nastoletniej wówczas Judy Garland. Wcielenie wszechstronnie utalentowanej artystki jako Dorotki przeszło do historii kina, na czele z sugestywnym, brawurowym wykonaniem utworu „Somewhere Over the Rainbow”.

„Czarnoksiężnik z krainy Oz” w reżyserii Victora Fleminga pozostaje najsłynniejszą adaptacją powieści dla dzieci o tym samym tytule autorstwa Lymana Franka Bauma, ukazującej niezwykłe przygody Dorotki Gale w mieszczącej się po drugiej stronie tęczy krainie Oz. Dziewczynka zaprzyjaźnia się tam m.in. ze Strachem na Wróble, Tchórzliwym Lwem czy Blaszanym Drwalem. Kultowy, hollywoodzki musical odznaczono dwoma Oscarami w kategoriach najlepszej muzyki i piosenki. Obok Judy Garland wystąpili tu również Ray Bolger, Margaret Hamilton oraz Frank Morgan.

14. „Blues Brothers” (The Blues Brothers, reż. John Landis, 1980)

Film muzyczny Blues Brothers

Propozycja idealna dla wszystkich miłośników bluesa. To przezabawna i niezwykle ciepła klasyka musicalu w reżyserii Johna Landisa. Film opowiada o dwóch drobnych oszustach i braciach Blues, którzy chcą reaktywować swój dawny zespół w celu zebrania pieniędzy na odbudowę sierocińca, w którym dorastali. Główne role wykreowali tu John Belushi i Dan Aykroyd. Przez lata film doczekał się miana kultowego, a pochodzące z niego kawałki do dziś można usłyszeć w największych rozgłośniach radiowych. Usłyszymy tu również utwory takich legend jak Aretha Franklin czy James Brown.

15. „Moulin Rouge!” (reż. Baz Luhrmann, 2001)

Nowoczesny musical - Moulin Rouge

Zrealizowany z rozmachem, zachwycający wizualnie i kolorystycznie musical Baza Luhrmanna, ukazujący świat paryskiej bohemy artystycznej, jawiący się tu w całych swych barwach. Główną bohaterką filmu jest Satine – kurtyzana oraz gwiazda najpopularniejszego klubu nocnego w Paryżu o nazwie Moulin Rouge. Kobieta darzy uczuciem ubogiego poetę. Kiedy jednak na horyzoncie zjawia się bogaty arystokrata zabiegający o względy Satine i obiecujący jej pomoc w aktorskiej karierze, dziewczyna znajdzie się w obliczu skomplikowanego dylematu. W filmie wystąpili Nicole Kidman, Ewan McGregor, a także Richard Roxburgh.

16. „Król i ja” (The King and I, reż. Walter Lang, 1956)

Musical Król i ja 1956

Kinowa adaptacja teatralnego hitu ze scen Broadwayu, z brawurową kreacją Yula Brynnera, towarzyszącemu na ekranie Deborze Kerr. Musical „Król i ja” prezentuje losy angielskiej nauczycielki, która przybywa na dwór władcy Syjamu w celu nauczania jego potomków. Przyjazd kobiety spotyka się jednakże ze sprzeciwem opozycji, dostrzegającej w zaproszeniu Brytyjki swoistego ataku na tradycję. Dzieło otrzymało pięć Nagród Akademii, w tym w kategoriach najlepszych kostiumów, muzyki oraz scenografii. W 2006 roku film muzyczny Waltera Langa znalazł się na 11. miejscu listy najwybitniejszych musical wszech czasów sporządzonej przez Amerykański Instytut Filmowy.

17. „Chicago” (reż. Rob Marshall, 2002)

Najlepsze filmy muzyczne - Chicago 2002

To jeden z najbardziej cenionych musicali ostatnich dwóch dekad. „Chicago”  stanowi ekranizację broadwayowskiego musicalu w reżyserii Boba Fosse’a. Film jest wielowątkową opowieścią o morderstwie, zazdrości  i w końcu gorzkim obliczu sławy, nie szczędząc przy tym ironii względem środowisk artystycznych.

