„Niezapomniany romans” – miłosna ballada McCareya

Niezapomniany romans Leo McCarey

 

 

Tytuł: „Niezapomniany romans” („An Affair to Remember”)

Rok produkcji: 1957

Reżyseria: Leo McCarey

Obsada: Cary Grant, Deborah Kerr, Neva Patterson, Fortunio Bonanova, Richard Denning i inni

 

Nominowany w czterech kategoriach do Oscara „Niezapomniany romans” to romantyczny klasyk spod ręki Leo McCareya, w którym legendarny duet stworzyli wyśmienici Cary Grant oraz Deborah Kerr. W 2002 roku obraz uplasował się na 5. miejscu listy najromantyczniejszych filmów w historii amerykańskiego kina sporządzonej przez Amerykański Instytut Filmowy, zaraz obok dzieł pokroju „Casablanca”, „Przeminęło z wiatrem”, „West Side Story” czy „Rzymskie wakacje”. To niosąca całe pasmo wzruszeń, co prawda miejscami ckliwa, lecz pokrzepiająca i czarująca historia, do dziś uwielbiana przez widzów.

Reżyser Leo McCarey zrealizował kultową miłosną opowieść już kilka dekad wcześniej, kręcąc w 1939 roku pierwszą wersję filmu zatytułowaną „Ukochany” („Love Affair”). W obsadzie produkcji znaleźli się wówczas nominowana za swój występ do Oscara Irene Dunne oraz Charles Boyer, znajdujący się w owym czasie u szczytu sławy. Dzieło uzyskało w sumie sześć nominacji do Nagród Akademii w tym w najważniejszej kategorii najlepszego filmu roku. Obraz spotkał się z wyśmienitymi notami krytyków, a także odniósł znaczny sukces komercyjny. Kiedy jednak w 1957 roku McCarey podjął się realizacji planowej od lat nowej wersji poruszającej historii, to właśnie remake zdobył z czasem status filmu-legendy.

Niezapomniany rejs…

„Niezapomniany romans” przedstawia historię miłości pełnej wrodzonej klasy i wdzięku, dystyngowanej piosenkarki Terry McKay (Deborah Kerr) i zabójczo przystojnego łamacza damskich serc, Nickiego Ferrante (Cary Grant), których los splata się niespodziewanie w trakcie rejsu transatlantykiem z Europy do Nowego Jorku. Ona jest związana z milionerem, gotowym spełniać każdą z jej najdrobniejszych zachcianek, on – zaręczony z wywodzącą się z wyższych sfer dziedziczką pokaźnej fortuny. Wspólnie spędzony czas na statku zbliża ich do siebie, ukazując, czego tak naprawdę brakowało w ich dotychczasowych związkach.

Niezapomniany romans film

Niezapomniany romans – Deborah Kerr i Cary Grant

Zauroczeni sobą bohaterowie odsłaniają przed sobą skrywane przed światem oblicze – Terry to wrażliwa i doświadczona przez los kobieta, natomiast Nickie zawsze marzył o karierze malarza, do czego zniechęca go jego narzeczona. Wraz z końcem rejsu zakochani bohaterowie przysięgają sobie spotkanie za sześć miesięcy na szczycie Empire State Building, a wcześniejszy czas planują wykorzystać na zakończenie obecnych relacji i realizację swych pasji. Niestety, tuż przed spotkaniem Terry ulega wypadkowi samochodowemu, w którego wyniku traci władzę w nogach. Zrozpaczona kobieta nie dociera w umówione miejsce, gdzie jej przybycia wytrwale oczekuje Nickie, pewny, że ukochana rozmyśliła się w kwestii planów ich małżeństwa…

„Niezapomniany romans”, czyli miłosna historia wszech czasów

Uczucie rodzące się między Terry McKay a Nickiem Ferrante przybiera wymiar uduchowiony. Mimo że tworząca się między bohaterami miłość pojawia się w chwili ich złączenia z innymi osobami, nie czuć w niej choćby najmniej negatywnego rysu czy napiętnowania, choć sama Terry miewa wyraźne wyrzuty sumienia i początkowo stara się zdystansować od ukochanego. Reżyser dokonuje w filmie „Niezapomniany romans” niemal sakralizacji głębokiego, namiętnego uczucia dwojga dojrzałych i doświadczonych życiem ludzi, co doskonale oddają sceny rozegrane w urokliwej posiadłości babci Ferrante.

Sam fakt, że skrupulatnie ukrywający swą wrażliwość i uczucia Nickie zabiera nowo poznaną przyjaciółkę w odwiedziny do najważniejszej kobiety w jego życiu, jest wielce wymowny. Na terenie zachwycającej, pełnej bujnej roślinności oraz róż rezydencji mieści się kaplica, w której spoczywa ciało dziadka Nickiego. Odbyta w niej modlitwa Terry to wyraźny symbol miłości o cechach transcendencji, silniejszej od śmierci i wszelkich przeciwności losu. Do rangi metafory urasta ponadto w dziele „Niezapomniany romans” muzyka. Tytułowa, nominowana do Oscara piosenka „An Affair to Remember” to przewijający się przez całą romantyczną opowieść motyw przewodni, oddający uczucie, tęsknotę oraz namiętność dwojga kochanków.

Niezapomniany romans 1957 recenzja

Przy całej romantyczności obrazu – klimatycznemu światłu oraz intymnych kadrach o sugestywnych zbliżeniach – film McCareya urzeka umiejętnie wplecionym ironicznym dowcipem i partiami humorystycznymi, obecnymi przede wszystkim w pierwszej części produkcji, czyli towarzyszącymi sekwencjom w trakcie rejsu statkiem. Również poruszające, pełne emocji zakończenie (choć o wyraźnych śladach hollywoodzkiego patosu) jest wielce satysfakcjonujące. Odkrywający niepełnosprawność ukochanej Nickie oraz ujęcie padającej sobie w ramiona pary to scena będąca prawdziwym wyciskaczem łez, która urzeknie wszystkich miłośników filmów romantycznych i melodramatów.

Oczami krytyków

W roku premiery „Niezapomniany romans” zdobył wiele pozytywnych recenzji krytyków, choć nie brakowało również mniej entuzjastycznych reakcji, zarzucających produkcji nadmierną ckliwość czy sentymentalizm. W wielu opiniach na temat filmu McCareya krytycy słusznie zwracali uwagę, że pierwsza połowa historii jest znacznie lepiej rozpisana od wydarzeń toczących się po zakończonym rejsie. Drugą część opowieści krytykowano z uwagi na patetyczność zaplanowanego spotkania na szczycie Empire State Building czy niewiarygodne zachowanie Terry, ukrywającej przed ukochanym informację o swoim wypadku. Wszyscy byli jednak zgodni co do brawurowego aktorstwa. Cary Grant i Deborah Kerr ponownie wspięli się tu na wyżyny swych talentów, tworząc niezapomniany, pełen autentycznych emocji duet.