OLD FILM FESTIVAL Bydgoszcz 2021 – program

Old Film Festival Bydgoszcz 2021

Poznaliśmy program pierwszej edycji Old Film Festival! Wśród zaprezentowanych w dniach 7-10 października w bydgoskim Kinie Pomorzanin filmów znajdą się takie perełki kina niemego, jak „Mania” (1918) z legendarną Polą Negri czy adaptacja opery Moniuszki z 1929 roku pod tytułem „Halka”. OldCamera.pl serdecznie poleca to wydarzenie wszystkim pasjonatom starej kinematografii, a także kinomanom dopiero co odkrywającym magię niemych produkcji!

OLD FILM FESTIVAL, czyli wyjątkowe seanse niemych produkcji

Już 7 października rusza pierwsza edycja OLD FILM FESTIVAL BYDGOSZCZ 2021 pod patronatem medialnym OldCamery. Czterodniowe wydarzenie zostanie poświęcone w całości produkcjom z pierwszej połowy XX wieku, zachowanym na starych (tzw. wąskich) taśmach. Wśród wyświetlonych filmów znajdą się zarówno krótkometrażówki i animacje, jak i produkcje fabularne, podróżnicze czy amatorskie. Całość uświetni muzyka na żywo taperki Alexandry Kędry oraz narracja Krystyny Czubówny. Będzie to więc doskonała możliwość, by odczuć na własnej skórze niepowtarzalną atmosferę niemego kina z wszystkimi jego urokami.

OLD FILM FESTIVAL – program

Pokazom filmowym w bydgoskim Kinie Pomorzanin towarzyszyć będą również inne ciekawe atrakcje. Poszczególne seanse zostaną wzbogacone wprowadzeniami gości specjalnych i dyskusją, natomiast w hallu kina będzie można zapoznać się z wystawą historycznych projektorów i sprzętów czy przedwojennych bydgoskich pocztówek. Organizatorzy zadbali także o najmłodszych widzów – w programie znalazły się m.in. warsztaty plastyczne i muzyczne dla dzieci.

Bez wątpienia filmowym rarytasem tegorocznej edycji festiwalu jest pokaz niemieckiego nieudźwiękowionego obrazu „Mania: Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) z przełomową kreacją Poli Negri, która otworzyła jej drzwi do międzynarodowej kariery. Film obejrzymy w sobotę, 9 października o godz. 20:00. Przez wiele lat dzieło uznawane było za zaginione, jego kopię odnaleziono dopiero w 2006 roku i zrekonstruowano.

Old Film Festival program 2021

Na zakończenie Organizatorzy proponują zaś seans przedwojennej adaptacji opery Stanisława Moniuszki w wersji zrekonstruowanej cyfrowo. „Halkę” nakręcono jako film niemy w 1929 roku. Na fali popularności kina dźwiękowego już trzy lata po premierze obraz udźwiękowiono, natomiast arie wykonali Zuzanna Karin i Władysław Ladis. Po wojnie film jednak zaginął, a odnaleziono go dopiero na początku XXI wieku w prywatnych zbiorach w Czechach. Ścieżka dźwiękowa zachowała się tylko we fragmentach i z tego względu współcześnie produkcja powróciła do swej pierwotnej, niemej wersji. Muzyczną ilustrację filmu „Halka” skomponował w 2016 roku Jerzy Rogiewicz. Pokaz odbędzie się w czasie finału festiwalu, 10 października o godz. 20:00.

OLD FILM FESTIVAL odbędzie się w dniach 7-10.10.2021 roku w Kinie Pomorzanin w Bydgoszczy. Wejściówki dostępne na:

https://www.kinopomorzanin.pl/bilety

Projekt finansowany ze środków miasta Bydgoszczy.

 

Organizator Festiwalu
Kino Pomorzanin Sp. z o.o., ul. Focha 12, 85-070 Bydgoszcz
Prezes Fundacji Kino Pomorzanin Michał Orzechowski
Siedziba Festiwalu
Kino Pomorzanin, ul. Gdańska 10, 85-005 Bydgoszcz
Dyrektor Artystyczny Festiwalu Józef Herold
Dyrektor Festiwalu Marcin Pietras
Kontakt +48 578 220 750 | biuro@oldfilmfestival.pl
strona internetowa: oldfilmfestival.pl

Źródła: materiały prasowe organizatora