Rzecz dzieje się w Chicago w 1929 roku. Roxie Hart, wschodząca gwiazda wodewilu, trafia do więzienia za zabójstwo swego wyrachowanego kochanka. Za kratami kobieta staje się prawdziwą gwiazdą. Roxie będzie musiała jednak sprostać rywalizacji z inną osadzoną artystką kabaretową, Velmą, której zawiść nie zna granic. W głównych rolach wystąpiły Renée Zellweger oraz Catherine Zeta-Jones. Na ekranie towarzyszył im uwielbiany zwłaszcza przez żeńską część publiczności Richard Gere. Film nagrodzona sześcioma Oscarami.

18. „Narodziny gwiazdy” (A Star Is Born, reż. George Cukor, 1954)

Muzyczne filmy - Narodziny gwiazdy 1954

To jedna z najsłynniejszych wersji muzycznego melodramatu, ukazująca dzieje relacji popadającego w niepamięć i coraz częściej zaglądającego do kieliszka muzyka z początkującą wokalistką, dla której staje się największym nauczycielem. W wersji z lat 50. główne role wykreowali znakomici James Mason oraz Judy Garland, a ich duet przeszedł do historii X muzy jako jedna z najromantyczniejszych par ekranu w dziejach kina. Wzruszający film nominowano do Oscara w sześciu kategoriach. Odtwórcy głównych ról zostali zaś wyróżnieni Złotym Globem.

19. „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street” (Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street, reż. Tim Burton, 2007)

Filmy muzyczne i taneczne - Sweeney Todd

Nagrodzony Oscarem oraz Złotym Globem krwawy, mroczny musical spod ręki wyśmienitego Tima Burtona, który nadał swemu dziełu również charakterystyczny dla swej twórczości, niemal absurdalny humor. Rewelacyjny duet stworzyli tu Johnny Depp oraz Helena Bonham Carter.

„Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street” przedstawia losy tytułowego golibrody, który wraca do Londynu po kilkuletnim, niesprawiedliwym wygnaniu. Sweeney Todd postanawia pomścić śmierć ukochanej żony, a także odnaleźć swą zaginioną niegdyś córkę. W londyńskiej dzielnicy dla ubogich mężczyzna otwiera również osobliwy zakład fryzjerski, w którym podcina klientom gardła, a zwłoki oddaje swej nowej przyjaciółce Nellie, prowadzącej cukiernię. Dzięki temu kobieta ma z czego wykonywać nadzienie do swych słynnych na całą okolicę wypieków.

20. „Mężczyźni wolą blondynki” (Gentlemen Prefer Blondes, reż. Howard Hawks, 1953)

Najlepsze musicale w historii - Mężczyźni wolą blondynki

Na liście musicali wszech czasów nie mogło zabraknąć klasycznej pozycji z czasów Złotej Ery Hollywood, z uwielbianą przez miłośników dawnego kina Marilyn Monroe. Największa gwiazda w dziejach Fabryki Snów wykonuje tu rozsławiony utwór „Diamonds Are Girl’s Best Friend”, a jej cukierkowy, utrzymany w stylu glamour wizerunek zwieńczony zachwycającą, różową suknią przeszedł do historii kina. Aktorce partnerowała na ekranie inna wielka hollywoodzka gwiazda, Jane Russell.

Film Howarda Hawksa to utrzymany w tonacji komedii romantycznej musical opowiadający o zabawnych perypetiach dwóch przyjaciółek oraz piosenkarek kabaretowych, których tropem podąża prywatny detektyw, czyhający na symptomy zdrady jednej z kobiet.

Udostępnij “Najlepsze musicale w historii – TOP 20 filmów muzycznych” swoim znajomym.